طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵ | کد خبر : 23244 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک باوي‌، ايلى‌ از ايلات‌ ستان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد می باشد‌. نام‌گذاري‌ و ريشه‌شناسى‌ نام‌ اين‌ ايل‌ به‌ صورت‌ بابوي‌ و بابويى‌ نيز آمده‌ است‌؛ اما مردم‌ این ايل‌ خود را باوي‌ مى‌نامند. در نوشته‌هاي‌ پيش‌ از دورة صفوي‌ […]

  فانوس زاگرس؛
  دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید
  به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک
  باوي‌، ايلى‌ از ايلات‌ ستان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد می باشد‌. نام‌گذاري‌ و ريشه‌شناسى‌ نام‌ اين‌ ايل‌ به‌ صورت‌ بابوي‌ و بابويى‌ نيز آمده‌ است‌؛ اما مردم‌ این ايل‌ خود را باوي‌ مى‌نامند. در نوشته‌هاي‌ پيش‌ از دورة صفوي‌ از ايلى‌ به‌ نام‌ باوي‌، بابويى‌ و يا بابوي‌ در منطقة كهگيلويه‌ و يا مناطق‌ لُرنشين‌ نام‌ برده‌ نشده‌ است‌؛ تنها در يك‌ سند ملكى‌ متعلق‌ به‌ يكى‌ از خوانين‌ دشمن‌ زياري‌ كهگيلويه‌ كه‌ در ۱۰۳۸ق‌ نوشته‌ شده‌، از شخصى‌ به‌ نام‌ ملك‌ حسين‌ ولد شاهقلى‌ بابويى‌ دولتياري‌ نام‌ برده‌ شده‌ است‌.

  مقیمی محمد۱

  بنابر تقسيمات‌ سنتى‌، ايل‌ باوي‌ از ۴ طایفه بزرگ‌: شيخ‌ جليل‌، دولياري‌ (دولتياري‌)، عاليشى‌ (عاليشاهى‌) و گشين‌، و ۱۵ تيرة كوچك‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. طایفه‌هاي‌ بزرگ‌ هر يك‌ داراي‌ چند تیره هستند که طایفه دولتیاري داراي تیره های : پيچ آبي، چاله كوني، ملاي تمي ، اولاد ميرزا ، اولاد هادي می­باشد.

   

  طایفه دولتیاری در چند قرن اخیر ( خصوصا صد سال اخیر) یکی از اصلی ترین طایفه­ های ایل باشت بابوئی محسوب می­شود به گونه­ ای که نقش موثری در معادلات سیاسی این منطقه همیشه داشته و از وجه تسمیه واژه دولتیاری ( پشت این واژه تاریخی پر فراز و فرود چند صد ساله نهفته) کاملا هم مشخص است چونکه حوزه نفوذ این طایفه در سه استان کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان می باشد.

   

  از این رو باید گفت؛ بیشه طایفه دولتیاری در طول تاریخ هیچ موقع خالی از شیر نبوده دارای مردانی جسور، شجاع، خوش سخن و بزرگ که از جمله یکی از این بزرگان ( تیره ملای تمی) کسی جز حاج محمد مقیمی نمی­تواند باشد. وی در سال ۱۳۱۱ در روستای آبدهگاه (تنگ میان تنگان) شهرستان باشت متولد و دارای ۲۰ فرزند (۱۰ دختر و ۱۰ پسر) ۴۹ نوه ، ۱۱ نتیجه و ۸۴ سال سن دارد.

   

  حاج محمد مقیمی با قامتی بلند و کت شلواری شیک (همیشه اتو کشیده) و ابروهای پر پشت و هیبتی با صلابت و استوار همچون کوه خامی و درختان تنومند بلوط ملک “جیوری” و منطقه قرغ شده “کُلَک” و دایره المعارفی از مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی منطقه می­باشد.

   

  وی باهوش، مردم دار، مقتدر و منصف، مصلح و همیشه رادیوی به همراه خود ؛ پیگیر و مسلط به اخبار و تحولات کشور و جهان و سرشار از ذوق ادبی و خوش سخن به گونه­ای که در منطقه ملقب به استاد سخن است. از همه مهم­تر علاقه و اعتقاد قلبی به ائمه اطهار و بسیار سادات دوست به طوریکه پیوندهای سببی زیادی با سادات منطقه داشته است. (البته طایفه دولتیاری هم به خاطر اعتقاد و علاقه به ائمه اطهار و سادات دوستی (تکریم سادات) در منطقه زبان زد عام و خاص است).

