طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۰ بهمن, ۱۳۹۵ | کد خبر : 39221 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ بافتهای ناکارآمدشهری که بیشتر در حاشیه شهرهاواقع شده اند دارای ساختاری فرسوده وبسیارقدیمی هستند که باتوجه به نیازهای عمرانی فرهنگی وزیرساختهایی که توانمندسازی این بافتها را به متوسط نیازهای شهری نزدیک کند، نیازمند مرمت وبازآفرینی است. دریک گفتگوی ویژه مدیرکل دفترستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه وشهرسازی کشور با پایگاه خبری فانوس زاگرس […]

  فانوس زاگرس؛

  بافتهای ناکارآمدشهری که بیشتر در حاشیه شهرهاواقع شده اند دارای ساختاری فرسوده وبسیارقدیمی هستند که باتوجه به نیازهای عمرانی فرهنگی وزیرساختهایی که توانمندسازی این بافتها را به متوسط نیازهای شهری نزدیک کند، نیازمند مرمت وبازآفرینی است.
  دریک گفتگوی ویژه مدیرکل دفترستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه وشهرسازی کشور با پایگاه خبری فانوس زاگرس ،به نحوه چگونگی توجه دولت تدبیر وامید به بازآفرینی بافتهای فرسوده کشور پرداخته شده است.
  مدیرکل دفترستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی کشور در گفتگوی اختصاصی به خبرنگار فانوس زاگرس گفت: دولت در پیروی از ماده ۱۶ قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری –مصوب ۱۳۸۹-تصویب کرد ۱۷ وزارتخانه ودستگاه دولتی که به عنوان اعضای ستاد ملی بازآفرینی شهری محسوب می شوند .

   

  درکنارهم وباهماهنگی مصوب شده مورخ (تصویب نامه شماره ۷۴۹۰۰ /ت۴۸۶۰۱ ه – مورخه ۲ مهرماه ۱۳۹۳) باهدف مشترک بازآفرینی همت کنند و طبق نظر مجلس درقانون بودجه ،سالانه ۲۷۰ محله را طی دوبرنامه ۵ ساله توسعه ششم و هفتم ساماندهی وتوانمندسازی کنند.

   


  نریمان مصطفائی گفت:مجموع ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی مسکونی کشور متشکل ازبافتهای فرسوده و ناکارآمدشهری است باجمعیت آماری تقریبی ۲۰ میلیون نفر، اگر جمعیت خط فقر ملی را ۱۳ میلیون نفر درنظر بگیریم به احتساب هرخانوار۵نفر،بیش از ۲۵۰۰ خانواردر این سکونتگاههای غیررسمی سکنی دارند.
  وی افزود:بیشترین جمعیت وسکونتگاهها در استانهای مرزی وکلان شهرها سکونت دارند،کلانشهر مشهد با یک میلیون و ۳۰۰هزارنفر بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است .استانهایی که از منابع انرژی نفت،گاز،انرژی هسته ای برای تغذیه اقتصاد کشوربرخوردار هستند ،نیازمند ترمیم جدی هستند ودولت به تنهائی قادر به تامین بودجه نیست.
  وی اظهار داشت:هرهکتار نیازمند رقمی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان جهت ترمیم است و باید شرکتهایی مانند نفت وگاز وصنایع ومناطق آزاد جهت موضوع مصونیت اجتماعی کمک کنند.به طور مثال ستاد اجرائی فرمان امام خمینی (ره)،بنیاد مستضعفین ،اوقاف،آستانه مقدسه،آستان قدس مشهد،دستگاههای انرژی کلان باتوجه به صنایع آلاینده در استانهایی مثل خوزستان باید درپروژه های اجرائی دولت راحمایت کنند.
  مدیرکل دفترستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه وشهرسازی کشورگفت: بافت ناکارآمد شهری شهرستان گچساران به صورت پایلوت وپروژه بزرگ ملی مورد بازآفرینی وترمیم قرار گرفته است و تمامی هزینه تخصیص یافته آن به همت رئیس کمیسیون برنامه وبودجه کشورونماینده تلاشگراین شهرستان ازسوی دولت تقبل شده است و این نکته بسیار مهمی است زیرا در کلانشهر یزد بیش از ۷۵۰ واحد مسکونی با حمایت خیرین وتسهیلات و حمایت دیگردستگاهها درحال مرمت است واین یک فرصت طلائی برای شهروندان شهرستان گچساران است.

