طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۷ آبان, ۱۳۹۶ | کد خبر : 65724 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم احسان دری   بودجه مهمترین ابزار در اجرای سیاست های اقتصادی،اجتماعی ،سیاسی در کشور ها و به دنبال آن استان ها است. از این رو سازمان برنامه و بودجه استان ها از مهمترین مراکز هر استان بوده که همواره حساسیت های زیادی متوجه آن  است زیرا در نحوه تقسیم بودجه نظرات […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم احسان دری

   

  بودجه مهمترین ابزار در اجرای سیاست های اقتصادی،اجتماعی ،سیاسی در کشور ها و به دنبال آن استان ها است.
  از این رو سازمان برنامه و بودجه استان ها از مهمترین مراکز هر استان بوده که همواره حساسیت های زیادی متوجه آن  است زیرا در نحوه تقسیم بودجه نظرات غیرکارشناسی و یا سهم خواهی های سیاسی برخی افراد در گرفتن بودجه بیشتر برای شهرها باعث ایجاد بدبینی ها و فشارهای سیاسی بر سکاندار این سازمان مهم خواهد شد.
  سازمان برنامه و بودجه استان کهگیلویه و بویرامد چند سالی است که زیر نظر جوان تحصیلکرده و دانشگاهی استان دکتر حسن نوروزی مدیریت می شود که ظاهرا این انتخاب باب دل برخی ها نبوده و روز به روز مشکلات مدیریتی حوزه خود را نبود عدالت در توزیع بودجه اعلام و قصد ایجاد فشار بر سازمان برنامه و بودجه را دارند.
  جالب اینجاست که برخی از منتقدان رئیس برنامه و بودجه استان کسانی هستند که اطلاعات جامعی از نحوه توزیع بودجه نداشته و بر چه کسی پوشیده است که خدشه دار شدن تمامیت خواهی عده ای و زیر بار نرفتن دکتر نوروزی بر تقسیم ناعادلانه بودجه و همچنین گچسارانی بودن وی عامل ایجاد فشار بر وی است.
  این روزها بر حجم تخریب وی افزوده شده است بطوری که علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در چرام خبر از بازبینی در تخصیص اعتبارات سال ۹۷ را داد و اعلام داشت در خصوص نحوه توزیع عادلانه بودجه ورود و بررسی خواهم کرد  اما همانگونه که خود استاندار طی روزهای اخیر عنوان کرده است مشکل محرومیت کهگیلویه و بویراحمد نبود بودجه یا نحوه توزیع بودجه نیست کما اینکه با تلاش های دکتر تاجگردون بودجه استانی طی سالیان اخیر از رشد خوبی برخوردار بوده است،بلکه مشکل اصلی وجود مدیران ضعیفی است که نه تنها برنامه ای برای محرومیت زدایی برخی شهرهای استان نداشته بلکه بودجه پیش بینی شده را به خوبی و درست مصرف نمی کنند.سال گذشته به تنهایی حدود ۴۰ درصد از اعتبارات قانون استفاده متوازن از اعتبارات کشور یا اعتبارات ماده ۱۸۰ را به ۴ شهرستان کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده اختصاص داده شد.
  به طور مثال در خبرها بارها از مشکلات پلهای  بشار در یاسوج یا مشکلات متعدد در حوزه کهگیلویه بزرگ خبرهایی منتشر می شود که به خوبی قابل مشاهده است که عامل اصلی مشکلات نحوه توزیع بودجه نیست و مشکل چیز دیگری است.

  نماینده گچساران و باشت در اسفند سال ۹۵ اعلام داشت که ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد در بودجه سال ۹۶ تصویب شده است.

   

  وی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویر احمد یک درصد از جمعیت و خاک کشور را داراست، بیان کرد: تصویب ۲٫۸ درصد از بودجه کل کشور به این استان کوچک نشانگر توجه ویژه دولت و مجلس به مناطق محروم است که قطعا نقش شخص نماینده گچساران و باشت در افزایش سهم بودجه استانی مهم بوده است.

