طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲ آبان, ۱۳۹۶ | کد خبر : 64136 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ جنگ آب و هوا از واقعیت تا رخداد به قلم سید کرامت هاشمی عنا همه می دانیم جامعه ما غرق در سیاست است و برای موضوعات هیچ و پوچ سیاسی هزاران تیتر بولد می شود، اما برای نفس کشیدنمان یعنی؛ “هوا”، برای مهربانترین عنصر گیتی یعنی؛ “آب” بی تفاوتیم. غافلیم چون قوانین زیستن […]

  فانوس زاگرس؛

  جنگ آب و هوا از واقعیت تا رخداد

  به قلم سید کرامت هاشمی عنا

  همه می دانیم جامعه ما غرق در سیاست است و برای موضوعات هیچ و پوچ سیاسی هزاران تیتر بولد می شود، اما برای نفس کشیدنمان یعنی؛ “هوا”، برای مهربانترین عنصر گیتی یعنی؛ “آب” بی تفاوتیم. غافلیم چون قوانین زیستن در محیط زیستمان را با سیاست آلوده کردند. به قول شاعر درویدند هر آنچه با میلشان کاشته بودند. بگذریم؛؛ رسالت این نوشتار بررسی آینده تغییر اقلیم(آب و هوا) در ایران است. کشور عزیزمان ایران در کمربند خشک و نیمه خشک کره زمین قرار دارد پس فی النفسه با کمبود بارش و به تبع آن با بحران منابع آب سطحی و زیرسطحی و مخاطرات زیست محیطی ناشی از آن مواجه است. لذا در درجه اول اقلیم(آب و هوا) یک کشور را موقع ریاضی آن رقم می زند. مردمان اروپا از نعمت مدیترانه و تعدیل اقلیمی آن برخوردارند؛ آمریکایی ها نزولات جوی خود را مدیون مکانیسم رطوبتی پهنه های آبی مانند اطلس و کبیر هستند و صحاری خشک افریقا و عربستان عرصه جولان بادهای گرم و توفان های گردو غبار هستند. بسیاری از مناطق دیگر کره زمین هم همینطور.

   

   

   

