طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۳ مهر, ۱۳۹۶ | کد خبر : 63156 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ دادستان (ستاننده داد شهروندان) گچساران و باشت در سطح ملی و حوزه طرح‌های عمرانی را می‌توان آقای تاج‌گردون دانست که در جایگاه ریاست کمیسیون برنامه و بودجه نیز از اختیارات بالقوه فراوانی برای پرسش و بازخواست مسئولین و به خصوص دوستان خود در وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند.   نقدی بر موضع […]

  فانوس زاگرس؛

  دادستان (ستاننده داد شهروندان) گچساران و باشت در سطح ملی و حوزه طرح‌های عمرانی را می‌توان آقای تاج‌گردون دانست که در جایگاه ریاست کمیسیون برنامه و بودجه نیز از اختیارات بالقوه فراوانی برای پرسش و بازخواست مسئولین و به خصوص دوستان خود در وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند.

   

  نقدی بر موضع گیری دکتر تاجگردون در خصوص تصادف خونین محور گچساران _باشت 

  به قلم اسلام ذوالقدرپور

   

   

  برخی از اندیشمندان سیاستگذاری عمومی در بحث انتخاب عمومی که خود دارای ابعاد و محورهای مختلفی است، روابط و تعاملات میان نمایندگان مجلس، دولت و در نهایت قوه قضائیه را به عنوان “بازی قانونگذاری” طرح نموده و برای این بازی، ترکیب‌ها و نتایج مختلف و بیشماری را در نظر می‌گیرند.

  شاید استفاده از اصطلاح بازی قانونگذاری در ایران و بلکه استان کهگیلویه و بویراحمد، چندان مرسوم نبوده و بلکه ناخوشایند باشد، اما بخشی از تعاملات نمایندگان مجلس با دیگر قوا و به خصوص دولت(قوه مجریه) را می‌توان به بازی قانونگذاری تشبیه نمود.

  نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد را می‌توان بازیکنان بازی قانونگذاری دانست که گویا چندان نتایج مثبت و خوشحال کننده‌ای برای شهروندان حوزه‌های انتخابیه خود نداشته‌اند!

  در میان بازیکنان قانونگذاری (نمایندگان مجلس)  کهگیلویه و بویراحمد، جناب آقای دکتر تاج‌گردون از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. جایگاهی که شاید در حد کاپیتان یک تیم سه نفره استان ما باشند و البته بسیاری از شهروندان لر زبان و حتی زاگرس‌نشینان نیز از داشتن چنین بازیکنی در بازی قانونگذاری در سطح ملی، به خود می‌بالند.

  اما در بازی قانونگذاری، آن‌گونه که شهروندان استان انتظار داشتند، آقای دکتر تاج‌گردون نیز نتوانسته‌اند یا نخواسته‌اند مصلحت و منفعت هوادران و شهروندان دو شهرستان گچساران و باشت و حتی استان کهگیلویه و بویراحمد را در بازی‌های خود در مقابل دولت و … به خوبی برآورده ساخته و مشکلات شهروندان فرهیخته استان را بر طرف نمایند.

   

  • تصادفات، جاده‌های خطرناک و پیام‌های مجازی

  آقای دکتر تاج‌گردون در مباحث فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های محلی و ملی، از چنان استعداد، تلاش و فعالیتی برخوردارند که کمتر نماینده مجلس می‌تواند رقیب ایشان باشند و حتی وزیران ارشاد اسلامی و ارتباطات و فناوری نیز در رقابت با ایشان، شکست خواهند خورد.

  حضور به موقع دکتر تاج‌گردون در فضای مجازی و دادن پیام در مورد حوادث و رویدادهای مختلف استان و دو شهرستان گچساران و باشت چنان است که بخشی از شهروندان و به خصوص فعالین شبکه‌های اجتماعی را راضی و خوشحال می‌سازد.

