طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۰ شهریور, ۱۳۹۶ | کد خبر : 60117 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ نگاهی به سوختن چنارها و واکنش منابع طبیعی استان به تاجگردون به قلم الف – احمدی زاده چند روز پیش دکتر تاجگردون نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در پست اینیستاگرامی خویش پرده از آتش زدن درختان در منطقه حوزه نمایندگی خویش و بی توجهی منابع طبیعی استان برداشت. و ایشان […]

  فانوس زاگرس؛
  نگاهی به سوختن چنارها و واکنش منابع طبیعی استان به تاجگردون

  به قلم الف – احمدی زاده

  چند روز پیش دکتر تاجگردون نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در پست اینیستاگرامی خویش پرده از آتش زدن درختان در منطقه حوزه نمایندگی خویش و بی توجهی منابع طبیعی استان برداشت.

  و ایشان در آن پست اظهار داشت ؛ اگر مسئولین منابع طبیعی بخواهند به آنها خواهد گفت که این چنارهای سوخته در کدام نقطه است…..

  متعاقب آن اداره کل منابع طبیعی استان مبادرت به صدور بیانیه ای نمود که در محتوای آن هیچ اشاره ای به اصل موضوع آتش زدن جنگل ها و تبعیض ها روا شده توسط مسولین منابع طبیعی نشده بود…. ؟؟ و طبق رسم معمول این روزها که “واکنش به تاجگردون ” رسم برخی مدیرانی شده است – که چهار ستون اداره کل آنها از مدیران بازمانده از دولت نهم میباشد – است، از کنار اصل مساله و فاجعه زیست – محیطی گذشت.

  این متن به هیچ وجه دفاع از فردی بنام غلامرضا تاجگردون نیست و به روشی روشن تر و کلامی گویا تر او خود مدیر کل هایی چون منابع طبیعی ، میراث فرهنگی و محیط زیست را انتخاب و حمایت کرده و خود نیز باید پاسخگو باشد.

   

  اما در خصوص رفتارهای متناقض و دقیقا منطقه ای و طایفه سالاری برخی ادارات کل از جمله منابع طبیعی ذکر چند نکته جهت تنویر افکار عمومی لازم است.

   

  ۱

  – منابع طبیعی استان بجای پاسخ گفتن در مطبوعات با اقدام عملی و جهادی به وظایف خود بر مبنای قانون و عدالت اهتمام بورزد و از تبعیض و یک بام دو هوا و طرفه رفتن خود داری کند.

  ۲- چنار ها و درختان سوخته شده در منطقه پیچاب باشت طبق اظهار نظر شاهدان عینی توسط برخی افراد تعمدا سوخته شده اند که قرابت آنان با یکی از مدیران اصلی منابع طبیعی جای سوال دارد.؟؟؟ و علت آتش سوزی نه صائقه و نه بلاهای آسمانی است بلکه حس زمین خواری و تصاحب ملک سند دار دیگران است.
  همانگونه کوه عنا و کوه چنار در چند ماه پیش در آتش جهل و اختلافات طایفه ای سوختند.

  اختلافاتی که با کوچکترین تلاش معاونت سیاسی و امنیتی استان و فرماندار اسبق شهرستان گچساران، قابل حل بوده ، ولی متاسفانه نه تنها این اختلافات حل نشد بلکه منجر به خون ریزی ناحق و نهایتا در امتداد آن اختلافات آتش زدن مراتع و جنگل های توسط افراد فرصت طلب و تفرقه انداز در منطقه گردید.

   

  ۳ -جاده های جدید الاحداث عشایری از جمله چنار و پیچاب هر دو از روستای تاریخی دهبزرگ شروع می شوند که جاده چنار ۲ کیلومتر و جاده پیچاب ۲۶ کیلومتر طول دارد.

  جالب اینجا ست که احداث جاده ۲ کیلومتری چنار کمتر از ۵۰ اصله درخت را قطع می کند ولی جاده دهبزرگ – پیچاب هر ده متر آن بالای ۵۰ اصله درخت – در طول یک دهه گذشته – را نابود می کند و دقیقا کرده است.

  جاده چنار منتهی به اتصال دو طایفه محترم جلیل و گوهرگان است و قطعا اتصال جاده این دو طایفه در منطقه خود شروعی تازه بر حل اختلافات و بازسازی مودت و دوستی دیرین این دو طایفه عزیز است. البته اگر مسولین سیاسی و اجرایی این تدبیر را داشته باشند و آنرا مدیریت کنند.

   

  حال سوال اصلی اینجاست و دغدغه جدی و پرسش اساسی مردم این است؛

  چرا قطع بالای ۱۰۰۰ درخت کهنسال در یک مسیر منجر به تعرض به منابع طبیعی نمی شود ؟؟ ولی قطع ۵۰ درخت در همان مسیر تعرض به منابع طبیعی است؟؟

   

  ۴ – بنا بر اخبار رسیده روزانه حدود یا بالای ۳ ماشین وانت حامل ذغال و هیزم از منطقه پیچاب – دهبزرگ عبور می کند ولی چرا منابع طبیعی و محیط زیست جلوی این تخلف و جنایت آشکار را نمی گیرد؟؟؟

  چرا منابع طبیعی دو فرد عشایر که اقدام به بریدن شاخه ای برای ایجاد آغور و کپر کرده اند را فورا شناسایی و سریعا به دستگاه قضایی معرفی می کند، ولی هیچ واکنشی در برابر صدای های اره برقی ها ، کوره های ذغال و زنده زنده سوزاند درختان ۴۰۰ ساله از خود نشان نمی دهد؟؟؟

   

  به امید روزی که اجرای قانون و عدالت در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی استان بر همه گرایشها سیاسی و اجتماعی مقدم گردد.