   


  مصطفائی تاکید کرد:پیگیری نماینده شهرستانهای گچساران وباشت جهت جذب اعتباربازآفرینی وتسهیلات آسان بسیار ستودنی است ،شهروندان گچساران باید بدانند بسیاری از استانها وکلانشهرهای کشور جز در کنارحمایت دستگاههاوخیرین باچنین اعتباری از سوی دولت حمایت نشده اند و این فرصتی طلائی برای ولی نعمتان ساکن این بافتهاست.
  وی به اولین تخصیص بودجه از سوی دولت جهت بازسازی بافتهای ناکارآمدشهری کشور اشاره کرد و افزود: ۷ میلیارد تومان از بودجه تعیین شده از سوی دولت تاپایان دی ماه جاری تخصیص خواهد یافت .
  مصطفائی به مصوبه شهریور دولت تدبیر وامید اشاره کردوافزود: در این مصوبه در یک بند مسئولیت اجرائی ستادهای دولتی در امر نوسازی به شرح زیر اشاره شده است و در موارد آمده کلیه وظایف دستگاهها شرح داده شده است که جهت اطلاع عموم دراختیار این هفته نامه گذاشته شده است :
  رئیس جمهور
  تصویب نامه هیئت وزیران
  بسنه تعالی
  باصلوات بر محمد و آل محمد
  وزارت راه و شهرسازی-وزارت کشور-وزارت جهادکشاورزی-وزارت امور واقتصادودارائی-وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی-وزارت آموزش وپروزش-وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی-وزارت ارتباطات وفن آوری واطلاعات-وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی-وزارت داداگستری-سازمان برنامه وبودجه کشور-سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری-بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران-بنیاد مستضعفان-ستاد اجرائی فرمان حضرت امام خمینی (ره)،سازمان اوقاف و امور خیریه
  هیئت وزیران در جلسه ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۵ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های راه وشهرسازی و کشور ،سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری وشورای عالی استانها و به استناد ماده (۱۶) قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری –مصوب ۱۳۸۹-تصویب کرد:

  تصویب نامه شماره ۷۴۹۰۰ /ت۴۸۶۰۱ ه – مورخه ۲ مهرماه ۱۳۹۳ به شرح زیر اصلاح می شود:
  ۱-وزیر جهاد کشاورزی به ترتیب اعضای ستاد ملی موضوع بند (۲) تصویب نامه یاد شده اضافه می شود.
  ۲-بندهای زیر به تصویب نامه مذکور الحاق می شود:
  ۷-دستگاههای عضو

   

  ستاد ملی وشهرداری ها مکلفند نسبت به ارتقای شاخص های کیفیت محدوده ها ومحلات هدف از طریق برنامه های بهسازی ،نوسازی،مقاوم سازی و ارتقای دسترسی به خدمات وبهبود زیرساختها بارویکرد «محله محور» درچارچوب سند ملی راهبردی احیاء بهسازی ونوسازی و توانمندسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری ،درخصوص سالانه حداقل(۲۷۰)محله از بافتهای ناکارآمد میانی ،تاریخی،سکونت گاههای غیر رسمی و حاشیه ای ، به نحوی که سرانه های محدوده ها و محله های مذکور طی ده سال به متوسط شاخص های همان شهر ارتقاء یابند اقدام نماید .برنامه عملیاتی این بند در سه بخش توانمندسازی ،تامین خدمات وزیرساختها و نوسازی مسکن ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه توسط وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور و سازمان برنامه بودجه کشور تهیه و پس از تصویب ستاد ملی ابلاغ خواهد شد.در بافتهای تاریخی اخذ نظر سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری ضروری است.کلیه دستگاههای عضو ستاد ملی در سطح ملی ،منطقه ای و محلی ملزم به اجرای برنامه های عملیاتی مصوب خواهند شد.

