طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۱ شهریور, ۱۳۹۶ | کد خبر : 59289 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ چرایی خواستار تغییر استاندار از سوی اصلاح طلبان به قلم داراب بازیار عبدالسلیمانلو بالاترین مقام اجرایی هر دولتی در استان ها، استاندار است که به عنوان نماینده ی دولت در آن استان شناخته می شود. با غلبه ی دکتر روحانی بر رقبای اصولگرای خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲که دلیل آن اتحاد […]

  فانوس زاگرس؛
  چرایی خواستار تغییر استاندار از سوی اصلاح طلبان
  به قلم داراب بازیار عبدالسلیمانلو

  بالاترین مقام اجرایی هر دولتی در استان ها، استاندار است که به عنوان نماینده ی دولت در آن استان شناخته می شود. با غلبه ی دکتر روحانی بر رقبای اصولگرای خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲که دلیل آن اتحاد بین اصلاح طلبان و جریان میانه رو های کشور در حمایت از روحانی بود. بعد از انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان استان های کشور تمام تلاش خود را برای نشاندن یک اصلاح طلب شناسنامه دار به کرسی استانداری ها انجام دادند اما اینطور به نظر می رسید که روحانی برای اینکه بتوانند نماینده گان غیر همسوی مجلس نهم را با خود همراه کند انتخاب استانداران و مدیران دولتی را بیشتر به نماینده گان استانها سپرد.

   

  البته وجود یک وزیر اصولگرا در وزارت کشور مانع دیگری بود که باعث شد استاندارانی انتخاب شوند که بیشتر از آنها یا اصلاح طلب نبودند و یا در طیف اصلاح طلب میانه رو قرار داشتند. در استان کهگیلویه و بویراحمد هم همین اتفاق افتاد. سید موسی خادمی که از فرزندان بومی استان بود با اجماع نطر نماینده گان استان به عنوان استاندار انتخاب شد.

   

  شاید بیش تر از یک سال از استانداری دکتر خادمی نگذشته بود که زمزمه های انتقاد ها برای تغییر استاندار در استان در دولت یازدهم بلند شد و تا انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ادامه داشت. با انتخابات ریاست جمهوری سال جاری و پیروزی مجدد روحانی با آرا ۲۴ میلیونی در این انتخابات، مشخص شد که این آرا بیشتر نتیجه ی حمایت اصلاح طلبان از دکتر روحانی بوده است. باتوجه به این که ترکیب فکری مجلس فعلی نسبت به دوره ی گذشته تفاوت زیادی دارد و دولت نیازی به باج دادن به جریان رقیب خود ندارد اصلاح طلبان استان را امیدوار کرده است تا تلاش خود برای تغییر موسی خادمی و جایگزین کردن یک اصلاح طلب شناسنامه دار انجام دهند.به نظر می‌رسد مهمترین دلایل تغییر استاندار فعلی از طرف جریان حامی دولت به صورت زیر باشد.

   

  ۱٫از ابتدای دولت یازدهم ، دکتر خادمی همان روشی که خود انتخاب شده بود در انتخاب مدیر کل ها و مدیران شهرستان ها ملاک انتخاب را بیشتر به نظر نماینده گان مجلس واگذار کرد تا اینکه به همسو بودن با دولت و توانمندی آن نیرو توجهی شود. این عوامل باعث شد که مدیرانی بشدت وابسته به نماینده گان و با عملکرد ضعیف انتخاب شوند و در نهایت نیرو های اصلاح طلبان شاخص کنار گذاشته شدند.

   

  ۲٫همانطور که در آرای پایین دکتر روحانی در استان در انتخابات گذشته مشخص شد نارضایتی مردم از عملکرد دولت در این استان بود که دو علت داشت، یکی اینکه استاندار در گرفتن طرح های توسعه ای در استان واقعا ضعیف عمل کرد و دیگری هر چقدر هم کارهای توسعه ای در استان انجام شد بخاطر ضعف و وابستگی مدیران دولت به نماینده گان، این کارها در اذهان عمومی بنام عملکرد نماینده گان ثبت شد. همانطور که می دانیم این طرح ها با حمایت دولت است که می تواند به مرحله ی اجرا در بیاید اما متاسفانه سر دولت در این قضیه بی کلاه ماند.

  ۳٫در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی در سال ۹۴ استاندار بجای اینکه استقلال خود را حفظ کند و یا اینکه از کاندیدا هایی حمایت نماید که مورد حمایت دولت بودند، تلاش خود برای رای آوری کاندیدا هایی نمود که هیچ همسویی با دولت نداشت که به نمونه می توان نماینده ی فعلی شهرستان کهگیلویه بزرگ را نام برد.

   

  ۴٫در چهار سال مدیریت دکتر خادمی و از ترکیب مجموعه ی استانداری نشان داده شد که این مجموعه رفتاری بشدت قوم گرایی دارد و در این بین قوم گرایی به دیدگاه سیاسی ارجحیت داده شد. مثلاً به طور نمونه می شود سفر رئیس جمهور به استان را مثال زد که بجای دعوت از نیروی های نخبه ی سیاسی و حامیان دولت در دیدار با رئیس جمهور ملاک انتخاب افراد بیشتر قومی و خانواده گی بود.