   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  6 نظر برای ““نگاهی به سوختن چنارها و واکنش منابع طبیعی استان به تاجگردون””
  1. رباط گفت:

   آقای مدیرکل منابع طبیعی تنها راه فرار رو به جلو رو در تخریب تاج گردون یافته.همچون اسلاف خود

   2

   0
  2. ناشناس گفت:

   یه بام و دو هوا کردن حضرات دل رو بیشتر از سوختن درختان میسوزونه. تاریخ در مورد خائنین به این طبیعت قضاوت سختی خواهد کرد

   0

   0
  3. ناشناس گفت:

   در یاسوج دارن جنگلها رو نابود میکنن و ساختمون میسازن و کسی چیزی نمیگه در گچساران اگه بخوان از بیابون هم راه بزنن برای عموم مردم منابع طبیعی مانع میشه. اگه کسی در گچساران تپه خشک رو با هزینه شخصی آباد کنه و درخت بکاره منابع طبیعی بلافاصله میاد و درختها رو نابود میکنه و به این کارش هم افتخار میکنه در حالی که به اون میگن آباد کردن زمین بایر و ثواب هم داره اگه جای خشکی رو آباد کنی. ولی اگه در جای دیگه کسی جنگل رو آتش بزنه تا زمین خواری کنه اونجا منابع طبیعی ساکت و دست به سینه می شینه.

   2

   0
  4. رسایی گفت:

   اازحسن توجه نویسنده که توجه کامل به نابودی جنگلهای منطقه نموده اندسپاسگزارم ؛امادوست عزیزودلسوزمن بایدبه چندنکته توجه نمود:اینکه جناب تاجگردون نه بعنوان یک هم ولایتی بلکه بعنوان دولتمردی که سالها درتنظیم بودجه مملکت سالاربوده وامروزهم بعنوان نماینده مقتدروآگاه درامورات برنامه ریزی واقتصادی مملکت صاحب نظری صاحب منصب میباشدومایه بسی خوشحالی است چرابه علل بی توجهی کارکنان منابع طبیعی بطورکلی درسطح ملی نمی پردازندوفقط یقه کارکنان چوب سوار حوزه اسحفاظی خودراچسبیده اندکه برای انجام یک مآموریت ساده ویاگشتزنی ازداشتن نیروی آموزش دیده وخودرومناسب محرومندمگرنه اینکه منابع طبیعی مانندمحیط زیست ونیروی انتظامی و۰۰۰۰جزودستگاههای حاکمیتی درقانون های مصوب مجالسی که ایشان ازیله مردان آن میباشنددیده شده پس چرانه کارمندآن ازمزایای قانونی وامکانات پشتیبانی(لجستیک) برخودارندونه به تربیت نیروی رنجرویژه منابع طبیعی درآموزشگاههای مخصوص توجه میشود بله تامنابع طبیعی زیرچتروزارت تنبل کشاورزی است همین آش است وهمین کاسه لذا منابع طبیعی وقتی چالاک میشودکه اژتیول وزارت کشاورزی خارج شود

   0

   0
  5. دنیا گفت:

   آخ سی سیاست وطایفه گری وقوم گرایی گچساران را به فنا کشیدند

   0

   0
  6. پ گفت:

   تپه پشت محله سی دستگاه بنیادشهید گچساران رو مردم درخت کاشته بودن. بعد دو سال چن نفر از منابع طبیعی اومدن و با اره برقی قطعشون کردن.حدود صد تا درخت بودن.

   0

   0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • پایان چشم‌انتظاری خانواده‌های دغدار/یافتن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج توسط بالگردهای سپاه
 • در این استان شکاریم یکسر همه پیش مرگ
 • سقوط، آزمونی برای سربلندی نمایندگان استان
 • از همه انتظار میرفت جزء تو ای “دنا”
 • نقدی بر عدل هاشمی پور،تاجگردون و وکیلی
 • فرماندارگچساران خبرداد:فوت یکی دیگر از مصدومان گچسارانی حادثه جاده فردوس
 • جزئیات تلاش های روز دوم جستجوی لاشه هواپیمای تهران _ یاسوج تاکنون+تصاویر
 • رئیس دانشگاه آزاد یاسوج تغییر کرد/ محمودی رفت ، جانی پور آمد
 • پیام تسلیت دبیر حزب تدبیر و توسعه استان کهگیلویه وبویراحمد به مناسبت سقوط هواپیمای تهران_یاسوج
 • وزیر راه در یاسوج:در یک ابهام کامل هستیم و هیچ چیز مشخص نیست
 • سفر وزیر راه و شهر سازی به یاسوج در پی سقوط هواپیما
 • شناسایی محل دقیق سقوط هواپیما تا ساعت ۱۴
 • نماینده کهگیلویه بزرگ : وزیر راه باید پاسخگو باشد
 • پیام تسلیت رئیس بهداشت ودرمان صنعت نفت گچساران بمناسبت جان باختن مسافران حادثه سقوط هواپیمای مسیر تهران به یاسوج
 • آخرین جزییات از سقوط هواپیمای مسیر تهران _ یاسوج/جستجوها ادامه دارد
 • هواپیماهای فرسوده،سهم کهگیلویه و بویراحمد؟؟
 • کهگیلویه و بویراحمد عزادار شد/جان باختن تمامی سرنشینان هواپیمای پرواز تهران-یاسوج
 • سقوط هواپیمای ATR تهران – یاسوج در دناکوه سمیرم/ سرنوشت نامعلوم ۶۶ مسافر و خدمه
 • سایه سنگینِ نانوشته‌ها !
 • مجوز قطع یک درخت یعنی امضای قتل انسان‌ها