طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۰ آبان, ۱۳۹۶ | کد خبر : 64844 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ ۱۳ آبان در تقویم رسمی کشور بعد از انقلاب اسلامی به عنوان روز دانش آموز مزین شده است.علت نامگذاری این روز، واقعه شهادت جمعی دانش‌آموزان تهرانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند.اما یکی دیگر از اتفاقات مهم رو […]

  فانوس زاگرس؛

  فانوس زاگرس؛

  ۱۳ آبان در تقویم رسمی کشور بعد از انقلاب اسلامی به عنوان روز دانش آموز مزین شده است.علت نامگذاری این روز، واقعه شهادت جمعی دانش‌آموزان تهرانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند.اما یکی دیگر از اتفاقات مهم رو ۱۳ آبان تسخیر سفارت آمریکا(لانه جاسوسی)توسط عده ای از دانشجویان انقلابی است که به گروگان گرفته‌شدن ۶۶ دیپلمات آمریکایی به یکی از عمده‌ترین بحران‌های بین‌المللی در سال ۱۳۵۸ تبدیل شد.

   

  از همین رو گفتگویی با یدالله مرادی فعال اصولگرای کهگیلویه و بویراحمد و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان گچساران که متولی برپایی هرساله راهپیمایی روز سیزدهم آبان در شهرستان می باشد در خصوص رویداد تسخیر سفارت آمریکا در تهران،ترتیب داده ایم که در ذیل می خوانید:

   

   

  گفتگو از احسان دری

  ** جناب یدالله مرادی،در آستانه ۱۳ آبان هستیم چرا گرامیداشت این روز بعد از ۳۸ سال هنوز برای نظام مهم است؟

  پاسخ: حوادث و رویدادها زمینه ساز تحولات و دگرگونی های متعدد و مختلف در ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک کشور و ملت را ایجاد می کنند.انقلابات بزرگ که نقش تاثیرگذار در برهم زدن وضع موجود و استقرار وضعی مطلوب پدید می آورند لذا یک سری حوادث سبب پیدایش و شکل گیری و یک سری رویدادها عامل تثبیت و استمرار آن انقلاب می باشند. طبیعی است انقلابی بزرگ و اساسی و تحول آفرین در تمامی ابعاد و ارکان جامعه با عنوان انقلاب اسلامی ایران که بر مبنای اهداف و آرمان های بلند اسلام و قرآن در کشوری با کهن تمدن باستانی ایران پدید آمده، الزاماً عواملی سبب شکل گیری و تثبیت و استمرار آن شده که باید از وزانت و تاثیرگذاری عمیق برخوردار باشد بدین وسیله است که باید اذعان نمود که ۱۳ آبان یک واقعه و یک روز یا یک رویداد نمی باشد بلکه یک فصل از تحولات سازنده و پایدار در فرایند استقرار انقلاب اسلامی بوده و هست که لازم است تا سال به سال پر نشاط تر، با صلابت تر، پایدارتر و درس آموزتر گرامی داشته شود. سیزده آبان روزی است، که تاریخی ۱۵ ساله را در درون خود به عنوان یک روز به نمایش گذاشته، مبنایش تبعید حضرت امام (ره) و سرآغاز شکل گیری بحران مقبولیت حکومت پهلوی و زایش مشروعیت نوینی برای حرکت انقلابی بود، در سال ۵۷ دانش آموزان به عنوان قشر فعال، آگاه و آرمانگرا و شجاع با خون خود رسوایی حکومت و فروریختن کاخ ظلم را امضا نمودند و در سال ۵۸ این قشر دانشجوی پیشتاز و انقلابی و عدالت طلب و آرمانگرای برخواسته از آموزه های اسلامی بودند که هیمنه و ابهت استکباری را نشانه گرفتند و در چشم جهانیان حقانیت و مظلومیت تاریخی ایران را با انتشار اسناد لانه جاسوسی امریکا که در قالب سفارتخانه بود به نمایش گذاشتند.
  این تحولات تابع زمان و مکان نمی شناسد که بعد از ۳۸ سال و یا بیشتر تعطیل شود اینها آرمان و اهداف بلندند، نشانه های وجود جنگ نابرابر استکبار با ملت های مظلوم است و تا انقلاب اسلامی بر مدار هویت و شخصیت جهانی خود برای برپائی حکومت جهانی است این مبارزه وجود دارد و این حوادث باید پاس داشته شود پررنگ تر از همیشه.

