طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵ | کد خبر : 23244 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک باوي‌، ايلى‌ از ايلات‌ ستان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد می باشد‌. نام‌گذاري‌ و ريشه‌شناسى‌ نام‌ اين‌ ايل‌ به‌ صورت‌ بابوي‌ و بابويى‌ نيز آمده‌ است‌؛ اما مردم‌ این ايل‌ خود را باوي‌ مى‌نامند. در نوشته‌هاي‌ پيش‌ از دورة صفوي‌ […]

  فانوس زاگرس؛
  دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید
  به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک
  باوي‌، ايلى‌ از ايلات‌ ستان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد می باشد‌. نام‌گذاري‌ و ريشه‌شناسى‌ نام‌ اين‌ ايل‌ به‌ صورت‌ بابوي‌ و بابويى‌ نيز آمده‌ است‌؛ اما مردم‌ این ايل‌ خود را باوي‌ مى‌نامند. در نوشته‌هاي‌ پيش‌ از دورة صفوي‌ از ايلى‌ به‌ نام‌ باوي‌، بابويى‌ و يا بابوي‌ در منطقة كهگيلويه‌ و يا مناطق‌ لُرنشين‌ نام‌ برده‌ نشده‌ است‌؛ تنها در يك‌ سند ملكى‌ متعلق‌ به‌ يكى‌ از خوانين‌ دشمن‌ زياري‌ كهگيلويه‌ كه‌ در ۱۰۳۸ق‌ نوشته‌ شده‌، از شخصى‌ به‌ نام‌ ملك‌ حسين‌ ولد شاهقلى‌ بابويى‌ دولتياري‌ نام‌ برده‌ شده‌ است‌.

  مقیمی محمد۱

  بنابر تقسيمات‌ سنتى‌، ايل‌ باوي‌ از ۴ طایفه بزرگ‌: شيخ‌ جليل‌، دولياري‌ (دولتياري‌)، عاليشى‌ (عاليشاهى‌) و گشين‌، و ۱۵ تيرة كوچك‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. طایفه‌هاي‌ بزرگ‌ هر يك‌ داراي‌ چند تیره هستند که طایفه دولتیاري داراي تیره های : پيچ آبي، چاله كوني، ملاي تمي ، اولاد ميرزا ، اولاد هادي می­باشد.

   

  طایفه دولتیاری در چند قرن اخیر ( خصوصا صد سال اخیر) یکی از اصلی ترین طایفه­ های ایل باشت بابوئی محسوب می­شود به گونه­ ای که نقش موثری در معادلات سیاسی این منطقه همیشه داشته و از وجه تسمیه واژه دولتیاری ( پشت این واژه تاریخی پر فراز و فرود چند صد ساله نهفته) کاملا هم مشخص است چونکه حوزه نفوذ این طایفه در سه استان کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان می باشد.

   

  از این رو باید گفت؛ بیشه طایفه دولتیاری در طول تاریخ هیچ موقع خالی از شیر نبوده دارای مردانی جسور، شجاع، خوش سخن و بزرگ که از جمله یکی از این بزرگان ( تیره ملای تمی) کسی جز حاج محمد مقیمی نمی­تواند باشد. وی در سال ۱۳۱۱ در روستای آبدهگاه (تنگ میان تنگان) شهرستان باشت متولد و دارای ۲۰ فرزند (۱۰ دختر و ۱۰ پسر) ۴۹ نوه ، ۱۱ نتیجه و ۸۴ سال سن دارد.

   

  حاج محمد مقیمی با قامتی بلند و کت شلواری شیک (همیشه اتو کشیده) و ابروهای پر پشت و هیبتی با صلابت و استوار همچون کوه خامی و درختان تنومند بلوط ملک “جیوری” و منطقه قرغ شده “کُلَک” و دایره المعارفی از مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی منطقه می­باشد.

   

  وی باهوش، مردم دار، مقتدر و منصف، مصلح و همیشه رادیوی به همراه خود ؛ پیگیر و مسلط به اخبار و تحولات کشور و جهان و سرشار از ذوق ادبی و خوش سخن به گونه­ای که در منطقه ملقب به استاد سخن است. از همه مهم­تر علاقه و اعتقاد قلبی به ائمه اطهار و بسیار سادات دوست به طوریکه پیوندهای سببی زیادی با سادات منطقه داشته است. (البته طایفه دولتیاری هم به خاطر اعتقاد و علاقه به ائمه اطهار و سادات دوستی (تکریم سادات) در منطقه زبان زد عام و خاص است).

