طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۸ آبان, ۱۳۹۵ | کد خبر : 30491 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ به گزارش فانوس زاگرس ، پس از آنکه مهندسین مشاور در خصوص شرایط ترافیکی طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان مطالبی مفصل را در اختیار پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس قرار دادند  ( اینجا) ، قرار بر این شد تا در فرصتی مناسب سایر مباحث در این طرح عنوان شود و تاجایی که امکان […]

  فانوس زاگرس؛

  به گزارش فانوس زاگرس ، پس از آنکه مهندسین مشاور در خصوص شرایط ترافیکی طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان مطالبی مفصل را در اختیار پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس قرار دادند  ( اینجا) ، قرار بر این شد تا در فرصتی مناسب سایر مباحث در این طرح عنوان شود و تاجایی که امکان دارد موضوع به شکل کامل در اختیار همشهریان از طریق این پایگاه خبری قرار گیرد.

   

  از آنجا که صرفا مباحث ترافیکی در طرح ساماندهی این خیابان مطرح نبود، از مشاور درخواست شد تا درباره سایر مباحث این طرح و همچنین پرسش هایی در رابطه با چگونگی تعامل با مردم و شهروندان توضیحاتی ارائه دهند.

   

  توضیحات مشاور :

  مهمترین موضوعاتی که در این خیابان برای مشاور در طول مطالعه اهمیت داشت، بهبود شرایط محیطی خیابان، ساماندهی کالبدی بدنه بازار ، زیبایی بصری و تسهیل حرکت سوار و پیاده بود،  از این رو برای شناخت محور ۷۳۰ متری بلادیان در بخشهای مختلف شروع به جمع آوری اطلاعات شد که به طور خلاصه در قالب شناخت کاربری زمین، منظر شهری، گونه شناسی ساختمانی، مطالعات اجتماعی فرهنگی، مبلمان شهری، مباحث هویتی و نشانه ها، معضلات محیطی و … می توان از آن یاد کرد.

   

  425626946_188368

   

  اینکه روند مطالعه  این موضوع چگونه بوده شاید عنوان آن کمی خسته کننده باشد، اما نتایج حاصله این بخش ها را می توان در قالبهای مختلف عنوان کرد از جمله اینکه در بحث کیفیت ابنیه در بخش وسط وتجاری با بافتی روبه رو هستیم که ۸۶ درصد از پلاکهای موجود آن عمری بالای ۴۰سال را دارند و آماده نوسازی هستند و به لحاظ سازمان بصری، این محور نشانه های مهمی از شهر دوگنبدان را در خود جای داده و به نوعی بار هویتی بسیار مهمی از شهر را هم بر دوش خود دارد، عناصری چون مسجد صاحب الزمان(عج)، بیت العباس مشرف به خیابان، هیات باوی، ساختمان قبلی بانک صادرات که تغییرات کاربری زیادی داشته، پاساژ نور، فلکه ساعات، بازار قدیمی شهر و بسیاری از موارد دیگر که کار را در طراحی برای حفظ و جایگاه ارزش های این عناصر بسیار سخت می کرد

   

   

  425722548_187143426120393_19451

   

   

   

  از سویی وجود کریدور های بصری بسیار زیبا و باز مشرف در دو طرف این خیابان که حس مفرح بودن و گشادگی فضایی را تداعی می کرد موضوعی بود که در طراحی های نهایی اثر گذار بود.

   

   

  جدای از همه این مباحث بصری معضلات محیطی این خیابان کم نبودند و باید در طول مدت بررسی و در طراحی این خیابان حل و فصل می شد، معظلاتی چون جوی های همیشه پر از زباله، بوی بد قابل استشمام، عرض کم مسیر های پیاده، وجود عناصر ملحق به سقف رواق خیابان همچون کولر های دوتکه و لامپها و …

   

   

  426115134_153131 426207102_19738

   

  تصرف مسیر پیاده بوسیله فروشده ها خیابان، دست فروشی، دیوار های پوشیده از انواع پوستر ها، نبود مبلمان شهری اعم از سطل زباله کارآمد، جایی برای نشستن، مسیر پیاده غیر قابل استفاده برای قشر آسب پذیر شهری همچون کودکان، سالخوردگان، مادران و از همه مهمتر معلولین که گویی در محیط این خیابان جایی نداشتند.

