طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۱ شهریور, ۱۳۹۶ | کد خبر : 59289 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ چرایی خواستار تغییر استاندار از سوی اصلاح طلبان به قلم داراب بازیار عبدالسلیمانلو بالاترین مقام اجرایی هر دولتی در استان ها، استاندار است که به عنوان نماینده ی دولت در آن استان شناخته می شود. با غلبه ی دکتر روحانی بر رقبای اصولگرای خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲که دلیل آن اتحاد […]

  فانوس زاگرس؛
  چرایی خواستار تغییر استاندار از سوی اصلاح طلبان
  به قلم داراب بازیار عبدالسلیمانلو

  بالاترین مقام اجرایی هر دولتی در استان ها، استاندار است که به عنوان نماینده ی دولت در آن استان شناخته می شود. با غلبه ی دکتر روحانی بر رقبای اصولگرای خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲که دلیل آن اتحاد بین اصلاح طلبان و جریان میانه رو های کشور در حمایت از روحانی بود. بعد از انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان استان های کشور تمام تلاش خود را برای نشاندن یک اصلاح طلب شناسنامه دار به کرسی استانداری ها انجام دادند اما اینطور به نظر می رسید که روحانی برای اینکه بتوانند نماینده گان غیر همسوی مجلس نهم را با خود همراه کند انتخاب استانداران و مدیران دولتی را بیشتر به نماینده گان استانها سپرد.

   

  البته وجود یک وزیر اصولگرا در وزارت کشور مانع دیگری بود که باعث شد استاندارانی انتخاب شوند که بیشتر از آنها یا اصلاح طلب نبودند و یا در طیف اصلاح طلب میانه رو قرار داشتند. در استان کهگیلویه و بویراحمد هم همین اتفاق افتاد. سید موسی خادمی که از فرزندان بومی استان بود با اجماع نطر نماینده گان استان به عنوان استاندار انتخاب شد.

   

  شاید بیش تر از یک سال از استانداری دکتر خادمی نگذشته بود که زمزمه های انتقاد ها برای تغییر استاندار در استان در دولت یازدهم بلند شد و تا انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ادامه داشت. با انتخابات ریاست جمهوری سال جاری و پیروزی مجدد روحانی با آرا ۲۴ میلیونی در این انتخابات، مشخص شد که این آرا بیشتر نتیجه ی حمایت اصلاح طلبان از دکتر روحانی بوده است. باتوجه به این که ترکیب فکری مجلس فعلی نسبت به دوره ی گذشته تفاوت زیادی دارد و دولت نیازی به باج دادن به جریان رقیب خود ندارد اصلاح طلبان استان را امیدوار کرده است تا تلاش خود برای تغییر موسی خادمی و جایگزین کردن یک اصلاح طلب شناسنامه دار انجام دهند.به نظر می‌رسد مهمترین دلایل تغییر استاندار فعلی از طرف جریان حامی دولت به صورت زیر باشد.

   

  ۱٫از ابتدای دولت یازدهم ، دکتر خادمی همان روشی که خود انتخاب شده بود در انتخاب مدیر کل ها و مدیران شهرستان ها ملاک انتخاب را بیشتر به نظر نماینده گان مجلس واگذار کرد تا اینکه به همسو بودن با دولت و توانمندی آن نیرو توجهی شود. این عوامل باعث شد که مدیرانی بشدت وابسته به نماینده گان و با عملکرد ضعیف انتخاب شوند و در نهایت نیرو های اصلاح طلبان شاخص کنار گذاشته شدند.

   

  ۲٫همانطور که در آرای پایین دکتر روحانی در استان در انتخابات گذشته مشخص شد نارضایتی مردم از عملکرد دولت در این استان بود که دو علت داشت، یکی اینکه استاندار در گرفتن طرح های توسعه ای در استان واقعا ضعیف عمل کرد و دیگری هر چقدر هم کارهای توسعه ای در استان انجام شد بخاطر ضعف و وابستگی مدیران دولت به نماینده گان، این کارها در اذهان عمومی بنام عملکرد نماینده گان ثبت شد. همانطور که می دانیم این طرح ها با حمایت دولت است که می تواند به مرحله ی اجرا در بیاید اما متاسفانه سر دولت در این قضیه بی کلاه ماند.

  ۳٫در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی در سال ۹۴ استاندار بجای اینکه استقلال خود را حفظ کند و یا اینکه از کاندیدا هایی حمایت نماید که مورد حمایت دولت بودند، تلاش خود برای رای آوری کاندیدا هایی نمود که هیچ همسویی با دولت نداشت که به نمونه می توان نماینده ی فعلی شهرستان کهگیلویه بزرگ را نام برد.

   

  ۴٫در چهار سال مدیریت دکتر خادمی و از ترکیب مجموعه ی استانداری نشان داده شد که این مجموعه رفتاری بشدت قوم گرایی دارد و در این بین قوم گرایی به دیدگاه سیاسی ارجحیت داده شد. مثلاً به طور نمونه می شود سفر رئیس جمهور به استان را مثال زد که بجای دعوت از نیروی های نخبه ی سیاسی و حامیان دولت در دیدار با رئیس جمهور ملاک انتخاب افراد بیشتر قومی و خانواده گی بود.

