طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۲۴ آذر, ۱۳۹۶ | کد خبر : 68694 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   تخریب اصالت های اکولوژیک و جاذبه های توریستی دنا!   به قلم فرهمند راستگو   چندی پیش در مطلبی به موضوع گُل به خودی اداره کل منابع طبیعی استان بخاطر کاشت گونه های مهاجم و غیربومی کاج و سرو در طبیعت بکر دنا و از دست رفتن اصالت اکولوژیک دنا ، بعنوان […]

  فانوس زاگرس؛

   

  تخریب اصالت های اکولوژیک و جاذبه های توریستی دنا!

   

  به قلم فرهمند راستگو

   

  چندی پیش در مطلبی به موضوع گُل به خودی اداره کل منابع طبیعی استان بخاطر کاشت گونه های مهاجم و غیربومی کاج و سرو در طبیعت بکر دنا و از دست رفتن اصالت اکولوژیک دنا ، بعنوان یکی از مهم ترین ذخیره گاههای ژنتیکی ثبت شده در یونسکو پرداختیم .

   

  این روزها اینکه چگونه منابع طبیعی به خود اجازه می دهد با استفاده از قدرت سازمانی زمینی را از مالکان آن تحت عنوان رفع تصرف ، خود به تصرف درآورده و دست به نوعی زمین خواری ارگانی بزند و با گذاشتن نام طرح صیانت ، زمین خواری خود را مُوجه جلوه دهد به سوال بی جوابی بدل شده است . مضافاً سکوت دستگاههای نظارتی فرا قوه ای در قبال این نحو زمین خواریِ بظاهر قانونی و در شرایطی که همان ارّه به دست های مست از قدرت اداری ، درختان مثمر کشاورزان و باغداران را با قساوت تمام می بُرند و به اعمال قانون خود می بالند ، برای افکار عمومی در استان تبدیل به ابهام بزرگی شده است.

   

   

   

  حال اگر تصمیم بگیرید برای فرار از مظاهر تکنولوژی مدرن به طبیعت دنا پناه ببرید ، با منظره ای مواجه خواهید شد که همچون پتکی بر سرتان خواهد کوبید . در زمانه ای که معماران پسا مدرن، شهرها را با الهام از طبیعت و با رویکرد طراحی بیوفیلیک ( زیست دوستانه) بنا می کنند ، شاهکار اداره کل منابع طبیعی استان، معماری بی روح و مشمئز کننده و دِمُده را به قلب اکوسیستم دنا، یکی از بکر ترین اکوسیستم های کره زمین تحمیل کرده تا کمر به قتل و سلاخی جاذبه توریستی دنا بسته باشند و کاری کنند که دنیا دیگر دنا را بعنوان یک زیستگاه طبیعی بکر و جذاب برسمیت نشناسد.

   

  زیرپا گذاشتن اصول ابتدایی “بوم شناسی بصری “یا همان “ویدئواکولوژیک” با رفتار تهاجمی و مخرب اداره کل منابع طبیعی در قبال بزرگترین ثروت طبیعی استان یعنی پارک ملی دنا و کور کردن آخرین کورسوی امید مردم و مسئولین برای رفع بحران اشتغال از طریق رونق گردشگری طبیعی ، جدیدترین دست گل این نهاد دولتی است.
  بوم شناسی بصری آنچنان که آنتونی فیلین زیست شناس روسی مطرح میکند بطور خلاصه عبارتست از ادراک مغز انسان از خوشایندی یا ناخوشایندی مناظری که پیش روی اوست. آلودگی بوم شناسی بصری امروزه در کنار سایر اقسام آلودگی طبیعت همچون آلودگی خاک و آب و هوا مورد توجه است ، چرا که این نوع آلودگی ، لذت انسان از تماشا و حضور در طبیعت را مخدوش کرده و بدین ترتیب زمینه برای ورود سایر اقسام آلایندگی بعلت کاهش حساسیت در قبال حفظ طبیعت را فراهم میکند.