   

  به هر حال کلام در دست این بزرگوار چون موم؛ نرم و واژه­ها را آن گونه که می­خواهد، شکل می­دهد. در خصوص هر موضوعی صحبت می­شود داستانی تاریخی، اشعاری از سعدی، حافظ، مولوی و شاهنامه فردوسی(مسلط به تفسیروحفظ ۲۰هزار بیت شاهنامه) در وصف و تشریح آن می­سراید گویی همه اینها را از بر و فارغ التحصیل از بهترین دانشگاههای کشور و در همه ادوار تاریخی زندگی کرده است.

   

  با حضور خود در هر محفل و جلسه­ ای آنچنان زیبا، شیوا، رسا و مسلط سخن می­راند که از استاد دانشگاه تا هر تحصیل­کرده­ای دیگری در آن جمع، مهر سکوت بر لب و از این همه اطلاعات ارزشمند لذت و انگشت به دهان و حیران می­مانند. کسی باور نمی­کند ایشان سواد خواندن و نوشتن ندارد و در روستای محروم آهوروک منطقه خان ­احمد باشت زندگی می­کند.

   

  از دیگر خصوصیات بارز و ممتاز حاج محمد مقیمی؛ حل و فصل منازعات محلی، تلاش برای عمران و آبادی منطقه، کشاورز و دامپرور نمونه استانی و همیشه اهمیت ویژه­ای برای تغذیه و بهداشت خود و خانوده­اش قائل بود.

  IMG_20160802_102124

   

  چه افسوس شرایط برای این نابغه سخن فراهم نبود و الا اگر شرایط به گونه­ ای که برای امثال کدکنی­ها در خصوص کسب علم و تحصیلات فراهم بود برای این بزرگ مرد طایفه دولتیاری مهیا میشد شاید چیزی کمتر از شفیعی کدکنی­ها، الهی قمشه­ای­ها و… نداشت که به قول زنده یاد بهمن بیگی اینها فیلسوفان درس نخوانده­ اند.

   

  بنابراین به طور کلی میتوان گفت: حاج محمد مقیمی گنجینه و تاریخ گویای تحولات منطقه و استان است که متاسفانه در ثبت و ضبط مطالب مهم و ذی قیمت این بزرگوار تاکنون کوتاهی شده است و پیشنهاد می­شود که اهل قلم و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیمای استان تا زمانی که ایشان در قید حیات هستند، از این گنج ناشناخته بهره برده و وی را به جامعه استان، خصوصاً قشر فرهیخته و دانشگاهی معرفی کنند.

   

   

   

  نگارنده بر آن است تا این نوشته کوتاه، دست ­آویزی باشد برای تجلیل و بزرگداشت کسانی مثل این بزرگ مرد هم استانی که در عین قهقرا و محرومیت موروثی ناشی از جبر حاکمان و طبیعت سخت و زمخت استان، به دور از هر گونه چشم‌داشتی، التیام‌بخش الام و زخم­های مردم منطقه بودند.

   

  پس به پاس زحمات بی­دریغ و بدون توقع این بزرگواران، حداقل کاری که می توان انجام داد این است که در یادواره‌ها، همایش­ها و مناسبت­های ادبی از این گونه بزرگ مردان تجلیل شود.

  درود خدا نثارشان، عمرشان مستدام و سربلندی‌شان پاینده باد.

  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  26 نظر برای “دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید/ حاج محمد مقیمی استاد سخن”
  1. دانشجو گفت:

   متاسفانه بزرگان ایل باوی به نسل های کنونی معرفی نمی شوند و گمنام مانده اند.

   3

   0
  2. کیان کرمی گفت:

   درود بر پدر بزرگ عزیزم،تاریخ مصور ایلات جنوب،گنجینه ای از سخن و ادب که برای نسل های جدید کشف نشده ماند.