  آیا با پیام‌های فضای مجازی می‌توان مشکلات گچساران و باشت را حل نمود؟

  چرا تلاش عینی را بر پیام مجازی ترجیح نمی‌دهیم؟

   

   

   

  در پی تکرار حوادث روزمره تصادفات رانندگی در جاده‌های استان و به خصوص در دو شهرستان گچساران و باشت که معمولاً با پیام‌های تأسف و تسلیت آقای تاج‌گردون همرا است، حادثه تصادف پنجشنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۹۶ که منجر به فوت و زخمی شدن ۳ نفر در محور گچساران به باشت شده، موجب ارسال آخرین پیام و بلکه موضع‌گیری دکتر تاج‌گردون در مورد تصادفات جاده‌ای شده است. این پیام دارای چند محور است:

   

  یکم – چند مقصر جدی:

  دکتر تاج‌گردون در این پیام خود، به راحتی توانسته‌اند مقصران حادثه را شناسایی و به دادستان محترم شهرستان گچسارن و البته شهروندان فرهیخته گچساران و باشت نیز معرفی نمایند.

  مقصران جدی این حادثه و شاید دیگر حوادث مشابه که سوی نماینده محترم معرفی شده‌اند، شامل: شرکت زیرساخت وزارت راه (شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور) و پیمانکار جاده مذکور می‌شوند.

  نگاهی به پیشینه مرمت، بازسازی و تعریض جاده گچساران به باشت و سپس بابامیدان طی چند سال اخیر نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین بخش‌های خبری و رسانه‌ای آقای تاج‌گردون، مربوط به چهار بانده نمودن همین جاده بوده است. طول تصاویر و اخبار تبلیغاتی این جاده را می‌توان بیشتر از طول خود جاده دانست که البته بیشتر در زمان انتخابات مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

   

  اما سؤال اصلی این است که:

   

   آقای تاج‌گردون؛ شهروندان باید به کجا و چه کسی شکایت کنند؟

  فراموش نمی‌کنیم که در پایان بهمن ۱۳۹۵(حدود ۸ ماه قبل) وقتی قرار بود دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مجلس استیضاح شوند، شما آقای دکتر تاج‌گردون به دفاع از ایشان پرداخته و در پیام اینستاگرامی خود فرمودید: ((یکشنبه استیضاح وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مطرح می‌شود .اصلاً وقت استیضاح نیست. کمک می‌کنیم استیضاح رأی نیاورد و در روزهای انتهایی سال یک وزارتخانه مهم به هم نریزد و در این بخش مهم کشور سردرگم نشود)).

  حمایت‌های آقای تاج‌گردون از وزیر راه بر همگان آشکار است. اگر تعامل و روابط نماینده محترم گچساران و باشت در بازی قانونگذاری (استیضاح وزیر) نتواند به مصلحت شهروندان باشد، پس چه سودی برای نماینده محترم داشته است که اکنون مدعی هستند که دو سال است به مسئولین ادراه راه استانتذکر می‌دهند ولی کسی به سخنان ایشان توجهی ننموده است!

   

   

  از سوی دیگر با توجه به رابطه نزدیک دکتر تاج‌گردون با مسئولین وزارت راه و شهرسازی و به خصوص معاونین اصلی وزیر مانند مهندس نورزاد مدیرعامل اسبق و جناب آقای دکتر خادمی مدیرعامل کنونی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور که از دوستان ایشان نیز هستند و  معمولاً در سفرهای کلنگ‌زنی و … نیز همراه وی بوده‌اند، مشخص نیست که چرا جاده مذکور دارای مشکلات اساسی بوده و باند دوم این جاده نیز ۲ سال است که در بلاتکلیفی قرار گرفته است.

  اگر صدا و اعتراض نماینده مجلس و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از سوی مسئولین و مدیران مربوطه، مورد توجه قرار نمی‌گیرد، پس صدای اعتراض شهروندان عادی را کدام مسئول پاسخ خواهد داد؟

  هر چند جمله (( علیرغم نبود کمبود اعتبار)) در متن پیام دکتر تاج‌گردون را می‌توان جمله‌ای دانست که خود دارای بار منفی بوده و شاید جلوه‌ای از نبود اعتبارات کافی باشد، اما باید به صراحت گفت که جاده گچساران به باشت که آغاز آن در زمان دولت نهم و دهم  و پیگیری‌های نماینده سابق بوده است، طی چند سال اخیر به جز در روبروی روستای خان‌احمد که آنهم دارای وضعیت بسیار خطرناکی است، چندان پیشرفتی نداشته و در یک حالت رکود قرار گرفته است.

