طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۹ آبان, ۱۳۹۶ | کد خبر : 66011 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   قدرت سناتور ، پاسخی به هجمه های اخیر علیه موحد   به قلم قادر محمدی     مصاحبه ی موحد در رابطه با حضور یا عدم حضور در انتخابات آتی موجی از واکنش ها را برانگیخت. واکنش هایی که از طرف مخالفان حضور موحد بیشتر رنگ تخریب و تهمت و توهین بخود […]

  فانوس زاگرس؛

   

  قدرت سناتور ، پاسخی به هجمه های اخیر علیه موحد

   

  به قلم قادر محمدی

   

   

  مصاحبه ی موحد در رابطه با حضور یا عدم حضور در انتخابات آتی موجی از واکنش ها را برانگیخت.

  واکنش هایی که از طرف مخالفان حضور موحد بیشتر رنگ تخریب و تهمت و توهین بخود گرفته است.

  اگرچه رفتار طفلان سیاسی قابل پیش بینی بوده و خیلی نیاز به کنکاش و واکاوی ندارد اما آنچه که نگران کننده است معدود جوانان تحصیلکرده ای است که آلت دست دیگران قرار گرفته اند و چنان بر موج ساخته ی دیگران قرار گرفته اند که چیزی نمانده است در دریای سیاست غرق شوند و تاب تلاطم های سیاسی را نداشته باشند.

   

  یک اشاره از موحد کافی بود که شور و شوق در میان توده مردم بخاطر حضور مجدد موحد و دمیدن روح امید در آنان ایجاد شود و البته نگرانی مخالفین و تازه به دوران رسیده ها که از هول حلیم در دیگ افتادند باعث روشن شدن آتش توپخانه ی آنان شد.

  مهندس بازرگان در کتاب « بازی جوانان با سیاست » درباره ی سیاست زدگی جوانان و معرفت زدایی از علم و فن و مهارت اجتماعی هشدار داده و این هشدار در زمانه ی ما و در میان معدودی از تحصیلکردگان کهگیلویه ای بیشتر نمایان می شود.

  کسانی که با خواندن چند کتاب و شناخت چند ایسم خود را علامه دهر دانسته و به تئوری سازی و نظریه پرداری مشغول شده اند غافل از اینکه این کار سیاست زدگی است نه سیاست ورزی و قصه وقتی پرغصه می شود که در شبه تحلیل های آبکی شان که بیشتر به اعلامیه تغییر ایدئولوژی شبیه است را با توهین و تهمت آغاز میکنند.

  کسانی که در انتخاب قبلی مجلس اتاق فکر کاندیدای جریان اصولگرا بودند و رسم الخط و مشق شان پیروزی اصولگرایی بود و آن کاندیدا را جاده صاف کن توسعه می نامیدند حالا در چرخشی ۱۸۰ درجه ای سنگ اصلاح طلبی به سینه می زنند و در جمع چند نفره شان چنان قلم فرسایی می کنند که چیزی تا پرت شدن از آن ور بوم ندارند.

   

  کسانی که از فرط خودشیفتگی چیزی نمانده که ریشه های کوپنیسم را به کمونیسم گره بزنند و در عالم سیاست زدگی شان نظریه جدیدی مطرح کنند.

  اگر چه روانشناسی واکاوی شخصیتی این دوستان رفتارهایشان را ناشی از تضاد شخصیتی می داند که بیش از آنکه دغدغه توسعه داشته باشند دغدغه دیده شدن دارند که این هم ناشی از طرد شدنشان توسط جامعه است .

  این گونه اقدامات حرکتی افراطی و رادیکال خارج از ظرفیت های اجتماعی و سیاسی است که ولادیمیر لنین آن را بیماری کودکی چپ ها نامیده و تردیدی نیست که این بیماری جوانی همه ی شبه چپ هاست.