   

  برای درک بهتر بوم شناسی بصری کافی است از دور به منظره چشم نواز یکی از روستاهای بکر مانده استان فی المثل روستای کریک بیاندازیم ، جایی که هارمونی خانه های روستایی با مناظر کوهستان و باغات و مزارع برنج از معماری خانه ها تا رنگ مصالح بکار رفته در خانه ها ، تابلویی زیبا و سراسر هماهنگی می سازد. یا کافی است کمی عمیق تر به باغ های معروف ایران نظیر باغ فین یا باغ ارم و نیاوران که از ارکان جاذبه های گردشگری ایران هستند بنگریم تا بدانیم خلسه عارفانه ای که در این باغ ها لمس می شود، از هماهنگی بی نظیر میان عناصر متشکل آن است.جایی که گل های لاله _ نماد شهادت عاشقان – حول نقطه واحدی بنام آب که مظهر پاکی و خلوص است گرد آمده اند و پاکی و طهارت روح را تمثیل می کنند و سروها که نماد آزادگی و حرکت در صراط مستقیم اند سلوک عارفانه را تجسم می بخشند. شاید لذت عارفانه برآمده از ویدیواکولوژیک همین باغها حافظ را ذوق شاعری داد که اینگونه سرود : “ساقی حدیث سرو و گل و لاله می رود * وین بحث با ثَلاله ی غَسّاله می رود” و کافی است بدانیم که باغ پاسارگاد که توسط کوروش بنا شد، الگوی طراحی همه باغهای معروف ایرانی است تا پی ببریم اجداد ما هزاران سال پیش مفهوم بوم شناسی بصری را خیلی زود تر از آنتونی فیلین روس درک کرده اند.

   

   

   

   

  حالا اما طراحی زیست گریزانه و تخریب جذابیت ویدیواکولوژیک دنا بدست منابع طبیعی استان در سکوت و شاید چراغ سبز اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان به فروپاشی ارتباط فیزیولوژیک مغز با اصالت و لطافت طبیعت دنا شده و استرس ناخودآگاهی که از مناظر دستکاری شده دنا به گردشگران منتقل می شود در نهایت به جدایی طبیعت دوستان از دنا منجر خواهد شد و در حالی که محور توسعه استان گردشگری انتخاب شده است ، این اقدامات ناصحیح، به مفهوم نابودی همه تلاش ها برای توسعه استان بر محور گردشگری است.

   

  اکنون و پس از سالها مطالعات تئوریک، بوم شناسی بصری یکی از ارکان توسعه پایدار شناخته می شود و توسعه پایدار همان چیزی است که فلسفه وجودی اداره منابع طبیعی استان است. لکن عجز منابع طبیعی استان از درک این مفاهیم بخاطر اشراف بشدت پایین کارکنان این اداره کل به مفاهیم علمیِ حفظ منابع طبیعی، دوستی آنان با طبیعت را به دوستی خاله خرسه بدل کرده است و نمونه های اینگونه دوستی بیشمار است. اینگونه معماری و دستکاری طبیعت فقط بیانگر نیت سودجویانه کارفرمای طرح یعنی منابع طبیعی استان است و مبارزه با سودجویان همان مُتمسک اداره منابع طبیعی است برای بریدن درختان مُثمر کشاورزان .

   

   

   

   

  از طرفی اجازه ی اینگونه ساخت و سازهای ارگانی در قلب دنا که طبیعت جذاب منطقه را ترور کرده است ، در کنار تخریب آلاچیق ها و باغات تفریحی باغدارانی که به لطف عَجز دستگاههای دولتی در تنطیم بازار میوه، از فروش میوه باغ خود طَرفی نمی بندند و تنها امیدشان به ادامه باغداری ، اندک درآمدی از رهگذر ورود گردشگران است برای همگان غیر قابل فهم است.

   

  بهرحال تخریب اصالت های اکولوژیک و جاذبه های توریستی دنا در سایه سکوت دستگاههای ناظر از جمله دیوان عدالت اداری، می رود تا مهم ترین ثروت خدادادی استان یعنی پارک ملی دنا را به ورطه نابودی کامل بکشاند.