   

    **طی سال های اخیر برخی دانشجویان شرکت کننده در تسخیر سفارت امریکا، این اقدام را اشتباه خوانده و به نوعی ابراز پشیمانی کرده اند،نظر شما چیست؟

  پاسخ: اولاً گرامیداشت و عظمت ۱۳ آبان تنها به اقدام دانشجویان ختم نمی شود، زیرا ۲ حادثه مهم دیگر هم وجود دارد. ثانیاً در حرکت های بزرگ و انقلابی همیشه شرکت کنندگان تا پایان راه همراه نیستند در حرکت کاروان های بزرگ انسانی که برای تغییرات عمیق راه می افتند، هستند افرادیکه در میانه راه کم می آورند، تغییر جهت می دهند، دچار سکون و سکوت و رکود میشوند مگر یاران پیامبر(ص) تا پایان مسیر همراهی نمودند؟ مگر اصحاب مولا علی(ع) بر عدالت مولا تاب مقاومت آوردند؟ ثالثاً: فکر وجهت و جریان و تشکیلات آفریننده حادثه ۱۳ آبان ۵۸ در تسخیر لانه جاسوسی امریکا مهم میباشند نه افراد خاصی که روح قهرمان گرایی و مطرح شدن داشتند. رابعاً: یک جریان سیاسی موضوع مهم و شکوهمند و عظمت آفرین فتح لانه جاسوسی امریکا را در گفتار عباس عبدی خلاصه می کنند که خود دچار توهم گردید و برای چاپ عکس در رسانه های غربی ادای روشنفکران در آورد.آیا می دانید ضرغامی، ابتکار، سردار سیف الهی، فاطمه رجبی و … ده ها مورد دیگر جز آن دانشجویان بودند و هستند که نه تنها نادم نیستند بلکه قهرمانانه و سرافرازانه به نقش آفرینی در جامعه و همراهی با انقلاب و اهداف بلند امام (ره) و رهبری، با تیزبینی و هشیاری حضور مسئولانه در تمام عرصه ها را دارند.

   

  *** برخی معتقدند اشغال یک سفارت که بر خلاف عرف بین الملل است در ابتدای انقلاب اسلامی و گروگان گیری ۴۴۴ روزه دیپلماتهای امریکا باعث ایجاد تصویر نادرستی از انقلاب اسلامی در جهان گردید و نوعی انزوا شدن را به همراه داشت.در سالهای اخیر حمله به سفارت انگلیس و عربستان هم با مخالفت رسمی دولت و حاکمیت همرا شد.آیا واقعاً تسخیر سفارت امریکا اقدام درستی بود؟

   

  پاسخ: طبق مفاد کنوانسیون های بین المللی سفارت هر کشوری در کشور دیگر حکم سرزمین آن کشور را دارد و به همین جهت تنها مکانی که یک کشور میتواند پرچم خود را بر بالای ساختمانی در کشور دیگر برافشاند فقط سفارتخانه و یا کنسولگری آن میباشد. این مطلب قابل احترامی است که اتفاقاً خود من در درس حقوق اساسی هم آنرا تدریس میکردم. اما در خصوص موضوع تسخیر لانه جاسوسی امریکا شرایط و موقعیت زمانی متفاوت بود.
  زیرا انقلابی عظیم به وقوع پیوسته بود و امریکا به جای احترام به رای و مطالبه مردم عملاً خود را در برابر آن قرار داد و سفارت خانه اش را به اتاق فکر و جنگ و برنامه ریزی علیه آن قرار داد، گروهک ها را مسلح کرد، تجزیه طلبی ها را در هر گوشه کشور شارژ کرد، اقدام به رهبر تراشی و طراحی کودتا نمود و عملاً روح کنوانسیون حقوق کنسولی سازمان ملل را نقض کرد. از طرف دیگر اقدام اشغال توسط دولت و نهاد حکومت شکل نگرفت جمعی دانشجوی مبارز و انقلابی شرایط حضور سفارتخانه ای برای جاسوسی را تحمل نکردند و در اقدامی دیپلماتیک فردای روز اشغال دولت رسمی و قانونی هم استعفا داد تا عملاً دولتی پاسخگوی حرکت خودجوش دانشجوئی نباشد ضمن اینکه حمایت اقشار مردمی و تشکلات سیاسی و انقلابی هم عزم راسخ آنها را سبب شد.اما اینکه می فرمائید که آن حرکت سبب ارائه تصویر نادرست از انقلاب و ایران در عرصه جهانی شد هم عبارتی نادرست و دور از انصاف است و هم ظلمی است که بر اقدام شجاعانه عزیزان دانشجو میشود. اتفاقاً این حرکت که شاخ غول استکباری امریکا را شکست سبب جرات و جسارت انقلابیون سراسر جهان شد ،مبنای توجه و شناخت جهانی به انقلاب اسلامی گردید، اقتدار و انقلابیگری ایران و ایرانی را رقم زد، چشم های امید و امیدواری را در هر گوشه جهان گشود.
  موضوع سفارت انگلیس و عربستان با سفارت امریکا کاملاً متفاوت می باشد و مقایسه آنها مع الفارق است اینها سرجنگ با ملت ما نداشتند، این ها قدرت مدیریت جریان ضد انقلاب را نداشتند و شرایط بحرانی سال های اولیه انقلاب هم حاکم نبود ما در دوره ثبات و آرامش به سر می بردیم.
  حرکت دانشجویان پیرو خط امام در سال ۵۸ در فتح لانه جاسوسی امریکا حرکتی انقلابی و شجاعانه و خود جوش بود که تداوم انقلاب اسلامی را بیمه کرد و ناامیدی و یاس بر اردوگاه استکبار و استعمار برای شکست انقلاب اسلامی ایجاد نمود که لازم است تا هرچه بیشتر واکاوی و ارزیابی دقیق شود و در محافل علمی و روابط بین الملل و مظاهر حرکت های انقلابی سالانه تجزیه و تحلیل شود تا از زنده بودن و توفنده بودن انقلاب اسلامی را بر حفظ جبهه مقاومت و عدالت و پیشرفت سبب گردد.

