طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۰ شهریور, ۱۳۹۶ | کد خبر : 60117 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ نگاهی به سوختن چنارها و واکنش منابع طبیعی استان به تاجگردون به قلم الف – احمدی زاده چند روز پیش دکتر تاجگردون نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در پست اینیستاگرامی خویش پرده از آتش زدن درختان در منطقه حوزه نمایندگی خویش و بی توجهی منابع طبیعی استان برداشت. و ایشان […]

  فانوس زاگرس؛
  نگاهی به سوختن چنارها و واکنش منابع طبیعی استان به تاجگردون

  به قلم الف – احمدی زاده

  چند روز پیش دکتر تاجگردون نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در پست اینیستاگرامی خویش پرده از آتش زدن درختان در منطقه حوزه نمایندگی خویش و بی توجهی منابع طبیعی استان برداشت.

  و ایشان در آن پست اظهار داشت ؛ اگر مسئولین منابع طبیعی بخواهند به آنها خواهد گفت که این چنارهای سوخته در کدام نقطه است…..

  متعاقب آن اداره کل منابع طبیعی استان مبادرت به صدور بیانیه ای نمود که در محتوای آن هیچ اشاره ای به اصل موضوع آتش زدن جنگل ها و تبعیض ها روا شده توسط مسولین منابع طبیعی نشده بود…. ؟؟ و طبق رسم معمول این روزها که “واکنش به تاجگردون ” رسم برخی مدیرانی شده است – که چهار ستون اداره کل آنها از مدیران بازمانده از دولت نهم میباشد – است، از کنار اصل مساله و فاجعه زیست – محیطی گذشت.

  این متن به هیچ وجه دفاع از فردی بنام غلامرضا تاجگردون نیست و به روشی روشن تر و کلامی گویا تر او خود مدیر کل هایی چون منابع طبیعی ، میراث فرهنگی و محیط زیست را انتخاب و حمایت کرده و خود نیز باید پاسخگو باشد.

   

  اما در خصوص رفتارهای متناقض و دقیقا منطقه ای و طایفه سالاری برخی ادارات کل از جمله منابع طبیعی ذکر چند نکته جهت تنویر افکار عمومی لازم است.

   

  ۱

  – منابع طبیعی استان بجای پاسخ گفتن در مطبوعات با اقدام عملی و جهادی به وظایف خود بر مبنای قانون و عدالت اهتمام بورزد و از تبعیض و یک بام دو هوا و طرفه رفتن خود داری کند.

  ۲- چنار ها و درختان سوخته شده در منطقه پیچاب باشت طبق اظهار نظر شاهدان عینی توسط برخی افراد تعمدا سوخته شده اند که قرابت آنان با یکی از مدیران اصلی منابع طبیعی جای سوال دارد.؟؟؟ و علت آتش سوزی نه صائقه و نه بلاهای آسمانی است بلکه حس زمین خواری و تصاحب ملک سند دار دیگران است.
  همانگونه کوه عنا و کوه چنار در چند ماه پیش در آتش جهل و اختلافات طایفه ای سوختند.

  اختلافاتی که با کوچکترین تلاش معاونت سیاسی و امنیتی استان و فرماندار اسبق شهرستان گچساران، قابل حل بوده ، ولی متاسفانه نه تنها این اختلافات حل نشد بلکه منجر به خون ریزی ناحق و نهایتا در امتداد آن اختلافات آتش زدن مراتع و جنگل های توسط افراد فرصت طلب و تفرقه انداز در منطقه گردید.

   

  ۳ -جاده های جدید الاحداث عشایری از جمله چنار و پیچاب هر دو از روستای تاریخی دهبزرگ شروع می شوند که جاده چنار ۲ کیلومتر و جاده پیچاب ۲۶ کیلومتر طول دارد.

  جالب اینجا ست که احداث جاده ۲ کیلومتری چنار کمتر از ۵۰ اصله درخت را قطع می کند ولی جاده دهبزرگ – پیچاب هر ده متر آن بالای ۵۰ اصله درخت – در طول یک دهه گذشته – را نابود می کند و دقیقا کرده است.

  جاده چنار منتهی به اتصال دو طایفه محترم جلیل و گوهرگان است و قطعا اتصال جاده این دو طایفه در منطقه خود شروعی تازه بر حل اختلافات و بازسازی مودت و دوستی دیرین این دو طایفه عزیز است. البته اگر مسولین سیاسی و اجرایی این تدبیر را داشته باشند و آنرا مدیریت کنند.

   

  حال سوال اصلی اینجاست و دغدغه جدی و پرسش اساسی مردم این است؛

  چرا قطع بالای ۱۰۰۰ درخت کهنسال در یک مسیر منجر به تعرض به منابع طبیعی نمی شود ؟؟ ولی قطع ۵۰ درخت در همان مسیر تعرض به منابع طبیعی است؟؟

   

  ۴ – بنا بر اخبار رسیده روزانه حدود یا بالای ۳ ماشین وانت حامل ذغال و هیزم از منطقه پیچاب – دهبزرگ عبور می کند ولی چرا منابع طبیعی و محیط زیست جلوی این تخلف و جنایت آشکار را نمی گیرد؟؟؟

  چرا منابع طبیعی دو فرد عشایر که اقدام به بریدن شاخه ای برای ایجاد آغور و کپر کرده اند را فورا شناسایی و سریعا به دستگاه قضایی معرفی می کند، ولی هیچ واکنشی در برابر صدای های اره برقی ها ، کوره های ذغال و زنده زنده سوزاند درختان ۴۰۰ ساله از خود نشان نمی دهد؟؟؟

   

  به امید روزی که اجرای قانون و عدالت در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی استان بر همه گرایشها سیاسی و اجتماعی مقدم گردد.