  سؤال همه شهروندان و حتی رانندگان این جاده مهم ترانزیتی جنوب کشور این است که مشکل بلاتکلیفی و کند بودن کارهای عمرانی این جاده چیست؟

   

    دوم –  درخواست از دادستان:

  به هر حال بخشی از مسایل حوادث رانندگی به حوزه قضایی و دادگستری مربوط می‌شود که بر تعیین، اعلام و پیگیری نقش و میزان عوامل تأثیرگذار بر حوادث رانندگی، نظارت دارند.

  اما نکته جالب در پیام آقای تاج‌گردون را می‌توان نوعی فرافکنی دانست که به جای پاسخگویی به چرایی عدم افتتاح باند دوم جاده موردنظر و از سوی دیگر وجود مشکلات اساسی در این جاده، سعی دارند تا دادستان محترم را وارد ماجرا نموده و از خود سلب مسئولیت نمایند!

  هر چند دادستان محترم گچساران و دادگستری نیز باید در این‌گونه حوادث و رویدادها از حقوق شهروندان دفاع نمایند، اما به صراحت می‌توان گفت که پاسخگوی اصلی این‌گونه حوادث با آقای تاج‌گردون می‌باشد. زیرا ایشان نماینده شهروندان گچساران و باشت در مجلس هستند و باید به جای دفاع مبهم و رازآلود از وزیر راه و شهرسازی، لیست کشته شده‌های گچساران و باشت و سراسر استان ناشی از حوادث رانندگی را در جلسه استیضاح وزیر نشان می‌دادند و در همان جلسه استیضاح، علت مشکلات جاده‌های گچساران و بلکه استان را از  وزیر راه و شهرسازی می‌پرسیدند.

  دادستان (ستاننده داد شهروندان) گچساران و باشت در سطح ملی و حوزه طرح‌های عمرانی را می‌توان آقای تاج‌گردون دانست که در جایگاه ریاست کمیسیون برنامه و بودجه نیز از اختیارات بالقوه فراوانی برای پرسش و بازخواست مسئولین و به خصوص دوستان خود در وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند.

  اختیارات بالقوه و دسترسی آسان دکتر تاج‌گرون برای پرسش و بازخواست از وزیر، معاونین وزیر، مدیران کل استانی و مدیران شهرستانی، بسیار فراتر از دسترسی دادستان محترم شهرستان گچساران می‌باشد و البته اگر دادستان در این‌گونه امور نیز دخالت می‌کردند و اخطار یا جریمه‌ای درنظر می‌گرفتند، احتمال تقابل آقای تاج‌گردون با دادگستری در پوشش حمایت از سرمایه‌گذاری و توسعه، وجود داشت.

   

  سوم- سکوت یا بایکوت معترضین و نخبگان:

  طی چند سال اخیر به خوبی مشخص شده است که نیروی انسانی توانمند دو شهرستان گچساران و باشت از سوی آقای دکتر تاج‌گردون به حاشیه رانده شده‌اند.

  نخبگان گچساران و باشت که اکنون باید در سطح استانی و ملی به ارایه توانمندی‌های خود بپردازند، طی چند سال اخیر با وعده‌ها و از سوی دیگر نهیب‌های نماینده محترم، به حاشیه رانده شده و گوشه‌نشین شده‌اند. اگر شهروندی یا نخبه‌ای در گچساران و باشت برخلاف ایده‌ها و طرح‌های آقای تاج‌گردون، سخنی بگوید یا نقدی بنویسد، متهم به به بیسوادی و نافهمی از مسایل می‌شود!

  در چنین شرایطی است که جان اقوام و خویشان، دوستان و همشهریان، هم‌استانی‌ها و هم‌وطنان ما به صورت روزانه در جاده‌های استان به خطر می‌افتند اما هیچ مدیر استانی یا نخبگان نمی‌توانند اعتراضی داشته باشند زیرا وزرات راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی استان را حوزه  تسلط(هژمونی) آقای تاج‌گرون قلمداد می‌نمایند.

