طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۵ مهر, ۱۳۹۶ | کد خبر : 63308 | نویسنده : mganji |
 •   

  فانوس زاگرس؛ نقدی بر عملکرد دانشگاه علوم پزشکی  استان کهگیلویه و بویراحمد به قلم محمود جعفری   در همه جوامع تامین ،حفظ و ارتقاء سلامت مردم از مهمترین امور و اولی ترین هدف دولت هاست ،بطوری که در ممالک پیشرفته و توسعه یافته برنامه ای که احزاب و کاندیداهای آنها برای ارتقاء خدمات سلامت تدوین […]

  فانوس زاگرس؛

  نقدی بر عملکرد دانشگاه علوم پزشکی  استان کهگیلویه و بویراحمد

  به قلم محمود جعفری

   

  در همه جوامع تامین ،حفظ و ارتقاء سلامت مردم از مهمترین امور و اولی ترین هدف دولت هاست ،بطوری که در ممالک پیشرفته و توسعه یافته برنامه ای که احزاب و کاندیداهای آنها برای ارتقاء خدمات سلامت تدوین و ارائه می دهند مبنای اقبال یا عدم اقبال آرای مردم به آنان خواهد شد.

  در کشور ما هم بویژه در دولت تدبیر و امید نگاه دولت به حوزه سلامت قابل توجه بوده بطوریکه خدمات ارائه شده به مردم در بخش سلامت و در قالب طرح تحول سلامت ( با وجود نقد های زیادی که به این طرح وارد بوده) چشمگیر و ملموس بوده است.

  دولت جهت اجرای این طرح و ارائه ی بسته های خدمتی آن،اعتبار ات و بودجه های کلانی را به وزارت بهداشت سرازیر نمود ، و به تبع آن دانشگاه علوم پزشکی استان ما نیز از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ و همزمان با شروع و اجرای طرح تحول از این خوان بی نصیب نماند! و همگام با،سراسر کشور اقدام به اجرای طرح و ارائه بسته های خدمتی نمود .

   

  با توجه به ماهیت این طرح عظیم و اجرای تمام بسته های خدمتی در مدت زمانی کوتاه ،قطعا دشواریها و کم و کاستی های وجود داشت و به قولی دست و پا شکسته داشت طی طریق می نمود.

   

  مدیریت کنونی و یا جدید دانشگاه علوم پزشکی استان یعنی آقای دکتر ایلامی و مدیران منتصب که باید به مانند جانی تازه در کالبد نیمه جان می بودند تا با برنامه های علمی عملی موثر و کارامد و همچنین همت مضاعف سعی در رفع مشکلات و معضلات طرح تحول و ارتقای شاخص های سلامت استان نمایند ….اما متاسفانه اینطور نشد مستأصل ،ضعیف ،بی رمق ،مبهوت و ناکارامد ظاهر گشتند.

   

   

  ایشان نه تنها هیچ برنامه ای نو و عملی برای وضعیت بی رمق و سیمای زرد سلامت استان نداشت بلکه همین طور که به صورت مستدل و مختصر و بر اساس آمار و شواهد اشاره خواهد شد ،رکود کاری و در بعضی بخش ها و شاخص ها پسرفت قابل توجهی داشتیم که در چند بخش و ذیل یک مطلب به آن پرداخته خواهد شد:

   

  ۱-افزایش بدهی های چند میلیاردی بیمارستان ها ی استان به شرکت های پخش دارویی و شرکت های تجهیزات پزشکی، بطوری که بسیاری از این شرکت ها که بعضا دارای محصولات انحصاری می باشند ،از ادامه همکاری با بیمارستان ها سر باز می زنند.

   

  ۲-بطور میانگین حدود ۱۳ ماه کارانه پزشکان متخصص در بیمارستان ها پرداخت نگردیده.
  حدود ۱۴ ماه کارانه کادر درمان(پرستار،ماما و…) و سایر پرسنل بیمارستان ها بر اساس مدل عملکردی (قاصدک )پرداخت نشده است که مجموع این معوقات باعث ایجاد نارضایتی در کادر ارائه خدمت در بیمارستان شده است.