  کسانی که دچار اصلاح طلبی تخیلی و رادیکالیسم انتزاعی شدند و چنان در این تخیل معیوب خود گرفتار شدند که دچار باتلاق فکری شدند و پوسته ی ضخیمی از جمود و واپس زدگی بر آنان مستولی شده است.

  افرادی که اکنون با آمیزه ای از تخیلات سیاسی و توهمات فکری خود بر موج بحران سازی و بحران آفرینی اجتماعی سوارند. اینان در عمل البته هیزم کش آن گروه از سیاسیون داخلی هستند که تنها به سبب ترس از دست دادن کرسی های قدرت به واسطه حضوز موحد انتقاد می کنند و جوانان خام را در خط مقدم سیاست زدگی قرار داده اند تا از آنان استفاده ی ابزاری کنند.

  مهدی بازرگان وقتی که گردش به چپ جوانان را می دید با سخنرانی هایی مانند « آفات توحید » به نقد ایشان پرداخت و اگر چه این جوانان چپ امروز با آن جوانان چپ دیروز فرسنگ ها هم در تئوری و هم در عمل و هم در افکار و عقاید فاصله دارند اما لاقل به یک ناصح بشدت نیازمند از جنس مهدی بازرگان.

  این روزها کسانی که به عقده گشایی به موحد مشغولند بیش از آنکه قصدشان نقد باشد قصدشان تخریب است زیرا که موج سرخوردگی اجتماعی ناشی از سیاسیون فعلی و گرایش به موحد را مشاهده می کنند بنابراین دچار آشفتگی عملی و نظری شدند و با آلت دست قرار دادن چند جوان خام درصدد استفاده ی ابزاری از آنان هستند.

  خدمات موحد به کهگیلویه به طول تاریخ بعد انقلاب این دیار است. موحد شهرستانی را تحویل گرفت ک فقط از لحاظ سیاسی شهرستان بود. فاقد هر گونه امکاناتی بود. هیچ گونه زیرساختی نداشت. جاده ، آب ، برق ، گاز و بیمارستان و مدرسه مطالبه ی اصلی مردم بود. اما موحد به این هم اکتفا نکرد و از سیمان و پتروشیمی تا گاز و … در این شهرستان بنا نهاد ؛ همان مدرسه و برقی که وقتی مجال نقد موحد است می شود خدمات ابتدایی اما ۳۰ سال بعد از موحد وقتی امسال به توگبری چرام برق و مدرسه دیشموک کانکس اهدا شد لشکریان به افتتاحش آمدند و در بوق کرنا کردندو مثل گوشت قربانی هرکس درصدد مصادره ی این خدمت عظیم و ابر پروژه ها به اسم خودشان شدند.

  دانشگاهی با همت موحد در کهگیلویه افتتاح شد همان دانشگاهی که بعضی ها امسال علی رغم سیاست کلان دانشگاه در خصوص جذب در مقطع تحصیلات تکمیلی آن را به نام خود مصادره کردند گرچه بعدها دم خروس بیرون زد که موافقت موقت دوساله رشته ها بود.

  موحدی که در زمانه ی رقابت شدید بین استانی برای جذب اعتبارات با ترزیق نیرو در رده های بالای مدیریتی کلان کشوری و استانی به جذب بودجه می پرداخت نه اینکه جلسات تخصیص اعتبار را به حالت قهر ترک کند یا هم ملتمسانه بخواهد که چند نیرو در بدنه سارمان برنامه و بودجه ی استانی داشته باشد. موحد شهرستانی را تحویل گرفت که جغرافیای صعب العبورش بیش و پیش از همه مانع توسعه بود.

  او یک تنه جنگید تا طلسم شکنی کند و از آجم تا طسوج ؛ از ممبی تا موگرمون تا سرفاریاب جاده ساخته شد. برق رفت. تلفن آمد ؛ گاز روشن شد اما در این بین در اواسط دهه ی ۹۰ کسانی در زیر همان برق و در همان جاده و در کنار همان گاز به نقد دهه ی ۶۰ می پردازند بدون آنکه حکایت تلخ کهگیلویه آن زمان را ببیند.

