طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۹ آبان, ۱۳۹۵ | کد خبر : 32972 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ بحث تغییر نام استان کهگیلویه وبویراحمد از سوی شواری فرهنگ عمومی استان واکنش های متفاوتی از سوی فرهنگ دوستان، سیاسیون، مسئولان استانی و کشوری و اصحاب رسانه داشته است.     به گزارش فانوس زاگرس ، دکتر غلامحسین رهبرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب شهرستان بویراحمد در گفتگو با «فصل امید» به موضوع تغییر […]

  فانوس زاگرس؛

  بحث تغییر نام استان کهگیلویه وبویراحمد از سوی شواری فرهنگ عمومی استان واکنش های متفاوتی از سوی فرهنگ دوستان، سیاسیون، مسئولان استانی و کشوری و اصحاب رسانه داشته است.

   

   

  به گزارش فانوس زاگرس ، دکتر غلامحسین رهبرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب شهرستان بویراحمد در گفتگو با «فصل امید» به موضوع تغییر نام استان پرداخت و معتقد است نباید تغییر نام استان باعث به حاشیه رفتن مطالبات و مشکلات مردم شود.

   

  رهبرنیا در این گفتگو از علاقه وصف ناپذیرش به بویراحمد می گوید و درباره تغییر و یا عدم تغییر نام استان می افزاید باید فلسفه و هدف تغییر نام استان به مردم توضیح داده شود و باید گفته شود در پی تغییر نام ما چیزی را از دست می دهیم و چه چیزی را به دست می آوریم. اگر قانع کنند بود قطعا صاحب نظران و توده مردم نیز همراهی خواهند کردند و در غیر اینصورت ادامه دادن این مباحث صرفا برای سرگرم کردن مردم و دور شدن از مطالبات اصلی است.

   

  در ادامه مشروح این گفتگو با غلامحسین رهبرنیا آمده است:

   

   

  * بی مقدمه برای سوال اول بفرمائید، نظر شما در رابطه با تغییر نام استان کهگیلویه وبویراحمد چیست؟

   

  بنام خدا. با سلام خدمت شما و همه مخاطبان گرامی. ببینید برای چندمین بار هست که این موضوع مطرح شده است و هر بار نیز بصورت نیمه کاره رها شده و نتیجه مشخصی نداده است. اگر واقعا بصورت جدی پیگیر این موضوع هستند باید یک بار برای همیشه تکلیف روشن شود تا دیگر دغدغه ای نه برای مسئولین و نه برای مردم و اهل قلم بوجود نیاید.

   

   

  رهبرنیااصلاح طلب فعال

  * چرا گروهی با این موضوع مخالف و عده ای موافق هستند؟ آن چیزی که در رسانه به عنوان ادله موافقین و مخالفین مطرح شده است منطقی به نظر می آید یا خیر؟

  باید گفت کسانی که مخالف اصل موضوع هستند معمولا اهالی اهل قلم، نویسندگان و تاریخ دوستان و همچنین کسانی هستند که بزرگان و اجدادشان در پیشینه، گذشته و شکل گیری نام و نشان استان نقش داشته اند و احساس می کنند که با تغییر نام استان پیشینه و سوابق آنها کم رنگ خواهد شد و یا دغدغه این را دارند که تاریخ استان به فراموشی سپرده شود.

   

  موضوع مهمتری که مخالفان تغییر نام بر ان پافشاری دارند اینست که نام کهگیلویه وبویراحمد تمامی طوایف وقبایل و ایلات استان را پوشش داده و مسئولان استان به فکر توسعه و مشکلات آسیب های اجتماعی این جامعه باشند و نیازی به فکر کردن و اجرای این موضوع نیست و مشکلات و اولویت های کهگیلویه و بویراحمد مسائل دیگری است و در واقع این ترس وجود دارد که با سرگرم شدن مردم به این بحث حاشیه ای از نیازها و درخواست های به حق خود دور شوند و علیرغم که می بینیم با همه فشارها مشکلات همچنان به قوت خود باقی است اگر فشار افکار عمومی و تمرکز رسانه ها هم از این موضوع دور شود که دیگر هیچ!

   

  از طرفی نیز ادعای موافقین نیز اگر این باشد که نام استان کل استان را پوشش نداده و برخی شهرستان ها در این نام دیده نمی شوند باز کاملا غیر منطقی است. چرا که نام همه استان ها کل استان را در بر داشته است و این نام همه مردم نقاط مختلف استان را به سبب پیوندهای نسبی در بر می گیرد.