  ***سال گذشته در راهپیمایی ۱۳ آبان در شهرستان گچساران شاهد عدم استقبال دانشجویان و دانش آموزان بودیم و نوعی ضعف هماهنگی مشاهده گردید.برای روز ۱۳ آبان امسال برنامه های خاصی پیش بینی شده است؟

   

  پاسخ: فکر میکنم این عبارت و قضاوت نوعی بی اعتنایی به حضور گسترده و فراگیر مردم و اقشار دانش آموزی و دانشجویی گچساران می باشد. تقاضا میکنم به فیلم ها و تصاویر آرشیوی خودتان مراجعه کنید البته اگر حضور داشته اید؟ نه تنها حضور مردم و دانش آموزان و فرهنگیان و اساتید و دانشجویان کمرنگ نشده بود بلکه میدان امام (ره) شاهد حضور گسترده آنها تا پایان سخنرانی دکتر عباسی و به آتش کشیدن پرچم های امریکا و رژیم صهیونیستی بودند و هماهنگی های لازم به عمل آمده بود البته حضور بعضی از اشخاص و تشکلات سیاسی همانند حضور و مشارکت آنها در مراسم ۹ دی ملاحظه نشد که این چیزی از عظمت و حرکت انقلابی مردم گچساران کم ننمود.
  ۱۳ آبان متعلق به همه آحاد و افکار و جریانات سیاسی، انقلابی می باشد و نباید با نزاع جناح های سیاسی آلوده شود و رسانه های انقلابی و تیزبین و مردمی هم در ترویج و گسترش اندیشه های والای انقلاب اسلامی باید نقش آفرینی نمایند.
  الحمدالله در سال جاری هم با هماهنگی های به عملی آمده ستاد بزرگداشت ۱۳ آبان شهرستان به موقع با حضور مسئولان و ادارات ذیربط تشکیل و سه کمیته اجرایی شکل گرفت. برنامه های متعدد فرهنگی، علمی، ورزشی و هنری پیش بینی شده و برای روز ۱۳ آبان ماه هم حرکت دانش آموزی و مردمی و دانشجوئی از سه مسیر مدرسه ۱۲ فروردین، مسجد شهیدان و گلزار شهدای گمنام به سمت میدان امام (ره ) برای روز شنبه ساعت ۹:۳۰ صبح تدارک دیده شده و دکتر خرامین به ایراد سخن خواهند پرداخت. ان شاء الله چون همیشه با حضور و مشارکت گسترده مردم فهیم گچساران مواجه خواهیم شد.