  افزایش بودجه گچساران باعث عصبانیت؟؟
  بودجه ملی،استانی،سهم نفت،ماده ۱۸۰ و …تقسیم بودجه فرمول های متعددی دارد که افزایش بودجه شهرستان گچساران یا طرح های عمرانی که برخی از آن ها طرح ملی بوده و ربطی به بودجه استانی نداشته باعث عصبانیت برخی ها شده است که نوک حملات خود را متوجه نماینده گچساران و باشت و رئیس سازمان برنامه و بودجه نشانه گرفته اند و در صدد ایجاد این شبهه هستند که گچساران سهم بیشتری از بودجه استانی دارد که با توجه به جایگاه ملی و حساس نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی بعنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه از دیدگاه گچسارانی ها همچنان سهم واقعی گچساران در توزیع بودجه محقق نیست و علت آن نگاه عادلانه وی و حسن نوروزی به توزیع عادلانه بودجه در کل استان کهگیلویه و بویراحمد است.
  تخریب ها راه به جایی نخواهد برد
  روند تخریب حسن نوروزی قطعا راه به جایی نخواهد برد و برای کسانی که قصد دارند ضعف مدیریتی حوزه خود را با انتقاد از نحوه توزیع بودجه بپوشانند شاید در کوتاه مدت بتوانند از این حربه استفاده هایی کنند اما این تاکتیک عمر کوتاهی خواهد داشت.

  در نشست تیرماه شورای برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد تنش میان تاجگردون و زارعی به خوبی نشان داد که اشتباه برخی ها از نحوه توزیع سهم نفت باعث شده است که شبهه نحوه ناصحیح و ناعادلانه بودجه و سهم بیشتر گچساران از بودجه بوجود آید.

  در آن نشست زارعی نماینده بویراحمد و دنا با اشاره به اینکه در برنامه پنجم توسعه سهم اعتبارات یک سوم درآمدهای نفتی مختص به شهرستان‌های تولیدکننده نفت و گاز در هر استان بود، اظهار داشت: خوشبختانه در برنامه ششم توسعه نمایندگان مجلس تصویب کردند که همه شهرستان‌های استان‌های نفت‌خیز و گازخیز از یک سوم درآمدهای حاصل از نفت برخوردار شوند.

  غلام‌محمد زارعی با بیان اینکه این موضوع در بند ۳ ماده ۲۶ قانون برنامه ششم توسعه بیان شده است، افزود: سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد در توزیع اعتبارات سال ۹۶، این مصوبه را تاکنون اجرایی نکرده که ما به عنوان ناظرین درخواست داریم که سهم یک سوم درآمدهای نفتی برای همه شهرستان‌های استان در نظر گرفته شود.

  این صحبت‌های غلام‌محمد زارعی واکنش غلام‌رضا تاجگردون نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی را به همراه داشت، وی گفت: اگر من به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی قانون بودجه را نوشته‌ام، توزیع اعتبارات یک سوم اینگونه نیست که شما بیان می‌کنید و این اعتبارات تنها مختص شهرستان‌های تولیدکننده نفت است.

   

  با نخبگانمان برخورد سیاسی و منطقه ای نکنیم

  به گواه اکثر کارشناسان حسن نوروزی یکی از مدیران موفق استان کهگیلویه و بویراحمد در سالهای اخیر بوده است که شایسته نیست عده ای برای اهداف سیاسی یا منطقه ای و کسب سهم بیشتر از بودجه به تخریب وی بپردازند زیرا همانطور کگه گفته شد بودجه عامل اصلی محرومیت استان نیست.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  28 نظر برای “افزایش فشارهای ناعادلانه بر حسن نوروزی/تسویه حساب با مدیری که باج نمی دهد”
  1. ناشناس گفت:

   حیف پول میلیاردی که به اینا بدن که یا باهاش چاه آهکی میزنن و یا ورزشگاه بلا استفاده، ولی در گچساران اگر ذره ای بودجه تزریق بشه در جای درستی هزینه میشه . تا یه جایی مشکل از بودجه هست از یه جایی به بعد بر میگرده به ضعف مدیریتشون، اگر بودجه ای که به یاسوج میدادن در دست گچساران قرار میگرفت گلستانی می ساختیم که در کشور نظر نداشته باشه

   2

   1
  2. ناشناس گفت:

   حالا که قراره به این شیوه رفتار کنن بهتر از این استان جدا بشیم، اینا هیچ چیزی رو از ما تحمل نمیکنن. دو تا مدیر هم که از ما هست رو هر بار به بهانه ای تخریب میکنن. حالا خوبه که همه چیز هم دست خودشونه و باز ناله میکنن

   2

   1
  3. گچساران گفت:

   می خوان با این حرکات ذهن استاندار رو از خودشون منحرف کنن چون فهمیدن این استاندار دیگه باهاشون شوخی نداره دارن فرار به جلو انجام میدن

   2

   0
  4. حرف حق گفت:

   آخه یکی نیست به زارعی بگه اگر بنا بود سهم مناطق نفت خیز رو به همه شهرستانها بدن پس چه دلیلی داشت فرمول یک سوم و دوسوم رو تعیین کنن. اینو هر بچه دبستانی هم میدونه، کسی که خودشو زده به خواب رو نمیشه بیدار کرد. از یه طرف نماینده بوشهر سهم از ما میخوان از طرف دیگه شهرستانها خودمون هم میگن ما هم سهم داریم. چه گرفتاری شده گچساران از دست این جماعت که میخوان مشکلاتشون رو با حق ما برطرف کنن

   2

   0
  5. من گفت:

   تقصیر ما گچسارانی هاست که به اینها رو دادیم تا الان کار به اینجا کشیده که عملا زیر بار قانون هم نمیرن.

   4

   0
  6. باقری گفت:

   تاجگردون قشنگ جوابشو داد که گفت اگر من به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی قانون بودجه را نوشته‌ام، توزیع اعتبارات یک سوم اینگونه نیست که شما بیان می‌کنید و این اعتبارات تنها مختص شهرستان‌های تولیدکننده نفت است. یعنی فقط گچساران و بهمئی و اون هم به نسبت میزان تولید نفتشون

   4

   0
  7. ناشناس گفت:

   میخوان استاندار رو دوره کنن تا تسلیمشون بشه

   5

   0
  8. ناشناس گفت:

   به نظر من تاجگردون باید به دنبال یک راهی باشه که گچساران رو از این استان جدا کنه، استان شدن فقط به وسعت و جمعیت نیست به منابع و ثروت اون اسنان هم بستگی داره، به نظر من گجساران با ثروتی که داره به راحتی میتونه مستقل بشه و خودشو اداره کنه اینجوری دیگه نیازی نیست تا هر دفعه بخوایم با یه عده بر سر چیزی که مال خودمون هست بحث و جدل کنیم یا به فکر دربدر شدن نخبه هامون در این شهر و اون شهر باشیم که ایا بهشون بها بدن یا نه هر کسی هم که از گچساران رفته رو برمیگردونیم بیان برای شهر خودشون کار کنن

   2

   0
  9. منطق گفت:

   چطور یک نفر میتونه بیاد و حرف از عدالت بزنه در حالی که در گچساران نیست که دود و سموم نفت رو بخوره و توقع داشته باشه تنها به واسطه اینکه ما بخشی از استانشون هستیم از سود منابع ما استفاده کنه یه چوب بهمون زدن که ما رو جزو این استان کردند و میخوان یه چوب دیگه هم بزنن و به واسطه اینکه جزو استانشون شدیم ثروتمون رو هم از ما بگیرن و بعد میگن این عدالته. مگر نه اینکه جزو این استان بودن باید برای ما قبلا منفعتی رو در پی میداشت که الان ما بیایم بگیم خب این مقدار از سهم ما هم به خاطر لطفی که قبلا کردین برای شما باشه، چه خدمتی به جوانان گچساران کردین که الان این ادعا رو می کنین الا اینکه در بی کاری رتبه آخر استانتون شدیم که قطعا اگر جزو این استان نبودیم دیگه وضعمون به این وخیمی الانمون نبود. حالا به ما منت میزارین و میگین چون شما جزو استان ما هستین باید سهم نفت به ما بدین. این که همون سر گردنه گیری سابق هست فقط نوعش عوض شده. دوران باج دادن تموم شد. ما اگر نخوایم جزو این استان باشیم باید کیو ببینیم؟