   

  برخی دیگر از موافقین تغییر نام دیکته و تلفظ کهگیلویه و بویراحمد را دلایل لزوم تغییر نام می دانند که هر چند تحلیل اشتباهی نیست، اما به نوعی ظاهر بینی است چرا که ما می خواهیم اسم استانمان را که معنا و مفهوم زیادی در آن نهفته است و خود تاربخی در سینه دارد برای اینکه سایرین شاید سالی چند مرتبه بخواهند بگویند با یک نام دیگر عوض کنیم که قطعا مفاهیم نام فعلی را ندارد.

   

  * اگر نام استان تغییر کند آیا ممکن است بازهم مشکلی پیش بیاید!؟

   

  سوال بسیار خوب و قابل تاملی است. مثالی هست که می گویند فردی نام بسیار بدی داشت و از وی خواستند نامش را عوض کند و نام زیبای یکی از مشاهیر و بزرگان دوران را برایش برگزیدند. وقتی نام وی را صدا می زدند همه می پرسیدند کیست!؟ و باز نیاز به توضیح بود که نام سابقش را بگویند و بگویند همان فلانی است. اینچنین هم نام قبلی بد ماند و هم نام فعلی فرد بد افتاد.

   

  خلاصه کلام اینکه اگر نام پاریس را برای استان برگزینیم و نتوانیم زمینه پیشرفت استان را بوجود بیاوریم بازهم همین حکایت تکرار می شود و همچنان وضع مردم تغییر نخواهد کرد. اما اگر استان به سمت کار و تولید و پیشرفت گام بردارد به برکات همین پیشرفت خود به خود شناخته می شود و دیگر کسی آنرا با جای دیگری اشتباه نمی گیرد.

   

  * آیا دنبال کردن این موضوع مشکلی را حل خواهد کرد؟

   

  به نظر من مطرح کردن این موضوع بدون نتیجه قطعی نه تنها موضوعی را حل نخواهد کرد بلکه تنش های قومیتی و ایلی که در گذشته دور وجود داشته را دوباره زنده خواهد کرد. چرا که مطرح کردن آن هر چند وقت یکبار اصلا اقدام درستی نیست. بلکه باید یک بار پرونده این موضوع برای همیشه بسته شود.

   

  سوال این است آیا مشکلات ما صرفا در تلفظ نام استانمان است؟ آیا همه مشکلات و دغدغه های مردم همین است؟ اگر واقعا با تغییر نام استان ما به رشد و توسعه می رسد و گره ای از مشکلات این مردم شهید پرور باز می شود پس تغییر دهند ولی اگر غیر از این است سراغ مشکلات دیگر بروند.

   

  اگر تلفظ آن برای آقایان هم سخت است با یک دوره کارگاه آموزشی توجیه خواهند شد اینکه اکثریت مردم یا مسئولان ما وجه تسمه کهگیلویه وبویراحمد را بلد نیستند چه کسی مقصر است؟ آیا این خود ضعف دستگاه های فرهنگی همچون ارشاد را نمی رساند!؟ این کار نوعی صورت مسئله پاک کردن است. اگر نام استان هم تغییر کرد فرزندان این استان در سایر نقاط کشور باید چه استدلالی برای این تغییر بیاورند.

   

  تغییر نام باعث از بین رفتن بسیاری از متون و آثار با ارزش می شود و تمام تلاش های مسئولان در معرفی نام و ظرفیت ها و پتانسیل استان تحت الشعاع قرار می گیرد. مثلا استاندار دوباره باید از اول برود به استاندار امسک بگوید من استاندار … هستم!

   

  بنابراین من به عنوان عضو کوچکی از جامعه نیازی به تغییر نمیبینم و برخلاف سایرینی که می گویند دیگر استان ها نمی توانند نام استان را تلفظ کنند و این بهانه ها را می گیرند من هم سال ها خارج از استان بوده ام و با چنین مسائلی روبرو شده ام ولی معتقدم دلیل اینکه دیگران نتوانسته اند نام استان ما را تلفظ کنند ناشناخته و مهجور ماندن استان به خاطر محرومیت های تاریخی و کم کاری های فعلی مسئولان است و واقعا اگر ما استانی توسعه یافته بودیم و در زمینه ای به یک قطب تبدیل می شدیم دیگر کسی هم نبود که نتواند اسم استان را ببرد.

   

  * شما که با بحث مشکل در تلفظ نام استان مواجه بوده اید، این موضوع را دلیل موجه ای برای تغییر نام می دانید؟

   

  به هیچ وجه! نام استان های چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان و یا حتی برخی مناطق گردشگری و دیدنی کشور نیز دچار این موضوع هستند و تلفظ دشواری دارند اما چون ویژگی منحصر به فردی دارند کسی با نام آنها مشکل ندارد.

   

  * نظرتان درباره نام های پیشنهادی چیست؟

   

  بنظرم در پاسخ به سوال قبلی هم توضیح دادم این ما هستیم که باید برای نام برند سازی کنیم همانگونه که پیشینیان ما برای کهگیلویه و بویراحمد با شجاعت و ایستادگی در مقابل باج خواهی و ستم برندسازی کردند و بهترین وصف در این باره مرحوم بهمن بیگی بزرگ داشتند.

