طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۵ دی, ۱۳۹۶ | کد خبر : 70354 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   خورشید سوم اردیبهشت سال ۱۳۷۳ گاماس گاماس بالا می آمد و سیطره خود را بر جهان مستولی می کرد و می رفت تا نوید بخش شروع فصل شکفتن گل های عاطفه و احساس و اغاز یک شادی سنتی از رسمی دیرین و کهن باشد که خود آغازی شد بر شروع مردن عاطفه […]

  فانوس زاگرس؛

   

  خورشید سوم اردیبهشت سال ۱۳۷۳ گاماس گاماس بالا می آمد و سیطره خود را بر جهان مستولی می کرد و می رفت تا نوید بخش شروع فصل شکفتن گل های عاطفه و احساس و اغاز یک شادی سنتی از رسمی دیرین و کهن باشد که خود آغازی شد بر شروع مردن عاطفه ها . دیگر خزان عافه ها بود که برای خود حکومتی دست و پا کرده بود و رنگ رو مرگ خود را بر دل های همه اهل ایل و طایفه مسلط می کرد . خزانی که از یک نزاع خانوادگی شروع شد و به راستی کل طایفه و شاید طوایف همجوار را و به نوعی بخش اعظمی از ایل بزرگ باوی را تحت تاثیر خود قرار می داد .

   

   

  پرواز ناباورانه سه عزیزی که یادشان تا همیشه جاودان و مانا خواهد ماند و” من بیچاره دانستم : که در سوگ سرود شیهه سرخن غریو خالی از احساس و شرم بوق ماشین به جای بر نشستن بر فراز زین زر اندود ییلاقی ترافیک غلیظ خشم و نفرت را تماشا می کنم حتما( با پوزش از سراینده این ابیات انتهای شعر کمی دستکاری شده است ).

   

  اسب سرکش غرور چهر نعل می تازید و تنها این احساسات و عواطف پاک قبیله ای و عشیره ای بود که پایمال و لگد کوب ندانم کاری ها می شد و صدای نی لبک چوپان ها و آواز کبک دری را در هاله ای از غبار غم و اندوه فرو می برد . نازنگون دیگر جای ناز گونه های شکفته و غرق در شادی و سرور عروس و داماد های ایل نبود ، صدای شیهه اسبان صاحب سوار که با صدای خود کدبانوی خانه را برای پیشواز دست به سینه آماده پذیرایی از مهمانی خوانده یا ناخوانده می کرد دیگر گوش ها را نوازش نمی داد . ناله برنو دیگر زینت بخش ورود داماد به حجله عیش و شادی نبود و تنها زمهریر زمستان بود که در غروب و مرگ عاطفه ها بساط نامهربانی های خویش را پهن می کرد و در فراخنای آسمان خالی از احساس و بی بارش سال های اخیر محلی برای اختلاط نشست های فامیلی باز نمی کرد .

   

   

   

   

  ربع قرن سکوت و نگرانی ،تشویش و اظطراب ، کدورت و و ناراحتی در سایه بی مهری های عده ای که خواسته یا ناخواسته به جای حرکت در مسیر آرامش چون هیزمی بر آتش خشم و غضب خانواده های محترم مرادی و و اهالی روستای نازنگون و بلکه کل طایفه می شدند . و اکنون پس از بیست و پنج سال ناراحتی و کدورت با پادرمیانی سردار شرمت اله مظاهری و دکتر محمد علی مرادی و البته همراهی و نظر خیر حجه الاسلام حاج آقا عبودی امام جمعه محترم شهرستان باشت ، سرهنگ رضازاده فرمانده سپاه ناحیه باشت ، سرهنگ گرامی و جناب آقای منصور کمایی از بزرگان ایل باوی و جمعی از آشنایان و دوستان دلسوز و صد البته نظر مساعد اقای محمد رضا مرادی و برادران و فامیل های وابسته و جناب قاسم مرادی و برادران و عموها زیر یک سقف و بر روی یک فرش کنار هم نشستند تا بار دیگر متذکر شوند که گرچه : ” دردم از یار است درمان نیز هم . ”

   

   

   

  گرد هم نشستند تا به همه ایل باوی و سایر همشهریان خود بگویند که کارهای برگ تنها از انسان های بزرگ بر می آید .