   

  همه این موارد و بسیاری از موارد دیگر که جای بحث آن بسیار است، در کنار موضوع تامین آسایش محیطی و بحث گرمای شهر دوگنبدان با وجود بافتی فرسوده و رواق عجیب و غریب موجود در خیابان در مطالعات پیش رو باید حل و فصل می شد.

   

  426007779_19134426204568_19422

   

  اما اینکه طرح تصویب شده در کمیسیون ماده ۵ استان به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری در طرح های شهری در استانها، چگونه توانسته این مسائل را پوشش دهد به طور خلاصه باید عنوان کرد که برای هر بخش، تیم و مجموعه مهندسین مشاور که حدودا متشکل ۲۵ نفر بود شروع به بررسی پیشنهادات مختلف کرد و در این میان طرح های ابتدایی بسیار قوی نیز مطرح شد، اما در انتها برای طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان موضوعات به این شکل پاسخ داده شد که؛ مبلمان شهری به صورت ویژه و جداگانه طراحی و جانمایی شد.

   

   

  425725642_187980426012027_19078

   

   

  موضوع آسایش محیطی ابتدا با پیشنهاد سایه اندازی عناصر نرم مطرح شده

   

  426325596_83351426215472_82038

   

  در نهایت به استفاده از درختان خاص سازگار در محیط به جهت خنک شدن فضا ختم و جانمایی شد .

   

  426034061_22898

   

  رواق موجود که نقش حیاطی در بازارهای شهرهای جنوبی دارند باز طراحی شده و به جهت احتمال نوسازی بافت بازار با طراحی سازه ای خاص به صورت منفصل طراحی شد .

   

   

  426214975_151776

   

  بحث دسترسی های اضطراری برای بار مغازه ها، بانکها، داروخانه، بحث حمل زباله خیابان، آتش نشانی، مطب پزشکان، حمل مصالح ساختمانی و غیره به صورت ویژه در طرح دیده و طراحی شد.

   

   

  426203720_153606

   

  شرایط حرکت پیاده با دو موضوع محورهای گردش خریدار و پیاده مداری طراحی شد .

   

  425729974_187248

   

  بحث دستفروشی در خیابان در ضوابط پیشنهادی و طراحی مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت، الحاقات به بدنه رواق خیابان مثل کولرهای دوتکه و تابلوهای بدون برنامه جانمایی و بازطراحی شد، جنس مصالح با توجه به بحث هزینه طرح و زیبایی و سازگاری مورد استفاده قرار گرفت و بسیاری از مطالب دیگر که از حوصله خارج خواهد بود.

   

  همه این موضوعات در جلسات متعدد با حضور کارشناسان اداره کل راه وشهرسازی، شهرداری و دفتر فنی مورد بررسی قرار گرفت و بیش از ۲۴ جلسه که صورت جلسات آنان موجود است طی ۳ سال ارزیابی شد، جدای از این جلسات کارشناسی مجموعه مشاور طرح خارج از شرح خدمات وظیفه خود میدانست که موضوع را به صورت ویژه برای اعضاء شورای شهر دوگنبدان نیز مفصل علی رغم حضور نماینده آنان در تمام جلسات پیشین توضیح دهد که این مهم نیز صورت پذیرفت.

   

  مجموعه مشاور طرح ساماندهی خیابان شهید بلادیان با توجه به اینکه اکثر فرزندان بومی آن شهر هم بودند، به این نتیجه رسیدند برای کارآمد شدن طرح، نظرات و پیشنهادات افراد مختلف را به غیر از پرسشنامه هایی که قبلا تهیه شده بود دریافت و ارزیابی کنند، از این رو با همکاری و هماهنگی شهرداری، جلساتی را با حضور هنرمندان، مهندسین شهر، بانوان و سایر شهروندان با فراخوان شهرداری تشکیل داد، اگر چه انتظار می رفت تعداد شرکت کنندگان زیاد باشد، اما این موضوع سرجمع نتایج مهمی را برای برخی بازنگری ها در طرح به همراه داشت.

