طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۷ دی, ۱۳۹۵ | کد خبر : 37019 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به قلم احسان دری هفت ماه از دوره نمایندگی سه مرد بهارستان نشین کهگیلویه وبویراحمدی ها می گذرد.   طبق روال ماه ها و سال های گذشته همچنان اشتغال مطالبه اول مردم استان از نمایندگان خود می باشد که در سایه وجود عدم توسعه و رونق اقتصادی،مشکلات عدیده حوزه صنعت استان، و مشکلات […]

  فانوس زاگرس؛

  به قلم احسان دری

  هفت ماه از دوره نمایندگی سه مرد بهارستان نشین کهگیلویه وبویراحمدی ها می گذرد.

   

  طبق روال ماه ها و سال های گذشته همچنان اشتغال مطالبه اول مردم استان از نمایندگان خود می باشد که در سایه وجود عدم توسعه و رونق اقتصادی،مشکلات عدیده حوزه صنعت استان، و مشکلات زیاد در بخش ها مختلف از جمله کشاورزی،گردشگری،پتروشیمی و انرژی،مسکن و …همچنان نمایندگان و مسئولان استان با مشکل تولید اشتغال مواجه هستند و روزانه نیز بر تعداد فارغ التحصیلان بیکار در کهگیلویه و بویراحمد افزوده می گردد.

   

  اما در این مدت سه نماینده کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی به طریق مختلف نشان داده اند که در جهت رفع مشکلات حوزه انتخابیه خود در حال تلاش و تکاپو هستند.

   

  شاید یکی از نمایندگانی که در این مدت بیشتر در انجام فریضه خدمت به مردم،به آب و آتش زده است عدل هاشمی پور نماینده کهگیلویه،چرام،لنده و بهمئی و  رئیس کمیته گاز و پتروشیمی مجلس شورای اسلامی باشد که در طول این هفت ماه عملکرد هاشمی پور نشان داده است وی به دور از مسائل سیاسی ،نگاه خویش را تنها معطوف به حوزه انتخابیه خود نموده است.

   

  عدل هاشمی بر خلاف غلامرضا تاجگردون یا دیگر نمایندگان معدود مجلس،خود را وارد موضوعات روز جامعه نکرده و در مورد مسائل مهمی همچون حقوق های نجومی،املاک نجومی،دغدغه های فرهنگی جامعه از جمله آمار بالای طلاق و خودکشی در استان،بحث های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری پیش روی،برنامه توسعه ششم و بودجه ۹۶ و…به اظهار نظر نمی پردازد که یکی از وظایف نمایندگان مردم ورود به مسائل مهم کشوری و دفاع از واقعیت های جامعه می باشد و این انتظار برحقی می باشد که یک نماینده که صدای مردم است خاموش نباشد.

   

  img_20161229_232521

   

  نماینده کهگیلویه بزرگ همانطور که سابق اعلام داشت اعتقادی به جریان های سیاسی کشور از جمله اصلاح طلبی و اصولگرایی نداشته و توان و توجه خود را تنها معطوف به حل مشکلات حوزه محروم خود از جمله در زیرساختها از قبیل مدرسه،جاده،تهیه آب شرب،آسفالت جاده های روستایی، رونق کشاورزی و … نموده است و در این مدت اخبار متعددی از این قبیل اقدامات توسط تیم رسانه ای وی منتشر میگردد.

   

  پرتلاش ظاهر شدن عدل هاشمی پور در ماه های ابتدایی دوره نمایندگی خود شاید ما را به یاد محمود احمدی نژاد انداخته که در ماه های اول ریاست جمهوری خود با تلاش رسانه های نزدیک به خود این گونه نشان داد که وی بسیار پرکار و در جهت ساخت کشور پرتلاش است اما بعدها به دلیل اقدامات غیرکارشناسی و لجبازی های بی شمار، لطمات زیادی را به بخش های اقتصاد،فرهنگ،ورزش،سیاست و …کشور وارد نمود.