   

  گذشت و فداکاری خانواده های مرادی از هر دو گروه در عصر آهن و دود و سنگینی قلب هایی که در زیر چرخ ناملایمات تنها عاطفه ها را قربانی خود می بینند نشان از همت بزرگ و سترگ آن ها دارد . تا همگان بدانند که جوانمردی هنوز زنده است و می توانند پوریاهای ولی را در همین نزدیکی محل سکونت خود پیدا کنند . فقط باید چشم ها را شست و جور دیگر دید .

   

   

   

  جوانمردی و گذشت به معنی واقعی کلمه معنا شده است . آن جا که بغض فرو خورده دکتر محمد علی مرادی بعد از سالها می شکند و راوی داستان غم انگیز گذشته و بیان هر آن چه که نمی توان گفت می شود و یا جایی که جناب وحید ارشادی فرهنگی فرهیخته آشفته بازار ربع قرن گذشته را به میدان مسابقه ای تشبیه می کند و خود را بازنده و شکست خورده آن می داند و از صمیم قلب از عموزاده های خود به خاطر حضور در این جلسه آشتی کنان که اولی در منزل آقای محمد رضا مرادی و دومی در منزل آقای قاسم مرادی به نمایندگی از کل فامیل تشکیل شده بود تقدیر و تشکر می کند .

   

   

  اما آن چه به این عزیزان می توان گفت این که بعد از آن حوادث ناگوار حضور در این مجالس و این که گذشت ها راهنمای راه آینده فامیل خواهد بود باید به خود ببالید و برای شرکت در این همایش زیبا به خود نمره قبولی بدهید . همایشی که در سایه صلح دوستی و نوع دوستی بزرگانی همچون سرهنگ مظاهری و دکتر مرادی که از افتخارات طایفه برگ نارگ موسی هستند و به دور از غوغا سالاری و تکبر و با تکیه بر واسطه های خودی خورشید غرور را تا غروب ابدی اش همراهی کردید و سرمشقی شدید برای همه آنهایی تعفن انتقام را التیام بخش آلام خود می دانند .

   

  آری ما به خود می بالیم و به همگان هم می گوییم که جوانان طایفه ما اگر گاهی اوقات بنا به نیاز و ضرورت و یا گاهی به علت ندانم کاری و نادنی بعضی از جوانان خود زهری دارند ، اما حکیمان و عقلای این قوم پادزهری به مراتب قوی تر از زهرشان هم دارند و تنها نوشداروی پس از مرگ سهراب نیستند و می توانند کارهای بزرگی انجام دهند که سایرین از انجام آن عاجزند . در پایان بر خود فرض می دانم که به عنوان فرمانبر ایل و طایفه ام از همه کسانی که در ادوار گذشته تا کنون بانی و باعث این امر خیر و یا شرکت در هر امر خیر دیگری باشند صمیمانه تقدیر و تشکر نموده تا انشاالله فرزندان و آیندگان ما از تصمیمات ما شرمنده نباشند .

   

  به امید داشتن دنیایی عاری خشونت و توام با آرامش و اسایش برای همه شما عزیزان

   

  جمال مظفری

   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  15 نظر برای “پایان خوش یک نزاع خانوادگی خونین/ برادران و عموهایی که پس از ربع قرن زیر یک سقف نشستند+تصاویر”
  1. پیروز گفت:

   اخ سی مردان همیشه در صحنه

   0

   3
  2. ناشناس گفت:

   حاج ………….. که باوی نیست.