   

  ۸-به منظور پیشبینی و پیشگیری از رشد سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه ای ،وزارت کشور با هماهنگی وزارت راه وشهرسازی ،معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم کشوروبنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف است ظرف یکسال از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه نسبت به تدوین برنامه اقدام برای روستاها و آبادی های واقع در حریم شهرها که در معرض پذیرش جمعیت و ناکارآمدی در نظام تخصیص زمین هستند ،اقدام نماید.
  ۹-وزارت راه وشهرسازی مکلف است نسبت به بازتعریف و تدفیق و اصلاح محدوده های هدف بازآفرینی شهری کلان شهرها در سال ۹۵ و در خصوص سایر شهرها با توجه به اولویت جمعیتی وظرفیت زیستی در سالهای بعد اقدام نماید.
  ۱۰-کلیه دستگاههای عضو شورای اجتماعی کشور تاپایان سال ۹۵ در تعامل با دبیرخانه شورای یاد شده ،برنامه های فرهنگی و اجتماعی قابل اجرای خود در سکونت گاههای غیر رسمی و سایر محدوده ها و محلات هدف استانهای سراسر کشور را به تفکیک برنامه های کوتاه مدت برای پیش بینی ،پیشگیری و مقابله فوری با پیامدهای ناهنجار موجود در سکونتگاهها و برنامه های بلند مدت جهت جلوگیری از مهاجرتهای بی رویه و عدم گسترش سکونت گاههای غیر رسمی با رویکرد جلب مشارکت ساکنان و سازمانهای مردم نهاد و حمایت از دفاتر تسهیل گری تهیه و پس از تصویب در کارگاه کارگروه اجتماعی ، فرهنگی و سلامت ستاد ملی در سال ۹۵ اجرا کنند و نتیجه اقدامات خود را هر سه ماه یکبار به دبیرخانه کارگاه مذکور اعلام نمایند .دبیرخانه کارگروه موظف است هر شش ماه یکبار گزارش اقدامات را به شورای اجتماعی کشور و ستاد ملی ارائه نماید.
  الف-با توجه به اهمیت بهبود وضعیت بهداشتی محدوده ها و محلات هدف و تاثیر مستقیم آن بر وضعیت سلامت و بهداشت دیگر مناطق کشور و تاثیرات اجتماعی ،سیاسی،نارسایی های بهداشتی ودرمانی،وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی موظف است در اجرای طرح تحول نظام سلامت این قبیل مناطق را در اولویت قرار دهد.
  ب-وزارت آموزش و پرورش در راستای بالابردن نرخ باسوادی و تحت پوشش قرار دادن افراد بی سواد و کودکان بازمانده از تحصیل در محدوده ها و محلات هدف در بافتهای ناکارآمد شهری همکاری های لازم جهت بهره گیری از امکانات فیزیکی و آموزشی مدارس جهت آموزش و تقویت مشارکت اجتماعی ساکنان در برنامه های بهسازی و ساماندهی محلات را به عمل آورد.
  پ-نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به منظور برقراری امنیت پایدار اجتماعی درمحدوده ها و محلات هدف در بافتهای ناکارآمد شهری با رویکرد محله محورو بابهره گیری از ظرفیت اجتماعی ساکنان محلات برنامه ریزی و اقدام نماید.
  ث-وزارت تعاون،کار ورفاه اجتماعی (سازمان آموزش فنی و حرفه ای)در راستای بالابردن سواد مهارتی و توانمندسازی حرفه ای شغلی در جهت کاهش بیکاری ساکنان محدوده محلات هدف در بافتهای ناکارآمد شهری بابهره گیری از ظرفیت های اجتماعی و موجود این محله ها نسبت به انجام آموزشهای لازم اقدام نماید.
  تبصره-با توجه به وضعیت خاص سکونتگاههای غیر رسمی در استانهای تهران ،البرز،سیستان وبلوچستان ،خراسان رضوی،کردستان،هرمزگان،کرمانشاه،خراسانشمالی،کرمان،خوزستان،آذربایجان غربی وفارس،استانهای یادشده باید در اولویت برنامه ها واقدامات دستگاههای اجرائی در سال ۹۵ قرار گیرند.
  ۱۱-باتوجه به تغییر نوع و فرآیند مهاجرت به ویژه در کلانشهرها و همچنین تاثیر عامل مهاجرت برشکل گیری و گسترش سکونت گاههای غیر رسمی و لزوم ساماندهی امور مهاجرت درسطح کشور،به منظور مدیریت پهنه های فقر و برنامه ریزی همه جانبه در زمینه جلوگیری از مهاجرتهای بی رویه ،وزارت کشور طرح ملی ساماندهی مهاجرت را با همکاری دستگاههای ذی زبط ظرف شش ماه از تاریخ لازن الاجرا شدن این تصویب نامه تدوین و در اولین جلسه شورای اجتماعی کشور طرح نماید.
  ۱۲-به منظور ارتقاء کیفیت و تامین ایمنی زندگی شهرو

