طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۵ مهر, ۱۳۹۶ | کد خبر : 63462 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ تبديل طلاي كثيف به درآمد شهري با تفكيك زباله از مبدا به قلم شهرام نوروزی   براي اينكه دست هموطني كه براي لقمه ناني دست در زباله مي برد ، زخمي نشود پلاستيك ها را جدا بگذاريد كنارسطل زباله . با توجه به قانون مديريت پسماندها ، مديران شهري مي بايست روشهايي را […]

  فانوس زاگرس؛

  تبديل طلاي كثيف به درآمد شهري با تفكيك زباله از مبدا

  به قلم شهرام نوروزی

   

  براي اينكه دست هموطني كه براي لقمه ناني دست در زباله مي برد ، زخمي نشود پلاستيك ها را جدا بگذاريد كنارسطل زباله .
  با توجه به قانون مديريت پسماندها ، مديران شهري مي بايست روشهايي را به كار گيرند تاهر گونه تصميم گيري آنان باعث جلوگيري از دفع غيراصولي و بازگشت سرمايه به اقتصاد ملي ، كمك به حفظ محيط زيست ، كمك به اقتصاد جامعه، كمك به سلامت جامعه ، ايجاد اشتغال ، مشاركت شهروندان و بخش هاي خصوصي شود . كاري كه در شهر و ديارمان كمترديده مي شودو البته چند وقتي است در محلاتي از منازل نفت شهرمان اين كار شروع شده كه جا دارد از متوليان امر تشكر و سپاسگزاري كرد اما تا رسيدن به آرمانها فاصله بسيار هست .

   

   

   

   

  عامل تفكيك از مبداء علاوه برانگيزش جامعه جنبه حقوقي نيز داشته است و افراد براي جلوگيري از جريمه هاي در نظر گرفته شده به امر تفكيك در راستاي افزايش ميزان بازيافت مبادرت مي ورزند. البته در كشورهاي داراي سابقه برنامه ريزي و اجراي متناسب مديريت پسماند نه در ديارما.
  حال به دلايلي ضعف در اجراي ضوابط تصويب شده گاهاً ناكافي در قانون مديريت پسماندها و وظايف مديران شهري ، دركشور عزيز ما و خاصه زاگرس نشينان تنها امر انگيزش اجتماعي و فرهنگ سازي است تا مردم را به تفكيك براي بازيافت تشويق كند.

   

  بطور كلي تفكيك زباله از مبداء زماني مؤثر است كه توسط مردم و با مشاركت گسترده انجام شود . و درك اين موضوع كه چرا مردم مشاركت كنند و چه فاكتورهايي باعث ايجاد انگيزش و چه فاكتورهايي بازدارنده اند ، به عنوان اصلي ترين فعاليت براي موفقيت در سيستم مديريت پسماند مطرح است .

  بنابراين تعيين فاكتورهاي مختلف مؤثر بر رفتار بازيافتي بسيار حائز اهميت است كه خود داراي عوامل بسياري از جمله دروني و بيروني ، عوامل اجتماعي ، زيرساخت ها و موفقيت براي مشاركت در تصميم گيري و ديگر عوامل مي باشد . حفاظت از محيط زيست موضوعي مهم در رفاه اقتصادي و عدالت اجتماعي مي تواند مد نظر قرارگيرد، چرا كه نگراني هاي محيط زيست و مشكلات ايجاد شده به وضوح به مردم انتقال داده مي شود. نقش فاكتورهاي انگيزشي در ترغيب افراد جامعه نسبت به بروز رفتارهاي مناسب محيط زيستي بسيار مهم است زيرا كه مهمترين فاكتور حاضر در طبيعت دروني انسان وجود دارد . كه خود باعث مي گردد كه مردم احساس كنندكه از نظر اخلاقي و شرايط رايج مسئول محيط زيست پيرامون خود هستند .

   

   

  احساس مسئوليت ارتباط مستقيم و غير مستقيم اخلاقي مثل رفاه و حقوق ديگران و ملاحظات منصفانه براي احساس مسئوليت ، دانستن و دانش در مورد نحوه ي بازيافت زباله و . . . شرط ضروري و مهمي است و عدم درك آن به عنوان يك رفتار بازدارنده است چرا كه دانش سبب تغيير نگرش و سپس تغيير رفتار مي شود و اين دانش را مي توان بصورت بروشور و جزوه هاي آموزشي ، رسانه ها و برنامه هاي متفاوت به افراد ياد داد . (مادربزرگم هميشه دور ريز نان ها را جدا از زباله مي گذاشت و مي گفت اين بركت خداست نبايد با زباله مخلوط شود ، حالا فكر مي كنم اين پلاستيك ها هم نعمت خداست چون روزي كسي را مي دهد نبايد با بقيه قاطي شود )
  علاوه بر مباحث فني ، تحولات فرهنگي يكي از اصلي ترين اركان اين دگرگوني است فرهنگ ايراني كه يكي از اركان آن تعاليم قرآني است با بيان مجموعه اي از اصول، نحوه بهره گيري از منابع طبيعي را به صورت ارزش هايي براي زندگي بيان مي كند . ارزشهايي مثل اجتناب از اسراف ، رعايت اعتدال، اصلاح و قناعت و امثال آن .

