طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۹ آبان, ۱۳۹۶ | کد خبر : 66012 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ مخاطب فانوس زاگرس   هفته گذشته مصاحبه ای از جناب حجه الاسلام  موحد در فضای مجازی و سایت های خبری منتشر شد.از جمله نکات مطرح شده در این مصاحبه بحث انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و حضور یا عدم حضور جناب آقای موحد در این انتخابات بود.موضوعی که ایشان ضمن زود هنگام دانستن […]

  فانوس زاگرس؛

  مخاطب فانوس زاگرس

   

  هفته گذشته مصاحبه ای از جناب حجه الاسلام  موحد در فضای مجازی و سایت های خبری منتشر شد.از جمله نکات مطرح شده در این مصاحبه بحث انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و حضور یا عدم حضور جناب آقای موحد در این انتخابات بود.موضوعی که ایشان ضمن زود هنگام دانستن ،آن را منوط به گذشت زمان و احساس تکلیف موکول کرده بودند.

   

  البته برخی منتقدین همیشگی به طور هیجان زده و احساسی در این مورد واکنش نشان دادند.واقعا باید قدر فضای مجازی را دانست که هم فرصتی است برای اطلاع رسانی هم فضای است برای عقده گشایی و  رسیدن به برخی آمال و آروزها به خصوص برای برخی جوانان عزیز.ظاهرا عده ای مترصد هستند به محو ماموریت دارند به محض اینکه موحد حرفی زد جایی رفت سریع واکنش نشان دهند.موضوع احساس تکلیف موضوعی است که همیشه در آستانه انتخاباتها مطرح بوده به طوری  که جنبه کوچه بازاری پیدا کرده و لوث شده است. این احساس در میان خیلی ها در چنین ایامی شدت پیدا می کند و بلافاصله بعد از انتخابات با هر نتیجه ای  سریعا هم فروکش  می کند و به خواب چهار ساله می رود.

   

   

  به عبارت دگر این نوع احساس تکلیف یک بار مصرف است. اما در خصوص جناب اقای موحد این موضوع جای بحث داشته و لازم است نکاتی را در این رابطه خدمت خوانندگان محترم عرضه بدارم.اولا در اینکه جریانهای سیاسی کشورما به فکر کادر سازی  و پرورش نیرو نیستند شکی نیست .همه می خواهند تا زنده هستند در صحنه باشند.این بیماری مزمنی است که همه جریانهای سیاسی کشور به ان مبتلا بوده و دنبال درمان ان هم نیستند.اما در این میان موارد استثنایی هم هست. این مورد مثل هر قاعده دیگری که فارغ از استثنا نیست. افراد کاریزما و اسطوره ای در چنین  قاموسی نمی گنجند.

   

  مرحوم ایت الله هاشمی رفسنجانی همیشه یک جمله معروفی بیان میکرد به این مضمون که در قبول مسئولیت ها هیچ گاه داوطلب نبوده ام بلکه به من تکلیف شده است.خیلیها فکر می کردند این جمله نوعی تعارف است در حالی که اینگونه نبود و تجربه سیاسی هاشمی نشان داد تعارف نیست بلکه عین واقعیت است . وقتی با کهولت سن  در سال ۹۲ در انتخابات  ریاست جمهوری ثبت نام کرد گفت احساس تکلیف کرده ام و امده ام تا ابرویم را برای نظام هزینه کنم و حماسه مورد نظر مقام معظم معظم رهبری محقق شود.استقبال بی نظیر مردم ونظر سنجی ها هم نشان می داد با ۷۰ تا ۸۰ درصد ارا پیروز است.در این بین ایا ایت الله هاشمی نیاز به پست و مقام داشت یا کشور نیاز به هاشمی داشت.به اعتراف صاحب نظران سیاسی و حتی منتقدینش در ان مقطع بیش ازانکه هاشمی نیاز به ریاست جهموری داشته باشد  این کشور و مردم  بودند  که نیاز به هاشمی داشتند. بنابراین ما با یک قاعده کلی روبرو هستیم .به این صورت که  بعضی وقتها افراد نیاز به پست و مقام دارند اما بعضی اوقات پست و مقام است که نیاز به برخی افراد دارد.

   

  در خصوص رابطه جناب اقای  موحد و کهگیلویه و یا به عبارت بهتر رابطه موحد  و مردم نیز با وضعیتی روبرو هستیم. این موضوع از چند بعد  قابل بررسی است.اولین بعد قاعده کلی است که عرض شد. معتقدم امروز بیش از انچه موحد نیاز به نمایندگی داشته باشد این نمایندگی است که به فردی با مشخصات ایشان نیاز دارد..در این راستا نوع احساس تکلیف جناب اقای موحد در مدل احساس تکلیف رایج موجود در کشور نمی گنجد.به عبارتی یک بار مصرف نیست.این حس تکلیف تابع هیجان و احساسات  و پست و مقام  و سرد و گرم روزگار نیست بلکه رابطه ای مدام ، ریشه دار، مستمر یکنواخت ، توام با حسن نیت و برخاسته از فطرت پاک انسانی بوده و هست.