   

  شاید یکی از دلایلی که نماینده کهگیلویه بزرگ نگاه خویش را تنها معطوف به حل مسائل حوزه خود و انجام پروژه های مختلف نموده است این باشد که وی تنها راه موفقیت و دوام خود در دوره بعدی انتخابات مجلس شورای اسلامی را کسب نمره قبولی از مردم محروم این حوزه می داند زیرا به احتمال زیاد در دوره بعد حجت الاسلام موحد را به عنوان رقیب جدی و سرسخت در پیش خواهد داشت و هم اکنون نیز سایه موحد برای وی قبال لمس می باشد که بنا به گفته های برخی تحلیلگران موحد از هم اکنون در حال آماده نمودن خود برای یک حضور قوی در دوره بعدی انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه کهگیلویه بزرگ می باشد که شاید حضور مداوم در حوزه کهگیلویه و شرکت در مراسمات مختلف محلی توسط حجت الاسلام موحد و همچنین فعالیت اهالی قلم نزدیک به وی در رسانه ها دلیل این گمانه زنی ها باشد و همچنین دعواهای رسانه ای حامیان این دو چهره در هفته های گذشته نشان داد در انتخابات بعدی به شرط کاندیدا شدن قطعا رقابت نفس گیری میان عدل هاشمی پور و حجت الاسلام موحد رخ خواهد داد.

   

  اما عدل هاشمی پور در این مدت هفت ماه به غیر از اقدامات مربوط به جاده،آسفالت،بهداشت،مدرسه و…اقدامات قابل تحسین دیگری را نیز انجام داده است.

   

  تحقق شعار معروف تاجگردون(آوردن سرمایه گذار خارجی به حوزه گچساران و باشت) توسط عدل هاشمی پور شاید یکی از این اقدامات باشد که هفته گذشته انعقاد قرارداد مهم فاینانس پروژه سیمان سفید سپو با شرکت دولتی چینی CNTIC به مبلغ ٩٠ میلیون یورو صورت گرفت گواه آن باشد.

   

  همچنین پیشرفت و سرعت بخشیدن به احداث پتروشیمی دهدشت و جلسات مختلف با وزرا از جمله وزیر نفت و کار و تعاون در جهت رفع مشکلات از دیگر اقدامات خوب نماینده کهگیلویه بزرگ در طول هفت ماه اخیر می باشد.

   

  اما بهرحال رفع و زدودن غبار محرومیت شدید شهرها و روستاهای حوزه کهگیلویه بزرگ امری زودگذر نخواهد بود و عدل هاشمی پور راه دراز و سختی در پیش روی خواهد داشت و باید دید در ادامه این مسیر به چه دست آوردهایی خواهد رسید.

   

  426211718_260346

  اما غلامرضا تاجگردون که امروز طی حکمی به عنوان رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای کهگیلویه و بویراحمد منصوب گردید بیش از دو نماینده دیگر استان زیرذره بین و کانون توجهات بوده است.

   

  غلامرضا تاجگردون بر خلاف عدل هاشمی و غلام محمد زارعی که تمایلی به اظهار نظر پیرامون مسائل کشوری را ندارند یا کمتر به این کار مبادرت می ورزند،در این زمینه حضوری موثر و فعال داشته و اگر به پست های اینستاگرامی این نماینده اصلاح طلب و قدرتمند گچساران و باشت نگاهی انداخته شود به خوبی قابل مشاهده می باشد.

   

  اظهارنظر پیرامون لغو کنسرتها و ناصحیح دانستن این اقدام،تحسین علی مطهری به عنوان کسی که نماد مقابله با تندروی های فرهنگی و سیاسی در کشور بوده،نقد برخی وزراء و حمایت از اقدامات خوب دولت،حمایت از برجام،انتقاد از رفتارهای غلط برخی اصولگرایان،انتقاد های به جا از دستگاه قضا،اعدام بابک زنجانی و…نشان می دهد که وی در این زمینه کارنامه قابل قبولی دارد و به وظیفه صدای مردم بودن خود خوب عمل نموده است.