   

  **چه چالش های فکری را متوجه ۱۳ آبان در سال های آینده می دانید؟

  پاسخ: تا طنین انقلاب اسلامی برپاست و تنور جوشش انقلابیگری حاکم است و فریاد رسای حضرت امام (ره) برای استقرار حکومت عدالت توسط پابرهنگان و مستضعفان گرم است ۱۳ آبانها، ۹ دی ها، ۲۲بهمن ها و روز قدس ها پایدارند و گرمابخش و روحیه آفرین، اما هرگاه زمینه حاکمیت اشرافیت و سرمایه داران زالو صفت و توبه کنندگان و بریده شدگان از صف انقلابی مردم بر مصدر مناصب حکومت قرار گرفتند این مناسبت ها کمرنگ و از درون تهی میشوند و بر پائی آنها جنبه شکلی و تشریفاتی می گیرند. لذا خطر نفوذ افکار لیبرالی بر بدنه دستگاه های اداری و اجرایی مهمترین چالش فکری برای ۱۳ آبان های سال های آینده می باشد. تمرکز خاص سیستم های رسانه ای غرب بر جوانان و نوجوانان دانشجو و دانش آموز برای به انفعال کشاندن آنها و درگیر نمودن با موضوعات سطحی و روحیه ساز شکارانه و لذت گرایانه در همین راستا قابل ارزیابی است. تلاش برای کاهش عزت نفس این اقشار جوشنده و تحول آفرین چالش بزرگی است که در این مسیر در حال شکل گیری است و دستگاه های آموزشی و تربیتی و مراکز علمی باید متوجه باشند.

  سوال ششم: ازقیام و حرکت عمومی مردم گچساران در ۱۹ آبان ۵۷ و شهدای آن و برنامه پیش بینی آن روز چه تصمیماتی اتخاذ شده است؟

  پاسخ: در خصوص رویداد افتخار آفرین مردم گچساران در جریان مبارزات انقلابی، رویداد ۱۹ آبان ۵۷ را داریم که یک قیام تلقی میشود و آن اقدام انقلابی با تقدیم ۶ شهید والا مقام به انقلاب در جنوب ایران بی نظیر می باشد. مردم دینمدار گچساران در آن روز حرکتی مهم و خبرساز در عرصه جهانی را رقم زدند. گچساران محل جوشش حرکت های اعتراضی مردم در این استان بود و کاملاً تحت کنترل و محاصره امنیتی رژیم پهلوی قرار داشت سه قشر فرهنگیان، کارکنان نفت و بازاریان همگام با هم و همراه با رهبران انقلاب اسلامی اقداماتی چون تظاهرات، تحصن،پخش بیانیه های حضرت امام (ره) و سخرانی های انقلابی فضا را مناسب حرکت توفنده نموده بودند که صبح روز ۱۹ آبان ماه تعداد معدودی از اراذل و افراد بدکاره با هماهنگی ساواک تظاهراتی با عنوان جاوید شاه برپا داشتند که مردم غیرتمند گچساران بنا به دعوت عمومی برپاکنندگان تظاهرات ها مثل حاج بهرام تاجگردون، حجت الاسلام بشارت و محمدزید بهبهانی و با حضور عموم مردم در اعتراض و نفی حرکت انجام شده ساعت ۳ بعد از ظهر جلو مسجد جامع تجمع نمودند که مورد تهاجم وحشیانه و بی رحمانه نظامیان حکومت قرار گرفتند که ۶ نفر در این واقعه به شهادت رسیدند. شهیدان سید نجف بلادیان خیاط بازاری، حسین امینی، مذکور پارسی و محمد فراشبندی دانش آموز و غریب پرویزی و حسین کیامرثی خون پاکشان حرکت آفرین و تسریع بخش تحول انقلابی گردید. یادآوری نمایم که در این استان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۸ نفر شهید داریم که یک نفر از حوزه کهگیلویه به نام نورالدینی در تظاهرات بهبهان به شهادت رسید و یک نفر به نام رحمت الله بشارت ساکن گچساران در قم به شهادت رسید و ۶ نفر دیگر در گچساران و به دنبال آن قیام، شربت شهادت را نوشیدند و این هم افتخاری عزت آفرین برای مردم گچساران از همه اقوام و طوایف و اقشار اجتماعی می باشد. ان شاءالله در حال بررسی و برپائی یک مراسم تجلیل در مسجد شهیدان هستیم که متعاقباً اعلام میگردد.