   

   

  426201401_19626426022721_19649

   

   

  نکته ای که شاید اخیرا مطرح می شود که چرا با بازاریان شهر جلسه ای گرفته نشده، باید عنوان کرد که واقعیت این است مشاور علی رغم نداشتن وظیفه ای برای این موضوع اما به صورت خاص و ویژه جلسه ای را صرفا با بازاریان با حضور شهردار و برخی اعضاء شورا در سالن شرکت نفت دوگنبدان برگزار کرد .

   

  426329762_82218426114911_152533

   

   

  موافقان و مخالفان بازاری طرح نظرات خود را مطرح کردند، هرچند سعی شد برخی پرسش ها پاسخ داده شود اما شاید برخی عزیزان علاقع ای به بررسی کردن طرح نداشتند و صرفا معترض بودند و اتفاقا در این جلسه شهردار محترم برای اولین بار عنوان کردند که تا کنون در سطح استان سابقه نداشته طرحی با چنین وسعتی مطالعه شود و با گروه های مردمی به شکل جدا گونه و به این صورت مطرح شود.

   

   

  426114006_151022

   

  به هر شکل مجموعه مشاور با تمام توان با قصد بهسازی و ساماندهی خیابان شهید بلادیان دوگنبدان تلاش خود را کرده است و آنچه در توان داشته انجام داده، اگر هم هنوز از نظر برخی همشهریان موضوعاتی مانده باشد که پاسخ نداده باشیم با وجود اتمام کار مطالعاتی حاضریم موضوعات را بررسی نماییم.

   

  پایگاه خبری فانوس زاگرس  برخی سوالاتی که  همشهریان مد نظر داشتند و ابهاماتی که در اذهان عمومی وجود داشت نیز از مشاور طرح جویا شد.

   

  شرح پرسش و پاسخ مشاور طرح با فانوس زاگرس را در ذیل میخوانیم:

   

  * تعدادی از بازاریان معتقد هستند مشاور با مقایسه اشتباه بازار بزرگ تهران و بلادیان به نتیجه پیاده محور کردن رسیده اید، آیا اینگونه بوده و یا خیر؟

   

  ** بحث مقایسه کردن در این طرح اصولا از ابتدا مطرح نبوده است، اما از آنجا که موضوع پیاده محور کردن بازار اصلی شهر کمی عجیب به نظر می رسید تصمیم گرفته شد برای این موضوع مثالهایی آورده شود که از جمله بازار بزرگ تهران بود که در آن کاخ دادگستری، بانک ملی مرکزی، وزارت دارائی و صدها عنصر مهم شهری و هویتی تهران حضور داشتند .

   

   

  425724799_21201

   

  به غیر از آن ما برای این موضوع به تبریز ، ارومیه، قزوین، خمینی شهر اصفهان، بوشهر و غیره رفتیم و مثالهایی از این دست آوردیم و برای مثال نشان دادیم که مثلا خیابان سپهسالار تهران از نمونه های موفق این طرح است یا خیابان خیام ارومیه

   

  426136073_152148426118153_152392

   

  یا حتی تربیت تبریز(عکس فوق) و لیان بوشهر و یا بازار قدیمی خمینی شهر و بازار بزرگ تهران. اما بحث مقایسه نبوده و صرفا بیان نمونه های موفق در حوزه شهری ایران است، البته بماند که زندگی شهرنشینی و ماشینی در تمام دنیا به سمتی حرکت می کند که خودرو تا جای ممکن از روزمره زندگی حذف شود.