  اما سخن گفتن خدمات موحد به این چند کلمه محدود نمی شود. حکایت عجیب ماجرا این است که چرا در ۱۲ سال اخیر که موحد در کهگیلویه سمت اجرایی و اداری نداشت هیچ تغییر محسوسی در این دیار ایجاد نشد؟ چرا بعد از ۱۲ سال دوری از کهگیلویه همچنان نام موحد لرزه بر اندام ها می اندازد و انگشت شماری از جوانان عروسک خیمه شب بازی بعضی نوسیاسیون می شوند و به جای مشق توسعه مشق تخریب موحد سرخط میگیرند.

  آیا جز این است که در وادی عمل وا دادند و در یک بازی کثیف دست به دامان چند جوان خام شدند و آنان را ابزار امیال خود کردند. اگر چه همین آشفتگی شان مهر تاییدی است بر ضعف عملکردی شان که دو سال مانده به انتخابات این چنین هراس آمدن سناتور را دارند.

  سناتوری که بعد از ۱۲ سال دوری از کهگیلویه در طول ۵ روز بعد از سنگ اندازی زمین و زمان و دست زدن رقیبان به هر ترفندی برای تخریبش توانست اعتماد ۵۰ هزار نفر را جلب کند. اما ای امامزاده میرسالار تو شاهد باش که سناتور بیش و پیش از همه دغده ی کهگیلویه را در هر منصب و مقامی داشت و دارد و ان شالله خواهد داشت.

  اندکی صبر…سحر نزدیک است…

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  11 نظر برای “قدرت سناتور ، پاسخی به هجمه های اخیر علیه موحد”
  1. امید گفت:

   درود بر نویسنده ودرود بر سناتور

   0

   0
  2. کارشناس گفت:

   خدمت عرض کنم که زمانی اقای موحد نماینده بود پول هم زیاد بود و می شد کهگیلویه را بهشت کند ولی نکرد وفقط حوزه ثلاث میدید وبفکر اونها بود والان دیگه حناش رنگی ندارد نزارید بیشتراز این ابروی این سید برود حاج اقا این افراد دنبال منفعت خودشون هست ……. این افراد نخورید وفقط برو این اخر عمرت را به دین ودیانتت فکر کن

   0

   2
  3. ناشناس گفت:

   بله به قول دوستی درزمان جنگ پول زیادبود حتماّتحریم هم نبود جاده ومدرسه ودانشگاه واب وبرق وتلفن وکازوو……..هزاران کاردیگراماده بودند امانمیدانیدازصفرتاصدشروع کردبنده دردورگذشته به موحد رای ندادم نه اینکه مخالفش بودم چون همراه شده بودم باهمین نماینده فعلی که به قول بعضی ازدوستان خودوبعضی از……… برایبردن یک کانکس ویاچندعددتانکر۵۰۰لیتری اب به توگبری چرام بوق وکرنا وعکس میندازن ولی موحدهیچ وقت حاضرنشد برای کاری ازکارهایش کسی تبلیغ بکند از خدا بترسید که اودردل مردم جادارد

   0

   0
  4. محمد صادق جمالی گفت:

   با سلام. موحد بیش از آنکه یک فرد باشد، یک جریان است. تخریب موحد برای استان و شهرستان هیچ خیری ندارد. سالها و قرنها باید بگذرد تا موحدی دیگر به این دیار بیاید. قدر سرمایه هامون رو بدونیم.

   0

   0
  5. صادق گفت:

   رفیق! شما هم ظاهرا تازه دو تا کتاب از مرحوم بازرگان به دستت رسید و دچار توهم شدید که شاید علامه دهر شدید!! در حالی که فقط به تکرار کلیشۀ تهوع‌آور قربانی کردن خدمات نظام و دولتها به پای نماینده وقت پرداختید!!
   ضمناً در دوره گذشته تنها چند روز وقت نبود، بلکه بیش از ۳۰ سال سابقۀ حضور و چند دور نمایندگی پشتش بود! خودشان که به کرات می گفتند حتی ۲۴ ساعت هم وقت نیاز ندارند، کافی است همان ساعت ۸ صبح روز انتخابات اسم ایشان را اعلام کنند!!!!!!!
   بالاخره برای دور آینده که وقت کافی هست، تشریف بیاورند تا …..