   

  این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر اصلاح طلبان و حامیان دولت در استان را بر آن داشته تا تلاش خود را برای تغییر دکتر خادمی و به منسب رساندن یک نیرو قوی اصلاح طلب که این نقایص را نداشته باشد به کار گیرند تا شاید چهار سال پیش رو در دولت روحانی شاهد بهبود وضعیت استان از جهت توسعه ای و بکارگیری نیروهای قوی در مجموعه ی دولت در استان باشیم.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  4 نظر برای “چرایی خواستار تغییر سید موسی خادمی از سوی اصلاح طلبان کهگیلویه و بویراحمد”
  1. دهدشتی گفت:

   سلام..تو رو خدا دیگه پیروزی عدل هاشمی رو به این بنده خدا نسبت ندین…هیچ ربطی به ایشون نداره..کل مردم میدونن مخافت مردم با موحد و دو دستگی بین آمیر احمد و موحد و همینطور کنار رفتن وفایی و تقوی از انتخابات و یکدستگی بویر احمدی ها و پول خرج کردن حاجی عدل و عملکرد ضعیف اصلاح طلبان و انتخاب کاندید ناشناسی مثل کامرانی علت پیروزی عدل در انتخابات بود..آقا جان اصلاحات روزی شکست خورد که متوسل به اصولگراهای قدیمی مثل مرحوم رفسنجانی و روحانی شدند…اتفاقا شناسنامه اصلاحات خاتمی خاتمی خاتمی هستش و دکتر خادمی در ۸ سال ریاست جمهوری ایشون معاونت استانداری کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر رو در کارنامه دارند و مثل استاد خود اهل گفتمان و منطق هستند…انتظار داشتید رضاتوفیقی یا لاهوتی استاندار بشن…اونوقت میفهمیدی قومیت گرایی یعتی چه؟؟

   3

   0
  2. جوان گفت:

   دوست عزیز رضاتوفیقی کیه که استاندار بشه این به درد مدیر یک مدرسه هم نمی خورد بخدا قسم اگر رضا توفیقی استاندار بود الان……..بین ………..و ……… بود طرف خیلی ………

   2

   1
  3. گچساران گفت:

   اولاحضرتعالی ربطی به استان مانداری ومیخوای خودتونشون بدی توراملک زاده ……. میدون داد والا هیجیت به این موردهانمیخوره مگه تونبودی که صبح تاعصردردانگاه فقط اصولگراهاروتودست گرفته بودنارضایتی رونامردیها وتبعیض هاودسته وطایفه بازی های تاجگردون ایجادکردنارضایتی هارااوج تبیض هاایجانمودمگه توچهارماه نیست که دیگه صلاحیت قانونی نداری ونبایددرهمراهان باشی کی نگردت داشته همینهانفرت ایجادکرده خادمی رامجمع نمایندکان درمیان ۵۰گزینه بیرون اوردن وبالاجبرپس خواهشااختلاف افکنی نکن که س……ت…..

   1

   1

  
  امروز سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • یک کهگیلویه و بویراحمدی رسمأ مدیر عامل پایانه های نفتی می شود
 • رحیمی فرماندار بروجرد میشود/خوانپایه به گچساران می آید
 • یادداشتی در فراق دکتر عطا صالحی پور
 • نمایشگاه کتاب یاسوج و جیب خالی هنرمندان!
 • گفت و گوی مفصل و متفاوت با غلامرضا تاجگردون/حمایت قاطع از حوزه های علمیه/کارت حقوقم دست همسرم است!/تورم در دولت دارد رکورد می زند/نماینده گچساران پاسخ ادعاهای دولتی ها را داد/تاجگردون:به عملکرد سازمان برنامه و بودجه نقد دارم
 • وقتی فقیر باشی؛ ” زر و زور” چرندیاتش حرف حساب می شود
 • گزارشی از عملکرد فرماندهی انتظامی گچساران/ سرهنگ موسوی : عملکرد مقتدرانه مهمترین مولفه پلیس در ارائه خدمات شایسته به مردم است
 • فرماندار دنا:دردهه فجر همه دستگاه هاعملکرد چهل ساله خودرا برای مردم به تصویر در آورند
 • تحلیلی بر انتخابات آتی در حوزه گچساران و باشت
 • صادق زیبا کلام :با وجود نهادهای مچ‌گیری ، فساد در ایران چند برابر کشورهای دیگر است/ به طور جدی با سرمنشاء فساد مبارزه نکرده‌ایم
 • ماه گرفتگی اول بهمن ۹۷ در کهگیلویه و بویراحمد دیده می‌شود؟
 • کارخانه ماشین‌سازی پارس گچساران در آستانه تعطیلی
 • پیست اسکی کاکان یاسوج جاذبه ای زیبا اما بدون امکانات
 • مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی: افزایش ۲ برابری تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در کهگیلویه و بویراحمد/جذب ۱۰۷ میلیارد تومان تسهیلات روستایی- عشایری
 • واکنش وزارت کشور به خبر تعیین برخی شهرها ( از جمله یاسوج و گچساران) بعنوان تبعیدگاه
 • جزئیات اجرای قانون بازنشستگی از زبان محمد علی وکیلی
 • مصادره عملکرد رئیس سابق توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج/ بنویسیم «چمن» بخوانیم «ایلامی» !
 • قهرمان کشتی فرنگی نوجوانان کهگیلویه و بویراحمد مشخص شد+تصاویر
 • گردهمایی دهیاران و اعضای شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان دنا برگزار شد
 • بجای تخریب بهتر است نقد کنیم
 •