طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۷ دی, ۱۳۹۵ | کد خبر : 37047 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ همسان سازی حقوق کارکنان رسمی و غیر رسمی ،قابلیت اجرایی یامصارف تبلیغاتی؟ به قلم دکتر روح الله قابضی     مدتی است بحث وضعیت پرداختی و معیشتی نیروها ی غیر رسمی در محافل و مجالس و فضای مجازی و مطبوعات در جریان است تا اینکه مجلس شورای اسلامی در بررسی قانون برنامه ششم […]

  فانوس زاگرس؛
  همسان سازی حقوق کارکنان رسمی و غیر رسمی ،قابلیت اجرایی یامصارف تبلیغاتی؟
  به قلم دکتر روح الله قابضی

   

   

  %d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af

  مدتی است بحث وضعیت پرداختی و معیشتی نیروها ی غیر رسمی در محافل و مجالس و فضای مجازی و مطبوعات در جریان است تا اینکه مجلس شورای اسلامی در بررسی قانون برنامه ششم توسعه و در ماده ۳۰ قانون برنامه به منظور حمایت از این نیروها ، شرکتها و تشکلهای حقوقی خصوصی و تعاونی ،کلیه دستگاههای اجرائی، شرکتهای دولتی و کلیه دستگاهها و شرکتها و موسسات مشمول ذکر نام را مکلف کرد دستمزد کارکنان شاغل را با رعایت قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی به نحوی تعیین نماید که دستمزد کارکنان مذکور با کارمندان رسمی و پیمانی شاغل دستگاه اجرائی (در شرایط مشابه) متناسب شود.

  مسئولیت حسن اجرای این ماده هم بعهده بالاترین مقام دستگاه اجرائی گذاشته شده است.
  در این خصوص چند نکته وجود دارد. در خصوص وضعیت نا به سامان معیشتی نیروهای غیر رسمی در دستگاههای اجرایی کشورشکی وجود ندارد و من فکر نمی کنم هیچ انسان منصفی مخالف ارتقائ وضعیت پرداختی به این دسته از نیروهای شاغل باشد.

  اما متاسفانه مثل بقیه امور ما همیشه دچار افراط یا تفریط هستیم.
  در این خصوص هم فکر کنم به همین ورطه افتاده باشیم.با توجه به بررسی عملکرد قوانین برنامه های ۵ ساله در سنوات گذشته و برخی دیگر از قوانین معتقدم این کار در شرایط فعلی کشور قابلیت اجرایی ندارد.
  این نوع نگاه به اداره امور خیلی خوش بینانه و ارمانی است و بیشتر مصارف تبلیغاتی داشته و بازی با اعصاب و روان بخش عظیمی از جامعه است .
  اجرای این کار مستلزم بازنگری جدی در وضعیت اداری و استخدامی کشور و به هم ریختن نظامات مالی دستگاههای اجرایی است و بعضا دخالت در امور بخش خصوصی و ایجاد تکلیف من لا یطاق برای انهاست.
  کارمند رسمی و غیر رسمی و قرادادی و شرکتی و پیمانکاری و قرادرداد موقت و معین هر کدام بار حقوقی و تعاریف و ضوابط و مقررات خاص خود را دارند که با یک حکم کلی نمی توان حقوق انها را هم سان کرد.تامین منابع مالی حاصل از اجرای این قانون در نهایت از منابع بودجه دولت پیش بینی گردیده که ناگفته پیداست با چه سرنوشتی روبرو خواهد شد.

  برای اثبات این مدعا راه دوری نیاز نیست برویم .نمونه های متعدی در کشور از این دست داریم. امروز خیلی از وزارت خانه ها برای پرداخت پاداش بازنشتگان خود مشکل جدی دارند .یا به عنوان نمونه در قانون خدمات کشوری طبق مصوبه مجلس مقرر بود میزان افزایش حقوق کارکنان دولت به اندازه افزایش تورم تعیین گردد اما در هیچکدام از سالهای اجرای این قانون این هدف محقق نشد و بعضا میزان افزایش حقوق به کمتر از نصف تورم هم رسید.

  ایا با این پیشینه می توان به اجرای قانون مصوب مجلس فعلی امیدوار بود؟
  بار سنگین مالی حاصل از اجرای این قانون از کجا خواهد امد؟
  واقعا جای تعجب است نمایندگان محترم مجلس که خود شاهد اوضاع و احوال کشور هستند چرا دست به تصویب چنین قانونی می زنند که یقینا خود بهتر از هر کسی می دانند این کار شدنی نیست.چنین مصوباتی در جامعه انتظارات فزاینده و مثبت و نوعی خوشحالی کاذب ایجاد خواهد کرد اما وقتی در مقام عمل اجرایی نشود تبعات و عوارض منفی ان چندین برابر خواهد شد و بیشتر از همه دامن نمایندگان مجلس را در حوزه های انتخابیه خواهد گرفت.