   3

   0
  10. ناشناس گفت:

   اولا دکتر نوروزی از طایفه تیر تاجی بویراحمده ومادر ایشون گچسارانیه

   2

   0
  11. شرمت الله گفت:

   مطمئن باشید

   کی حتی نمی توانند طیش رد ابون

   خخخخخخخخخخخخخخخخخخههههههههههههههههههههههه

   2

   0
  12. ناشناس گفت:

   دکتر نورزی فردی تحصیل کرده هستند در اقتصاد جزء افردا برتر استان هستند و لایق ریاست سازمان برنامه بوده و میباشند و تا کنون به خوبی بودجه بین شهرستان های استان توزیع شده و هیچ ربطی به شهرستان محل سکونت ایشان ندارد که بخواهد بودجه بیشتری اختصاص بدهد به گچساران.مشکل اصلی مدیران ادارات میباشند که هیچکدوم توانایی جذب بودجه را ندارند و همان بودجه ناچیز که تخصیص داده میشود هم بدون برنامه ریزی در جاهایی خرج میکنند که دوست دارند و تا صدایی در میاد از عموم مردم میگویند که هنوز بودجه ای از سازمان نگرفته ایم
   و من به عنوان یه شهروند از نماینده های شهرستان و همچنین رئیس سازمان برنامه بودجه استان و استاندار محترم خواهشمندم که مدیران نالایق را برکنار و افراد جوان ووتحصیلکرده و دلسوز جامعه را جایگزین کنند تا این دوگانگی بین شهرستان های استان برطرف گردد و حق کسی خورده نشود

   2

   0
  13. ناشناس گفت:

   دکتر نورزی مدیری کارامد و فردی لایق میباشند، به امید موفقیت بیشتر و آبادی استان با تدابیر بسیار سازنده ایشان در سازمان برنامه و بودجه

   3

   0
  14. مهندس گفت:

   گچساران باید هر طور که شده از یاسوج جدا بشه

   2

   0
  15. سیدمصطفی محمدی گفت:

   با سلام
   جناب دکتر نوروزی از جوانهای تحصیلکرده استان هستند ایشان اصالتی گرمسیری و سردسیری دارند.هیچوقت دیده نشده در تقسیم بودجه شخص جناح و یا تیره و طایفه را ببیند بلکه اولیویت ایشان بر مبنای قانون میباشد و بس.
   نباید از ضعفهای مسیولین چشم پوشی کرد و بر جوان شایسته ای همچو نوروزی تیر ناجوانمردانه پرتاپ کرد.
   ایشان خوشبختانه همیشه راه عدالت را در پیش گرفته است و هیچوقت ترسی از شخص و اشخاصی نداشته است.
   کمی تحقیق نشان میدهد بودجه ها در چه مناطقی صرف شده است.
   اگر بنا بر اعتراض باشد این حق مردم شریف گچساران و باشت است که شاید کم لطفی های بودجه ای شاملشان شده باشد نه چرام و دهدشت و بهمیی و یاسوج و دنا.
   اگر وجدان یا قانون یا هر چیز دیگری را در نظر بیاوریم باید بگوییم هرکه بامش بیشتر برفش بیشتر
   ولی کو بام و کو برف؟
   شهر نفت خیز گچساران
   شهر آلوده گچساران
   شهر درآمدزا گچساران
   شهر محروم گچساران
   شهر آمار بیکاری بالا گچساران
   شهر حادثه خیز گچساران
   شهر شهدای نفت و گاز گچساران
   اینهمه بام بودند حال وقت برف و تقسیم بودجه که میرسد اولیوت ها فرق میکند
   از نظر جغرافیایی و جمعیت حساب میکنند تا گزینه ها ی دیگر من درآوردی
   کمی انصاف هم خوب چیزی است
   قبول کنید گچساران درآمد استان می باشد و سهم خود از از بین شهرستان های استان حداقل ترین می باشد چرا؟
   الاحقرالسادات سید مصطفی محمدی