  تلاش آقای تاج‌گردون در رشد و توسعه گچساران را نمی‌توان انکار نمود اما برخی طرح‌ها یا وعده‌های ایشان را می‌توان مصداق همان تعریف حضرت آیت‌الله سید شرف‌الدین ملک‌حسینی از برخی جلوه‌های توسعه استان دانست که می‌فرمایند “توسعه پفکی”

  همین توسعه پفکی موجب شده است تا جوانان و نخبگان گچساران و باشت گرفتار بیکاری مزمن شوند و نوعی خفقان بر فضای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و به خصوص اقتصادی گچساران حاکم گردد.

  بازی قانونگذاری آقای تاج‌گردون و به خصوص تعاملات گسترده سیاسی و … ایشان با دولتمردان و دیگر  نهادها و سیاسیون مطرح کشور تاکنون سود و مصلحت چندانی برای گچساران، باشت یا کهگیلویه و بویراحمد نداشته است. نحوه و متن پیام اخیر ایشان در مورد جاده گچساران، چنان است که گویا یک منتقد یا معترض به وعده‌ها و سیاست‌های آقای تاج‌گردون چنین پیامی را ارسال نموده است!

  امیدواریم ضمن شکستن فضای سنگین کنونی در گچساران و باشت، آقای تاج‌گردون طی دو سال باقیمانده از نمایندگی خود در مجلس، چنان به بازی قانونگذاری بپردازند که سود و منفعت آن نصیب شهروندان گچساران و باشت گردد و در پایان دوره نمایندگی خود، مجدداً سعی ننمایند جناح رقیب را عامل مشکلات چند سال اخیر معرفی نمایند.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  11 نظر برای “نقدی بر موضع گیری دکتر تاجگردون در خصوص تصادف خونین محور گچساران _باشت”
  1. آرش دانایی منش گفت:

   حرف مفت زدن کار ساده ایست.نه کنتو میندازه …نه کیلومتر….شما باهفت جدآبادتون یک صدم وبلکه یک هزارم تاجگردون کار نکردین و فقط حرف میزنین

   0

   1
  2. ناشناس گفت:

   لااقل تاجگردون اونقدر مرد هست که صورت مساله رو پاک نکنه و یه پیام تسلیتی بفرسته تا نشون بده ریزترین مسایل شهرستان رو هم رصد میکنه، شما چکار کردید برای شهر جز اینکه نق زدید و نق زدید هر وقت جایی از شهر رو اباد کردید اون موقع بفرمایید نقدی بر سخنان این و ان ارایه کنید. بیرون گود نشستید و فقط غر میزنید.

   0

   1
  3. رضا گفت:

   متن بسیار زیبایی بود همیشه جامعه تک قطبی بجای پیشرفت رو به پسرفت است.
   آقای عدل هاشمی در سوم خرداد در برنامه شبکه دنا گفتند اگه حوزه انتخابیه من مثل بعضی حوزه ها کوچک ودر مسیر تردد ودرآمدزا بود در طی ۴ سال انرا گلستان می کردم که کنایه از تاجگردون بود

   1

   0
  4. طاهر گفت:

   از نویسنده و نگارنده متن بسیار متشکریم که با متن زیبای خود واقعیت جامعه و خفقانی که تاجگردون در میان مردم گچساران ایجاد کرد دید مردم باید بدانند که تاجگردون فقط و فقط …….. و…… براش مهم بوده نه چیز دیگه

   1

   0
  5. ما مردم عاقلیم مطلب بی معنی نذار که بخندن بهت گفت:

   چه ربطی داره قرار وزیر کل کشور و جواب بده؟تو بیا تو استان و شهرستان و پیمانکار و شکایت میکنه کارشناس تعیین میکنه کی مقصره چرا نقد مسخره میکنه اگر نظرت اینه تا بگیم تاجگردون بشینه پشت فرمان رانندگی کنه

   0

   1
  6. باوی گفت:

   درود بر جناب ذوالقدر انصافا همه چیز را گفتی ولی برادر تاجگردون دنبال خفه کردن نخبه های گچساران و باشت تاجگردون فقط خودش و خانواده اش را می خواهد و لا غیر

   1

   0
  7. گچساران گفت:

   دفاع آقای تاجگردون از آقای آخوندی جهت کارهایی هست که به جناب گ……و خانواده خ…… در سایر استانها می دهد چون اینها پ…….. ا……..را پرداخت می کنند

   1

   0
  8. آرو گفت:

   تاجگردون فقط کار تبلیغاتی و سرصدا درگچساران را انداخته همه جای استان کار میشه یاسوج بهتر از گچساران کار میشه فقط فقط برای خودش و نام خودش داره تبلیغات میکنه والی غیر

   1

   0
  9. روح گفت:

   جناب ذوالقدر تاجگردون سایتها و خبرنگاران را اجیر خود کرده همه را…….. داد ما که خبرنگار نداریم اینها با یک……. یا …….. …….شدند دهان همه را بسته و اهداف خود و فامیلش را جلو میبرد

   1

   0
  10. باشت گفت:

   دوست عزیز تاجگردون همه را بایکوت کرده و ع…….. ور شکسته را تقویت می کند تاریخ همه اینها را می داند جناب تاجگردون که چه ………به گچساران باشت میکنی ،شاه به آن عظمتش رفت

   1

   0
  11. ناصر گفت:

   حتماً نخبگان بایکوت شده شخص حضرت عالی هسی!؟
   اینکه جناب تاجگردون هم باید نقد بشه شکی نیست، اما انصافاً بی ربط و مغشوش نوشتی
   اما چیزی که از این نوشته حضرت عالی دستگیرم شد چراغ سبزی هست که به تاجگردون چشمک میزنی که نظر لطفی داشته باش تا در رکاب باشم
   و به برداشتم شک ندارم

   0

   0

  
  امروز سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • “قومیتگرایی و از دست دادن مدیران موفق”
 • به مناسبت روز جهانی غذا/نگرانی هایی که جدی گرفته نمی شود
 • “سرهنگ بیعت اصل”،سخنگوی نامزدهای اصولگرا گچساران و باشت
 • تشکیل پرونده قضایی برای مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد
 • اخبار بویراحمد و دنا؛مجتمع رفاهی یاسوج پارکینگ می‌شود/تعیین تکلیف زیرگذر “چنار برم” شهرستان دنا بعد از گذشت ۱۰ سال/ورودی‌های پایتخت طبیعت ایران ساماندهی می‌شود/عملیات اجرایی ۳ پروژه عمرانی در شهرستان دنا متوقف شده است/بی توجهی فاحش مسئولان آبفای شهری یاسوج به هدر روی آب
 • پهپادی کاملا ایرانی بر فراز بام نفتی ایران
 • واکنش مدیرکل سازمان هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد به خبر فانوس زاگرس؛ هواشناسی هرگز در خواب نیست
 • خبر خوش نوروزی برای بخش خصوصی
 • دلسوزان اصیل انقلاب باید اشعری های زمان خود را بشناسند
 • مدیر آموزش و پرورش بهمئی؛ دفاع از دولت در اولویت کاری مدیران
 • فرمانده سپاه فتح استان کهگیلویه و بویراحمد تغییر کرد
 • “بویراحمد گرمسیر” و انتخابات مجلس یازدهم
 • غلبه سیاسیون بر اراده‌ی استاندار؟
 • ما هم می دانیم جناب پورالحسینی مدیر موفقی است اما …
 • اولین بارش پاییزی و قطعی گسترده برق در یاسوج
 • رودخانه های بشار، باشت و موگرمون به بخش خصوصی واگذار می شوند
 • پیرامون بحث تغییر مدیر آموزش و پرورش گچساران
 • مدیرعامل جدید شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد
 • مرگ دلخراش دختر یک ساله بر اثر تصادف با کامیون در یاسوج
 • رزمایش پدافند غیر عامل در چرام برگزار شد+تصاویر
 •