  البته لفظ تناسب که در این قانون امده خود نشانه و علامت خوبی برای اجرا نشدن ان است. افرادی که با قانون نویسی و کار اجرایی اشنایی دارند به خوبی می دانند که اوردن چنین عباراتی در مفاد قانونی مستمسک خوبی برای عدم اجرای ان خواهد بود.بهترین قوانین به خاطر وجود برخی کلمات مبهم و یا تبصره های خاص از اساس بی خاصیت می شود. اینجا هم از واژه تناسب برداشت ها و استفسارهای متفاوتی وجود دارد .شاهد عدم اجرای این موضوع، ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت است که چند سال است به تصویب مجلس رسیده و ائین نامه اجرایی ان نیز در سال ۹۳ تهیه و به امضای رئیس جمهور محترم نیز رسیده و برای اجرا به وزارت نفت ابلاغ شده است اما متاسفانه در وزارت نفت که منبع تامین عمده بودجه کشور است بایگانی شده و به علت نبود منابع مالی و علی رغم ایجاد انتظارات فزاینده در میان کارکنان صنعت نفت هنوز عملی و اجرایی نشده است.از نمایندگان محترم مجلس سوال می شود شما که حکم به چنین مصوبه ای داده اید چرا بر روند اجرای ان نظارت نمی کنید.یا اینکه چرا در شرایطی که اقتصادی ترین وزارت خانه کشور یعنی وزارت نفت از اجرای قانون مصوب مجلس نا توان است دوباره برای کل کشور حکم متناسب سازی حقوق می دهید. امیدوارم همانظور که گفته می شود قانونگذار باید حکیم باشد نمایندگان مجلس ما هم در بررسی برنامه ششم نگاهی به عملکرد پنج برنامه قبلی را مد نظر قرار دهند و با ملاحظات واقعی و عینی به قانونگذاری بپردازند.

  ابرچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای “همسان سازی حقوق کارکنان رسمی و غیر رسمی ، قابلیت اجرایی یامصارف تبلیغاتی؟”
  1. دانشجو گفت:

   کارگران و خانواده های انان بزرگترین اقشار جامعه بوده که همواره طعمه خوبی برا استفاده از توان و ظرفیت انان محسوب شده و این قشر در انتخابات ها به چشم امده و از انجا که این قشر همیشه چشم انتظار رفاه بودنه ازشون سواستفاده سیاسی زیاد شده است.

   2

   0
  2. ایران سرای همه ایرانیان گفت:

   جناب قابضی هرچه هسی و هر چه گویی،درس یا غلط قضاوت کردم حضرتت، شما در تعطیلی زاگرونا به طرفیت از قدرت غریو شادی سر دادی، یجورایی میگن عملیه جور نمیدونم بعضیا هم میگن قلم به مزد،
   نمیدونم دیگ چه اسمایی میذارن، اما فقط اینومیدونم که برا قدرتمندا از زمین زدن اهل قلم یجورایی ابزاری

   0

   0
  3. حسين علي شوشتري گفت:

   با تاشكر از سايت فانوس زاگرس و نويسنده محترم جناب اقاي دكتر قابضي.واقعا مطلب حقي بود .اين موضوع به وسيله اي براي مانور تبليغاتي عده اي تبديل شده است.عده اي از افراد كه در رفاه هستند دارن با احساسات مردم بازي ميكنن

   1

   0
  4. رضا گفت:

   با سلام
   با كمال تشكر از آقاي دكتر قابضي بابت اين روشن گري كه به نيروهاي زحمت كش دادند .
   به گفته شما درست است هميشه اين قشر مورد سوء استفاده نمايندگان بوده و نزديك به انتخابات رياست جمهوري و مجلس كه مي شود شروع مي كنند به نوشتن اين چنين متنهايي .
   اگر راست مي گفتيد تا قبل از انتخابات اين كارها رو انجام مي دادند ، نه اين دم آخري كه فقط براي بازي دادن قشر فقير و متوسط كشور مي باشد .