   

  شخصا به بویراحمد علاقه وصف ناپذیری دارم و از طرفی برخی نام ها را می پسندم ولی بازهم نمی توانم موافق حذف این نام از استان باشم.

   

  * به نظر شما چه مسائلی مهمتر و در اولویت تر از این موضوع می تواند باشد؟

   

  متاسفانه استان ما با مشکلات انبوهی مواجه است که می طلبد مسئولین با اتحاد و همدلی برای حل آنها مبارزه کنند. نخبگان و تحصیل کرده های ما آیا واقعا در جایگاهی که لایقش هستند قرار دارند؟ جواب خیر است، چون حمایتی نشده است. چرا که مسئولین به مسائل و دغدغه های اصلی مردم توجه زیادی نمی کنند.

   

  شما دقت کنید که در یکی دوسال اخیر چه تعداد از جوانان ما خیلی راحت اقدام به خودکشی کرده اند و چه بسیارند خانواده هایی که جوانانشان پرپر شده است. آیا واقعا مسئولین تاکنون بصورت جدی دلایل این موضوع پیگیری کرده اند!؟ چرا یکبار خبری نشد که برای بحث خودکشی همین شورای فرهنگ عمومی جلسه نگذاشت و به نتیجه ای نرسیدند. آیا این موضوع بسیار مهمتر از تغییر نام استان نیست! آیا واقعا این تغییر نام اشتغال و معضل بیکاری را حل می کند!

   

  ائمه جمعه هم واقعا اگه به فکر حل مشکلات و معضلات هستند بصورت جدی دلایل خودکشی هفتگی جوانان استان را پیگیری کنند و نتیجه را از تریبون به مردم ارائه دهند نه اینکه وقت خود را صرف بازی های حاشیه ای برخی مسئولان کنند.

   

  اگر واقعا مشکلات فرهنگی، معیشتی، اقتصادی و عمرانی با تغییر نام حل می شود پس سریع تر اقدام کنند و برای همیشه این موضوع مختومه اعلام گردد. از این حیث نیز مسئولین باید به مردم در این باره برای حل مشکلات و معضلات تعهد دهند در غیر این صورت با اعتراض و غضب شدید مردم مواجه خواهند شد.

   

  در یک کلام؛ باید فلسفه و هدف تغییر نام استان به مردم توضیح داده شود و باید گفته شود در پی تغییر نام ما چیزی را از دست می دهیم و چه چیزی را به دست می آوریم. اگر قانع کنند بود قطعا صاحب نظران و توده مردم نیز همراهی خواهند کردند و در غیر اینصورت ادامه دادن این مباحث صرفا برای سرگرم کردن مردم و دور شدن از مطالبات اصلی است.

   

  img_20161119_112415

  ابرچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  4 نظر برای “تحلیلی بر تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با فعال سیاسی اصلاح طلب از حوزه بویراحمد/باید فلسفه و هدف تغییر نام استان به مردم توضیح داده شود”
  1. علی گفت:

   آیا این اسم بد ترکیب اگر تغییرنکند مشکلات حل خواهد .بابا سنگ اندازی نکنید تا از شر کهکلوربواحمد راحت شویم .به نظرم بگوئیم استان دهدشت ویاسوج بهتر است نام این .استان هم قدمت چندانی ندارد که این ارزشهایی که دم از آن می زنید از بین برود.نام استان تغییر کند نام شهرستاهای کهگلویه و بویر احمد که تغییر نمی کند.

   0

   0
  2. اشنا گفت:

   اگر گچسارانی ها خیلی نگران ثقیل بودن اسم هستند پس باید پیرامون اسامی محله های گچساران اظهار نظر کنند.محله رادک.محله لبنان.پل بردستانی.تپه آفتابگردون.بلواروسط
   فلکه گاوی محله سادات
   خیلی خوب یادارم همین مردم گچساران فلکه ومیدان قدس راتخریب کردندوامروز جلوی همین میدان تابلوی میدان المصور رازده اند

   0

   0
  3. عالیشاه گفت:

   حیف گچساران که درچنین استانی گرفتار شده، اخرش ماگچسارانیا اسم این استان دربدداغونو تغییر میدیم اسمش شش متر خودش توکشور هیچ حرفی براگفتن نداره اگه گچساران نبود استانی وجود نداشت، والا هرچه پیگیر مسائل بویراحمد شدم غیر از غارت وهموطن کشی چیزی پیدا نکردم ازگذشتشون،شهر فقط گچساران نماینده فقط دکتر تاجگردون

