طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۵ دی, ۱۳۹۶ | کد خبر : 71103 | نویسنده : mganji |
 •   

  فانوس زاگرس؛   آیا ” مِهرگان ” را زیبنده نام استان میدانید؟   به قلم اسدالله عبدی     تا اوایل قرن بیستم، مردم جهان کشور ما را با عنوان رسمی” پارس یا پرشین” می شناختند.سعید نفیسی از مشاوران نزدیک رضاشاه به وی پیشنهاد کرد نام کشور رسما به “ایران” تغییر یابد. مخالفان این تغییر […]

  فانوس زاگرس؛

   

  آیا ” مِهرگان ” را زیبنده نام استان میدانید؟

   

  به قلم اسدالله عبدی

   

   

  تا اوایل قرن بیستم، مردم جهان کشور ما را با عنوان رسمی” پارس یا پرشین” می شناختند.سعید نفیسی از مشاوران نزدیک رضاشاه به وی پیشنهاد کرد نام کشور رسما به “ایران” تغییر یابد. مخالفان این تغییر معتقد بودند که نام ایران نمی‌تواند آن بار معنایی، فرهنگی و تمدنی‌ای را که در اصطلاح «پرشیا» نهفته است و غیر ایرانیان از دیرباز با آن آشنایی دارند، منتقل کند و با تغییر نام فارس به ایران نه تنها به مردم ایران ستم روا داشته شده است.سرانجام این پیشنهاد در دی‌ماه ۱۳۱۳ شمسی رنگ واقعیت به خود گرفت .

   

   

   

   

   

  این تغییر نام برغم نظر مخالفان سالها بعد حوزه قلمرو فرهنگی کشور را گسترش داد. هم اکنون یک دانشجو در افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، آذر بایجان و… زمانی که می بیند یک نویسندۀ ایرانی یا یک خاور شناس غربی نوشته است : مولانا جلال الدین ایرانی، ناصر خسرو ایرانی، سنایی ایرانی، جامی ایرانی، رودکی ایرانی، نظامی گنجه ای ایرانی ، خاقانی ایرانی ، بیدل ایرانی، میرزا غالب ایرانی، ابن سینای ایرانی، همه از برکات این تغییر نام است و اگر نام مملکت هنوز هم پرشیا مانده بود، امروزه کسی مولانای ایرانی را نگینی از حوزه تمدنی کشور پرشیا نمیدانست و نمیگفت مولانای پارسی. نیک می بینید یک تغییر نام ساده اما دلهره آور در روز نخست چگونه توانست بعدها از ذخایر و گنجینه های هویتی و تاریخی و فرهنگی کشور ما محافظت کند.

   

  نقطه سر خط…

  چند ماهی از آخرین جنجال بر سر تغییر نام استان میگذرد.اصولا وسط دعوا حرف ها گم میشود و هر کس نرخی تعیین میکند که به مذاق دیگران خوش نمی آید و اینگونه است که دعوا به اصطلاح گُر میگیرد و حاصلی در بر ندارد. حالا اما دعوا خوابیده است و در فضایی که سوداگران فضای مجاز ، درگیر جنجال های سیاسی اینروزها هستند شاید فرصتی بهتر برای تضارب آرا و تبادل دو کلمه حرف حساب باشد. هم بگوییم نیک و هم بشنویم نیکوتر.

   