   0

   3
  3. ناشناس گفت:

   خدا رو شکر

   0

   0
  4. عباسی گفت:

   دورد بر افتخار ایل باوی و طایفه بزرگ نارگ موسی سردار رضا مظاهری جانشین سابق تیپ ۴۸ فتح استان انسانی فرهیخته و مجاهد.کسی که منشا خیر و برکت برای طایفه و ایل هست سرداری که هشت سال در جنگ تحمیلی و جنگ علیه داعش در عراق و سوریه حضور فعالی داشت.بعنوان سرباز در تیپ ۴۸ فتح نزد ایشان و سردار گشتاسبی و سردار شهابی فر انسانیت یاد گرفتم.

   0

   0
  5. نارگ موسی گفت:

   درود خدا بر سردارمظاهری که باعث و بانی آشتی خانواده های بزرگ مرادی شدند.سردارمظاهری بااین کارش ثابت کرد یکی از چهره های بزرگ و خوش نام ایل بزرگ و اصیل باشت باوی هستند و در قلب مردم جا دارند.

   0

   0
  6. ناشناس گفت:

   درود بر شما دایی های عزیز و گرامی خودم از طایفه بزرگ و مهربان و شجاع نارک مو سی.. این صلح پایدار و ماندنی را تبریک عرض میکنم وامیدارم که این صلح خانوادگی الگویی باشد برای تمامی ایل و ایلات استآن…..اما با شما هستم جناب مظفری داماد و پسر دایی گرامی..؟؟؟ از همه بزرگان دعوت شده.. آنطور که لازم و ضروری بود قدر دانی و تشکر شد…اما . اما از بزرگان خانواده ی اصیل و گرامی صالحی ها که دارای تاریخچه ای بیش از ۴۵۰ سال در ایل باوی که خود بهتر میدانی.. این خانواده از سر شاخه های مهم اصلی ایل همیشه باوی به حساب می آمده..اما با دیدن عکسها آلارغم وابستگی های زیاد با این طایفه اصیل.. یکی یا دو تا از برادران را در عکس ندیدم. وحتی به عنوان یک اشاره ی کوچک. که البته سزاوار این خانواده نیست. نامی برده نشده .! البته شاید از نظر شما ایرادی نداشته باشد..پس شما پسر دایی گرامی این انتقاد کوچولو را بدل نگیرید…حتما اخلاقا منو میشناسی که چونه . خودم را نزدم ..دایی عزیز.. ارادتمند طایفه ی نارک موسی و ایل باوی.. رستم صالحی..,

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   درود دوست گرامی!!! متنی که خدمتتان ارسال کردم نه دارای جملات توهین آمیز بود و نه آفترایی در آن وجود داشت.. در ضمن مرتبط با خبر نشست دایی های گرامی بنده بود..در ضمن جناب جمال مظفری هم پسر دایی بنده هست وهم همسر ایشان دختر برادر اینجانب میباشد.. پس نتیجه میگیریم که متعصب آنه برخورد شده است… ارادتمند صالحی رستم…

   0

   0
  8. باوی گفت:

   فقط یک جمله میتوان گفت:احسنت بر سردار والامقام جناب آقای مظاهری که این اتفاق خوش،بزرگ و خجسته رو رقم زدند.احسنت

   0

   0
  9. جمال مظفری گفت:

   سلام خدمت آقای صالحی عزیز .قطعا کسی نمی تواند بزرگی خانواده صالحی عزیز را نادیده بگیرد و همان طور که فرمودید بنده هم نسبت سببی و هم نسبی با این بزرگان دارم اما دایی جان حقیر فقط از طرفین این جریان و کسانی که به عنوان واسطه فعال بودند نام بردم ولی از همه کسانی که حضور داشتند نامی نبردم فقط به شکل عمومی تشکر کردم . با این وجود اگر قصوری از بنده سرزده باشد عذرخواهی می کنم.

