طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۳ آذر, ۱۳۹۶ | کد خبر : 69176 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم علیرضا کفایی بی تردید حضور و حمایت اصلاح طلبان از دکتر روحانی سبب شد تا وی مجدداً به ریاست جمهوری برگزیده شود و البته انتظاراتی از وی می رفت و مطالباتی در سطوح مختلف وجود داشت که علیرغم وعده ها تحقق نیافته اند. عملکرد آقای روحانی در دوره اول و در […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم علیرضا کفایی

  بی تردید حضور و حمایت اصلاح طلبان از دکتر روحانی سبب شد تا وی مجدداً به ریاست جمهوری برگزیده شود و البته انتظاراتی از وی می رفت و مطالباتی در سطوح مختلف وجود داشت که علیرغم وعده ها تحقق نیافته اند.

  عملکرد آقای روحانی در دوره اول و در حال حاضر در بخشهایی قابل دفاع نیست و در مسیر رای مردمی و منطبق بر نیاز جامعه ارزیابی نمی شود، معرفی وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم و انتصاباتی که صورت پذیرفت و ردیفهای بودجه ای که این روزها به یمن گستردگی فضای مجازی عیان می شود و فضای امنیتی که هر چند کمتر شده ولی در برخی جاها خصوصاً دانشگاهها تشدید شده است انتقاداتی را به دنبال داشته و پیش بینی می شود انتقاد به دولت و شخص رئیس جمهور بیش از پیش گسترش یابد.

  ضمن اینکه انتقاد و اعتراض حق طبیعی مردم به کارگزاران نظام و دولت است اما شیوه بیان و نوع انتقاد و انتقاد کنندگان را می بایست رصد کرد، آنجا که مردم به دلیل معضلات و مشکلات عدیده اقتصادی و ناهنجاریهای اجتماعی و اخلاقی و آنچه که در گذران زندگی عادی و روزمره خود با مشکل و مانع برخورد می کنند که کم هم نیستند حق انتقاد و اعتراض دارند و دولت هم باید با سعه صدر انتقادات را شنیده و پیگیری نماید و در حل مشکلات مردم گام بر دارد اما برخی از انتقادات که از سوی سیاسیون و احزاب طرح می شود و جنبه تخصصی تر می یابد با این رویه ای که دنبال می شود و نوع انتقادهای که طرح می گردد عادی نیست و احتمال طراحی خاصی در این رابطه می رود و جایگاهی که انتقاد و حتی اعتراض از آن بیرون می آید بسیار مهم است.

  انتقادهایی که در این دوره و بعد از انتخابات به آقای روحانی می شود در پاره ای از موارد حق و قابل بررسی است ولی جایگاه صدور این انتقادها شک و شبهه هایی دارد، اطاق فکر تندروها در این ایام بسیار فعال شده و کانون توطئه شده اند، به فرموده‌ي پیشوای متقیان حضرت علی(ع) “کَلِمَةُ حَقٍّ یرُاَدُ بِهاَ البَاطِلُ، سخن حقی است که باطل از آن اراده شده است.” اینان جنگ نرمی را آغاز کرده اند و سناریو می سازند و چون خود نزد مردم از اعتبار و آبرویی برخوردار نیستند؛ بیشتر با گریم اصلاح طلبی نمایشنامه های خود را در قالب انتقاد اجرا می کنند، اصلاح طلبان هم همیشه به یک سیاق نیستند و طیف گسترده ای دارند، بعضی هم از اصل و اساس اصلاح طلب نبوده و حکم نفوذی و یا همان قلابی را دارند و بدین ترتیب یا فریب می خورند و یا فریب می دهند.

  اصلاح طلبان به دولت و شخص رئیس جمهور انتقاد دارند و بیان هم می کنند و مطالبه حق عمومی را از دکتر روحانی دارند اما در ائتلافی که داشته اند و حمایتی که باید از روحانی داشته باشند تردیدی ندارند و معتقد به عبور از روحانی نیستند، مصاحبه چندی پیش آقای عارف مباحثی را در پی داشت و گمانه زنی ها این بود که اصلاح طلبان از آقای روحانی عبور خواهند کرد اما سخن آقای عارف اعلام موضع رسمی اصلاح طلبان نبود بلکه استفاده از ظرفیت اصلاح طلبان برای ۱۳۹۸ و  ۱۴۰۰ و توجه به شرایط زمانی بود و چنین تزی در میان اصلاح طلبان وجود ندارد و امکان عبور از روحانی در این دوره بنا بر بینش و نگرش اصلاح طلبی منتفی است، هر یک از تئوریسین ها و استوانه های اصلاحات قاطعانه عبور از روحانی را رد کرده اند و ضمن آن؛ خود و جامعه را ملزم به مطالبه گری وعده ها می دانند.