   

  این موضوع در سخن و حرف و شعار توخالی نیست. شاهد این مدعا عملکرد ایشان در قبل از نمایندگی ،دوران نمایندگی و پس از نمایندگی است. معمولا روال جاری در کشور این است که افراد چه انتخاب بشوند چه نشوند بعد از انتخابات صحنه را رها کرده و در استانه انتخابات دوباره به چهره ای مردمی و خدمتگذار تبدیل می شوند.مرد ما به این دور و تسلسل عادت دیرینه دارند.این در حالی است که عملکرد موحد خلاف این را نشان میدهد.تعامل و رابطه ایشان با  مردم مثل خیلی ها رابطه ای سیونسی نبوده بلکه رابطه یکنواختی بوده است. موحد در همه حال در فراز و فرود  خدمتگذارو همراه  و در کنار مردم بوده است.در همین ایامی هم که مسئولیت رسمی ندارد محل رجوع مردم بی پناه است و در حد توان پیگیر حل مشکلات مردم بی پناه است.کدام یک از نمایندگان ادوار استان ما بعد از اتمام دوره نمایندگی این چنین در خدمت مردم بوده اند.بله در عالم شعار و سخن خیلی  حرف قشنگ میتوان زد و ژست گرفت اما عیار افراد در عمل مشخص می شود.

   

  ارادت ایشان به منطقه به گونه ای بود که علی رغم اصرار خانوداه مزار فرزند مرحومش را در زادگاهش قرار داد تا بهانه ای برای ارتباط بیشتر با مردم باشد  .بعد دوم احساس تکلیف به وضعیت خاص حوزه کهگیلویه بر می گردد.همه میدانیم که کهگلیویه در زمان نمایندگی موحد در استان تعیین کننده بود.دقیقا مشابه شرایط امروز نماینده گچساران. به قولی موحد اگر نتوانسته  بود مرکز استان را به کهگیلویه ببرد اما در مقابل کهگیلویه را به یاسوج اورده بود. که البته  این خود داستان جداگانه ای دارد . پس از اتمام نمایندگی اقای موحد و در دهه گذشته  این حوزه نماینده موثری در مجلس نداشته است.

   

  نماینده محترم دو دوره قبل بیشتر به  وظایف سخنگویی جبهه  پایداری و بد و بیراه به برخی بزرگان نظام از جمله مرحوم هاشمی رفسنجانی و خانواده اش مشغول شده بود تا رسیدگی به امور منطقه. به طوری که برخی پروژه های مهم از جمله پتروشیمی کهگیلویه در طول ۸ سال هیچ پیشرفتی نداشته و در حد همان  اقدامات اولیه  جناب اقای موحد باقی مانده بود.نماینده محترم فعلی هم در مسایل استان کاملا در حاشیه قرار دارد  به طوری که حتی  اخبار استان و برخی عزل ونصب های مدیران استان را از طریق سایت ها مطلع می شود.بعد سوم به جریانات سیاسی منطقه برمیگردد.هر دو جریان سیاسی موجود در منطقه به نوعی دچار انفعال هستند.به گونه ای که بعد از سالها نتوانسته اند مهره قابل قبولی به جامعه معرفی کنند.

   

  جریان اصلاح طلب سالهاست با خودش درگیری دارد و اسیر قهر و اشتی دو نفر گردیده به طوری به مسابقه روکم کنی و تلافی جویانه تبدیل شده و تکلیفش  با خودش روشن نیست.بیشتر ادای اصلاح طلبی در می اورند.راهنمای چپ می زنند و به راست میپیچند و برعکس.  جریان اصولگرا هم به گونه دیگری دچار تناقض گفتمانی و عملکردی  بوده و منفعل گردیده است.بعضیها اشاره دارند عامل از هم گسیختگی این جریان موحد است باید به این دوستان گفت موحد یک نفر نیست که تصمیم بگیرد.موحد یعنی مردم.اگر این ادعا صحت داشته باشد و چنین اتفاقی افتاده باشد  باید گفت این مردم بوده اند که چنین کاری کرده اند نه شخص موحد.از این جهت شاید حق با حضرات باشد

   