  ندان در پهنه های پرخطرشهری و روستایی نظیر حرایم مصنوع،خطوط انتقال انرژی،ایستگاههای راه آهن،حرایم طبیعی،گسل ها،شیبها و دامنه های ناپایدار،وزارت کشور مکلف است باهماهنگی وزارت راه و شهرسازی،بنیاد مسکن انقلاب اسلامی،سازمان ثبت اسناد واملاک کشور و سایر سازمانهای ذی ربط نسبت به شناسایی خانوارهای ساکن و تهیه برنامه عملیاتی و اسکان مجدد خانوارها تاپایان برنامه ششم توسعه اقدام نماید.
  تبصره-وزارت راه وشهرسازی (شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) مکلف است ضمن به روزرسانی سند اسکان مجدد،برنامه عملیاتی مذکور راظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه تهیه و با تعیین اولویت و از طریق تقسیم وظایف بین بخشی و با مشارکت دستگاههای ذی ربط پس از طرح و تصویب در ستاد ملی اجرایی نماید.
  ۱۳-وزارت راه وشهرسازی با همکاری وزارت کشور مکلف است ظرف یکسال از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه نسبت به تعیین سازوکارهای انتقال حق توسعه (t.d.r با بهره گیری از ابزارهایی نظیر زمین های دولتی یا اراضی ذخیره احیا و بازآفرینی محدوده های هدف و سایر امتیازات در محدوده قانونی شهرها اقدام نماید.
  ۱۴-باتوجه به ضرورت حمایت از نهادها و بنگاههای توسعه گر ،وزارت راه وشهرسازی باهماهنگی وزارت امور اقتصاد ودارائی ،بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک مسکن دستورالعمل نحوه حمایت مالی و اعتباری،نهادی واجرائی دولت ،نظام بانکی وبازار سرمایه از توسعه گران در محله های مذکور در این تصویب نامه را تدوین وپس از تصویب در ستاد ملی عملیاتی نمایند.
  ۱۵-سازمان برنامه وبودجه کشور مکلف است متناسب با ظرفیت بودجه عمومی کشورهمه ساله اعتبارات مورد نیاز اجرای طرحهای مصوب در ستاد ملی را با پیشنهاد دستگاههای اجرائی ذی ربط در بودجه عمومی کشور پیش بینی و در اختیار آنها قرار دهد تحقق منابع و اعتبارات دستگاهها در محدوده بافتهای ناکارآمدوسکونتگاههای غیر رسمی در اولویت باشد.
  ۱۶-وزارت راه وشهرسازی موظف است حمایت مالی دولت از بخش مسکن رابااولویت به اجرای طرحهای احیای بازسازی ونوسازی بافتهای فرسوده وساماندهی سکونتگاههای غیر رسمی اختصاص دهد.
  الف:به منظور اجرائی شدن تصویب نامه شماره ۹۰۴۵۳ ت ۵۱۱۶۶ ه مورخ ۸ آبان ۹۳ سازمان برنامه و بودجه کشورموظف است با توجه به ظزفیت بودجه مربوط به ایفای تعهدات دولت در خصوص یارانه مابه تفاوت سود تسهیلات ارائه شده در سنوات گذشته،ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویبنامه اقدام نماید و یارانه مابه تفاوت سود تسهیلات ساخت و خرید مسکن موضوع بند (۳) تصویب نامه مذکور را تا پایان برنامه ششم توسعه در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی و تخصیص دهد.