  حقیقت آن است که هیمنه و اساس اصولگرایی در هم ریخته و گفتمان قابل قبولی برای ارائه ندارند و از طرفی با انتخاب مجدد روحانی به پشتوانه رای اصلاحات در هم شکسته اند و چون می بینند توانایی جمع کردن خود را ندارند و روز به روز تنهاتر می شوند و پیروزی رقیب را بر نمی تابند قصد آن کرده اند تا اصلاح طلبان را هم به سرنوشت خود دچار سازند و امر مهمی که باید به آن توجه شود این است که زورمداران و اهالی قدرت به هیچ روی احزاب و انتخابات و پارلمان و مطبوعات و بطور کلی دموکراسی را قائل نیستند و سعی دارند در دراز مدت نقشه خود را عملیاتی نمایند و طرح و برنامه هایی که پی ریزی می کنند برای رسیدن به این وهم است و اصلاح طلبان و اندیشه اصلاحات را مانع بزرگی می دانند که باید از سر راه برداشته شود و یا همرنگ خود آنها گردد.

  آنچه امروز جامعه ایران تجربه می کند نه یک جدال سیاسی میان احزاب که مبارزه ایی به شدت فشرده و سخت و بی امان میان قدرت و اصلاحات است. آنانکه قدرت و امکانات کشور از زر و زور را در اختیار گرفته اند با تزویر و سالوس می خواهند اصلاحات؛ این مانع همیشگی و مزاحم قدرت خود را از میان بردارند؛ اصولگرایی را نابود و مدیحه سرای خود کرده اند و سعی می کنند اصلاح طلبی را هم به تدریج خنثی و بی اثر نمایند.

  آنچه این روزها اتفاق می افتد و کانون توطئه طراحی می کند و عبور از روحانی را که تنها یکی از نقشه های آنان است و متاسفانه گاهی به زبان اصلاح طلبی نشر می دهند در همین راستا تحلیل می شود.

  در دور دوم ریاست جمهوری دکتر روحانی اتفاق مهمی که در عرصه سیاسی رخ داد بی اثر بودن تکیه بر قدرت برای جمع کردن رای مردم بود و قدرت مداران متوجه شدند به راحتی نمی توانند به وهمیات خود برسند.

  در واقع آنچه را که بخشی از اصولگرایان از انتخابات ۷۶ به این سو دنبال می کردند و تلاش داشتند تا به هر ترتیب و با هر شیوه ای در مدار قدرت باشند و با پشتیبانی مراکز خاص خود را بر مردم تحمیل کنند و با پاسخ منفی روبرو شدند که منجر به رای بیست میلیونی به اصلاحات و سید محمد خاتمی شد و اصولگرایی تا به امروز همان راه را می رود و هر بار هم با شکست مواجه شده و به تدریج بسمت متلاشی خود حرکت کرده است بطوری که از ۹۲ به بعد نشانه های فروپاشی را می توان در این جناح مشاهده کرد و در انتخاب مجدد دکتر روحانی در ۹۶ دیگر نمی توان اصولگرایی نابی را شناسایی نمود و هر یک به نحوی درگیر بحران درون گروهی و حزبی اند که ناشی از عملکرد گذشته آنها و در راس قرار گرفتن افرادی بدون شناخت کافی سیاسی و سابقه درخشان انقلابی و سیاسی و حزبی و محبوبیت مردمی اند و می بینیم که به افشاگری یکدیگر روی آورده اند و اهانتهایی را نثار هم می کنند که داستان آن لات هاله نوری اشان و بوسه بر تابوت کافر و در آغوش گرفتن مادر فلان و دروغگوی سابقه دار و …… کمترین آنهاست.

