طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۴ دی, ۱۳۹۶ | کد خبر : 70946 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   جنگل هاي بلوط زاگرس هر روز در حال كوچكتر شدن هستند   به قلم شهرام نوروزی       چه زيبا گفت سهراب : ياد من باشد كاري نكنم كه به قانون زمين بربخورد . اما بايد گفت كار از كار بيش از آنچه كه فكر مي كنيم گذشته است و بايد […]

  فانوس زاگرس؛

   

  جنگل هاي بلوط زاگرس هر روز در حال كوچكتر شدن هستند

   

  به قلم شهرام نوروزی

   

   

   

  چه زيبا گفت سهراب : ياد من باشد كاري نكنم كه به قانون زمين بربخورد . اما بايد گفت كار از كار بيش از آنچه كه فكر مي كنيم گذشته است و بايد گفت: كاري نكنيم كه بيشتر از اين قانون زمين را دستخوش تغييرات نابخردانه خود كنيم .

   

  وقتي برا ۳ تا۴كيسه ذغال بلوط ۵۰۰-۴۰۰ساله را با روشهاي مختلف خشك مي كنند . چرا بايد در كشوري چنين غني از انواع سرمايه هاي زيرزميني ، روزميني و انساني ، انسانهايي باشند كه داشته هاي طبيعي و غير قابل بازگشت خود را به خاطر عوايدي ناچيز به فنا دهند؟

   

  آيا اين پيامدآموزشهاي غلط و ناكافي مدارس و كم كاري رسانه ها و حاكميت فقر فرهنگي و محروميت هاي اقتصادي دهه هاي گذشته نيست كه اينگونه دامن همه چيز از جمله محيط زيست نحيف و شكننده زاگرس را گرفته است .

   

   

   

   

  آيا نمي شود ماموراني در مناطق زاگرس به كار گرفت با اندك هزينه هايي كه بتواند از سرمايه هاي نهفته زاگرس و نفس زندگي همه ماها مراقبت كند. هرچند مي بينيم ماموراني كه براي مخارج زندگي خود ، درمانده و مستاصل و مغموم هستند. آيا نمي توان هم مشكل اينها را حل نمود و هم به كمك آنها آمد تا بهتر بتوان جنگلهاي تحت مراقبتش را حمايت نمود.

   

   

   

   

  بلوط هاي استوار زاگرس طي سالهاي اخير روزي گرفتار آفت پروانه جوانه خور بوده است ، روزي ديگر سبزينه برگهاي بلوط در زاگرس از آذربايجان ، تبريز و اروميه گرفته تا كردستان و كهگيلويه و بويراحمد و فارس و . . . زير غبار ريزگردهاي عربي مدفون شد وكانون داخلي ها پيشكش و اكنون و درحالي كه آفت هاي پيشين هنوز دست از سر زاگرس برنداشته اند ميليون ها اصله درخت بلوط و … در زاگرس اسير آفت ويرانگري موسوم به آفت ذغالي شده است . آيا واقعاً درماني نيست براي اين آفت ذغالي !!!

   

   

  و همه مي دانيم اگر اين روند ادامه داشته باشد شايد در همين نزديكي ها شاهد بيابان هاي زاگرس بجاي جنگل هاي زاگرس خواهيم بود. وقتي كشور عزيزمان ايران در منطقه اي كم آب و خشك قرار دارد ، وقتي مي دانيم كه مردم مناطق مختلف ايران با همبستگي و پشتكار دانش و انديشه در طول قرنها از اين منابع به نحوي استفاده كرده اند كه اين دارايي ها نه فقط از بين نرفته بلكه آن را ذخيره كرده تا در روز تنگي از آن استفاد كند ، مثل سدها روي رودخانه ها و كنترل آب .

   

   

   

   

  ( اين روزها همه مي شنويم كه آب در آينده (خيلي نزديك است ) چه مشكلي كه نه بلكه يك فاجعه در انتظار اين سرزمين كهن و سترگ است ).
  و باز از سوي ديگري سنجاب ايراني كه گونه اي از جوندگان بوده كه در جنگل هاي بلوط زاگرس زندگي مي كند . از آنجاييكه بلوط يكي از منابع غذايي سنجاب به شمار مي رود ، تخريب جنگل هاي بلوط و نيز زنده گيري و قاچاق اين حيوان زيبا براي فروش آن هم به عنوان حيوان خانگي توسط بعضي از افراد محلي در ميان كمبود فرهنگ نگهداري از محيط زيست در بين مردم و از بين رفتن تعدادي از آنها توسط آتش سوزيهاي حجيم در جنگل هاي زاگرس و ضعف نظارت موجب كاهش چشمگير جمعيت اين گونه جانوري شده است .