   

  این عوامل و بسیاری از عوامل دیگر اصلاح طلبان و حامیان دولت در استان را بر آن داشته تا تلاش خود را برای تغییر دکتر خادمی و به منسب رساندن یک نیرو قوی اصلاح طلب که این نقایص را نداشته باشد به کار گیرند تا شاید چهار سال پیش رو در دولت روحانی شاهد بهبود وضعیت استان از جهت توسعه ای و بکارگیری نیروهای قوی در مجموعه ی دولت در استان باشیم.

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  4 نظر برای “چرایی خواستار تغییر سید موسی خادمی از سوی اصلاح طلبان کهگیلویه و بویراحمد”
  1. دهدشتی گفت:

   سلام..تو رو خدا دیگه پیروزی عدل هاشمی رو به این بنده خدا نسبت ندین…هیچ ربطی به ایشون نداره..کل مردم میدونن مخافت مردم با موحد و دو دستگی بین آمیر احمد و موحد و همینطور کنار رفتن وفایی و تقوی از انتخابات و یکدستگی بویر احمدی ها و پول خرج کردن حاجی عدل و عملکرد ضعیف اصلاح طلبان و انتخاب کاندید ناشناسی مثل کامرانی علت پیروزی عدل در انتخابات بود..آقا جان اصلاحات روزی شکست خورد که متوسل به اصولگراهای قدیمی مثل مرحوم رفسنجانی و روحانی شدند…اتفاقا شناسنامه اصلاحات خاتمی خاتمی خاتمی هستش و دکتر خادمی در ۸ سال ریاست جمهوری ایشون معاونت استانداری کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر رو در کارنامه دارند و مثل استاد خود اهل گفتمان و منطق هستند…انتظار داشتید رضاتوفیقی یا لاهوتی استاندار بشن…اونوقت میفهمیدی قومیت گرایی یعتی چه؟؟

   3

   0
  2. جوان گفت:

   دوست عزیز رضاتوفیقی کیه که استاندار بشه این به درد مدیر یک مدرسه هم نمی خورد بخدا قسم اگر رضا توفیقی استاندار بود الان……..بین ………..و ……… بود طرف خیلی ………

   2

   1
  3. گچساران گفت:

   اولاحضرتعالی ربطی به استان مانداری ومیخوای خودتونشون بدی توراملک زاده ……. میدون داد والا هیجیت به این موردهانمیخوره مگه تونبودی که صبح تاعصردردانگاه فقط اصولگراهاروتودست گرفته بودنارضایتی رونامردیها وتبعیض هاودسته وطایفه بازی های تاجگردون ایجادکردنارضایتی هارااوج تبیض هاایجانمودمگه توچهارماه نیست که دیگه صلاحیت قانونی نداری ونبایددرهمراهان باشی کی نگردت داشته همینهانفرت ایجادکرده خادمی رامجمع نمایندکان درمیان ۵۰گزینه بیرون اوردن وبالاجبرپس خواهشااختلاف افکنی نکن که س……ت…..

   1

   1

  
  امروز چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آقای روحانی،برای حفظ اعتبار خود ارزش قایل باشید
 • آیین تودیع و معارفه فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر
 • “غفلت از سرمایه های نمادین خود”
 • حکم اعدام ۴ سارق طلافروشی یاسوج صادر شد+جزییات
 • در فکر پسا نبی زاده و اندیشه ایشان باشیم”
 • کلافگی و سردرگمی چند ماهه ساکنان یک کوچه در کیامرثی دوگنبدان/وقتی خود ساکنان کار شهرداری را انجام میدهند +تصاویر
 • “نقدی بر برخی حامیان مدیر آموزش و پرورش گچساران”
 • فرمانده سابق سپاه کهگیلویه و بویراحمد: مسؤولیت‌ها گذراست و آن چه می‌ماند خاطره خوب است
 • محمدی تبار خبر داد:تلف شدن ۱۵ بز و بزغاله در روستای عنا بر اثر برخورد صاعقه+تصویر
 • شرایط ناعادلانه مزایده مغازه های بازارچه جدید شهر دهدشت/لزوم تجدید نظر شهرداری دهدشت در شرایط مزایده
 • “قومیتگرایی و از دست دادن مدیران موفق”
 • به مناسبت روز جهانی غذا/نگرانی هایی که جدی گرفته نمی شود
 • “سرهنگ بیعت اصل”،سخنگوی نامزدهای اصولگرا گچساران و باشت
 • تشکیل پرونده قضایی برای مدیرکل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد
 • اخبار بویراحمد و دنا؛مجتمع رفاهی یاسوج پارکینگ می‌شود/تعیین تکلیف زیرگذر “چنار برم” شهرستان دنا بعد از گذشت ۱۰ سال/ورودی‌های پایتخت طبیعت ایران ساماندهی می‌شود/عملیات اجرایی ۳ پروژه عمرانی در شهرستان دنا متوقف شده است/بی توجهی فاحش مسئولان آبفای شهری یاسوج به هدر روی آب
 • پهپادی کاملا ایرانی بر فراز بام نفتی ایران
 • واکنش مدیرکل سازمان هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد به خبر فانوس زاگرس؛ هواشناسی هرگز در خواب نیست
 • خبر خوش نوروزی برای بخش خصوصی
 • دلسوزان اصیل انقلاب باید اشعری های زمان خود را بشناسند
 • مدیر آموزش و پرورش بهمئی؛ دفاع از دولت در اولویت کاری مدیران
 •