   

  در اختیار گرفتن زمین آبا و اجدادی خلق اللّه و ویلاسازی برای تفریح اهل و عیال با بودجه دولتی خصوصا با نام نهادن طرح پایش و صیانت! بر آن و انگ زمین خواری زدن به مردم بینوا و پرونده سازی علیه ضعفا، همه از رندی و زرنگی منابع طبیعی استان در بی توجهی به  افکار عمومی بلکه و قانون است ، اما در ورای ماجرا، این دنا است که هر لحظه بیشتر قربانی می شود .

   

  جا دارد دلسوزان محیط زیست و فعالان گردشگری استان بخود آیند و با خروج از انفعال، نقطه پایانی بر این جفا به طبیعت دنا بگذارند تا اگر قانون برای همگان است اینبار حکم قانون بر علیه اداره کل منابع طبیعی استان اجرا شود.

  همان حکم آشنا : خلع ید، قلع و قمع ، تخریب و ارجاع پرونده زمینخواران به دادگاه !

   

  فرهمند راستگو

  فعال محیط زیست

   

  مطلب فوق ارسالی مخاطبان فانوس زاگرس بوده و انتشار آن به معنی صحت و تأیید آن از سوی این پایگاه خبری نمی باشد، همچنین این امکان وجود دارد نام نویسنده مستعار و غیرواقعی باشد.

  این پایگاه خبری آماده انتشار جوابیه به مطلب منتشر شده را دارد.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  14 نظر برای “تخریب اصالت های اکولوژیک و جاذبه های توریستی دنا!”
  1. متعجب سی سختی گفت:

   واقعا برام جای تعجب و تاسف داره ک خونه باغی ک ما تو باغمون ساخته بودیم و بهونه شب نشینیامون بود رو الودگی دونستن و خرابش کردن ولی رفتن وسط کوه گل چهارصد دستگاه زدن..قبلا اونجا میرفتیم کفش دوزک بود و تمرین عکاسی حشرات میکردیم..بوی گلای مختلف بود..سه سال پیش رفتیم چ گلایی بود..چون پاییز بود خشک شده بودن ولی بازم خوشگل بود..با خودم اوردم برا تزیین خونه همه میگن از کجا اوردی..حالا رد میشه ی تلی از سیمان و مصالح میبینی با اون الاچیغای نارنجی مضحک…اگه ی جای کوه گل دردسترس و پرگل بود همینجا بود..فقط مونده برن رو دریاچه هم پاسگاه و دیوار سیمانی و.. بزنن..

   5

   0
   • همدرد گفت:

    سلام،هم متن جالب بود و هم نظر متعجب،خواستم بگم دور از انتظار نیس که گونه های گیاهی که فقط در دنا بوده و ثبت شده فقط در این منطقه یافت شده باشن،نه همشون،حتی یکیشون،یعنی حتی حتی حتی اگر منبع اصلی یکی از گونه های گیاهی منحصربفرد دنا در این منطقه بودع و اینا تخریب و نابودش کردن باید به خاطر این جنایت برخورذ بشدت جدی باهاشون بشه.شاید اینا فک کردم دارندگی و برازندگی!طبیعت مردم رو دارایی خودشون دونستن.حتی به دره هم رحم نکردن و ساخت و سازو تا دره هم بردن.باید پاسخگویی شعور و فهم مزدم باشن.باید پاسخگویی باشن که چرا ساخت و ساز فقط برا ما ممنوعه.

    2

    0
  2. سلیمان گفت:

   این اتفاقات مسخره فقط در منطقه ما میفته و بس. اونم بخاطر ضعف مدیران هست. وقتی شایسته سالاری نباشه. وقتی هیچ چیز و هیچ کس سر جای خودش نباشه. وقتی لیسانس دینی عربی رو بزارن رییس اداره اقتصاد……. از ماست که برماست…..!!!!

   4

   0
  3. فقط حاج زارع گفت:

   ما که کلن میخوایم مهاجرت کنیم به یه استان دیگه. از دست این بی فرهنگی هایی که میبینیم. بجای نماز خوندن و التماس کردن برای باران ، قد طبیعت رو بدونیم تا خدا با ما اشتی کنه. چه فایده داره این مقاله ها؟ وقتی گوش شنوایی نیست و همه مسولان در فکر بقای خودن نه بقای طبیعت و رفاه و اسایش مردم و ….