  قدرت و امر و نهی از بالا و متابعت و اطاعت محض و بی چون و چرا از آن و حمایتهای بی دریغ و بلاوجه از نوکیسگانی که باری به هر جهت بودند و دروغگویی و دیاثت سیاسی و حقارتهای شخصیتی بر آنان حمل می شد، اصولگرایان را ناتوان از بدست آوردن اعتماد عمومی نمود و آقای رئیسی نه تنها توانی برای احیای اصولگرایی نداشت بلکه خود به طرز عجیبی از واقعیات جامعه دور بود تا جایی که همنشین تتلو می شد و به یاران احمدی نژاد اعتماد می کرد و قرار گرفتن بخشی از اصولگرایان پشت سر آقای رئیسی برایشان گران تمام شد.

  اصلاح طلبی برای تغییر ساختارهای سیاسی و نظام اقتصادی بنیادی و توسعه متوازن و پایدار و نیل به دموکراسی از طریق تغییر از درون نهادهای موجود و با حرکت تدریجی و حساب شده و بدور از هیجان و شتاب و پرهیز از خشونت برای دگرگونی اجتماعی و با اعتقاد به استقلال ملی و منافع عمومی و تبلور حاکمیت قانون و برخورداری از امنیت و آزادی است. حرکت تدریجی بسیار سخت و آزار دهنده است و گاهی یاس و ناامیدی را پدید می آورد و بقول مرحوم سحابی رحمه الله علیه “تحمل حرکت تدریجی از گلوله خوردن سختتر است” و اصلاح طلبان باید برای ایجاد تغییرات و حتی دگرگونی و برخورداری بیشتر از دموکراسی به حرکت تدریجی عادت نمایند و خواهان این نباشند که به همه مطالبات جامعه، یک شبه و یا ظرف مدت کوتاهی دست یابند.

  در انتخاباتی که اصلاح طلبان از دکتر روحانی حمایت کردند کار بزرگی صورت گرفت و تندروها و خشونت گرایان قدرت طلب و اصحاب وهم و خیال و دروغ و جریان انحرافی برای همیشه از میدان بیرون رانده شد و امکان برگشتی هم ندارند و برای همین است که به جان هم افتاده اند و یکدیگر را می درند و نسبتهایی به هم می دهند که اقل آنها هم از سوی مردم به آنها داده نشد و این میسر نبود مگر با صبر و شکیبایی اصلاح طلبان و تکرار کردنهای آقای خاتمی و متانت و پیش بینی های محصورین.

  امروز هم باید همچنان بر حمایت از روحانی علیرغم بی مهری ها و شاید خلف وعده پا فشاری کرد و البته باید شرایط و ظرفیت و امکانات دولت و روحانی را هم در نظر داشت و در عین حال انتقادگر و معترض و مطالبه گر بود و در دام بازی خطرناک رقیب شکست خورده و به استیصال افتاده و زورمدارانی که توطئه می کنند و بذر ناامیدی می پاشند در نیفتاد و با حرکت تدریجی اصلاح طلبانه گام به گام به جلو رفت و بدانیم که امید بذر هویت ماست.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  6 نظر برای “با روحانی یا عبور از روحانی!!”
  1. همشهری. اکثریت خاموش گفت:

   با سلام و احترام . جناب کفایی اصول گرایی یک فکر و پدیده جدید و ساخته افراد تازه بدوران رسیده نیست و هرگز از بین نمیرود و یک عقیده مقدس است و . شماکه اینقدر دفاع بد از دولت کدخدا میکنید یا دراجتما حضور ندارید و بی خبرید و یا انکه قضاوتتان از روی عدالت نیست . همه میدانند و که اقای روحانی و وزرای ایشان در تمام ابعاد از قولها و وعده هایی که به مردم داده اند عمل نکرده اند . خدایی سفره های مردم کوچک تر نشده . عزت و اقتدار کشور در بعد بین المللی کمتر نشده بیکاری و صداها مورد دیگر هست که مجال ان نیست . خوب نیست برای بقا و منافع چند روزه از این ملت که همیشه جلوتر از دولت ها بوده دفاع کنید . تا وجدانتان بعدها محاکمه تان نکند

   0

   0
  2. ناشناس گفت:

   آقای عزیزمردم گوش به فرمان کسی نیستند.به عملکردرای می دهند.وقتی بیکاری درمرزهشدار،دلارصعودی ست،یارانه سی میلیون نفرقطع،بنزین۱۵۰۰ی،طرح سلامت درمرزشکست قرارداردانتظارداریدبازهم بشکن بزنند؟همه روکه خفه کردین.یکی روبابرچسب دلواپس یکی روسالوس وزروزور.نتیجه شم این شده.جالبه انتظاردارنداصولگرایان ازاحمدی نژادتبری جویندولی روحانی هرکاری کردبه به بگویند

   0

   0
  3. رضایی گفت:

   آقای کفایی سرمایه اصلاحات مردم هستند با فشار ی که اکنون روی مردم هست اصلاحات داره از مردم جدا میشه مگر حرف مردم چیه ؟مردم می گویند به جای حذف یارانه‌ها و گرانی . بودجه مراکز خاص کم بشه

   0

   0
  4. شهاب گفت:

   آقای کفایی
   آیا این وعده های آقای روحانی بود؟؟؟
   مطمئن باشید مردم راه خودشان را می روند هر کس جلوی اراده مردم بایستد حذف می‌شود هر چقدر قدرت داشته باشد

   0

   0
  5. شهروند گفت:

   دولت روحانی در بعد اقتصادیمردم را رها کرده وکاری با مردم ندارد همین زمنه شکست وی وتفکر وی در۱۴۰۰خواهد شد
   هاشمی همین کار را در دوران حکومتش کرد نتیجه اش را درسالهای بعد دیدید بیکاری کمد مردم دا شکسته قشر اسیب پذیر نفسش بند اومده وبه هر بهانه ای مردم رامبچاپند ودور بعد یه اجمدی نژاد دیگری میاید همه را بر باد میدهد
   هیچ کاری درجهت معیشت مردم صورت نمیگیردتقریبا مردم را گول زده

   0

   0
  6. محمود گفت:

   احسنت بر قلم شیوا ورسایتان

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • نماینده بویراحمد و دنا:داشتن نگاه سیاسی به شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد خیانت به مردم است
 • سیستم پیشرفته لرزه نگاری در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی می شود
 • مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد: طرح «هر دانش‌آموز یک نهال» در کهگیلویه و بویراحمد اجرا شود
 • قیمت گوشت در کهگیلویه بویراحمد اعلام شد
 • کامرانی در سیاست یک مبتدی است
 • پاسخ مدیرکل بازرسی استانداری به سخنان معاونت فرهنگی دادگستری کهگیلویه و بویراحمد / پیشنهاد مومن نسب برای تشکیل یک کارگروه ویژه
 • در جلسه شورای اداری شهرستان چرام مطرح شد: تقدیر فرماندار چرام از رئیس شرکت ملی پخش فراورده های نفتی کهگیلویه و چرام
 • انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه فرهنگیان یاسوج برگزار شد
 • ناگفته ها و نقد ششم پاکدل در خصوص ” مغازه‌های شرکت نفت گچساران”
 • معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد : بکارگیری ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد در جلوگیری از قانون گریزی در جامعه ضروری است
 • يك كهگيلويه و بويراحمدي معاون پست كشور شد
 • اعتراف تلخ دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بر بکارگیری بی ضابطه نیرو
 • مطهری: تنها راه رفع حصر ورود مجلس خبرگان است/ نمی‌شود قیمت بنزین تا ابد ۱۰۰۰ تومان باشد/ باید موشک داشته باشیم اما نباید روز امضای برجام آن را هوا کنیم
 • صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم/آقای حجاریان! مردم اسباب‌بازی ما نیستند/ تلاش‌های اصلاح‌طلبان نبود روحانی ۴میلیون رأی نیز نداشت
 • فرشاد نگین تاجی:شهردار یاسوج تغییر نمی‌کند
 • واکنش بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران به نامه تاجگردون به اسماعیلی
 • نامه های تاجگردون به روسای سابق و جدید دانشگاه آزاد گچساران
 • سرپرست دانشگاه آزاد گچساران: به شایعات دامن نزنیم و همه با هم با هر گرایش فکری صرف و صلاح دانشگاه را در دستور کار خود قرار دهیم
 • روز شلوغ شورای اداری گچساران با دو تغییر در ادارات شهرستان/خانه تکانی در میراث فرهنگی و اداره کار گچساران+تصاویر
 • ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻥ ﻣﺒﺎﺭﮎ
 •