   

  بحث بیکاری و آمار بالای آن در حوزه گچساران و باشت همواره یکی از انتقادات جدی به غلامرضا تاجگردون می باشد که ارایه نامه های بیشمار به وی هنگام حضور در حوزه انتخابیه گواه آن می باشد که با مرور برنامه ها و وعده های وی می توان دریافت که تولید اشتغال و ثروت از طریق بخش کشاورزی و تهیه آب مورد نیاز بیش از ۱۲ هزار هکتار زمین و همچنین بهره بهرداری و گسترش مجموع پتروشیمی گچساران،تولید اشتغال از طریق بخش خدمات و راه اندازی چند طرح اقتصادی بزرگ و کوچک از جمله اقدامات تاجگردون در زمینه مبارزه با بیکاری خواهد بود.

   

  یکی از اقدامات خوب نماینده گچساران و باشت در زمینه نوسازی بافت فرسوده شهر دوگنبدان میباشد که طی این پروژه بیش از چند صد خانه تاکنون و بیش از چند هزار خانه قدیمی و پرخطر در کل پروژه در محله های محروم در حال نوسازی بوده و خواهند بود که علاوه بر بحث ایمن سازی در شهر زلزله خیز گچساران باعث زیبا سازی و ارشمند شدن بافت فرسوده شهر دوگنبدان خواهد شد و جالب اینجاست تریبون هایی که هر هفته به بیان مشکلات و حمله به نماینده گچساران و باشت می پردازند از این طرح خوب به نیکی یاد نکردند.
  طرح ساماندهی و پیاده محور نمودن خیابان شهید بلادیان از دیگر اقداماتی است که در طی هفت ماه اخیر در گچساران حاشیه هایی را به همراه داشته است که باعث تجمع و اعتراض شدید بازیاریان گردید اما هرچند که مدتی است اجرا این طرح با وقفه مواجه گردیده و طرح های آزمایشی ترافیکی در محدوده این پروژه در حال انجام می باشد،تاجگردون اظهار داشت تحت هر شرایطی پروژه ساماندهی خیابان شهید بلادیان دوگنبدان به اجراء در خواهد آمد.

   

  گاز رسانی و احداث و ترمیم جاده های روستایی،سرعت بخشیدن به طرح های احداث چند بیمارستان در گچساران،سرعت بخشیدن به ساخت پارکهای ساحلی باشت و گچساران،سرعت بخشیدن به احداث پتروشیمی گچساران،افزایش بودجه های ملی از دیگر اقدامات نماینده گچساران و باشت در طی این مدت می باشد.

   

  البته این نکته قابل توجه می باشد که نماینده گچساران و باشت به دلیل ریاست بر کمیسیون مهم برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی،کمیسیون تلفیق رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶،بررسی برنامه مهم ششم توسعه روزهای پرکارتری را نسبت به دو نماینده دیگر استان داشته است.

  بهرحال روز ها و ماه های آینده برای غلامرضا تاجگردون بسیار مهم بوده و باید دید وی در کنار حجم انبوه توقعات و خواسته های مردمی حوزه انتخابیه خود و حتی استان به ویژه در زمینه اشتغال چگونه عمل و چه دست آوردهایی خواهد داشت.

  غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا در انتخابات نفس گیر هفتم اسفند توانست رقبای سرسخت خود از جمله ستار هدایت خواه را شکست داده و برای بار دوم به مجلس شورای اسلامی راه یابد.

  وی عضو کارگروه فناوری‌های نو و هوا و فضا مجلس شورای اسلامی می باشد که برخلاف دو نماینده دیگر استان که در کمیسیون های تخصصی و اقتصادی تری می باشند چندان دلچسب نمی باشد.

  31962

  زارعی نیز همچون نماینده کهگیلویه بزرگ چندان تمایلی به اظهار نظر پیرامون مباحث مهم کشوری را نداشته و تنها درچند موضوع از جمله در حمایت از وزیر راه،مسکن و شهرسازی و حمایت از دولت در مقابل حملات غیر منصفانه در بحث حقوق های نامتعارف دراین زمینه سکوت اختیار کرده است.