   

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  6 نظر برای ““نگاهی به سوختن چنارها و واکنش منابع طبیعی استان به تاجگردون””
  1. رباط گفت:

   آقای مدیرکل منابع طبیعی تنها راه فرار رو به جلو رو در تخریب تاج گردون یافته.همچون اسلاف خود

   2

   0
  2. ناشناس گفت:

   یه بام و دو هوا کردن حضرات دل رو بیشتر از سوختن درختان میسوزونه. تاریخ در مورد خائنین به این طبیعت قضاوت سختی خواهد کرد

   0

   0
  3. ناشناس گفت:

   در یاسوج دارن جنگلها رو نابود میکنن و ساختمون میسازن و کسی چیزی نمیگه در گچساران اگه بخوان از بیابون هم راه بزنن برای عموم مردم منابع طبیعی مانع میشه. اگه کسی در گچساران تپه خشک رو با هزینه شخصی آباد کنه و درخت بکاره منابع طبیعی بلافاصله میاد و درختها رو نابود میکنه و به این کارش هم افتخار میکنه در حالی که به اون میگن آباد کردن زمین بایر و ثواب هم داره اگه جای خشکی رو آباد کنی. ولی اگه در جای دیگه کسی جنگل رو آتش بزنه تا زمین خواری کنه اونجا منابع طبیعی ساکت و دست به سینه می شینه.

   2

   0
  4. رسایی گفت:

   اازحسن توجه نویسنده که توجه کامل به نابودی جنگلهای منطقه نموده اندسپاسگزارم ؛امادوست عزیزودلسوزمن بایدبه چندنکته توجه نمود:اینکه جناب تاجگردون نه بعنوان یک هم ولایتی بلکه بعنوان دولتمردی که سالها درتنظیم بودجه مملکت سالاربوده وامروزهم بعنوان نماینده مقتدروآگاه درامورات برنامه ریزی واقتصادی مملکت صاحب نظری صاحب منصب میباشدومایه بسی خوشحالی است چرابه علل بی توجهی کارکنان منابع طبیعی بطورکلی درسطح ملی نمی پردازندوفقط یقه کارکنان چوب سوار حوزه اسحفاظی خودراچسبیده اندکه برای انجام یک مآموریت ساده ویاگشتزنی ازداشتن نیروی آموزش دیده وخودرومناسب محرومندمگرنه اینکه منابع طبیعی مانندمحیط زیست ونیروی انتظامی و۰۰۰۰جزودستگاههای حاکمیتی درقانون های مصوب مجالسی که ایشان ازیله مردان آن میباشنددیده شده پس چرانه کارمندآن ازمزایای قانونی وامکانات پشتیبانی(لجستیک) برخودارندونه به تربیت نیروی رنجرویژه منابع طبیعی درآموزشگاههای مخصوص توجه میشود بله تامنابع طبیعی زیرچتروزارت تنبل کشاورزی است همین آش است وهمین کاسه لذا منابع طبیعی وقتی چالاک میشودکه اژتیول وزارت کشاورزی خارج شود

   0

   0
  5. دنیا گفت:

   آخ سی سیاست وطایفه گری وقوم گرایی گچساران را به فنا کشیدند

   0

   0
  6. پ گفت:

   تپه پشت محله سی دستگاه بنیادشهید گچساران رو مردم درخت کاشته بودن. بعد دو سال چن نفر از منابع طبیعی اومدن و با اره برقی قطعشون کردن.حدود صد تا درخت بودن.

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آیین تودیع و معارفه مدیران آموزش وپرورش کهگیلویه برگزار شد+تصاویر
 • بازدید معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه علوم‌پزشکی استان از پروژه های حوزه سلامت بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت + تصاویر
 • رئیس دانشگاه یاسوج رسمأ انتخاب شد + جزئیات
 • “استاندار فقط خوب حرف می زند”
 • گزارشی از نشست شورای برنامه‌ریزی استان؛بررسی طرح الحاق روستاهای اطراف مرکز استان به شهریاسوج
 • حمله خرس به چوپان در منطقه طسوج چرام+عکس
 • اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در گچساران اهدا شد
 • تدبیرهایی برای عبور از خشکسالی در بام نفتی ایران
 • “دمپختک گوشت” و “شله ماشکی” کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد
 • دکتر شریعتی در همه زمانها و برای همه نسلها وجود دارد
 • رئیس جدید آموزش و پرورش شهرستان کهگیلویه منصوب شد
 • “کم آبی و آبیاری چمن ها”
 • مهار آتش سوزی وسیع در تپه سلامت گچساران+تصاویر
 • “معنی ندارد تنها سه نفر برای استان تصمیم بگیرند”
 • سعید کریمی با پرسپولیس قرارداد چهارساله بست
 • غش بیش از حد تاجگردون سمت برخی چهره های قشقایی /”دو بالی که نباید چیده شوند”
 • زمین لرزه دوگنبدان را لرزاند+جزئیات
 • گزارش تصویری مراسم تشییع پیکر مرحوم نشاطی فر/تاجگردون:گچساران انسان بزرگی را از دست داد
 • فاز اول پل سوم بشار افتتاح شد+تصویر
 • بازسازی صحنه سرقت از طلافروشی در میدان هفتم تیر یاسوج+تصاویر
 •