   2

   1
  3. ناشناس گفت:

   درود بر شما اقای حسینی که به یاد چهره های ارزشمند ایل هستید

   2

   0
  4. علی گفت:

   حقیقتا حاج محمد مقیمی در کنار بزرگان ایل دولتیاری قابل قیاس نیست
   این ایل به تفنگدارانش مینازد نه به ………

   3

   1
   • علی گفت:

    حاج محمد مرد شجاع دلیر و قابل قیاس با هیچ کس نیست البته در این زمانه ولی افرادهای بزرگی دولیاری داشتند که در زمان خودشان هم شجاع و دلیر بودند ولی هیچ یک از آنها این خصوصیات شاعرانه رانداشتند فرق حاج محمد با آنها در مدیر و مدبر بودن و شاعر سرای,امروز طایفه دولیاریست

    1

    0
   • کیانوش گفت:

    بزرگوار عزیز جنابعالی یا دولتیاری رو نمیشناسی یا مرد بزرگی همچون حاج محمد مقیمی رو.در ضمن نگارنده یک فرد فقط از ایلمردان ایل بزرگ دولتیاری رو معرفی کردن و این دلیل بر این نمیشه که دولیاری دیگه کسیو نداره.همانطور که نگارنده محترم فرمودند بیشه ایل دولیاری هیچ گاه خالی از شیر نبوده و نیست و نخواهد بود.و هدف نگارنده تلنگری به جامعه ادبی برای فراموشی این افراد هست.شما ابتدا اطلاعات مقاله و رساله خوانی خودتون رو بالا ببرین بعد اظهار نظر بفرمایین.در ضمن ایل همیشه سر بلندم در تفنگ و تفنگ چینی زبان زد عام و خاص بوده و هست و خواهد بود و مردانی چون کی منوچهر و کی مرتضی و کا شاه محمد دولیاری ،در این ایل دست به ماشه بردند که نتنها دولیاری بلکه باوی وام دار انگشتان طلایی آن ها می باشد.در هر عصر و در هر دوره ای خصوصیات و رفتاری مورد پذیرش جامعه می باشد و از فر دارنده آن شخصیت تجلیل به عمل می آید.ایل همچون زمرد دولیاری که طبق بسیاری اسناد قبل از به هویت رسیدن باوی نام یکی از افراد آن در سندهای ملکی آمده است پس در هر دوره ای نفش آفرینی شیرمردان این ایل در چشمان مردم باوی می درخشد پس نیاز به گفته شما نیس دوست عزیز.

    2

    0
   • باوی گفت:

    ای تفنگشو و کو چه بی ،دولت یاری یعنی همیشه بادولت بودند نه با مردم و یه معنی دیگر یعنی گله دار وحیون دار بودند ،دولت در زبان محلی یعنی حیون دار ،نسل جدیدش هم ……… بسیار دارند در حق حونه باوی

    1

    0
   • Milad گفت:

    سلام طبق تحقیقات انجام شده در بیرون راندن ایل بریواحمددرشهرستان باشت بعدازتصرف این منطقه با نقشه کالی محمد صادقی از طائفه باباامیرشیخی به بزرگان ایل بریواحمداعلام میکند که ماموران نظام قراراست پول سکه ای شبانه واردشهرستان گچساران کند وبه نیروهای که در شهرستان دوگنبدان مشغول کاربودبعنوان مزدپرداخت کنندکه باتحریک بزرگان ایل بریواحمدشبانه درگیری سختی بین تفنگداران ایل بریواحمدوماموران شاهنشاهی صورت میگیرد که منجربه شکست ماموران شاهنشاهی میشودوبعدازمدتی خبر به شاه ایران می رسدوایشان سپاهی باتجهزات کامل نظامی به کمک مردم شهرستان به ایل بریواحمدوقلعه که انهاتصرف کرده بودندحمله میکنندونیروهای ایل بریواحمدازباشت و باوی خارج میکنند برای همیشه .وکدخدای برافتاب باوی که ازقدرت روزافزونی برخورداربودیعنی شاه محمدصادقی ازایل بابامیرشیخی برای درامان بودن برافتاب باوی ازغارت ایل بوراحمدبه فکرمهارانهامی افتدکه بادوادوازدواج که باخانواده سران ایل بریواحمدازجمله خانواده ای ملاعلیشاوکه دخترمشهدحسن به عقدپسربزرگ خودشهبازدرمیاوردودخترخود اهی جان راعقد حاج سیف فروزان درمیاوردوبه این شکل حملات ایل بریواحمدبه باشت و باوی برای همیشه خاتمه میابد که به اذهان بزرگان هردوایل تنها راه نجات باوی ازحملات ایل بریواحمد همین کاربود