   

   

   

  جانوراني كه شايد بيش از انسانها در كاشت و ازدياد اين جنگل ها نقش داشته باشند. چون سنجاب براساس غريزه ، دانه هاي بي مانند بلوط را در زير خاك پنهان مي سازد ، اين رفتار سنجاب كمك فراواني به گسترش و حفظ جنگل هاي بلوط زاگرس مي نمايد . كه كم شدن جمعيت سنجابها نيز موجب از بين رفتن پوشش گياهي طبيعي زاگرس خواهد شد . جنگل هاي بلوط هر ساله در سر تا سر زاگرس شكوهمند ، ميزبان سرافراز عشاير است كه اميد داريم مسئولين منابع طبيعي براي محافظت از آن از طريق سوخت رساني به عشاير ، مانع تخريب اين جنگلهاي ارزشمند و تخريب بيشتر آن شوند . باز هم فعاليت ماشين هاي سنگين براي اكتشافات معادن راهسازي و برج سازي ها و . . . باعث نگراني دوستداران محيط زيست شده است اين در حالي است كه از منابع اين نوع اكتشافات معدني و گاهاً ساختمان سازي ها و كوه بري ها بعضا جهت كاشت مركبات و ايجاد ويلا باغ هايي كه بجز تخريب محيط زيست و آلودگيهاي ناشي از آن ، مردم محروم و روستا و عشاير نشينان منفعتي نبرده و اغلب مردمان زاگرس به كارهاي فوق دشوار و طاقت فرسايي مشغولند و همه نيز مي دانيم ارزش ژنتيكي و اكوژيكي هر درخت بلوط ميليونها تومان است .از آنجاييكه طرح ملي جنگلانه آذرماه هر سال در زاگرس و سراسر كشور و باهدف احياء و ترميم رويشگاههاي جنگلي و مرتعي باهمكاري سازمانهاي مردم نهاد ، جوامع محلي و علاقه مندان به طبيعت برگزار مي شود تا پيكر نيمه جان و رنجور اين سرزمين را بيش از پيش دستخوش تغييرات غير كارشناسي ننماييم .

   

   

   

   

  حال بگذريم از اينكه اين طرح ملي جنگلانه داراي نواقصي از جمله همزماني برگزاري در سرتاسركشور است كه اجراي اين طرح در يك زمان معين جاي سئوال و تعجب فراواني دارد چون ايران داراي تنوع آب وهوايي ، اقليمي فراوان بوده و اين باعث به وجود آمدن مناطق ييلاق و قشلاقي شده است كه هريك از اين مناطق فصل و رشد و استقرار در نهايت كارهاي اصلاحي و احياتي تفاوت هاي فاحشي دارد و شايد نتوان همزمان در سراسركشور اين طرح را اجرا و تاثيرات مثبت آن را به وضوح ديد اما باز هم بلوط بكاريم چرا كه درخت بلوط در زمستان هم زيباست ، بياييم به هر طريق ممكن جنگل هاي بلوط زاگرس را حفظ كنيم ….

   

   

  بياييم اين چند كلمه را از زبانمان حذف كنيم لطفا”: به من چه !!! وقتي ما همه يك نوع مي انديشيم ، هيچ كدام از ما نمي انديشد …….

   

   

   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “جنگل هاي بلوط زاگرس هر روز در حال كوچكتر شدن هستند”
  1. ناشناس گفت:

   سلام ،نبود مدیریت درحوزه جنگل ،وکمبود نیروی انسانی بدلیل نبوداعتبارکافی ، شاهد عینی قلع وقمع بلوط بی زبان هستیم ،نمیدانیم به کی شکایت ببریم،فقط نفرین این ریه های زمین برمسببین وکم کاران باد ………….!

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بگذاريد هواي پاك جنگل و گندم زارهاي سبز در نفسمان موج بزند
 • رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس: بدهی ۲۸۲ هزار میلیارد تومانی دولت است /تاجگردون: ۹۷ درصد مردم یارانه می‌گیرند
 • نامه جانباز گچسارانی به مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد
 • ضرورت احداث مرکز درمانی سوانح سوختگی در شهرستان گچساران
 • کارگروه مشورتی مربیان سرود استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار میگردد
 • نشست پشتیبانی برگزاری یادواره کشوری سرداران و شهدای بهمئی برگزار شد +تصاویر
 • انتظار ۱۳ ساله پایتخت طبیعت ایران برای ساماندهی زباله‌ها
 • مسدود شدن راه ارتباطی ۱۰۰ روستا در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورودی های خاموش دهدشت و مخاطراتی که برای مردم دارد
 • آغاز بکار فست فود بین المللی ایرانویچ در گچساران +تصاویر
 • خروج ۲شهر کهگیلویه و بویراحمد از خشکسالی/ابلاغ مجوز ارتقای ۲۲۲دهیاری در استان
 • آماده‌باش دستگاه‌های عضو شورای بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای بارش‌های شدید در روز پنجشنبه
 • همایش منطقه ای معضلات و مشکلات ترافیکی با موضوعات فرهنگ رانندگی در گچساران برگزار شد+ حاشیه ها و تصاویر
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
 • ۷۳درصد تلفات در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به عابرین پیاده است/ بیشترین تلفات درون شهری مربوط به عابران پیاده در گچساران است
 • تغییر یکی از معاونان استاندار کهگیلویه و بویراحمد
 • سیستم نوبت دهی کلینیک شهید مفتح یاسوج آفلاین است/وضعیت نامناسب نوبت دهی در کلینیک های یاسوج+تصاویر
 • روایت مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سفر به یکی از محروم ترین مناطق استان و شرح ۳۰ساعت مشقتی که بر آنان گذشت+تصاویر
 • جوابیه مدیریت آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت به خبر ” نارضایتی اهالی خان احمد از نداشتن آب”
 • ماجرای تعطیلی کلینیک خیر ساز تاجگردون در باشت /مدیر بهداشت و درمان باشت:تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی علت تعطیلی این کلینیک است
 •