  عده ای از مردم استان ، موافق تغییر نام استان هستند و آنرا فرصتی برای خروج استان از بن بست تبلیغاتی میدانند و معتقد اند که نام ثقیل البیان استان باعث ناشناخته ماندن این سرزمین شده و فرصت های زیادی را سوزانده است. میگویند تغییر نام فرصتی است تا در شرایط بن بست اقتصادی و رکود و تورم و عقب ماندگی های انباشته، در روند توسعه استان فصلی نو گشود. هر چند این عده، راه علاج مشکلات اقتصادی را منوط به تغییر نام استان نمی دانند. یکی می گوید نام استان هویت بخش نیست. فی المثل در یک سایت اینترنتی میخوانیم : یک “مخترع یزدی الخ” یا “کارآفرین اردبیلی الخ” یا “نویسنده زنجانی…” ولی جمله ” یک کهگیلویه و بویراحمدی به سمت فلان منصوب شد” جمله عجیب و نامأنوسی است مثل این است بگوییم “یک کارآفرین اهواز و اندیمشکی” یا فرضا “یک معلم شیراز و کازرونی”!!! . دیگری می گوید در تهران هر وقت با این سوال مواجه میشوم که فلانی اهل کجا هستی؟ و در جواب میگویم کهگیلویه و بویراحمد ، در کمال تعجب عده زیادی می گویند آها! اهل چهارمحال و بختیاری هستی!؟ فرد دیگری این نام را اساسا اختلاف انداز میخواند و دعوای سردسیری و گرمسیری را از اثرات این نام جدایی افکن میداند و معتقد است حال که شهرستان های استان از دو شهرستان قدیمی کهگیویه و بویراحمد منفک شده اند ، همه باید حول نامی واحد و وحدت بخش گرد آیند.

   

  در مقابل مخالفان ، با تغییر نام استان رو ترش میکنند و هر زمزمه تغییر نام را سرکوب میکنند. آنها میگویند تغییر نام استان به مثابه از دست رفتن هویت ماست و نادیده میگیرند که نام استان در سال ۵۲ بر این اقلیم گذاشته شده و قبل از آن نامی از این استان نبوده و با تغییر نام استان نیز اسامی بویراحمد و کهگیلویه نابود نخواهند شد. این گروه از طرفی بخش زیادی از مخالفت خود را بخاطر نام های پیشنهادی نامناسب میدانند و میگویند لزوما با تغییر مخالف نبوده بلکه مخالف نام های پیشنهادی هستند. نامهایی همچون زاگرس و بهارستان به نظر این گروه ، نامهایی در خور نام استان نبوده و پیشینه تاریخی و دلاوری های مردم این سرزمین را نمایندگی نمی کند.
  این انتقاد البته بنظر چندان هم غیر منطقی نیست و نیمی از عقیم ماندن تغییر نام استان ، محصول نرسیدن به نامی مناسب است. دیگری از مخالفان ، تغییر نام استان را پروژه ای پرهزینه میدانند و تغییر سَردر ادارات و کتب و نقشه ها را مثال میزنند.

   

  حال برای رسیدن به نقطه تفاهم و به شرط اینکه مخالفان تغییر نام واقعا دغدغه هویت برآمده از نام استان دارند، نه اینکه بر اساس هوا و هوسی کور میخواهند نام ایل و تبارشان را بعنوان نام استان به دیگران تحمیل کنند، این پیشنهاد را به محک تضارب افکار می گذاریم که نام استان را “استان مِهرگان” انتخاب کنیم.

   

  آنگونه که دکتر احمد اقتداری مولف دانشمند در کتاب خوزستان وکهگیلویه و ممسنی (صفحه ۳۶۳ ) می نویسد، مِهرگان پسر روزبه پادشاه زمیگان است که پیش از گیلویه می زیسته و شأن و شوکتی بیش از گیلویه داشته است. پس از مرگ مِهرگان، گیلویه که از اهالی خمایگان سلفی از ولایت اسطخر بوده نزد سلمه برادر مِهرگان به خدمتگزاری مشغول می شود و پس از سلمه آن سرزمین را تصرف میکند و نام خود بر آن سرزمین میگذراد.

   

  نیک مشخص است که این اسم برخلاف اسم هایی همچون زاگرس که تقریبا یک سوم خاک کشور را شامل می شود، نامی مختص همین سرزمین است و نماینده خوبی برای انتقال مفاهیم تاریخی و دلاوری مردان و زنان این سرزمین است. همچنین قدمت و شکوه بیشتری از گیلویه دارد تا مخالفان تغییر نام در مخالفت صادقانه خود تجدید نظر کنند و این نام را هویت بخش تر ببینند. مضافا به اینکه این نام ، نام زیبایی است و حامل معناییِ مهربانی و مهمان نوازی مردم این دیار خصوصا برای کارکرد های گردشگری و امید به رونق بازار گردشگری خواهد بود . دیگر اینکه اگر در خبرها بخوانیم یک مدیر مِهرگانی به فلان سمت منصوب شد منطقی تر است تا بخوانیم یک کهگیلویه و بویراحمدی! .