  شاید برای فرهنگ، زبان و بسیاری از شاخصه های انسانی بتوان مرز جغرافیایی ترسیم نمود اما، برای اقلیم و تغییرات آن چنین فرضی محال است. چون تغییر اقلیم در جو یا اتمسفر زمین رخ می دهد و جو هم یک پیوستار است و تغییر در یک نقطه از آن سبب اثرگذاری در هزاران کیلومتر دورتر خواهد شد. اگر چه موقعیت جغرافیایی کشور ما نسبت به سامانه های تولید بارش چندان موقعیت مطلوبی نیست اما منشأ بارش و نزولات جوی در کشور ما مدیون سه کانون بزرگ و اساسی یعنی مدیترانه، سیبری و سودان است. سامانه های مدیترانه ای شمال غرب و غرب را تحت تأثیر خود قرار می هد. سامانه سیبری در فصل سرد سال با ورود از شمال شرق و عبور از روی دریای خزر سواحل شمالی و جنوبی البرز و تا حدودی مرکز ایران را تحت سیطره بارشی و سرمای خود قرار می دهد و نهایتا کم فشار سودان با عبور از خلیج فارس و جذب رطوبت سب بارش های زمستانه در دامنه های غربی زاگرس بویژه جنوب غرب کشور خواهد شد.
  در کنار این توده های مهاجر، عوامل محلی مانند دریاچه ها و پهنه های آبی داخلی و همچنین وجود کوهها و ارتفاعات می تواند بر تشدید شرایط بارشی اثر گذار باشد. اما با از بین رفتن منابع آبی مانند دریاچه ارومیه، دریاچه های ایران مرکزی، خشک شدن رودهای فصلی و دائمی، تالاب های شمالی و مرکزی و مهمتر از همه عدم دریافت حقابه ها از آب های مرزی مانند هامون(مرز ایران و افغانستان)، هریرود(مرز ایران و ترکمنستان)، قره سو(ایران و ترکیه)، ارس(مرز ایران با ارمنستان و آذربایجان) و رودخانه آستاراچای(مرز ایران و آذربایجان) و بسیاری از منابع آبی مشترک که هیچ گونه پروتکل رسمی جهت تعین میزان برداشت و بهره برداری کشور ما از این پهنه های آبی مشخص نشده است شرایط اقلیمی ایران را بسیار بحرانی تر از وضعیت کنونی خواهد کرد. پس خشک شدن منابع آب سطحی و زیرسطحی از یک سو و از بین بردن پوشش های جنگلی و گیاهی در مناطق مرتفع کوهستانی که خود جاذب رطوبتند از سوی دیگر سبب کاهش بارندگی و تشدید شرایط خشکی و بیابانی شدن در کشور ما شده است. در کنار همه این مخاطرات، بسیاری از اقلیم شناسان معتقد اند که با افزایش گازهای گلخانه ای در جو زمین و رخداد گرمایش جهانی در دهه های آتی بسیاری از مناطق خشک و نیمه خشک جهان مانند ایران به بیابانی عظیم تبدیل خواهد شد. بیابانی که جنگ آب و هوا را در پی خواهد داشت. تصور اینکه در دهه های آتی با جیره بندی آب باید در صف های طولانی توزیع آب بایستیم کاملا محتمل به نظر می رسد. پس چالش تغییر اقلیم در ایران حتمی است و این تغییر بسمت خشکی، خشکسالی های شدید و مخرب و بسته شدن مرزهای ترسالی پیش خواهد رفت. در جدیدترین تحقیقاتی که با استفاده از مدل های پیش بینی تغییر اقلیم انجام شده مشخص شد که ایران در دهه ۲۰۳۰ تا ۲۰۵۰ میلادی با کاهش ۲۰ درصدی بارش و افزایش ۴ درجه سانتیگرادی دما در تمامی نقاط همراه است. گزارش های هیئت بین دول تغییر اقلیم(IPCC) این موارد را تأیید میکند.
  در کنار همه این تغییرات تکلیف ما در مقابل حقوق آینده گان چیست؟ جواب یک کلمه است؛ سازگاری با این تغییرات. در واقع مدیریت منابع آب کنونی در بخش های مختلف و تغییر الگوی مصرف، مهربانی با محیط زیست و عدم تخریب منابع طبیعی، جلوگیری از انتشار و تزریق گازهای مخرب به جو زمین و مهم تر از همه آموزش و فرهنگ سازی در برخورد با دو عنصر آب و هوا می تواند تا حدودی اثرات بحران های پیش رو را کاهش دهد. اگر چه تغییرات آب و هوایی در کشور ما سال هاست از مرز بحرانی هم عبور کرده اما همت مضاعف در زمینه ی مقابله و سازگاری با این مخاطرات می تواند تنش های محیطی ناشی از این تغییرات را کاهش دهد. امید است مسؤلین امر بیش از پیش به اهمیت این موضوع آگاه باشند و یافته های پژوهشگران و متخصصین دلسوز را ارج نهاده و در میدان عمل پیاده کنند. اگر چنین نشود در آینده نزدیک چالش های سیاسی ناشی از مخاطرات زیست محیطی، به موضوعی لاینحل بین قومیت ها و شهرهای مختلف کشور ما تبدیل خواهد شود.
  در نگارش های بعدی سعی خواهیم کرد چالش های زیست محیطی ناشی از تغییر اقلیم در استان را از نگاه کمی مورد بررسی قرار دهیم.