   1

   0
  5. .. گفت:

   ممنون اقای کتر قابضی.انشاالله خون شهدا سر راه این دزدا رو بگیره که دارن ملت رو از دین متنفر میکنن با عملکردی که دارن

   0

   0
  6. سعيد گفت:

   جناب اقاي دكتر قابضي يكي از كساني كه در اين خصوص خيلي مانور داده دوست جناب عالي نماينده محترم گچساران جناب اقاي تاجگردون مي باشد كه مدتهاست تعداد زيادي از كاركنان غير رسمي گچساران را سر كار گذاشته و با انها امروز و فردا ميكند.از قبل انتخابات تا الانم روي اين موضوع مانور داده و از رو هم نميره.مگه خدا و خون شهدا یقه این ………..بگیره

   0

   0
  7. ندا گفت:

   احسنت دکتر قاضی جان عزیز باید ماهی گیری رو یاد داد نه ماهی رو دست مردم کاری که شما میکنید یعنی روشنگری جامعه کاری بس خوب است احسنت و خسته نباشید

   0

   0
  8. صابر گفت:

   با سلام.از نوع نوشتار و سبک نگارش این بزرگوار بوی کینه ورزی به مشام میرسد.ایشان در این گمان به سر می برند که همه قوانین باید در جهت حمایت از فرهنگیان نوشته شود و خیال میکنند از پاداش ایشان کسر می شود و در جریان چنین قوانینی ایشان متضرر می شوند.دوست عزیز وظیفه نمایندگان تهیه قوانین است و شما که بسیار با سوادید باید تشخیص میدادید که این لایحه بوده نه طرح.پس از طرف دولت نوسته شده است.پس ابتدا تعقل نمایید و سپس قلم به دست.

   1

   0
   • جواب صابر گفت:

    کجای کاری برادر .کجاش لایحه بوده.ممکنه مستندات لایحه بودن این بند را ارایه بدید.این پیشنهاد نمایندگان بوده که به پیشنهادات دولت الحاق شده.دولت هیچ وقت همچو پیشنهادی نمیده چون عملی نیست

    0

    1
  9. روزبه گفت:

   وعده سر خرمن این حرفها و کسیدن مردم و کارگران پای صندوق رای میباسه..هر کچای کشور ارای بالا بوده و مشارکت بالا بوده محرومیتها بیشتر…پس چرا دولت باید برسه نمونه اون استان خودمون ..ک دولت داره از مشارکت سو استفاده میکند..

   0

   0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • گزارش تصویری برگزاری مراسم روز هوای پاک در گچساران
 • نظر تاجگردون در مورد اعدام امیر منصور آریا
 • انفجار در یک منزل مسکونی دوطبقه و سوختگی دو نفر در یاسوج + تصاویر
 • تحلیلی بر عملکرد نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد/مثلث زارعی ،تاجگردون ،هاشمی در مسیر گره گشایی مشکلات
 • “روستای باباکلان در مسیر توسعه”
 • خم شدن کمر تولیدکنندگان کهگیلویه و بویراحمدی زیر نرخ‌ بالای سودهای بانکی
 • گزارش تصویری مزایده فروش اموال مازاد حرم بی بی حکیمه (س)
 • در واکنش به اظهارات امام جمعه باشت/۴۰ مورد از مهمترین دستاوردهای برجام
 • تصادف شدید یک پیکان و برخورد با درخت درگچساران +تصاویر
 • موتورسیکلتی با ۱۴ میلیون خلافی در دهدشت توقیف شد
 • اخبار استان:نماینده مردم بویراحمد و دنا از اجرای عملیات ساخت پل آبمورد لوداب تا هفته آینده خبر داد/غنی‌سازی ۱۰۳ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در خلیفه‌ای بخش سوق/بسته شدن پرونده مسکن مهر کهگیلویه و بویراحمد پایان شهریور ۹۶/پیشرفت ۲۰ درصدی پل میان قطعه دوم و سوم محور شریانی پاتاوه به دهدشت/چمن ورزشگاه تختی گویای مظلومیت ورزش شهر یاسوج است/رئیس پلیس کهگیلویه و بویراحمد به درجه سرتیپ دومی نائل شد/بارندگی در کهگیلویه و بویراحمد بعد از ظهر شدت می گیرد/قضاوت داور گچسارانی در لیگ برتر فوتبال کشور
 • بازديد معاون مهندسي، پژوهش و فناوري وزير نفت و هوشنگ صیدالی از تاسيسات نفت و گاز گچساران/صیدالی:به زودی دو واحد نمکزدایی در گچساران راه اندازی می شود+تصاویر
 • فردا دیدار مهم نفتی ها در ورزشگاه شهید بشارت/همدلی و حمایت رمز موفقیت تیم فوتبال نفت و گاز گچساران
 • “اهمیت ساخت راه آهن یاسوج به اقلید”
 • « آب شیرین »، روستایی محروم در دل ثروت
 • اعتراض قصابان لنده ای به قیمت های ابلاغی اتاق اصناف
 • تنش در کارگروه تسهیل کهگیلویه و بویراحمد/پتک بانک صادرات بر سر واحدهای تولیدی
 • گزارش تصویری بازدید نماینده بویراحمد و دنا از “لوداب و چین”
 • انتقاد فرماندار بویراحمد از دولت احمدی نژاد و مخالفان برجام
 • وضعیت نامناسب اورژانس سرپایی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج+تصاویر