    0

    0
  5. شهروندراستگو گفت:

   جناب اقای حسینی نیک باسلام ارادت خدمت جنابعالی اطلاعات داده شده درمورد طوایف بابویی ناقص میباشد لطفا
   بفرمایید بقیه طوایف بزرگ بابویی از کجا امده اند
   بفر مایید طایفه بزرگ نارگ موسی از قلم افتاده یا زیر مجموعه چهار طایفه دیگر است!!!؟؟
   لطفا مشخص بفرمایید با تشکر

   0

   2
  6. فروغ مقیمی گفت:

   آقای حسینی نیک بسیار سپاسگذارم که حاج بابای مارو با قلم زیباتون به تصویر کشیدین و توصیف کردین،ممنون

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   بودند در ایل دولیاری که جرقه اختلافات و برادر کشی را در باوی بوجود اوردند و بودند در ایل دولیاری در زمانی که باوی اختیاج به بلند شدن داشت و هر روز مورد تاخت و تاز بویر احمد قرار گرفت و دست باوی را نگرفتند.

   1

   0
  8. شهروند گفت:

   ایل فقط شهدای حرم و بس

   0

   1
  9. علیجان اسدپور گفت:

   با سلام به سید بزرگوار اطلاعات شما ناقص است.شما باید بیشتر مطالعه فرمایید.

   0

   0
  10. شاهنامه خوان گفت:

   جناب اسدپور عزیز اگر این مقاله ناقص است ما ممنون میشم از حضرتعالی که کاملش رو بنویسی تا مردم استان استفاده کنند. بدبختی نخبگان استان این است که فقط اظهار نظر یا به نوعی نظریه پردازی میکنند اما نمینویسند به هر حال خرما هم بندر زیاده.

   0

   0
  11. دوست مطلع گفت:

   با سلام خدمت همه ی عزیزان بالاخص نگارنده ی محترم و جناب آقای حام محمد مقیمی که حقیقتأ احترام خاصی برای ایشون قائل هستم و صادقانه بگم همیشه بعنوان یکی از سرمایه های ماندگار منطقه به آن نگاه میکنم و از خداوند متعال میخوام که ماندگار و سرافراز باشند ولی جهت اطلاع دوستان با عرض شرمندگی چند نکته را در ارتباط با طایفه دولیاری خدمت دوستان عرض میکنم امیدوارم مورد دقت این طایفه محترم قرار بگیرد ۱ – دولیاری طایفه است ایل نیست ۲- جسارتأ ضمن اینکه افراد شاخص و خوبی در این طایفه وجود داشته و دارد ولی فرهنگ غالب این طایفه …….. و …………بینی می باشد که همین نگاه ……. باعث ایجاد…… در این طایف شده تا جایی که خود را برتر از دیگران می بینند و جالب اینجاست شدت این موضوع تا جایی پیشروی کرده که هر کسی در این طایفه برادر خودش را قبول ندارد ۳ – با عرض شرمندگی از صداقت هم خیلی خبری نیست …… امیدوارم خداوند همه ی ما را به راه راست هدایت کنند

   1

   0
  12. ر گفت:

   اقای کیانوش چرا از کوره در می ری همین اخلاقتون بده دیگه مگه بنده خدا جز حقیقت چیزی گفت در ضمن طایفه دولیاری(دولتیاری)نه ایل ،ایل باوی می باشد.از عبدشاه،محمد شاه اتون هم بگو

   0

   0
  13. غریبه گفت:

   جناب اقای حسینی شما هیچگونه اطلاعاتی در باره ایل باوی ندارید به قول خودتون شما به خودتون را یک نویسنده جامیزنید

   0

   0
  14. عالیشاه گفت:

   آیا میدونید،بای خون کجایه وبه چه معناست براچی میگن بای خون حضرات دولیاری؟؟؟

   3

   0
  15. پارسا گفت:

   کیانوش خان عزیز آرام تر شما هم لطف کنید دست به قلم شوید بنویسید ازایل باوی وطایفه دولیاری تا ما هم بدانیم البته حاج محمد مقیمی انسانی باتمام خصوصیات مردانگی که فرزندان نیک تحویل جامعه داده است وبا وی به داشتن ایشان افتخار می کند باسپاس از قلم دکتر حسینی وارزوی موفقیت و سربلندی برای ایشان

   0

   0
  16. باوی بزرگ گفت:

   جناب حسینی نیک سپاسگزاریم از برخی مطالب واقع گراتون ولی کمی دقت کنید بهتر است ،طایفه دولیاری معناهای زیادی دارد ،گله داری و یا همیشه با دولت ها بودن دو معنای انست و متاسفانه برادرکشی و خیانت به هم و زیراب زنی

   1

   0
  17. باباوی گفت:

   مطلبی بنویسید که ارزش خوندن داشته باشد جناب حسینی نیک مثل مطالب قبلیتون

   0

   0
  18. ناشناس گفت:

   والا تا اونجا كه ما شنيديم دولياريها مردمي ….. و …….و و بسيار غ……..د هستند و بخاطر شكمشون آدم ميكشن. اولين باره اين طايفه رو جزء طوايف بزرك كسي عنوان ميكنه. فكر كنم نويسنده خيلي بيسوادن

   0

   0
  19. مهدی گفت:

   شیرباوی فقط دولیاری.شماها چرا ازدولیاری ها بدتون میاد .حسادت خوب نیست

   0

   0
  20. پلنگ گفت:

   درود بر انسانهای فرهیخته و بافرهنگ فارغ از هر طایفه و قبیله ای….

   0

   0
  21. مهدی گفت:

   سلام ودرود برایلم دولیاری .ماازدولیاری های ساکن گوشه بویراحمدیم

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بگذاريد هواي پاك جنگل و گندم زارهاي سبز در نفسمان موج بزند
 • رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس: بدهی ۲۸۲ هزار میلیارد تومانی دولت است /تاجگردون: ۹۷ درصد مردم یارانه می‌گیرند
 • نامه جانباز گچسارانی به مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد
 • ضرورت احداث مرکز درمانی سوانح سوختگی در شهرستان گچساران
 • کارگروه مشورتی مربیان سرود استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار میگردد
 • نشست پشتیبانی برگزاری یادواره کشوری سرداران و شهدای بهمئی برگزار شد +تصاویر
 • انتظار ۱۳ ساله پایتخت طبیعت ایران برای ساماندهی زباله‌ها
 • مسدود شدن راه ارتباطی ۱۰۰ روستا در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورودی های خاموش دهدشت و مخاطراتی که برای مردم دارد
 • آغاز بکار فست فود بین المللی ایرانویچ در گچساران +تصاویر
 • خروج ۲شهر کهگیلویه و بویراحمد از خشکسالی/ابلاغ مجوز ارتقای ۲۲۲دهیاری در استان
 • آماده‌باش دستگاه‌های عضو شورای بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای بارش‌های شدید در روز پنجشنبه
 • همایش منطقه ای معضلات و مشکلات ترافیکی با موضوعات فرهنگ رانندگی در گچساران برگزار شد+ حاشیه ها و تصاویر
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
 • ۷۳درصد تلفات در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به عابرین پیاده است/ بیشترین تلفات درون شهری مربوط به عابران پیاده در گچساران است
 • تغییر یکی از معاونان استاندار کهگیلویه و بویراحمد
 • سیستم نوبت دهی کلینیک شهید مفتح یاسوج آفلاین است/وضعیت نامناسب نوبت دهی در کلینیک های یاسوج+تصاویر
 • روایت مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سفر به یکی از محروم ترین مناطق استان و شرح ۳۰ساعت مشقتی که بر آنان گذشت+تصاویر
 • جوابیه مدیریت آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت به خبر ” نارضایتی اهالی خان احمد از نداشتن آب”
 • ماجرای تعطیلی کلینیک خیر ساز تاجگردون در باشت /مدیر بهداشت و درمان باشت:تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی علت تعطیلی این کلینیک است
 •