   1

   0
  4. فرهنگ دوست گفت:

   جناب آقای رهبرنیا در فرافکنی از مخالفت تغییر نام استان در خصوص این که اگر استان تغییر نام دهد چه مشکلی پیش می آید؟اینطور جواب می دهند:مثالی هست که می گویند فردی نام بسیار بدی داشت و از وی خواستند نامش را عوض کند و نام زیبای یکی از مشاهیر و بزرگان دوران را برایش برگزیدند. وقتی نام وی را صدا می زدند همه می پرسیدند کیست!؟ و باز نیاز به توضیح بود که نام سابقش را بگویند و بگویند همان فلانی است. اینچنین هم نام قبلی بد ماند و هم نام فعلی فرد بد افتاد.
   در استان ما بالاخص دراستان ما (نام خانوادگی )فراوانی وجود داشتند که از لحاظ ۱- تلفظ۲- معنی(بدون معنی) ۳- شخصیت انسانی افراد۴- از نظر معنی مورد تمسخر قرار گرفتن و . . . بوده اند .که به برکت جمهوری اسلامی بیشتر آنان نام فامیلی خود را تغییر داده اند .
   آقای رهبرنیا آیا این افراد را موقعی که می خواهند نام خانوادگی آنها را بگویند یا بنویسند باید نام خانوادگی قدیم و جدید آنها را با هم بگوییم
   برادر من این فرافکنی بدرد خودتان می خورد .قطعاًخود شما هم نام خانوادگی اتان را تغییر داده ید .آیا کسی دیگر به نام خانوادگی قبلی شما کار دارد و یا نام خانوادگی قبلی شما مکمل نام خانوادگی جدیدتان است.
   همانطوری که استان باختران به استان کرمانشاهان تغییر نام یافتند و دیگر کسی نام باختران را نمی آورد با تغییر نام استان که نامی روان باشد دیگر هیچ کسی سراغ نام کهگیلویه و بواحمد نمی رود.

   5

   0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • مظلومیت تنها شهید دفاع مقدس «محیط‌زیست» کشور، در یاسوج
 • اظهارات جالب رئیس شورای اسلامی شهر دوگنبدان/بلوطی:اغلب مردم این شهر از فعالیت اعضای کنونی این شورا رضایت کامل دارند/عامه مردم گچساران از خدمات زینل زاده راضی هستند/اعضای فعلی کاندیدای شورای پنجم می شوند
 • مناظره داغ /کرسی آزاد اندیشی با موضوع آزادی بیان در دانشگاه یاسوج برگزار می‌شود
 • جمع‌آوری ۱۷ کارخانه سنگ‌شکن در کهگیلویه و بویراحمد
 • آرمین محمودی:دانشگاه آزاد یاسوج حیات خلوت هیچ جریان سیاسی نیست‌
 • بانوی گچسارانی به اردوی تیم ملی هندبال دعوت شد
 • رأی کمیته انضباطی فوتبال در خصوص دیدار زاگرس یاسوج و قشقایی شیراز+سند
 • “دشت مور تاج گردون را فراموش نخواهد کرد “
 • اصلاح طلبان کهگیلویه : سهم خواهی پوزش، مخالفت کورش…
 • نادیده گرفتن ۴ میلیون زاگرس نشین در تصمیمات جبهه مردمی نیروهای انقلاب
 • بهره مندی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کهگیلویه و بویراحمد از اینترنت پرسرعت
 • شایسته سالاری را سرلوحه قرار دهید
 • از کاخ سفید تا فرمانداری چرام/وجه اشتراک ترامپ و فرمانداری چرام در رفتارهای غیر دموکراتیک و برخورد با رسانه ها
 • سایه محرومیت و فوتبال زیبای کودکان دیشموکی در زمین خاکی +تصاویر
 • آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان/ باید ها و نبایدها
 • دو کهگیلویه و بویراحمدی در هشتمین دوره شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری انتخاب شدند
 • اخبار استان؛پیکر مطهر دو شهید گمنام در دانشگاه آزاد یاسوج خاکسپاری می‌شود/۶۰ قرارداد سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد منعقد شد/مصوبه واگذاری شهربازی پارک مهرورزی شورای شهر یاسوج ابطال شد /۴۱۰ واحد صنفی متخلف در گچساران شناسایی شد/۲خودروی حامل چوب درختان بلوط در یاسوج توقیف شد
 • پیام عدل هاشمی به مناسبت هفتم اسفند:بر عهد و وعده هایی که به موکلینم داده ام پایبند و جدی هستم/در همین مدت زمان کوتاه بخش عمده ای از مطالبات مردم را انجام داده ام
 • “تشکر جوان نازمکانی از تاجگردون”
 • تجمع مردم بخش پاتاوه در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به دلیل نبود بیمارستان +تصویر