طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۶ دی, ۱۳۹۵ | کد خبر : 36881 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ جمعی از جوانان روستاهای نازمکان و اسپر با ارسال نامه ای سرگشاده خطاب به نماینده گچساران و باشت از وی جهت توسعه و رونق روستاهای خود در بخش کشاورزی درخواست کمک کردند. به گزارش فانوس زاگرس،متن این نامه به شرح ذیل است: جناب آقای دکتر تاجگردون وکیل مردم شریف شهرستان های گچساران وباشت […]

  فانوس زاگرس؛

  جمعی از جوانان روستاهای نازمکان و اسپر با ارسال نامه ای سرگشاده خطاب به نماینده گچساران و باشت از وی جهت توسعه و رونق روستاهای خود در بخش کشاورزی درخواست کمک کردند.

  به گزارش فانوس زاگرس،متن این نامه به شرح ذیل است:

  جناب آقای دکتر تاجگردون وکیل مردم شریف شهرستان های گچساران وباشت در مجلس شورای اسلامی
  سلام
  در روزهای گذشته و همزمان با آغاز سال نوی میلادی یادداشتی ازشما در فضای رسانه ای منتشر گردید که به نوعی تشریح کارهای انجام شده و برنامه های آتی شما در مدت جلوس بر کرسی نمایندگی مردم شریف حوزه انتخابیه بوده است.
  حقیقتا همین که عبور شما از پل پریم باعث آلزایمر موقتتان نشده و مردم حوزه انتخابیه و البته وعده های تان را فراموش نکرده اید قابل ستایش است.تاجگردون
  اما روی سخن نقد یکی از وعده های شما است که البته ظاهرا تا حدودی عملی هم شده است . آنطور که شماگفته اید با پیگیری جنابتان تخصیص آب سد اصلی شهرستان،کوثر،بادرصد بیشتری برای خود شهرستان و البته مناطق بالادستی و پایین دستی سد با رشد چشمگیر روبرو شده است.
  مع الاسف علیرغم آن که منطقه نازمکان و کمی آنسوتر روستای اسپر به اندازه روستای آرو به حریم دریاچه سدنزدیک هستند هیچ جایی در تخصیص و تلاش های شما نداشته است.
  بگذارید روشن تر عرض کنیم ورودی آب رودخانه نازمکان به دریاچه سد دقیقا در فاصله ۱۰۰متری نازمکان است،اما آنچه دیده می شود جولان خارشتر و خشکی و بی رمقی ۷۰درصد از اراضی ذی قیمت نازمکان و خشکیدن سرچشمه های پر آب اسپر است.
  آنطور که کارشناسان می گویند علاوه بر خشکسالی های اخیر،بالا دستی بودن چشمه ها نسبت به دریاچه سد و طبعاً کشش و خالی شدن سفره های آب زیرزمینی به سمت دریاچه سد عامل اصلی تر خشکیدن چشمه ها می باشد
  مَثَل نازمکان و اسپر آب در کوزه و گرد جهان تشنه گشتن کشاورزی و باغاتشان است.
  شما را ارجاع می دهیم به یکی از ماندگارترین نطق های بهارستانیتان،همان نطقی که محکم و موکلانه گفتین:مگر می شود گاز از زیرپای پیرزن و پیرمرد باباکلانی بگذرد و آن وقت از سرما بر خویش بلرزد؟؟؟
  حال میرشکار از خویش بپرسید چرا آب دریاچه سد کوثر برای منطقه نازمکان و اسپر حکم آهوی خُتن محصور در قفس غیرقابل گشایش را دارد؟؟؟
  حضرت عالی اجباراً چندین بار لختی با پرادوی تان در نازمکان ترمز کرده اید و آنطور که شمارا می شناسیم تمام پتانسیل هایش را می شناسید اما یادآوری مجدد،گمان نمی کنیم تکدر خاطری پیش آورد:
  از روستای اسلام آباد و حتی دورتر رودبال تا زمین های مجاور قبرستان نازمکان که هنوز هم دست کَرَم رودخانه نازمکان نوازشگرشان است و حتی با وجود خشکسالی و کم شدن نگران کننده ی آب رودخانه کمافی السابق قابلیت ادامه همان کشاورزی سنتی که البته نقدش را برای مجال دیگر می گذاریم را دارند.
  اندک چشمه های خشک نشده ی پایین دست مخابرات روستای سرتیره تا زمین های هم نفس با دریاچه البته خشک شده واقع شده در پایین دست روستای گبرستان هم دریغ نکرده اند نعمتشان از کشاورزان را.
  اما کم آبی تلنگر خوبی است تا جنابتان از تخصیص های انشاالله کارشناسیتان درصدی را هم به ۱_دشت خشک شده و در محاصره ی خارشتر بین دو روستای نازمکان و سرتیره از قبرستان نازمکان تا چشمه های پایین دست مخابرات سرتیره و…