   3

   0
  4. زابلی پور گفت:

   اون زمین ها متعلق به بنکوی کانوشاد است و حتی اونجا حق آبه دارند. متاسفانه منابع طبیعی با قلدری زمین ها رو تصاحب کرد و حالا برای خودش ساخت و ساز کرده کسی هم نیست به داد مردم برسه. در دشتک و دشت بازار هم زمینهای زیادی از مردم گرفتن . احتمالا یه مجتمع تفریحی هم برای قشلاقشون اونجاها میسازن بزودی!

   3

   0
  5. ناشناس گفت:

   جناب منابع طبیعی به جز حکم قلع و قمع انصافا چی بلدید؟؟؟
   شمایی که مردم را خلع ید میکنی خودت چرا رفتی در همان محل تخریب انجام دادی!!!!
   حالا که به اسم شما شده دیگه مجاز میشه؟؟؟
   نه به خدا اینگونه نیست اینها حق الناس هست.
   هر تصمیم اشتباه مسئول و یا مدیری قطعا حق الناس خواهد بود..
   وای بر شماها!!

   3

   0
  6. جوجو گفت:

   ببینید همین زمینی که در اندرسا منابع تصرف کرده و به ناحق از صاحبان اون زمین گرفته و رفته در آن ساخت و ساز کرده.
   مگر صاحبان اون زمین چه میخواستند بکنند ؟؟ نهایتا باغی احداث میکردند و امرار معاش میکردند.
   همون صاحب واقعی زمین دارای فرزندان تحصیلکرده و بیکار هستند.
   چرا ندادن دست صاحب اصلی زمین که طرح گردشگری بزند و هم اشتغال درست شود و هم جذب توریست گردد.؟؟؟

   3

   0
  7. جوجو گفت:

   اگر کشیدن دیوار دور باغ و زمین جرم هست
   اگر ساخت وساز در اون مناطق جرم هست
   و مال مردم را تخریب میکنید فکر میکنم مردم هم بایستی بیایند و دیوار شما را تخریب کنند..
   اون زمین ملک پدری مردم بوده که با ……. ازشان گرفتید که حفاظتش کنید
   دست مریزاد چه خوب حفاظتش کردید!!!!!

   4

   -1
  8. جوجو گفت:

   چه کسی باید شماها را تنبیه کند؟؟
   بازرسی استان لطفا در این مورد بررسی کنید
   صدا و سیما لطفا گزارش تهیه کنید.
   مردم لطفا فریاد بزنید
   قانونگذاری که خود از تیررس قانون مصون باشد فاجعه به بار خواهد آورد.

   3

   0
  9. جوجو گفت:

   چرا به جای اینکار به غنای گونه های جانوری و گیاهی منطقه نمیپردازید؟؟؟
   این احکام قهریه شما را بدهند دست یه کارگر افغانی که بهتر از شماها اجرا میکند!!
   جز ویرانی چه بلدید؟؟

   3

   0
  10. جوجو گفت:

   این مملکت به معمار نیاز دارد
   به معمار بیش از بنا نیاز دارد.
   شما که کارگر هم محسوب نمیشوید
   چه تفکر توسعه ای دارید؟؟؟
   جز تخریب جز تهدید جز اذیت مردم چه دارید بگویید تا مردم بدانند…

   3

   0
  11. مردم سیسخت گفت:

   ظاهرا منابعطبیعیما رو بز فرض کرده و واقعا هم حق داشته..الانم عین بز خیره شدیم ب گوشی و متنا و شکایتا…بدون یک حرگا مفید ک بهشون نشونبدیمما صاحب مملکتیمِ.فک نکنن بی صحابه..