  ب-باتوجه به هدفگذاری طرح جامع مسکن مبنی بر تامین ۳۰ درصد از نیاز خانوارها به مسکن جدید از طریق نوسازی و بهسازی بافتهای ناکارآمد وسکونتگاههای غیر رسمی ،بانک مسکن موظف است در خصوص حداقل ۳۰ درصد از تمامی انواع تسهیلات ساخت ،خرید و مقاوم سازی (به غیر از مسکن مهر) طرح های حوزه مسکن در مناطق مذکور را در اولویت تخصیص بارعایت مصوبات شورای پول واعتبار قرار دهد.
  تبصره:سازمان برنامه وبودجه کشور موظف است در خصوص تسهیلات اعطایی توسط بانک مسکن در محدوده بافتهای ناکارآمد وسکونتگاههای غیر رسمی (به غیر از تسهیلات موضوع تصویب نامه شماره ۹۰۴۵۳ ت ۵۱۱۶۶ ه مورخه ۸ آبان ۹۳ یارانه مابه تفاوت سود تسهیلات را حداقل به میزان ۵درصد از نرخ مصوب شورای پول واعتبار دربودجه های سنواتی پیش بینی و تامین نماید.
  ۱۷-به منظور ایجاد مدیریت یکپارچه وپاسخگودرمقیاس منطقه ای ومجموعه شهری کلانشهرها ودرچارچوب مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ،سازمان اجرایی مشخصی در شهرداری کلانشهرها با رعایت مقررات ایجاد وسازوکار اجرائی سازمان مزبور توسط وزارت کشور وباهمکاری وزارت راه وشهرسازی بارعایت مقررات تهیه خواهد شد.
  ۱۸-بنگاه وموسسات اقتصادی دولتی ،خصوصی وعمومی غیردولتی موظفند برنامه های عملیاتی ناشی از مسئولیت اجتماعی خود را بارعایت برنامه های ابلاغی ستاد ملی اجرا نمایند.
  ۱۹-سازمان برنامه وبودجه کشور موظف است به منظور هدفمند نمودن نظام یارانه ای در قوانین بودجه سنواتی ،توسعه خدمات اجتماعی ،اقتصادی وکالبدی،دربافتهای ناکارآمدشهری وسکونتگاههای فقیرنشین را دراولویت قرار داده ومنابع مالی لازم را باتوجه به ظرفیت بودجه کشور در بودجه های سنواتی دستگاهها ونهادهای مربوط در چارچوب طرح ها وبرنامه های مصوب ستاد ملی پیش بینی نماید.
  ۲۰-دستگاههای نظیر بنیاد مستضعفان ،ستاد اجرائی فرمان امام خمینی(ره) سازمان اوقاف وامور خیریه وآستانهای متبرکه ،بایدطی برنامه ششم توسعه وضعیت مالکیت اراضی وتصرفات غیر مجاز دربافتهای فرسوده وسکونتگاههای غیر رسمی را تحت نظارت وزارت راه وشهرسازی و وزارت کشور وباتصویب ستاد ملی تعیین تکلیف نمایند.
  ۲۱-دراجرای ماده (۱۶) قانون ساماندهی وحمایت ازتولید وعرضه مسکن مصوب سال ۱