   

  ۳-جذب متخصصین لازم و کافی و رفع کمبود پزشکان متخصص علی رغم فارغ التحصیل های زیاد ، برای شهرستان ها نه‌تنها بخوبی انجام نگرفته است بلکه متخصصین موجود قبلی نبز کاهش چشمگیر داشته بطوریکه در بعضی شهرستان ها به مانند چرام ،باشت و بهمئی که قبلا حداقل سهمیه یک نفر متخصص داخلی تمام وقت داشتند همین هم به دلیل خروج و پایان طرح نامبردگان ،پزشکان جدید بجای ایشان جایگزین و جذب نگردید.
  و در مواردی مثلا در تنها بیمارستان کهگیلویه بزرگ هم فقط یک متخصص گوش،حلق و بینی و جراح مغز و اعصاب بدون جایگزین فعالیت دارند.

  در بعضی از شهرستان ها نظیر کهگیلویه و گچساران کمبود پزشکان متخصص مثل زنان و زایمان ،گوش و حلق و بینی و غیره با مراجعه به کلینیک های تخصصی و صف انتظار ها به راحتی مشهود هست که با توجه به حجم زیاد مراجعین به یک پزشک در یک روز،باعث افت قابل توجه کیفیت در ارائه خدمت خواهد شد بطوریکه استاندارد میانگین زمان معاینه و ویزیت متخصص برای یک بیمار حدود ۴۰ دقیقه است اما با این حجم از بیماران ویزیت شده در یک تایم کاری (بیش از صد نفر ) در مواردی این میانگین به کمتر از اختصاص ۳دقیقه زمان برای هر بیمار می رسد .آیا با این شرایط می توان انتظار تشخیص، درمان صحیح و کیفیت کار خوب داشت؟

   

  ۴-بعضی از شبکه های بهداشت ودرمان شهرستان ها ی استان بویژه بیمارستان دهدشت از کمبود بعضی نیروهای خدماتی نظیر نگهبان،نظافت چی ،راننده و… بشدت رنج می برد بطوریکه که این واحد ها در یکسال گذشته اقدام به جذب کارگران موقتی و روز مزد بصورت غیر قانونی برای ادامه حیاتو کار نمودند که همین نحوه و شیوه بکارگیری و جذب معضلات اساسی حقوقی و محلی برای انان بهمراه داشته است ،و علیرغم پیگیری های مکرر و ملتمسانه مدیران این واحد ها از ستاد و ریاست دانشگاه برای رفع این مشکل و صدور مجوز بکارگیری از طریق شرکت های خدماتی بصورت قانونی ،اما متاسفانه تا کنون مدیریت دانشگاه از رفع این معضل عاجز و ناتوان بوده است.

  .

  .

  پایان بخش اول

   

  یادداشت فوق ارسالی مخاطبان فانوس زاگرس بوده و انتشار آن در جهت آزادی نقد  و به معنی تأیید متن از سوی این پایگاه خبری نمیباشد،مخاطبان و اداره مطبوع می تواند به نقد منتشر شده پاسخ دهند.

  همچنین این امکان وجود دارد اسم نویسنده مستعار و غیرواقعی باشد.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای “نقدی بر عملکرد دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد”
  1. کارمند گفت:

   در دانشگاه ۱۰ میلیارد کار خدماتی و پیمانکاری را ا…….. ر…….. خواهر زاده دکتر ق……. انجام می دهند بدون مناقصه

   7

   0
  2. احمد گفت:

   یاد دکتر چمن بخیر
   ایلامی……. را در آورده اند.

   6

   1
  3. کارشناس ستاد دانشگاه گفت:

   مهمتر از همه این مشکلات سیاست زدگی و سیاست بازی های کنونی حاکم بر مدیریت علوم پزشکی استان است.

   6

   0
  4. کارمند گفت:

   کجایی سازمان بازرسی دقیقا کجایی که در دانشگاه علوم پزشکی الان به چه روزی افتاده که معاون و مشاور و قایم مقام …….. درست کردن با ……. سنگین مدیریت و ……..!!!!

   11

   0
  5. پزشک همکار گفت:

   وقتی کفران نعمت شد و قدر شخصیت بزرگ و نخبه ای همچون دکتر چمن را نشناختیم باید منتظر چنین مصیبت هایی بودیم.
   افسوس که اون دوران طلایی گذشت و ما ماندیم و آه و افسوس….

   7

   1
  6. کارمند گفت:

   تمام مطالب بالا عین واقعیته هست،من به عنوان یک پزشک تایید میکنم

   6

   0
  7. ناشناس گفت:

   ایلامی از سفارشات نماینده ها خلاص نمی شه که کار دیگری بکنه همه دستاوردهای پروژه های دانشگاه مال دوره مدیریت قبلی هست.