   

  ۲_زمین های کاملاً مناسب برای کشت مرکبات روستای پوراژ،شامبراکان و گردنه اسپر اختصاص دهید.
  خاطرنشان می شویم این طرح قبل تر در منطقه شمس آباد چرام و البته روستاهای دیل و آرو دست و پاشکسته اجراشده است و صد البته هزینه ی پایینی هم داشته و ثمره ی انشاالله درخشانی هم خواهد داشت،دست کم هم به مدیریت آب ها کمک می کند و هم به احیای اراضی یاد شده.
  و حال اگر همه ی آن چه که در پاراگراف های قبل گفتیم مصدع اوقات شریفتان شد،به مواردی که می تواند کمک زیادی به مردم شریف و زحمتکش روستای اسپر باشد هم توجه خاطر نمائید روستایی که یکی از قطب های سه گانه ی تولید مرکبات ، انار ،سیب و انواع مرغوب انگور و انجیر در بویراحمد گرمسیر و البته در استان است .
  اسپر هم مرز باروستای پوراژ است به گونه ای که زمین های کشاورزیشان در گردنه اسپر کاملاً به هم متصل بوده و البته پتانسیل خوبی برای تبدیل به باغات مرکبات را دارا می باشد.
  برای کنترل کم آبی باغات این روستا(اسپر) به روش قطره ای تجهیز بشوند که تنها بخش کوچک و ناکافی از این طرح انجام پذیرفته است که تقاضای پیگیری عاجل از حضرت عالی خواسته کوچک از مردم بزرگ منش اسپر می باشد.
  ترمیم سد های خاکی پشت چشمه های روستا برای تقویت این چشمه ها که آن هم تنها گوشه ی چَشم جنابتان را می طلبد انتظار به حق دیگرِ شریفانِ زحمتکش اسپری است.
  باتوجه به دشواری های انتقال محصولات از باغات به روستا برای فروش و البته رفت و آمد مردم،آسفالت و یا ترمیم آسفالت معابر اصلی روستا خواسته خیلی زیادی نیست.
  و در آخِر اختصاص بودجه ی اندکی برای جمع آوری و کنترل و جلوگیری از هدررفت آب چشمه ها در فصل زمستان در جهت استفاده از آن در تابستان.
  امید است نتایج عاجل این خواسته های به حق به زودی از همین قلم به اطلاع مردم رسانده شود.

   

  ***جمعی از جوانان روستاهای نازمکان و اسپر

   

  ای که دستت می‌رسد کاری بکن / پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار (سعدی شیرین سخن)

  تصاویر مربوط به روستای اسپر

  phoca_thumb_l_naft-shahrdari-arak65phoca_thumb_l_naft-shahrdari-arak78jpgimages-1-1images-2-1images-4

  index

  تصاویر مربوط به روستای نازمکان که زمین های آنان در فاصله ناچیزی از سد کوثر قرار داشته و نیاز مبرم به آب دارند

  426240773_259054429911253_26595426123395_258236429925334_26588426332520_186947426023192_125128429839131_26355429701691_25866سد کوثر426108018_257135

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  14 نظر برای “نامه جمعی از جوانان روستاهای نازمکان و اسپر به تاجگردون”
  1. درویشیان گفت:

   جناب دکتر تاجگردون ، باتوجه به پتانسیل انسانی واستعدادکشاورزی و تنوع محصولات در این حوزه، انتظار داریم مساعدت به عمل بیاورین.

   4

   0
  2. روانبخش گفت:

   شایان ذکر است آب لوله کشی تلخ روستای نازمکان دیگر قابل نوشیدن نیست.

   2

   0
  3. منطقه نازمکان گفت:

   انشاالله که دکتر تاجگردون نامه را بخوانند و به اندک خواسته جوانان و مردم زحمتکش این مناطق توجه داشته باشند تا شاهد مهاجرت تهی به شهر نباشیم و انشاالله شاهد رشد کشاورزی و اقتصاد و معیشت مردم این خطه و دیار باشیم

   3

   0
  4. محمد گفت:

   درجواب منطقه نازمکان که فرموده اندک خواسته جوانان حالااین شده اندک خواسته درضمن این خواسته مربوط به افرادخاصیه که همه انهارامی شناسند

   0

   0
   • منطقه نازمکان گفت:

    خواسته خواست مردم است و برای مردم است و توسط مردم پشتیبانی می شود
    به دستور مردم توسط جوانان نوشته شده است
    و
    خواص جایگاهی در نگارش این نامه نداشته و ندارند و منافع مردم مهم است

    0

    0
  5. چ گفت:

   متاسفانه دکتر تاجگردون اون تاجگردون دوره قبل نیست. خیلی سایه اش سنگین شده. البته شاید خواسته های بیجای برخی ها ایشون را به این حال و روز انداخته

   0

   1
  6. ناشناس گفت:

   درجواب چ انصافا من گچسا ان نیستم ولی خیلی تلاش می کند وافتخار استان ولرها در مجلس بقیه لرها استان دیگر مشکل گشاه است

   0

   0
  7. rami گفت:

   آقای محمد یه خواسته ی جمعی و عمومی رو سهم خواهی حساب نکن بری منطقت متاسم

   1

   0
  8. E.kh گفت:

   ب امید جناب تاج بنشین حتما کارساز هست …ایشان کارشون رو خوب بلدن …
   !!!!!!!!؟؟؟

   0

   1
  9. عباسی ،محمد گفت:

   با سلام، از قدیم گفتن هر جا آب هست آباد و آبادی هست ،حالا که روستای اسپر منبع غنی از آب و چشمه داره ،ولی متاسفانه بدلیل ناکارمدي مدیران جهاد کشاورزی و بی خیالی مدیر کل جهاد کشاورزی و تفکرات قدیمی اهالی روستا و کارشکنی بعضی از آنها تا الان هیچ گونه اقدام مثبتی انجام نگرفته ،لذا از شما نماینده محترم باتوجه به اینکه آرا کل روستا از آن شما بوده انتظار میرود که نسبت به سیستم آبیاری قطره ای باغات این روستا اقدام لازم را انجام دهید ،چرا که چنین طرحی بازدهی بسیار بالا دارد ،. با تشکر

   0

   0
  10. عباسی ،محمد گفت:

   با سلام، از قدیم گفتن هر جا آب هست آباد و آبادی هست ،حالا که روستای اسپر منبع غنی از آب و چشمه داره ،ولی متاسفانه بدلیل ناکارمدي مدیران جهاد کشاورزی ی مدیر کل جهاد کشاورزی و تفکرات قدیمی اهالی روستا و کارشکنی بعضی از آنها تا الان هیچ گونه اقدام مثبتی انجام نگرفته ،لذا از شما نماینده محترم باتوجه به اینکه آرا کل روستا از آن شما بوده انتظار میرود که نسبت به سیستم آبیاری قطره ای باغات این روستا اقدام لازم را انجام دهید ،چرا که چنین طرحی بازدهی بسیار بالا دارد ،. با تشکر

   0

   0
  11. ناشناس گفت:

   شما که زمینها را را برای سدفروختید و پولش را خوردید حالا هم اب می خواهید.
   خودتان بهتر می دانید که بعضی کارها نشدنی ست.

   0

   0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • کاش بازماندگان عزیز تلاشهای حاج هاشمی را هم میدیدند
 • اقدام قابل تحسین شهردار یاسوج
 • نکوداشت آ میر احمد تقوی توسط دانش آموختگان حوزه علمیه دهدشت برگزار شد +تصاویر
 • دیدار رییس بهداشت و درمان صنعت نفت گچساران با پرسنل و بیماران +تصاویر
 • جنگهای رسانه ای اخیر و چربش خصومت بر عقلانیت
 • کاش همیشه برای شهر یاسوج عید بود!!
 • بهترین جاذبه های گردشگری شهرستان گچساران+تصاویر
 • چاروسای کهگیلویه آماده استقبال از مسافران نوروزی +تصاویر
 • نستهن مقدم خبر داد:عملیات اجرایی بزرگترین خیابان شهر یاسوج آغاز شد
 • نگاهی به عملکرد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای در حوزه کهگیلویه بزرگ
 • ماجرای سیلی خوردن یک مسئول از “حاج بهرام”
 • نامه فعال اصولگرای گچسارانی به تاجگردون
 • افتتاح نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در دهدشت+ تصاویر
 • حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت
 • طرح استقبال از بهار در شهرستان باشت کلید خورد+تصاویر
 • فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد:قاتل طلافروشی یاسوج دستگیر می شود
 • فعالیت شورای شهر دوگنبدان عملا متوقف شده است
 • جوابیه ای به یادداشت یدالله مرادی
 • بازديد ٧ساعته و شبانه دكتر شجاع پوريان و دكتر رضايي فر از سامان سراهاي تهران+تصاویر
 • جوابیه ای به یادداشت تاج گردون و پاکدل از شعار تا عمل !!!!