   3

   0
  16. مهندس گفت:

   آخه یاسوج چی از خودش داره. هیچی نداره. ولی گچساران نفت و گاز و کشاورزی و سد وافراد نخبه و غیره داره. نمیشه دود و آلودگی و مریضیش واسه ما باشه و اونا هم سهم بخوان. اونا حاضر میشن گچساران مرکز استان کنن.معلومه که نه. پس ما هم حاضر نبستیم از حق مسلم گچساران بگذریم

   2

   0
  17. یاسوج گفت:

   خدایی متن دقیقی بود.انشاالله دکتر نوروزی از این تخریب ها دلسرد نشه

   1

   0
  18. معلم ادبيات گفت:

   هفتاد درصداين كامنتها انشاي يك نفره
   اگرموضوعي حق وحقيقت باشدنيازي به كامنت جعلي نيست
   بعضي ازپروژه هاي گچساران بوجه اي بيش از دوبرابر بودجه كل استان دارند
   بودجه بافت فرسوده استان تماما به گچساران اختصاص پيداكرد و……
   اين وضعيت قابل ادامه نيست

   1

   3
   • .مهندس گفت:

    اینم بدون درآمد گچساران صدها هزار برابر یاسوجه. شما کل درامد یکسالتون به اندازه یک ساعت گچسارانم نیست. فقط به ما بگو چی دارید. نفت و گاز و کشاورزی که ندارید.سد هم که ندارید. راه ترانزیتی هم نه. زمین صافم که ندارید. همش یه آبشار دارید که اونجا پفک میفروشید.
    اگه تمام مسئولان گچساران همدل بشن میتونن از این استان جدا شن.
    شما برید خدا رو شکر کنید که هنوز جدا نشده و الا بدبخت میشید

    3

    0
   • ناشناس گفت:

    بودجه بافت فرسوده رو خود دولت مستقیم ساپورت میکنه چیزی که اطلاع ندارین رو بی جهت بیان نفرمایید. قرار نبود این بودجه به جایی دیگر تعلق بگیره. خونه هایی که الان بازسازی میشه مال اون زمانی هست که شهری به نام یاسوج هنوز وجود خارجی نداشته.

    0

    0
   • ناشناس گفت:

    کامنت ها حرف یک نفر باشه یا صد نفر شما اگر راست می گی جواب یکیش رو منطقی بده. گچساران پر از آدم های روشنفکر ولی بیکاره که میان کامنت می نویسن

    1

    0
  19. کهگیلویه بزرگ گفت:

   تا زمانیکه در این استان دست از تخریب مدیران و نخبگان برجسته بر نداریم و کم کاریهای خودمان را به حساب کمبود پول و اعتبار بگذاریم نبایستی به امید توسعه در استان بود.انصافا دکتر نوروزی فرد شایسته ای است

   3

   0
  20. کارمند گفت:

   این پست واین حجم کار برای دکتر افتخاری آقای نوروزی زیاده اونمیوتنه بچرخونه تاجگردون بهش خط میده چه بکنه .اما انصافاتو یه بحث خوب بوده تو بحث سرکار ذاشتن اقوام عالی بوده

   0

   1
  21. ناشناس گفت:

   یعنی چی اینهمه استخدامی از قشر خاص بعد مظلوم نمایی شما بگرد ببین یه قوم خویشی کجا داری که یه جور یه سازمان وصلش کنی
   اون هم از معاونتهای استاندار هر کدوم یه طریقی می خوان بمونن یکی می که قرار استاندار فلان جا بشم یکی میگه همکاران گرامی قراره وام براتون‌جور کنیم و مظلوم نمایی می کنه اون از استاندار که مثل ماست نشسته و فقط اوردم بولدرم میکنه نه تغییری نه هیچی دیگه