   

  * بسیار مطرح می شود که طرح توسط یکی از نزدیکان نماینده با مبلغ بالا قرار داد شده و اصلا موضوع ساماندهی چندان مطرح نبوده است، در این رابطه توضیح دهید؟

   

  **اینکه اول موضوع ساماندهی مطرح هست یا خیر، باید اتفاقات این روزهای این خیابان را بررسی کرد، واقعا اگر بحث ساماندهی نبود و صرفا یک قرارداد مطالعاتی در حد کتابخانه بود به نظر شما آیا این مجموعه با این وسعت خود را در مظان اتهام قرار می داد؟! و درگیری های اجتماعی و جلسات مشارکتی با مردم و بازاریان و غیره به راه می انداخت؟!!

  اما در باره مبلغ طرح ابتدا باید عنوان کرد که مهندسین مشاور تعرفه مشخص دارند و نحوه برآورد طرح ها ثابت است، مبالغ طرح ها عموما به دلیل بحث رقابت کمتر از مبلغ جداول تعرفه است که این جداول در اختیار عموم هم قراردارند و فاز صفر و یک این طرح با مبلغ شصت و نه میلیون تومان قرارداد شده و فاز دوم آن با شرح خدمات جزییات طراحی اعم از سازه، مکانیک، معماری، برق، برآورد، نقشه برداری و … در سال ۱۳۹۴ با مبلغ  صدو هجده میلیون تومان که پس از گذشت حدود ۴ سال تا کنون با این حجم از کار و افراد در گیر جمعا کمتر از ۲۰ درصد آن محقق شده است و فرایند واگذاری طرح به شخص نبوده بلکه با تنها شرکت بومی مهندسین مشاور با رتبه شهرسازی و معماری آن هم طی فرایند استعلام قرارداد شده است و مدیر این پروژه بنا به تشخیص مشاور شخصی انتخاب شده که آشنایی نزدیکی با نماینده دارد، نکته دیگری که نباید فراموش کرد این است که این مجوعه و افراد درگیر در این طرح اولین و آخرین طرح مطالعاتیشان نیست و همچنان در جاهای مختلف مشغول به کار هستند و از آن مهمتر نباید فراموش کرد که این طرح به اندازه ای گسترده است که به هیچ عنوان نمی توان آن را در انحصار مطالعه و طراحی یک یا چند شخص محدود دانست و طرح چنین مباحثی بیشتر هدف زیر سوال بردن اصل موضوع را دارد .

   

  * مطرح شد که افراد مختلفی در این طرح فعالیت داشته اند، در صورت امکان نام آنان آورده شود؟

   

  **بله ، تعداد زیادی در این طرح در گیر فعالیت شدند اگر چه فرایند بد مالی این پروژه در بحث پرداخت ها مجموعه مشاور را در بسیاری موارد شرمنده کارکنان خود کرد و از سایر پروژه های شرکت در این طرح هزینه شد اما نمی توان از حق گذشت که اکثر همکاران چه آنان که بومی شهر بودند چه نبودند انصافا بدون در نظر گرفتن حق الزحمه خدمات مهندسیشان را به بهترین نحو انجام دادند، برخی از این افراد ، احسان امینی، مهندس رحمت الله افشین پور، مهندس احسان جهانبین، مهندس احسان شریفی، مهندس فرزاد قنبری، سرکار خانم مهندس حاجتی ، مهندس فربد رهنما، مهندس نادر صالحی، مهندس سعید بهروزیان، مهندس سینا هاشمی، مهندس شهرزاد امینی لاری، مهندس میثاق نیرمی، مهندس ایمان شکر الهی، مهندس مهرو رخشان، مهندس حبیبه حیدر نژاد، مهندس سعید امینی، مهندس منصور فاطمی، مهندس حسینی، مهندس نوربخش خضوعی، دکتر علی رفیعی، مهندس سلیمانی در تیم طراحی و عزیزانی که در امور دفتری و اداری زحمت فراوران داشتند هم کم نبودند از جمله مهندس یاسر نیکخواه، مهندس محمد ایمنی، مهندس سعید یوسفی، مهندس حمدالله خرمی و همچنین باید یاد کرد از سایر کارشناسانی که در طراحی شرکتی نداشتند اما در بسیاری از موارد پشتوانه فنی و روحیه خوبی برای تیم مشاور بودند.