   8

   0
  8. مسعاد گفت:

   با سلام فقط یک قلم را میگویم برزسی کنید تا عمق فاجعه را متوجه بشین . در سال قبل از سرانه استان شش میلیارد تومان کتاب برای کشور چاپ شد. که حق و سرانه بهداشتی و درمانی استان و مردم محروم بوذ . اسناد در معاونت بهداشتی موجود هست . نهاد های نظارتی کجاین؟؟ چه میزان از این شش میلیارد عملا کتاب چاپ شده ؟!خیلی حرف و حدیث وجود دارد .

   1

   0
  9. سید معروف بویراحمد گفت:

   چمن بوی بدهکاری و تخم بدهکاری را کاشت رفت تا شاهرود را چنین کند واقعا متاسفم حیف دکتر ایلامی تاثیرات مثبت او را مردم احساس کردن ایلامی ازچهره‌های خوش اخلاق و دلسوزانه برای بویراحمد گاو بر میدارد اما محصول عملکرد چمن چه بوده است همین کافی ست که باج دادن در مرام دکتر ایلامی نیست و منطقه ای عمل نمی کند

   0

   4
   • همكار خداترس گفت:

    جهت رضاي خدا منتشر كنيد
    دكتر چمن مركز جراحي قلب استان را راه اندازي كرد
    دكتر چمن دو دستگاه ام آر آي به استان آورد
    دكتر چمن ۸۵ خانه بهداشت ساخت
    دكتر چمن دو دستگاه سي تي اسكن به استان آورد
    دكتر چمن ۱۳۰ نفر متخصص به استان آورد
    دكتر چمن ۴۵ ماشين آمبولانس به استان آورد
    دكتر چمن پذيرش دانشجوي تخصص زنان و زايمان استان را گرفت
    دكتر چمن دانشجوي تخصصي جراحي را براي ياسوج گرفت
    مركز چراحي مغز دهدشت
    كلينيك هاي تخصصي گچساران و ياسوج و ذهدشت
    و دهها بلكه صدها خدمت ماندگار داشت دكتر چمن
    آدم بايد از خدا بترسد و حرف نابحق نزند

    1

    0

  
  امروز یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • استقرار کلینیک سیار دندانپزشکی در روستای سادات محمودی/ارائه خدمت به ۳۰۰ نفر از مردم روستا+تصویر
 • ایل قشقایی نیازمندِ یک صولت­ الدوله دیگر (بخش ۲+اعتبارنامه)
 • “فشار هست،چانه زن خوب نیست”
 • تنها واحد ریسندگی کهگیلویه و بویراحمد فعالیت خود را از سر گرفت
 • خاموشی های امروز ۱۴ نقطه گچساران و باشت
 • خیابانهای شهر یاسوج رضوی می شوند
 • واکنش محمود منطقیان به ماجرای انتصاب فرماندار کهگیلویه
 • تجدید بیعت فرماندار جدید کهگیلویه با آرمان‌های شهدا +تصویر
 • مسئولیت مهم نخبگان کهگیلویه برای عبور از یک برهه حساس تاریخی
 • ورژن جدید محمد كاظم نظري نسخه موفق فرمانداری کهگیلویه
 • مرگ دلخراش زن ۳۵ساله در تصادف جاده کمربندی گچساران+تصاویر
 • تجمع اعتراضی دانش آموخته های آموزشکده نفت جلوی فرمانداری گچساران/پاسخ مسولان نفت گچساران
 • “کهگیلویه” را سیاسیون ویران کردند
 • خاموشی بابرنامه برق از امروز در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود
 • انتقاد نماینده کهگیلویه بزرگ از رئیس هلدینگ خلیج فارس/عدل هاشمی:عقب‌ماندگی برنامه زمانبندی پتروشیمی دهدشت توجیه‌پذیر نیست
 • بیانیه مشترک دفتر امام جمعه و روابط عمومی آموزش و پرورش گچساران در خصوص حواشی اخیر
 • خبرنگار و سرپرست خبری فانوس زاگرس سوگوار شد+زمان و مکان تشییع وخاکسپاری
 • مدیرکلی که ۵ سال است به شهرستان لنده سفر نکرده/احمدی؛ به حال چنین مدیریتی باید تاسف خورد
 • فرمانده انتظامی گچساران خبر داد:انهدام باند کلاهبردار تلفني با اعتراف به کلاهبرداري بيش از پنج میلیاردتومان+جزییات دستگیری
 • معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد:فرماندار اسبق کهگیلویه از برنامه تودیع خود اطلاع کامل داشت
 •