   

  به هر حال کلام در دست این بزرگوار چون موم؛ نرم و واژه­ها را آن گونه که می­خواهد، شکل می­دهد. در خصوص هر موضوعی صحبت می­شود داستانی تاریخی، اشعاری از سعدی، حافظ، مولوی و شاهنامه فردوسی(مسلط به تفسیروحفظ ۲۰هزار بیت شاهنامه) در وصف و تشریح آن می­سراید گویی همه اینها را از بر و فارغ التحصیل از بهترین دانشگاههای کشور و در همه ادوار تاریخی زندگی کرده است.

   

  با حضور خود در هر محفل و جلسه­ ای آنچنان زیبا، شیوا، رسا و مسلط سخن می­راند که از استاد دانشگاه تا هر تحصیل­کرده­ای دیگری در آن جمع، مهر سکوت بر لب و از این همه اطلاعات ارزشمند لذت و انگشت به دهان و حیران می­مانند. کسی باور نمی­کند ایشان سواد خواندن و نوشتن ندارد و در روستای محروم آهوروک منطقه خان ­احمد باشت زندگی می­کند.

   

  از دیگر خصوصیات بارز و ممتاز حاج محمد مقیمی؛ حل و فصل منازعات محلی، تلاش برای عمران و آبادی منطقه، کشاورز و دامپرور نمونه استانی و همیشه اهمیت ویژه­ای برای تغذیه و بهداشت خود و خانوده­اش قائل بود.

  IMG_20160802_102124

   

  چه افسوس شرایط برای این نابغه سخن فراهم نبود و الا اگر شرایط به گونه­ ای که برای امثال کدکنی­ها در خصوص کسب علم و تحصیلات فراهم بود برای این بزرگ مرد طایفه دولتیاری مهیا میشد شاید چیزی کمتر از شفیعی کدکنی­ها، الهی قمشه­ای­ها و… نداشت که به قول زنده یاد بهمن بیگی اینها فیلسوفان درس نخوانده­ اند.

   

  بنابراین به طور کلی میتوان گفت: حاج محمد مقیمی گنجینه و تاریخ گویای تحولات منطقه و استان است که متاسفانه در ثبت و ضبط مطالب مهم و ذی قیمت این بزرگوار تاکنون کوتاهی شده است و پیشنهاد می­شود که اهل قلم و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیمای استان تا زمانی که ایشان در قید حیات هستند، از این گنج ناشناخته بهره برده و وی را به جامعه استان، خصوصاً قشر فرهیخته و دانشگاهی معرفی کنند.

   

   

   

  نگارنده بر آن است تا این نوشته کوتاه، دست ­آویزی باشد برای تجلیل و بزرگداشت کسانی مثل این بزرگ مرد هم استانی که در عین قهقرا و محرومیت موروثی ناشی از جبر حاکمان و طبیعت سخت و زمخت استان، به دور از هر گونه چشم‌داشتی، التیام‌بخش الام و زخم­های مردم منطقه بودند.

   

  پس به پاس زحمات بی­دریغ و بدون توقع این بزرگواران، حداقل کاری که می توان انجام داد این است که در یادواره‌ها، همایش­ها و مناسبت­های ادبی از این گونه بزرگ مردان تجلیل شود.

  درود خدا نثارشان، عمرشان مستدام و سربلندی‌شان پاینده باد.

  ابرچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  21 نظر برای “دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید/ حاج محمد مقیمی استاد سخن”
  1. دانشجو گفت:

   متاسفانه بزرگان ایل باوی به نسل های کنونی معرفی نمی شوند و گمنام مانده اند.

   3

   0
  2. کیان کرمی گفت:

   درود بر پدر بزرگ عزیزم،تاریخ مصور ایلات جنوب،گنجینه ای از سخن و ادب که برای نسل های جدید کشف نشده ماند.

   2

   1
  3. ناشناس گفت:

   درود بر شما اقای حسینی که به یاد چهره های ارزشمند ایل هستید

   2

   0
  4. علی گفت:

   حقیقتا حاج محمد مقیمی در کنار بزرگان ایل دولتیاری قابل قیاس نیست
   این ایل به تفنگدارانش مینازد نه به ………

   3

   1
   • علی گفت:

    حاج محمد مرد شجاع دلیر و قابل قیاس با هیچ کس نیست البته در این زمانه ولی افرادهای بزرگی دولیاری داشتند که در زمان خودشان هم شجاع و دلیر بودند ولی هیچ یک از آنها این خصوصیات شاعرانه رانداشتند فرق حاج محمد با آنها در مدیر و مدبر بودن و شاعر سرای,امروز طایفه دولیاریست

    1

    0
   • کیانوش گفت:

    بزرگوار عزیز جنابعالی یا دولتیاری رو نمیشناسی یا مرد بزرگی همچون حاج محمد مقیمی رو.در ضمن نگارنده یک فرد فقط از ایلمردان ایل بزرگ دولتیاری رو معرفی کردن و این دلیل بر این نمیشه که دولیاری دیگه کسیو نداره.همانطور که نگارنده محترم فرمودند بیشه ایل دولیاری هیچ گاه خالی از شیر نبوده و نیست و نخواهد بود.و هدف نگارنده تلنگری به جامعه ادبی برای فراموشی این افراد هست.شما ابتدا اطلاعات مقاله و رساله خوانی خودتون رو بالا ببرین بعد اظهار نظر بفرمایین.در ضمن ایل همیشه سر بلندم در تفنگ و تفنگ چینی زبان زد عام و خاص بوده و هست و خواهد بود و مردانی چون کی منوچهر و کی مرتضی و کا شاه محمد دولیاری ،در این ایل دست به ماشه بردند که نتنها دولیاری بلکه باوی وام دار انگشتان طلایی آن ها می باشد.در هر عصر و در هر دوره ای خصوصیات و رفتاری مورد پذیرش جامعه می باشد و از فر دارنده آن شخصیت تجلیل به عمل می آید.ایل همچون زمرد دولیاری که طبق بسیاری اسناد قبل از به هویت رسیدن باوی نام یکی از افراد آن در سندهای ملکی آمده است پس در هر دوره ای نفش آفرینی شیرمردان این ایل در چشمان مردم باوی می درخشد پس نیاز به گفته شما نیس دوست عزیز.

    2

    0
   • باوی گفت:

    ای تفنگشو و کو چه بی ،دولت یاری یعنی همیشه بادولت بودند نه با مردم و یه معنی دیگر یعنی گله دار وحیون دار بودند ،دولت در زبان محلی یعنی حیون دار ،نسل جدیدش هم ……… بسیار دارند در حق حونه باوی

    1

    0
  5. شهروندراستگو گفت:

   جناب اقای حسینی نیک باسلام ارادت خدمت جنابعالی اطلاعات داده شده درمورد طوایف بابویی ناقص میباشد لطفا
   بفرمایید بقیه طوایف بزرگ بابویی از کجا امده اند
   بفر مایید طایفه بزرگ نارگ موسی از قلم افتاده یا زیر مجموعه چهار طایفه دیگر است!!!؟؟
   لطفا مشخص بفرمایید با تشکر

   0

   2
  6. فروغ مقیمی گفت:

   آقای حسینی نیک بسیار سپاسگذارم که حاج بابای مارو با قلم زیباتون به تصویر کشیدین و توصیف کردین،ممنون

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   بودند در ایل دولیاری که جرقه اختلافات و برادر کشی را در باوی بوجود اوردند و بودند در ایل دولیاری در زمانی که باوی اختیاج به بلند شدن داشت و هر روز مورد تاخت و تاز بویر احمد قرار گرفت و دست باوی را نگرفتند.

   1

   0
  8. شهروند گفت:

   ایل فقط شهدای حرم و بس

   0

   1
  9. علیجان اسدپور گفت:

   با سلام به سید بزرگوار اطلاعات شما ناقص است.شما باید بیشتر مطالعه فرمایید.

   0

   0
  10. شاهنامه خوان گفت:

   جناب اسدپور عزیز اگر این مقاله ناقص است ما ممنون میشم از حضرتعالی که کاملش رو بنویسی تا مردم استان استفاده کنند. بدبختی نخبگان استان این است که فقط اظهار نظر یا به نوعی نظریه پردازی میکنند اما نمینویسند به هر حال خرما هم بندر زیاده.

   0

   0
  11. دوست مطلع گفت:

   با سلام خدمت همه ی عزیزان بالاخص نگارنده ی محترم و جناب آقای حام محمد مقیمی که حقیقتأ احترام خاصی برای ایشون قائل هستم و صادقانه بگم همیشه بعنوان یکی از سرمایه های ماندگار منطقه به آن نگاه میکنم و از خداوند متعال میخوام که ماندگار و سرافراز باشند ولی جهت اطلاع دوستان با عرض شرمندگی چند نکته را در ارتباط با طایفه دولیاری خدمت دوستان عرض میکنم امیدوارم مورد دقت این طایفه محترم قرار بگیرد ۱ – دولیاری طایفه است ایل نیست ۲- جسارتأ ضمن اینکه افراد شاخص و خوبی در این طایفه وجود داشته و دارد ولی فرهنگ غالب این طایفه …….. و …………بینی می باشد که همین نگاه ……. باعث ایجاد…… در این طایف شده تا جایی که خود را برتر از دیگران می بینند و جالب اینجاست شدت این موضوع تا جایی پیشروی کرده که هر کسی در این طایفه برادر خودش را قبول ندارد ۳ – با عرض شرمندگی از صداقت هم خیلی خبری نیست …… امیدوارم خداوند همه ی ما را به راه راست هدایت کنند