   

   

  بطور كلي در امر تفكيك پسماندها از مبداء مشاركت مردم و عوامل انگيزشي افراد نقش تعيين كننده اي دارد. براي جلب مشاركت مردم و ايجاد انگيزش در آنها داشتن اطلاعات درخصوص اينكه چگونه مي بايست پسماندها جداسازي شوند و در صورت جداسازي چه مزايايي اقتصادي و محيط زيستي مي تواند داشته باشد بسيار مهم است .بطوري كه تجربيات گذشته نشان داده است كه استفاده از راهكارهاي اجتماعي و فرهنگي براي آگاهي سازي به مردم مي تواند بسيار مهم باشد . بنابراين تهيه و پخش پوستر ، بيلبوردها و تيزرهاي تبليغاتي از جمله آنهاست همچنين مراجعه به مدارس جهت آموزش بنيادي دانش آموزان ، آگهي و اطلاعيه و دادن كيسه هاي پلاستيكي به رنگهاي مختلف براي جداسازي و تفكيك زباله از مبداء در مقطعي كوتاه حتي با رنگ و آرم مديريت پسماند شهرداري و سازمانها علاوه بر جداسازي زباله هاي خشك از تر براي آسيب نديدن آنها شايد هزينه اين كار از سود و صرفه هاي حاصل از بازيافت و كار عام المنفعه آن نيز برتري جويد و همچنين راهكارهاي تبليغاتي براي جلب مشاركت همگاني از سوي ديگر پرداخت هزينه فرآيند تفكيك مواد از نمونه هاي مشاركت مردم در اين امر محسوب مي شود.

   

  ترتيب دادن سمينار ، برنامه و جشن در مكان هاي عمومي درمورد طرح مديريت پسماندها و بيان اهداف و اهميت بهداشتي ، زيست محيطي و اقتصادي بازيافت و ارائه فرم هاي عضويت و جلب مشاركت مخاطبين نيز مي تواند از جمله راهكارهاي موفق در جلب مشاركت مردم باشد.
  باتوجه به اينكه در سالهاي اخير كسب درآمد از محل جمع آوري زباله هاي خشك يك حرفه پردرآمد شده است و نيز از سويي مديريت پسماند و جمع آوري و ساماندهي آن براي شهر و شهرداري و بعضاً سازمانها يك هزينه گزاف محسوب مي شود.

   

   

  پس بايد درآمدهاي حاصله از جمع آوري زباله هاي خشك صرف شهر و شهرداري براي مديريت بهتر شود. با توجه به موارد فوق علاوه بر جداسازي زباله هاي خشك از تر براي آسيب نديدن آنها و همچنين آسيب نديدن و زخمي نشدن همنوعان و كودكان كار و همشهريانمان هيچگاه كيسه هاي زباله خشك كه شامل شيشه و انواع فلزات هستند را دركنارديگر كيسه هاي زباله قرار ندهيد و اگر قرارمي دهيد با رنگ و علامتي مشخص باشند و با توجه به فصل سرما و بارندگي اين نوع كيسه ها را در فضاي روباز قرار نداده و در جايي دور از باران نگهداري تا آنها را به نيروهاي ويژه مديريت پسماند تحويل دهيد و فقط زباله هاي تر را در كيسه در بسته بيرون خانه و حياط كنار درب منزل قرار دهيد

   

  به اميد فرداهاي بهتر

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “تبديل طلاي كثيف به درآمد شهري با تفكيك زباله از مبدآ”
  1. ناشناس گفت:

   بسیااااآاار عالی و مفید مهندس جان !!!

   0

   0

  
  امروز یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • استقرار کلینیک سیار دندانپزشکی در روستای سادات محمودی/ارائه خدمت به ۳۰۰ نفر از مردم روستا+تصویر
 • ایل قشقایی نیازمندِ یک صولت­ الدوله دیگر (بخش ۲+اعتبارنامه)
 • “فشار هست،چانه زن خوب نیست”
 • تنها واحد ریسندگی کهگیلویه و بویراحمد فعالیت خود را از سر گرفت
 • خاموشی های امروز ۱۴ نقطه گچساران و باشت
 • خیابانهای شهر یاسوج رضوی می شوند
 • واکنش محمود منطقیان به ماجرای انتصاب فرماندار کهگیلویه
 • تجدید بیعت فرماندار جدید کهگیلویه با آرمان‌های شهدا +تصویر
 • مسئولیت مهم نخبگان کهگیلویه برای عبور از یک برهه حساس تاریخی
 • ورژن جدید محمد كاظم نظري نسخه موفق فرمانداری کهگیلویه
 • مرگ دلخراش زن ۳۵ساله در تصادف جاده کمربندی گچساران+تصاویر
 • تجمع اعتراضی دانش آموخته های آموزشکده نفت جلوی فرمانداری گچساران/پاسخ مسولان نفت گچساران
 • “کهگیلویه” را سیاسیون ویران کردند
 • خاموشی بابرنامه برق از امروز در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود
 • انتقاد نماینده کهگیلویه بزرگ از رئیس هلدینگ خلیج فارس/عدل هاشمی:عقب‌ماندگی برنامه زمانبندی پتروشیمی دهدشت توجیه‌پذیر نیست
 • بیانیه مشترک دفتر امام جمعه و روابط عمومی آموزش و پرورش گچساران در خصوص حواشی اخیر
 • خبرنگار و سرپرست خبری فانوس زاگرس سوگوار شد+زمان و مکان تشییع وخاکسپاری
 • مدیرکلی که ۵ سال است به شهرستان لنده سفر نکرده/احمدی؛ به حال چنین مدیریتی باید تاسف خورد
 • فرمانده انتظامی گچساران خبر داد:انهدام باند کلاهبردار تلفني با اعتراف به کلاهبرداري بيش از پنج میلیاردتومان+جزییات دستگیری
 • معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد:فرماندار اسبق کهگیلویه از برنامه تودیع خود اطلاع کامل داشت
 •