  زارعی بارها اعلام نموده است چندان تمایلی به فضای مجازی نداشته که به دلیل کم فروغی وی در رسانه ها و سکوت های زیاد و همچنین ضعف تیم رسانه ای،چندان اقدامات وی به خوبی نمایان نگردیده است.

  ریاست مجمع نمایندگان استان،توجه نشان دادن به مشکلات و تعیین تکلیف کارخانه قند یاسوج،توسعه بخش های بیمارستانی در یاسوج از جمله پروژه مهم بیمارستان ۲۸۳ تختخوابی،پیگیری پروژه‌های شهر یاسوج ازجمله پل سوم و چهارم بشار و پارک ولایت و پارک غدیر،حمیات از شهرداری یاسوج در پیشبرد خدمات شهری،ساخت پل جدید زردک،کلنگ زنی گاز به روستای چشمه چنار،افتتاح چند کتابخانه از جمله اقدامات مهم زارعی در طول هفت ماه اخیر می باشد.

  نماینده بویراحمد و دنا از نظر تفکر سیاسی جزء اعتدالیون با پیشینه اصولگرایی بوده که حمایت وی از دولت تدبیر و امید قابل تحسین می باشد.

  در پیایان این نکته باید مد نظر غلام محمد زارعی مهم محسوب شود که دوری بیش از حد از رسانه و نداشتن تیم قوی رسانه ای و ادامه این کم فروغی به نفع وی نخواهد بود.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  3 نظر برای ““بهارستان نشین های کهگیلویه و بویراحمد در هفت ماهی که گذشت””
  1. ناشناس گفت:

   استان رو از این وضعیت در بیارین

   0

   0
  2. ایران سرای همه ایرانیان گفت:

   بعید بود چنین منصفانه بنویسید، خوب بود،

   0

   0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • “استانداری کهگیلویه و بویراحمد در دست جریان بویراحمد”
 • مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • رئیس محیط زیست گچساران خبر داد:پروژه تونل دیل – چرام مشکل زیست‌محیطی دارد
 • حکایت دو کودک کار یاسوجی که دلشان برای “پدر” تنگ شده است
 • پوزش فرمانداری مهربان اما لجباز
 • فوتبال و همبستگی اجتماعی
 • حضور سرمایه گذار ایتالیایی و چینی در محل ساخت پتروشیمی دنا بویراحمد+تصاویر
 • مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی کهگیلویه و بویراحمد:افزایش قیمت بنزین صحت ندارد
 • “دو راه پیش پای مسئولان تیم فوتبال نفت و گاز گچساران”
 • واکنش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کهگیلویه و بویراحمد به شایعات
 • گفتگو با اولین فرماندار زن در کهگیلویه و بویراحمد/ سياست‌هاي دولت تدبير و اميد را در شهرستان دنا پيگيري و عملي مي‌كنم
 • افزایش خودسرانه ۲۵تا۵۰درصدی کرایه تاکسی در دوگنبدان صحت دارد؟؟
 • نفتی ها باید کار را در گچساران تمام می کردند/حسرت صعود در تهران تمدید شد+تصاویر
 • تجمع اعتراضی کامیون داران یاسوجی جلوی اداره کل حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد+تصویر
 • خروج آمریکا از برجام؛ بازنده کیست؟!
 • افزایش بی‌‌حساب و کتاب قیمت گوشت قرمز در بازار گچساران
 • فرماندار دنا تغییر می کند/برای اولین بار در استان یک زن فرماندار خواهد شد
 • چرا کهگیلویه و بویراحمد مکانیک ماهر و نانوای خوب ندارد؟
 • پرونده غارت‌گران زمین‌های «کلاغ‌نشین» گچساران تشکیل شد
 • ورود به مناطق حفاظت شده گچساران ممنوع است