  ۳۸۷ سازمان برنامه وبودجه کشورموظف است نسبت به پیش بینی بودجه لازم درخصوص پرداخت دیون ناشی از اعمال تخلفات از سوی شهرداری ها وهمچنین تداوم حمایت از اجرای قانون درلوایح بودجه سنواتی اقدام نماید.
  ۲۲-وزارت کشور موظف است در توزیع وتخصیص سهم مالیات بر ارزش افزوده شهرداری های کشور به ویژه کلانشهرها بااولویت برنامه های مصوب بازآفرینی محدوده ها ومحله های هدف اقدام نماید.
  ۲۳-وزارت خانه های راه وشهرسازی ،کشور،ارتباطات وفن آوری،فرهنگ وارشاد اسلامی،باهمکاری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلفند نسبت به ارایه برنامه های ترویجی،فرهنگ سازی واطلاع رسانی وتوسعه خدمات وزیرساختهای فناوری اطلاعات درمحدوده ها ومحله های هدف بازآفرینی شهری اقدام نماید ودستورالعمل اجرایی این بند ظرف دوماه از تاریخ لازم الاجراشدن این تصویبنامه تهیه واز سوی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات ابلاغ خواهد شد.

  اسحاق جهانگیری
  معاون اول رئیس جمهور
  رونوشت به دفتر مقام معظم رهبری ،دفترریاست جمهور،دفتررئیس قوه قضائیه،دفترمعاون اول رئیس جمهور،دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام،سازمان اداری واستخدامی کشور،معاونت حقوقی رییس جمهور،معاونت امورمجلس رئیس جمهور،معاونت اجرائی رئیس جمهور،دیوان محاسبات کشور،دیوان عدالت اداری،سازمان بازرسی کل کشور،معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی ،امورتدوین ،تنفیح وانتشار قوانین ومقررات،کلیه وزارتخانه ها،سازمانها وموسسات دولتی،استانداری های سراسر کشور،نهادهای انقلاب اسلامی،روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران،دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت ودفترهیئت دولت ابلاغ شود.

  گزارش از نرگس احمدپور

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  3 نظر برای “گزارشی از بافت های ناکارامد شهر گچساران/تازه ترین مصوبه دولت درخصوص بافتهای فرسوده وناکارامد شهری کشور”
  1. ناشناس گفت:

   شهروندان گچساران باید بدانند بسیاری از استانها وکلانشهرهای کشور جز در کنارحمایت دستگاههاوخیرین باچنین اعتباری از سوی دولت حمایت نشده اند و این فرصتی طلائی برای ولی نعمتان ساکن این بافتهاست. متاسفانه مردم شهر ما ظاهرا منتظر هستن تا دولت خونه مفت و مجانی بهشون بده.

   0

   0
  2. ناشناس گفت:

   این وام هایی که دولت برای بازسازی بافت های فرسوده گچساران در نظر گرفته همیشگی نیست. ممکنه که با تغییر دولت وام برداشته بشه یا شاید اگه مردم بخوان همینجوری که تا الان پیش،رفتن جلو برن و استفاده،کنن خود دولت وام ها رو کنسل،کنه. اون موقع،دیگه پشیمونی،سودی نداره

   0

   0
  3. من گفت:

   همه جای ایران خیرین خونه میسازند مدرسه و بیمارستان میسازند غیر از استان ما. مردم ما فقط بلدند از کیسه خلیفه ببخشند کافیه یه پست دولتی داشته باشند تا ازش به نفع فامیل هاشون استفاده کنند ولی از مال خودشون ابدا به همنوعشون کمک نمیکنند

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بگذاريد هواي پاك جنگل و گندم زارهاي سبز در نفسمان موج بزند
 • رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس: بدهی ۲۸۲ هزار میلیارد تومانی دولت است /تاجگردون: ۹۷ درصد مردم یارانه می‌گیرند
 • نامه جانباز گچسارانی به مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد
 • ضرورت احداث مرکز درمانی سوانح سوختگی در شهرستان گچساران
 • کارگروه مشورتی مربیان سرود استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار میگردد
 • نشست پشتیبانی برگزاری یادواره کشوری سرداران و شهدای بهمئی برگزار شد +تصاویر
 • انتظار ۱۳ ساله پایتخت طبیعت ایران برای ساماندهی زباله‌ها
 • مسدود شدن راه ارتباطی ۱۰۰ روستا در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورودی های خاموش دهدشت و مخاطراتی که برای مردم دارد
 • آغاز بکار فست فود بین المللی ایرانویچ در گچساران +تصاویر
 • خروج ۲شهر کهگیلویه و بویراحمد از خشکسالی/ابلاغ مجوز ارتقای ۲۲۲دهیاری در استان
 • آماده‌باش دستگاه‌های عضو شورای بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای بارش‌های شدید در روز پنجشنبه
 • همایش منطقه ای معضلات و مشکلات ترافیکی با موضوعات فرهنگ رانندگی در گچساران برگزار شد+ حاشیه ها و تصاویر
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
 • ۷۳درصد تلفات در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به عابرین پیاده است/ بیشترین تلفات درون شهری مربوط به عابران پیاده در گچساران است
 • تغییر یکی از معاونان استاندار کهگیلویه و بویراحمد
 • سیستم نوبت دهی کلینیک شهید مفتح یاسوج آفلاین است/وضعیت نامناسب نوبت دهی در کلینیک های یاسوج+تصاویر
 • روایت مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سفر به یکی از محروم ترین مناطق استان و شرح ۳۰ساعت مشقتی که بر آنان گذشت+تصاویر
 • جوابیه مدیریت آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت به خبر ” نارضایتی اهالی خان احمد از نداشتن آب”
 • ماجرای تعطیلی کلینیک خیر ساز تاجگردون در باشت /مدیر بهداشت و درمان باشت:تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی علت تعطیلی این کلینیک است
 •