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  8 نظر برای “گفتگو با فعال اصولگرای گچسارانی در خصوص تسخیر سفارت آمریکا در سال ۵۸”
  1. ب گفت:

   من به این برادر عرض می کنم شما در تسخیر لانه جاسوسی کجا بودی وقطعا جز طیف اصولگرا واصلاح طلب نبودید واز چه گروهی حمایت می کردیدی قطعا بزرگانی اطلاع دارند فقط از زبان خود حضرتعالی عنوان شود

   3

   0
  2. ناشناس گفت:

   حاج بهرام تاج گردون که رهبری بیشترین فعالیتهای گچساران داشت چرا اینطور مورد بی مهری قرار گرفت

   2

   0
  3. ناشناس گفت:

   ازچه۰۰۰کسی۰۰۰میپرسندچه۰۰۰عجب۰۰۰نامی۰۰۰ازتاجگردون۰۰۰بردی

   1

   0
  4. ب گفت:

   متاسفانه حماسه سیزده ابان کسان دیگری آفرید ند از کی می پرسند

   1

   0
  5. اصغراسلامی دیل ** گفت:

   سلام و صد سلام برحاج یدالله مرادی
   مطالب بسیار زیبا بود ان شاالله خداوند به شما مرد انقلابی عزت سلامتی بده
   برادر عزیزم شما که فرمایش کردید حاج مرادی کجا بودن به جرات بیان خود شما کجا بودی ما یاران ولایت فقیه هستیم شاید سابقه شما بیشتر ازهمه باشه و ما به شما افتخار کنیم
   و اما حاج مرادی
   حاج یدالله مرادی ها در این شهرستان استان کمیاب هستند ای کاش حاج یدالله ها بیشتر بودن
   شما که ادعا دارید حاج یدالله مرادی را میشناسید پس چطور شخصیتی هستی که اینچنین سخن برلب گشوده ای و مردان انقلاب گذشته را به فراموشی سپرده ای و شاید هم حاج یدالله را با متملقان خناسان اشتباه گرفته باشی . موفق باشی دوست همشهری

   0

   1
  6. ناشناس گفت:

   آقای حاجی عزیز شما هیچ اسمی از مرحوم حاج نبی زاده و حاج آقا متقی کاشانی شهید بشارت و….نبرده ای چرا

   0

   0
  7. ممیرو گفت:

   تشنه پست و مقام

   2

   0
  8. ناشناس گفت:

   .شماها یه مشت افراطی هستین که مملکت به……. کشوندین.تفکرات امسال شماها از داعش هم خطرناکتره……..ایران افتاده دست آدمای بادمجون دور قاب چین ونان به نرخ روز خور بابا دست از سر این ملت بدبخت بردارین حتما این نظر رو منتشر نمیکنید اما حرف حق رو باید زد

   0

   0

  
  امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بخشدار پاتاوه منصوب شد
 • کلیساها اروپا و روسیه در تورهای اروپا و روسیه
 • گردشگری در منطقه اوبود در تور بالی
 • کمبودهای تنها بیمارستان باشت
 • شهردار باشت به سیم آخر زد / انتقاد شدید از مسولین دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد و برخی پزشکان /موسوی: نگذارید بیش از این حقوق مردم باشت ضایع شود/شهردار باشت: آه و نفرین مردم گریبان مسولین بی کفایت را میگیرد
 • تسهیل‌گر بنیاد برکت ، طی ۳ماه در روستاهای محروم کهگیلویه ۳۰۰ طرح اشتغال‌زایی ایجاد کرد
 • پالس‌های تنهایی روحانی
 • صیغه یابی اینترنتی در کهگیلویه و بویراحمد!متهم دستگیر شد+جزئیات
 • اولین جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان بهمئی در سال ۹۸ برگزار شد
 • مسابقات فوتسال دسته جات آزاد جام رمضان در سطح شهرستان گچساران آغاز شد+تصاویر
 • یک کهگیلویه و بویراحمدی معاون سیاسی، امنیتی استانداری قزوین شد
 • رییس شورای شهر باشت ، ریاست کمیته امداد این شهرستان را نپذیرفت+جزییات
 • انتقاد یک دانشجو از وضعیت آموزشی دانشگاه علمی کاربردی گچساران
 • نامه جنجالی مدیر کل سابق تحول اداری استانداری کهگیلویه و بویراحمد به مدیرکل امور بانوان
 • سرزمینی رویایی در کهگیلویه و بویراحمد/ دامنه های زیبای کوه خامی+تصاویر
 • کرم جانی پور:امیدوارم مهدی روشنفکر به نتیجه نهایی شورای مرکزی اصولگرایان تمکین کند
 • حریق در جنگل ها ؛ پیشنهادات و راهکارها
 • تاخیر در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران کهگیلویه به ۲۲ ماه رسید
 • کشته شدن دو نفر در حادثه رانندگی جاده یاسوج به اصفهان+عکس
 • نقدی بر اظهارات نسنجیده و نابخردانه شهردار چرام درباره نماینده کهگیلویه بزرگ
 •