   0

   0
   • امیر گفت:

    یاسوج کلا همه چی رو برا خودشون میخوان ایننا نداشتن و نمی دارن گچساران به نونو نوایی برسه و فقط میخوان که سهم نفت گچساران به یاسوج برسه چون که گچساران جز کهگیلویه و بویراحمده. تاجگردون سلامت باشه با قدرتی که داره نگذارده حق ما ضایع بشه

    0

    0
  22. جواد گفت:

   انصافا توانمند ترین وبا پرستیژترین مدیر استان نوروزی هست

   0

   0
  23. سامر گفت:

   این یک رسانه ازاد نیست یه سایته که فقط نظرات موافقا رو میزاره

   0

   0

  
  امروز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • گزارش تصویری همایش پیاده روی خانوادگی در گچساران
 • اشتغالزایی برای ۱۵۰ نفر در اورژانس دهدشت
 • خبر خوش فوتبالی برای یاسوجی ها/شهرداری بر می گردد
 • در نشست خبری مدیر شبکه بهداشت ودرمان لنده مطرح شد؛ از خبر خوش راه اندازی بخش دیالیز تا انجام ۱۹۴۴۵ خدمت پزشکی و حمایت بنیاد علوی از ۳۴۵ مادر باردار و شیرده بهمراه خدمات رایگان در طرح پزشک خانواده روستایی
 • فیلم ” ایرو” ساخته هنرمند کهگیلویه و بویراحمدی به جشنواره سائوپائولوی برزیل می رود+تصاویری از صحنه های فیلم
 • گرامی داشت هفته تربیت بدنی در گچساران به روایت تصویر
 • واکنش مدیرکل ورزش و جوانان به شکایت دادستان یاسوج
 • اردوی سه روزه زندگی در شرایط سخت تیم های هلال احمر در شهرستان چرام برگزار شد+تصاویر
 • چراغ سبز علیمراد جعفری به اصولگرایان گچساران و باشت/انتخابی سخت میان دو قطب
 • زارعی خبر داد:اعتبارات مطلوبی به بازسازی منازل زلزله زده یاسوج تعلق گرفت/آغاز نهضت آسفالت و جدول‌گذاری معابر و خیابان‌های یاسوج/۲ سالن ورزشی در شهرستان بویراحمد افتتاح شد/محرومیت دانش‌آموزان سادات محمودی در اولین ماه پاییز/چرا کسی به فکر حل مشکل ترافیک در میدان انقلاب یاسوج نیست؟/طرح های غیراستاندارد بلای جان روستانشینان بویراحمد
 • علت مرگ توله پلنگ در منطقه خائیزکهگیلویه مشخص شد
 • ساکنان محله ۱۷دستگاه دوگنبدان خواستار پیگیری مشکلات این محله از سوی شهرداری هستند+تصاویر
 • نگاه ویژه صندوق هنرمندان کشور به هنرمندان پیشکسوت شهرستان چرام+تصاویر
 • با حکم یک هم استانی صورت پذیرفت ؛ انتصاب مدیر اهل تسنن در معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران+تصاویر
 • رییس جدید دادگستری شهرستان گچساران مشخص شد
 • تقدیر یک خانواده گچسارانی از پزشک و پرسنل بیمارستان امام خمینی دهدشت
 • اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای را رعایت کنیم/ «هاشمی» و «افشانی» پشتیبان همدیگرند
 • اعتراض تعدادی از دانشجویان رشته پرستاری دانشگاه آزاد گچساران به تغییر سهمیه پذیرش
 • توضیحات مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در خصوص کشف لاشه یک توله پلنگ
 • صدور حکم متهمان گروه نفاق در کهگیلویه و بویراحمد+جزئیات
 •