   

  تغییر ناگهانی نام استان البته سخت و مشکل زا خواهد بود. اینگونه بنظر می رسد که به شرط ذائقه سنجی و تایید مردم بر پروژه تغییر ، نام جدید باید بصورت غیررسمی ، ۲ تا ۵ سال در محاورات بکار رود تا پس از جا افتادن در افکار عمومی ، رسمیت یابد.

   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  8 نظر برای “آیا ” مِهرگان ” را زیبنده نام استان میدانید؟”
  1. سین قاف گفت:

   عالیه…باید نام استان تغییر کند…اسم خوبیه مهرگان

   1

   0
  2. رو راست گفت:

   عالیه

   1

   0
  3. هماى رحمت گفت:

   خودت و خسته نكن
   زور نزن
   نميشه و نخواهيد توانست

   0

   2
  4. بویراحمدی گفت:

   این نام برای شهر………. باشت مناسب است.
   حداقل از …… و…… این شهر کم می کند.

   0

   0
  5. ناشناس گفت:

   هر نامی غیر از این نامی که هست رو زیبنده این استان میدونم، این نام کنونی از لحاظ نگارشی و ادبی مشکل داره و اونایی که قبلا این نام رو درست کردن به این چیزا دقت نکردن و فقط به مسایل طایفه ای و قومیتگرایی قضیه دقت داشتن، مثل همه کارهای دیگه این استان که با رانت بازی طایفه ای هست نه عقل و منطق، مهرگان هم خوبه.

   2

   0
  6. ناشناس گفت:

   حتما مردم باید صداشون در بیاد تا مسیولین ما بفهمن که مردم از این اسم ناراضی اند؟ یه عده قلیل زورگو تو استان هر کاری خودشون دوس دارن انجام میدن و بعد ورد زبونشون هم مردم هست

   2

   0
  7. ناشناس گفت:

   اسم خوبیه

   1

   0
  8. گچساران گفت:

   زاگرس بهترین اسمه

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • حمله خرس به چوپان در منطقه طسوج چرام+عکس
 • اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در گچساران اهدا شد
 • تدبیرهایی برای عبور از خشکسالی در بام نفتی ایران
 • “دمپختک گوشت” و “شله ماشکی” کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد
 • دکتر شریعتی در همه زمانها و برای همه نسلها وجود دارد
 • رئیس جدید آموزش و پرورش شهرستان کهگیلویه منصوب شد
 • “کم آبی و آبیاری چمن ها”
 • مهار آتش سوزی وسیع در تپه سلامت گچساران+تصاویر
 • “معنی ندارد تنها سه نفر برای استان تصمیم بگیرند”
 • سعید کریمی با پرسپولیس قرارداد چهارساله بست
 • غش بیش از حد تاجگردون سمت برخی چهره های قشقایی /”دو بالی که نباید چیده شوند”
 • زمین لرزه دوگنبدان را لرزاند+جزئیات
 • گزارش تصویری مراسم تشییع پیکر مرحوم نشاطی فر/تاجگردون:گچساران انسان بزرگی را از دست داد
 • فاز اول پل سوم بشار افتتاح شد+تصویر
 • بازسازی صحنه سرقت از طلافروشی در میدان هفتم تیر یاسوج+تصاویر
 • گزارشی از سفر مصطفی تاج زاده به یاسوج/تصاویر
 • اصولگرایان گچساران بر دیوار چه کسانی یادگاری می نویسند؟؟
 • مطالبات اجتماعی و خشونت
 • شادی و شعفی که فوتبال به کالبد جامعه تزریق کرد
 • اعضای بدن بانوی باردار چرامی به بیماران نیازمند اهدا شد
 •