   

  * اخیرا مطرح می شود نحوه برآورد این طرح مثل برخی از طرح های نیمه تمام شهر غیر علمی و غیر کارشناسی است و کم و زیاد می شود مثل مصوبات کمیته برنامه ریزی شهرستان، نظر مشاور در این باره چیست؟

   

  **عزیزان مهندسی که دستی بر طراحی دارند در جریان هستند، طرحی که فاز۲ می شود و عملا جزییات طراحی مشخص می شود بر اساس فهرست بهاء سالانه سازمان مدیریت می توان برآورد را انجام داد، این طرح توسط نرم افزار تکسا با فهرست بهاء ۹۵ و جزییات اجرایی و قیمت مشخص برآورد شده است. مباحثی که عنوان می گردد مربوط به سایر دستگاه های خدمات رسانی است که باید قبل از اجرای شروع ساماندهی فعالیتشان به اتمام برسد، برای مثال عملیات گاز رسانی که اخیرا در خیابان در شبها شروع شده برآورد آن در شرح خدمات این طرح نیست اما برای ساماندهی لازم است انجام گیرد و یا عملیات زمینی کردن برق و غیره، چرا که برنامه به گونه ای است که شروع این عملیات و اتمام آن دیگر شرایطی را برای کند و کاری مرسوم در خیابانها با توجه به هزینه سنگ فرش کردن در نظر گرفته نشده است. کم و زیاد شدن مصوبات عموما به خدمات عمومی این خیابان مربوط است که دستگاهای اجرای با توجه به برآورد هزینه تخصصیشان انجام داده اند و سایر پروژه های نیمه تمام که یاد می شود واقعا از نحوه برآورد یا عملیات آن بی اطلاع هستیم که می توان از مهندسان آنان علت را جویا شد.

   

  *موضوع دیگری هست که لازم باشد عنوان شود؟

   

  **بله، مردم عزیز این شهر و بازاریان عزیز بدانند کسی برای اذیت کردن مردم یا بازاردیان و یا حتی سیاسی بازی دست به این همه زحمت نمیزند، این خیابان بخش مهمی از خاطرات جمعی این شهر است و متعلق به شخص یا گروه خاصی نسیت و امید واریم با شرایط مالی پیش رو و پشتوانه های قوی مدیریتی فعلی فرصت بهسازی این خیابان غنیمت شمرده شود و با حب و بغض های شخصی خدای ناکرده سبب از دست رفتن فرصت نشویم.

   

  از همه متخصصان و عزیزاتی که تصور می کنند موضوعی از قلم افتاده یا احیانا نقدی بر این طرح دارند، درخواست داریم اگر مطالعه ای انجام داده اند و نظر کارشناسی دارند، در اختیار مشاوران این طرح قرار دهند به هر شکل این شهر متعلق به همه این مردم است و صرفا با تصورات شخصی و بخشی نگری کل طرح را زیر سوال نبرند، به هر شکل این مجموعه متشکل از متخصصان همان شهر برای ساماندهی خیابان شهید بلادیان همه تلاش خود را کرده است، امید واریم مردم هم با این طرح همراه شوند، که اگر غیر از این باشد قطعا طرحی ناموفق خواهد شد.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  9 نظر برای “اختصاصی فانوس زاگرس؛ هر آن چه که درباره خیابان شهید بلادیان گچساران باید بدانیم/ رفع ابهامات موجود /توضیحات تکمیلی مشاور طرح (بخش دوم)”
  1. ناشناس گفت:

   قطعا کارشناسان این طرح مطالعات جامع داشتنه و بی گدار به اب نمیزنن

   7

   2
  2. ناشناس گفت:

   عالي بود

   اگر امكان داره بجاي تحليل هاي بي سرو ته
   مطالب دقيق و مشخص و كارشناسي مثل اين بذاريد

   6

   2
  3. حق گو گفت:

   طرحی که دکتر تاجگردون پشت آن هست قطعا علمی ؛ کارشناسانه ؛ ودر جهت کیمیا شهر گچساران می باشد میرشکار خدا یارت باشد مردم حمایتت میکنند تا پای جان چون عاشق خدمتی

   6

   3
  4. گچساران گفت:

   جایی هم برای سرویش بهداشتی، سطل زباله و این چیزا در نظر گرفتن؟

   3

   0
  5. ناشناس گفت:

   یه درختایی بکارید که گرد و خاک روش بشینه مشخص نباشه یه موقع مرکبات یا برگ زبر نکارن که اصلا با خاک و خل میونه خوبی نداره یه چیزی بکارن که بهار یا اخر زمستون شکوفه هم بده

   3

   0
  6. شهرم گچساران گفت:

   این همه ادم تو این پروژه بودن!!!
   بعد چیه هی الکی راه افتادن میگن کارشناسی نشده و کسی با ما جلسه نذاشته
   این آقایون بازاری که میگفتن با ما جلسه نذاشتن که عکسشون هست که

   اقا اجرا کنید اجرا

   2

   3
  7. ناشناس گفت:

   در قسمت مسقفش که هیچ نمای ایرانی یا اسلامی نیبینیم. مث سقف خونه ما صاف صافه نه گچ بری نه نقوش تخت جمشیدی نه چیزی.

   3

   0
  8. ناشناس گفت:

   هنوز متوجه نیستم وقتی قراره خودرووارد نشود جابجایی کالا ,چه ورودی به مغازه ها چه خرید مشتریان که نیاز به خودرو دارد وسنگین است چگونه میشود؟

   3

   0
   • ناشناس گفت:

    با سلام
    عبور خودروهاي اضطراري مثل حمل زباله و ماشين بار
    در ساعتهاي برنامه ريزي شده و خلوت خيابان انجام ميگيره
    مثلا قبل از ٩ صبح و بعد از ١١ شب

    1

    0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • “نجابت بهمئی ها قربانی غرض ورزی های سیاسی”
 • ضرورت نامگذاری شهرستان  “طیبی ” در استان کهگیلویه وبویراحمد
 • آموزش و پرورش گچساران به چه تعداد معلم و کادر خدماتی جدید نیاز دارد
 • اعضای هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت استان مشخص شد+اسامی
 • مزیت‌ خادمی و بزرگواری نسبت به احمدی و هاشمی
 • ضلع سوم انتخابات کهگیلویه بزرگ کیست؟
 • موافقت‌نامه‌ای برای رفع محرومیت از زیلایی / فرماندار بویراحمد: ۷۳ میلیارد تومان در زیلایی هزینه می‌شود
 • تصاویری زیبا از منطقه رود رونه باشت
 • شوالیه های سوار بر گرده صداقت مردم
 • نجات معجزه آسای ۴مصدوم تصادف شدید محور باشت_بابامیدان+تصاویر
 • سرپرست کهگیلویه و بویراحمدی فرمانداری رودان هرمزگان معرفی شد+تصاویر
 • لزوم آسیب شناسی و ارائه مدل مدیریت ریسک بیمه هنرمندان در راستای تدوین راهکارهای اصلاحی
 • حضور دو بازیکن باشگاه آتاک گچساران در اردوی منطقه ای تیم ملی فوتبال نونهالان+تصویر
 • اشتغالزایی از هفتاد و پنج هکتار جنگل تنها برای ۲۰۰ نفر/به فکر برجسته کردن نام یاسوج هستیم
 • فرمانده جدید ناحیه مقاومت بسیج چرام معرفی شد+تصاویر
 • معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور در یاسوج:به روستائیان و عشایر وام ۶ درصد پرداخت می شود
 • نفت و حوادث ناتمام
 • یک کهگیلویه و بویراحمدی بعنوان مدیرعامل شرکت عمرانی کارکنان شهرداری تهران منصوب شد
 • “برای تغییر نام استان با هم لجبازی نکنیم”
 • ما دچار جامعه ای “مرده” و مطالبه گری را فراموش کرده ایم