   0

   0
  10. سید گفت:

   جای بزرگ مرد ایل باوی حاج سید نادر حسینی در این مجلس خالی است،او کسی بود که از اول وقوع این اتفاقات در بین این فامیل بود و احترام خاصی که این فامیل برای ایشان قائل بودند توانست مشکلات اصلی بین این فامیل را حل کند،از جناب مظفری انتظار بیشتری هست که اسم چنین انسان بزرگی را به قلم می اورد

   0

   0
  11. پژمان گفت:

   درود بر عموی عزیزم ملامنصور کمائی

   0

   0
  12. جاوید گفت:

   افتخارایلم
   بزرگ ایلم
   محبوب ایلم:سردار رضامظاهری

   0

   0
  13. مردم گفت:

   جای خای بزرگان سادات شاهزینعلی که از نظر خویشاوندی نزدیکترین طایفه به طایفه موسایی و در شیخوخیت هم سابقون باوی هستند بسیار خالیست

   0

   0
  14. مردم گفت:

   جای خای بزرگان سادات شاهزینعلی که از نظر خویشاوندی نزدیکترین طایفه به طایفه موسایی هستند احساس می شود

   0

   0
  15. ناشناس گفت:

   پایان خوش یک نزاع خانوادگی خونین؟؟؟پارادوکسه؟؟؟

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • پایان ۱۱ سال انتظار ؛ پذیرش نخستین بیمار بستری در بیمارستان بزرگ یاسوج
 • مدیرکل جدید بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • مدیر کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:تکلیف و رسالت بنده اقتضا می‌کند جلوی هر مفسده‌ای  ایستاده و برخورد کنم/ مفاسد را مطرح کنید آنجا که باید برخورد قضایی شود ورود پیدا می‌کنیم
 • واکنش مجمع هماهنگی تشکل های اسلامی دانشجویان استان ( مَهتاد ) به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ به استاندار و حواشی پیرامون آن
 • واکنش مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری به نامه نماینده کهگیلویه بزرگ؛اگر افرادی مثل پرواز از دولت دفاع نکنند چه کسی باید دفاع کند؟
 • بیرون آمدن دست استاندار از آستین مدیر کل سیاسی تا استمرار فرافکنی های پرواز
 • جکهای پرواز تمامی ندارد!!
 • حضور نماینده کهگیلویه در میان دانشجویان و حواشی مراسم روز دانشجو در شهرستان لنده+تصاویر
 • وضعیت ادامه آسفالت وزیرسازی جاده ارتباطی طسوج باحضورمدیرکل بنیادمسکن وبخشدارمرکزی چرام مورد بررسی قرار گرفت+تصاویر
 • جوابیه دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره)علوم پزشکی یاسوج به هدایتخواه
 • میزهای بی خدمت در ادارات کهگیلویه/وقتی تکریم ارباب رجوع به تمسخر گرفته می‌شود
 • پاسخ اصلاح طلبان کهگیلویه به عدل هاشمی؛ سید علی پرواز تنها نیست
 • برادر جعفری ما را به خیر تو امیدی نیست شر مرسان
 • عدل هاشمی پور خطاب به استاندار:اظهارات مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری نسنجیده، شتابزده،  احساسی ، خارج از وظیفه و روال اداری و جانبدارانه است
 • نامه یکی از سادات امامزاده علی (ع) به بزرگواری
 • هدایتخواه حضورش را در جلسات انتخاباتی تکذیب کرد
 • حواشی جلسه معارفه رئیس جدید دانشگاه آزادگچساران/ از غیبت رییس اسبق دانشگاه تا گلایه فرماندار از ملک زاده/رحیمی :ملک زاده سوسول بازی درآورده است/می‌توانم پشت تریبون از بالا تا پایین را بشورم
 • خواب پاییزی مسولان/افزایش خودسرانه قیمت گوشت در کهگیلویه و بویراحمد
 • اظهار نظر عجیب رئیس اتاق بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد
 • نامه انتقادی بزرگواری به هدایتخواه/ در حوزه بویر احمد دست به کلاه خود بگیرید که باد نبرش/ از این حرکت های تفرقه افکن دست بر دارید
 •