   1

   0
  12. نسل بی جربزه گفت:

   ما هممون شرمنده دنا و بچه هامونیم..نسلی ننگینِ.نسلی ک دید و فهمید و گذشت و ایستاد تا دنا نابود شد..سالها بعد از ما ب خوبی یاد نمیشه..گفتگوی من و بچم سالها بعد وقتی دنای ناب فقط تو عکسا باشه و نشه لمس و تجربه و تنفسش کرد..بابا،مامان وقتی کمر ب نابودیه دنا بستن وقتی تیشه ب ریشش زدن شما کجا بودین؟ ما👵👴فرزندم ما ساکت نبودیم..تو گوشیمون،تو تلگرامش.سایتش و.. کامنت دادیم و گفتیم نکنین!!!!!!!!!یکدسته نبودن ما بالث جسارت و توهم منابع طببعی شده…شرمندتم دنا..گله رو به گرگ سپردیم و خودمون مث کبک سرمونه کردیم زیر برف…شرمندتم دنا..تورو فقط تو خاطرات کودکیم جستجو میکنیم..

   1

   0
  13. ناشناس گفت:

   وقتی ادارات و ارگان های دولتی ……. خود بزرگترین ……….هستن چه انتظاری از کشاورزان داریم، زمین مردم را بزور میگیرن بعد خودشون میان آلاچیق و ویلا میزنن، کشاورزا حتی جا برای نگهداری بیل و کلنگشون تو باغشون نباید داشته باشن اما منابع طبیعی…
   امیدوارم روز خش مسئولین متخلف و ظالم دیسک کمر بو

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • نماینده بویراحمد و دنا:داشتن نگاه سیاسی به شهرداری‌های کهگیلویه و بویراحمد خیانت به مردم است
 • سیستم پیشرفته لرزه نگاری در کهگیلویه و بویراحمد راه اندازی می شود
 • مدیرکل بحران کهگیلویه و بویراحمد: طرح «هر دانش‌آموز یک نهال» در کهگیلویه و بویراحمد اجرا شود
 • قیمت گوشت در کهگیلویه بویراحمد اعلام شد
 • کامرانی در سیاست یک مبتدی است
 • پاسخ مدیرکل بازرسی استانداری به سخنان معاونت فرهنگی دادگستری کهگیلویه و بویراحمد / پیشنهاد مومن نسب برای تشکیل یک کارگروه ویژه
 • در جلسه شورای اداری شهرستان چرام مطرح شد: تقدیر فرماندار چرام از رئیس شرکت ملی پخش فراورده های نفتی کهگیلویه و چرام
 • انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه فرهنگیان یاسوج برگزار شد
 • ناگفته ها و نقد ششم پاکدل در خصوص ” مغازه‌های شرکت نفت گچساران”
 • معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد : بکارگیری ظرفیت تشکل‌های مردم نهاد در جلوگیری از قانون گریزی در جامعه ضروری است
 • يك كهگيلويه و بويراحمدي معاون پست كشور شد
 • اعتراف تلخ دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بر بکارگیری بی ضابطه نیرو
 • مطهری: تنها راه رفع حصر ورود مجلس خبرگان است/ نمی‌شود قیمت بنزین تا ابد ۱۰۰۰ تومان باشد/ باید موشک داشته باشیم اما نباید روز امضای برجام آن را هوا کنیم
 • صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم/آقای حجاریان! مردم اسباب‌بازی ما نیستند/ تلاش‌های اصلاح‌طلبان نبود روحانی ۴میلیون رأی نیز نداشت
 • فرشاد نگین تاجی:شهردار یاسوج تغییر نمی‌کند
 • واکنش بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد گچساران به نامه تاجگردون به اسماعیلی
 • نامه های تاجگردون به روسای سابق و جدید دانشگاه آزاد گچساران
 • سرپرست دانشگاه آزاد گچساران: به شایعات دامن نزنیم و همه با هم با هر گرایش فکری صرف و صلاح دانشگاه را در دستور کار خود قرار دهیم
 • روز شلوغ شورای اداری گچساران با دو تغییر در ادارات شهرستان/خانه تکانی در میراث فرهنگی و اداره کار گچساران+تصاویر
 • ﺭﻭﺯ ﺟﻬﺎﻧﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻥ ﻣﺒﺎﺭﮎ
 •