  .در خاتمه با توجه به آنچه گفته شد گرچه ورود به بحث انتخابات زود است اما چنانچه جناب اقای موحد  هم احساس تکلیف کنند و در صحنه باشند مطمنا احساس تکلیفی واقعی و به خاطر مصالح مردم و منطقه است و احساس دیگری در کار نیست.ممکن است خیلی از عزیزان دیگر هم احساس تکلیف کنند اما انچه مهم است سنجش و راستی ازمایی این احساس تکلیف هاست که ان هم توسط مردم به خوبی احساس شده و سنجش می شود.پس اجازه بفرمائید قضاوت نهایی را مردم انجام دهند.برخی دوستان منتقد هم بهتر است کاسه داغ تر از اش نشوند،دایه مهربانتر از مردم نباشند ،جلوتر از مردم حرکت نکنند  و اجازه دهند مردم انچه را که تکلیف می دانند عمل کنند.                                                       

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  8 نظر برای ““موحد و تکلیف همیشگی””
  1. علی گفت:

   به نام خداوند جان و خرد
   خدامیداند از وقتی جناب آقای موحد از کهگیلویه رفت نه
   کهگیلویه به جایی رسید نه بچه های منطقه
   اون پیشرفت همیشگی را در سطح کشور داشتند
   ای کاش زودتر بیاد و کهگیلویه نجات پیدا کنه

   2

   0
  2. جباری گفت:

   واقعا باید تأسف خورد به حال امثال نویسندۀ یادداشت فوق!
   حیف قلم که اینگونه به حراج گذاشته شود! کاش یک نهادی برای دفاع از شرافت قلم هم وجود می داشت!

   0

   1
  3. ناشناس گفت:

   چاپلوسان هم منتظر هستند آقاي موحد حرفي بزند و شروع به پاچه خواري كنند. موحد هم مثل تاجگردون از بند ……. استفاده ميكند و فقط به فكر منافع شخصي خود است و دلش براي منطقه و مردم نسوخته، بنظر من موحد و عاملانش عدل هاشمي را به حاشيه و انزوا كشيدن و نميذارن كار كنه

   0

   1
  4. حیدر گفت:

   فقط سناتور

   1

   0
  5. رمضان گفت:

   خداوندا اگه موحد تصمیم داره که نیاد تامارانجات بده لعنتش کن

   0

   0
  6. آلما گفت:

   موحد مرد تکرار نشدنی کهگیلویه

   1

   0
  7. مهدی زاده گفت:

   موحد واقعا تکرار نشدنی است.خدا حفظش کنه برای مردم منطقه.نماینده هم نباشه از بفضیا بهتره

   0

   0
  8. علیرضا گفت:

   واقعا آقای موحد نسبت به دیگر نمایندگان کهگیلویه و حتی بقیه شهرستانها از اقتدار سیاسی بیشتری برخوردار هست ایشالا این دور دیگه اشتباهات دور قبل تکرار نمیشه و ایشان در قامت نماینده کهگیلویه به مجلس میرن

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • مراسم روز عاشورا در شهرهای کهگیلویه و بویراحمد به روایت تصویر
 • گزارش تصویری مراسم روز عاشورا در گچساران
 • نماینده بویراحمد و دنا:از افتخارات من این است کسی دیگر نمی گوید در بهزیستی و کمیته امداد پشت نوبت هستم
 • گلایه برخی خبرنگاران چرامی از مدیر آموزش و پرورش این شهرستان
 • آیت الله ملک حسینی در گچساران:رقابت های زشت و نکبت بار باوی بویراحمدی دراستان!/ امروز خیلی ها به جان هم افتاده اند!؟/ بی تدبیری ها بیداد کرده است
 • حاشیه سازی برای تیم فوتبال نفت و گاز گچساران/نیکبخت می ماند
 • گزارش تصویری از موکب حضرت زینب (س) در شلالدون باشت
 • بازدید آیت الله ملک حسینی از تأسیسات نفتی گچساران+تصاویر
 • نشست صمیمی مدیرآموزش و پرورش چرام با اصحاب رسانه+تصاویر
 • مشمولان قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در کهگیلویه و بویراحمد خداحافظی میکنند!
 • اصولگرایان گچساران/در به در به دنبال “اتحاد”
 • سفر مدیر کل مدیریت بحران استان به شهرستانهای کهگیلویه، چرام و باشت /محمدی تبار:صفر تا صد اعتبارات را نظارت می کنم+تصاویر
 • گناهان واقدامات نابخشودنی غلامرضا تاجگردون
 • گعده اصلاح طلبان و دور باطل!
 • امام جمعه باشت مطرح کرد:دفتر نماینده و لیدرها بر مسؤولان باشت اشراف دارند
 • نظر نماینده گچساران و باشت در خصوص وضعیت شهردار تهران
 • دوئل کامرانی ؛ منطقیان، گُسل در تفکر اصلاح طلبان
 • شکست نفت گچساران از استقلال رامشیر
 • انشقاق اصلاح طلبان کهگیلویه تمامی ندارد/اصولگرایان پیروز آینده انتخابات کهگیلویه بزرگ
 • جلسه شورای همکاری بزرگداشت دفاع مقدس چرام برگزار شد+تصاویر
 •