   0

   0
  6. ناشناس گفت:

   درخصوص اين مطلب كه چرا در اين ١٢سال كاري در كهگيلويه انجام نشده بايد گفت آقاي موحد و اطرافيانش اينقدر نفوذ و زد و بند دارند كه نميگذارند ديگر نماينده ها كاري را از پيش ببرند و ميخواهند همه چيز به نام خودشان تمام شود و نه اينمه دلسوز مردم باشند. در ثاني موحد و دوران پست و مقامش با الان و وضعيت كنوني مملكت بسيار متفاوت است

   0

   0
  7. آرش گفت:

   احسنت براين قلم شيوا

   0

   0
  8. درود گفت:

   فقط سید محمد موحد

   0

   0
  9. بهمئی گفت:

   ازاظهار نظر کارشناس بسیارمتاسفم په کارشناس خودت برو دنبال دین ودیانتت که قضاوتت کاملا ناعادلانه هست یااینکه کم سن وسالی وسطحی به گذشته نگاه می کنیدوبدجوربه عرض شما رساندن وعقلت توچشمت هست اغراض شخصی خودرابابرخی ازافرادملاک قرارنده همین الان موحدهم ارزش وکارآیی اش چندبرابردست اندرکاران اگه حق ایشانرا غصب نمی کردنداوبرنده انتخابات بود برید توبه کنیدوتهمت نزنید

   0

   0
  10. آلما گفت:

   البته کارشناس محترم فک کنم یکی از دوران هایی که کهگیلویه در فقر شدید سیاسی سپری میکنه دوره ای که موحد رو کنار گذاشت فقط بخاطر فقر مالی.با یک قرون دو زار که مردم گرسنه رو برا یک روز سیر کنه.واقعااا متاسفم برای مردم کهگیلویه که موحد رو به مقدار ناچیز از سر جهل فروختن.نگاه بکنید شما ببینید وضعیت شهرستان کهگیلویه در استان به چه صورت هست در ادارات کل و در زمان موحد چه طور مردم دهدشت جولان میدادند.

   0

   0
  11. ناشناس گفت:

   با سلام خدمت کلیه مردم کهکیلویه
   دوستان و همشهریان سوگند یاد میکنم که بدون هیچ گونه تعصب واقعیت های چند ساله گذشته را بیان کنم….
   موحد چه سناتور باشد چه سناریو بدانید که یک نعمت عظیم است که خیلی از مردم کهکیلویه و حوزه ایشان قدردان نبودند … باز هم سوگند یاد میکنم که هیچ کدام از آقایون بزرگواری و عدل هاشمی در حد و قواره موحد نیستند …. علت اصلی تخریب موحد فقط از طرف تاجگردون بود ولی بیشتر مردم نمیدانند. زمانی که تاجگردون اعلام کرد اگرچه گچساران نفت و گاز و پتروشیمی را دارد اما کهکیلویه سردار عدل هاشمی را بخدا تمام این حرف ها نه بخاطر حمایت از عدل هاشمی بود بلکه میخواست یه آدم بیسواد و عام و بسیار سنتی که هیچی از محیط اطراف سیاسی و… نمیداند در کنارش باشد نه موحد قدرتمند باشد که استانداری قوی که به درد مردم کهکیلویه بخورد انتخاب کند که متاسفانه بازتاب این انتخاب را دیدید که متاسفانه عدل هاشمی و زارع یاسوج از دیگران شنیدند که استاندار چه شخصی شده است و بعد بخاطر عقب نماندن از قافله گفتند ما هم در انتخاب سهیم بودیم اما واقعیت این است که خود تاجگردون از قبل همه چی را بسته بود که عضوی از کمیسیون تحت نظارتش را بگذارد و خواهی دید در توزیه منابع و ثروت کهکیلویه چه سهمی دارد؟
   اما ای دوستان من همه را به فکر دعوت میکنم و مطالعات سیاسی و اجتماعی و گذری بر واقعیت ها تلخ روزگار این مرز و بوم که ما آدم های قوی خود نظیر موحد توسط نیروهای استانی (تاجگردون) به کام باتلاق افتاد. ای کاش با همگرائی سیاسی روزی افراد ارزشمن و قدرتمند نظیر موحد با یک اجماع استانی کاری برای خدمت این استان و میهن عزیزمان ایران بدون هیچ گونه اغراض سیاسی و حزبی تشریک مساعی میشد. یک خاطره از عظمت موحد بگویم … ما در جایی کار میکردیم در حال تردد در سازمان بودم که دیدم موحد به اتفاق مدیر عامل آن سازمان در حال بازدید هستند . بعد از جویای احوال پرسیدم که چطور موحد به اینجا آمده ؟ همراهش جوابم داد که موحد به نیت هفتاد دو تن ، هفتاد و دو نفر را به استخدام سازمان شما در آورده است . شاید باور نکنید من که در آن زمان مسئول بیمه و امور رفاهی بودم کمتر از یک هفته هفتاد و دونفر استخدام و کارهای اولیه بیمه را انجام دادم که توسط کلیه نشریه های داخلی این موضوع بازتاب پیدا کرد. حال ببینید در زمان این آقایون توانستند برای یه آبدارچی اشتغال ایجاد کنند؟

   0

   0

  
  امروز یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بارش ۵۲ میلی متری باران در منطقه دیل /آخرین وضعیت جوی استان
 • گزارش تصویری آیین تکریم و معارفه روسای جدید و قدیم دادگستری گچساران /مزارعی:ملک ۱۰۰۰میلیاردی در گچساران به بیت المال بازگشت
 • مراسم تودیع و معارفه دادستان های سابق و جدید چرام برگزار شد+تصاویر
 • بررسی پروژه های آبرسانی کهگیلویه بزرگ با حضور وزیر نیرو
 • ابراز نگرانی فرماندار بویراحمد از افزایش خودکشی
 • ‍ وادادگی برخی مدیران گچسارانی پس از بیماری تاجگردون
 • نشست هم اندیشی رئیس آموزش و پرورش ، مربیان ورزش مدارس با رئیس و اعضا هیئت هندبال لنده+تصاویر
 • یک غروب بارانی در گچساران به روایت تصویر
 • کشف ۲ محموله سنگین تخته چوب mdf در باشت
 • رئیس کل جدید دادگاههای عمومی و انقلاب شهرستان بویراحمد معرفی شد
 • مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد ابقاء شد
 • سلاخی انسانیت پشت عابر بانک بن‌سلمان
 • گزارشی از آخرین وضعیت سد چم‌شیر گچساران
 • گزارش تصویری همایش پیاده روی خانوادگی در گچساران
 • اشتغالزایی برای ۱۵۰ نفر در اورژانس دهدشت
 • خبر خوش فوتبالی برای یاسوجی ها/شهرداری بر می گردد
 • در نشست خبری مدیر شبکه بهداشت ودرمان لنده مطرح شد؛ از خبر خوش راه اندازی بخش دیالیز تا انجام ۱۹۴۴۵ خدمت پزشکی و حمایت بنیاد علوی از ۳۴۵ مادر باردار و شیرده بهمراه خدمات رایگان در طرح پزشک خانواده روستایی
 • فیلم ” ایرو” ساخته هنرمند کهگیلویه و بویراحمدی به جشنواره سائوپائولوی برزیل می رود+تصاویری از صحنه های فیلم
 • گرامی داشت هفته تربیت بدنی در گچساران به روایت تصویر
 • واکنش مدیرکل ورزش و جوانان به شکایت دادستان یاسوج
 •