   

  سید کرامت هاشمی عنا- دکترای اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  11 نظر برای “جنگ آب و هوا؛ از واقعیت تا رخداد”
  1. محمدی گفت:

   واقعا همه مسولین خوابند و درگیر سیاست و سهم خواهی خود هستند کی به این مسایل فکر میکنه

   1

   0
  2. فاضل گفت:

   همین امسال بیش از صد بار مناطق مختلف استان درگیر اتش سوزی شد . محیط زیست و جنگل نابود شده قطعا اب و هوا هم تغییر میکنه…

   1

   0
  3. حسینی گفت:

   درود بر دکتر هاشمی، واقعا همین منابع اب و پوشش جنگلی که هست درست مدیریت نمیشه.. مشکل ما کم ابی نیست سو مدیریت است

   1

   0
  4. طاهری گفت:

   بله واقعا جنگ اب حتمی است همین الان مناقشات بین استان بختیاری و اصفهان نمونه بارز است

   0

   0
  5. دانشجو گفت:

   مدیران ما فعلا به فکر چپاول این ثروت ها هستند کی به فکر نسل آینده هست..

   0

   0
  6. صیدایی گفت:

   قابل توجه مدیرانی که فقط هنرشون پوشیدن کت و شلوار و رژه رفتن دنبال نماینده ها

   0

   0
  7. Donya گفت:

   وضعیت وخیم شد اقازاده ها با یک بلیط چمدان را میبندن برا مناطق خوش اب و هوا مثل ترکیه

   0

   0
  8. دیل گفت:

   افتخار شاگردی اقای دکتر را داشتم واقعا باسواد و دلسوز است …همیشه دغدغه های بجایی داشتند

   0

   0
  9. ناشناس گفت:

   بسيار جالب بود…اي كاش مسولان كمي به فكر اينده مردم باشند و دست از سياست بازي بردارند

   0

   0
  10. باوی گفت:

   خدا رحم کنه به مردم بی پناه

   0

   0
  11. عنا گفت:

   احسنت بر دکتر هاشمی… افتخاری

   0

   0

  
  امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • “رای ناجوانمردانه” و “دفاع ناجوانمردانه”
 • واکنش و انتقاد وکیلی از اظهارات تاجگردون؛ برچسب سیاسی به مخالفین، شیوه جوانمردانه‌ای برای دفاع نیست
 • واکنش مسئول دفتر نماینده کهگیلویه بزرگ به خبر منتشر شده در فانوس زاگرس
 • پیام تبریک مدیر بهداشت و درمان لنده به سیدکامل تقوی نژاد
 • لکنت زبان جامعه برای بیان دیدگاه‌هایش باید از بین برود/ مسئولان به جای پاسخگویی به توجیه بسنده می‌کنند/ می‌خواهیم در چارچوب نظام قدم برداریم
 • سد شاه قاسم در یاسوج جان دوباره گرفت+تصاویر
 • تجلیل از معلم دیشموکی که روزی ۸ بار دانش‌آموزان را از رودخانه خروشان عبور می‌دهد
 • شنیده ها ؛ ایجاد شکاف در تشکیلات نماینده کهگیلویه بزرگ
 • کشف ۱۲۷کیلوگرم مواد مخدر در گچساران
 • قاچاق دام زنده و بازار رها شده گوشت در کهگیلویه و بویراحمد ؛ قیمت گوشت ۸۵هزارتومان
 • یک کهگیلویه و بویراحمدی  معاون توسعه وزارت بهداشت شد+جزییات
 • گشایش خانه مهر در کلینیک مددکاری اجتماعی بهزیستی گچساران+تصاویر
 • بوی تفرقه در گچساران و باشت می آید!!
 • کشف احشام قاچاق در گچساران
 • مراسم بزرگداشت جان‌باختگان حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج برگزار می‌شود
 • گشت و گذار “تاجگردون” در دیار علیمراد جعفری /اگر نگویند این طرح ها را ماقبلا پیشنهاد داده بودیم؟!+تصاویر
 • شکست تیم صدر نشین هندبال کشور مقابل تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت
 • بازارچه موقت عرضه و فروش صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی می‌شود
 • احتمال حضور سید باقر موسوی در انتخابات آینده مجلس
 • پزشک کهگیلویه و بویراحمدی بعنوان نامزد نهایی رئیس کلی نظام پزشکی کشور انتخاب شد+جزییات
 •