   1

   0
  12. ر گفت:

   اقای کیانوش چرا از کوره در می ری همین اخلاقتون بده دیگه مگه بنده خدا جز حقیقت چیزی گفت در ضمن طایفه دولیاری(دولتیاری)نه ایل ،ایل باوی می باشد.از عبدشاه،محمد شاه اتون هم بگو

   0

   0
  13. غریبه گفت:

   جناب اقای حسینی شما هیچگونه اطلاعاتی در باره ایل باوی ندارید به قول خودتون شما به خودتون را یک نویسنده جامیزنید

   0

   0
  14. عالیشاه گفت:

   آیا میدونید،بای خون کجایه وبه چه معناست براچی میگن بای خون حضرات دولیاری؟؟؟

   3

   0
  15. پارسا گفت:

   کیانوش خان عزیز آرام تر شما هم لطف کنید دست به قلم شوید بنویسید ازایل باوی وطایفه دولیاری تا ما هم بدانیم البته حاج محمد مقیمی انسانی باتمام خصوصیات مردانگی که فرزندان نیک تحویل جامعه داده است وبا وی به داشتن ایشان افتخار می کند باسپاس از قلم دکتر حسینی وارزوی موفقیت و سربلندی برای ایشان

   0

   0
  16. باوی بزرگ گفت:

   جناب حسینی نیک سپاسگزاریم از برخی مطالب واقع گراتون ولی کمی دقت کنید بهتر است ،طایفه دولیاری معناهای زیادی دارد ،گله داری و یا همیشه با دولت ها بودن دو معنای انست و متاسفانه برادرکشی و خیانت به هم و زیراب زنی

   1

   0
  17. باباوی گفت:

   مطلبی بنویسید که ارزش خوندن داشته باشد جناب حسینی نیک مثل مطالب قبلیتون

   0

   0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • با تلاش نماینده بویراحمد و دنا؛طرح اتصال کهگیلویه وبویراحمدبه آزادراه شیراز-اصفهان آماده جذب سرمایه گذار است
 • تصاویر تشییع سومین کارگر حادثه فولاد یاسوج
 • تعطیلی ۷ ساعت در روز تنها پمپ سی ان جی شهرستان لنده+تصاویر
 • اظهارات پس از شکست رئیس ستاد رئیسی در استان و واکنش به صحبت های رضاتوفیقی در جشن پیروزی روحانی
 • ماه مبارک رمضان فصل رونق گرانفروشی در گچساران+تصاویر
 • فرماندار جدید بهمئی رسمأ منصوب شد
 • کشف حدود ۸۹ کیلوگرم تریاک در گچساران+جزئیات
 • کاریکاتوریست کهگیلویه و بویراحمدی باز هم درخشید/ کسب جوایز دو جشنواره کشوری
 • اخبار استان؛برگزاری چهارمین جشنواره فرهنگ عشایر و اقوام ایران زمین در یاسوج/شهرداری سی‌سخت ۵۵ میلیارد تومان از ادارات کهگیلویه و بویراحمد طلب دارد/۲۰۰ هزار رأس دام در کهگیلویه علیه بیماری آبله واکسینه شد/خرید ۳۰ هزار تن گندم از کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد/نصب ۲۶۲ آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد/برگزاری مراسم بزرگداشت ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در مصلی شهر یاسوج
 • چشم انتظاری ۳۷۴ زندانی بدهکار غیر عمد در زندان های کهگیلویه و بویراحمد
 • اصولگرایان؛ وقت خداحافظی با پایداری‌ها رسیده است؟
 • صادرات دام زنده کهگیلویه و بویراحمد به کشورهای حوزه خلیج فارس/ماجرای قیمت سرسام آور گوشت قرمز و گوشت مرغ در کهگیلویه و بویراحمد + تصاویر
 • “انتخاب روحانی،عقلانیت همراه با دلخوری”
 • “چشم انداز ۵ سال آینده فوتبال ما چیست ؟”
 • مدیرعامل بیمه روستاییان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد: افراد بالای ۵۰ سال تا پایان خردادماه فرصت ثبت نام در صندوق بیمه روستاییان را دارند
 • نقدی بر اهالی رسانه در کهگیلویه ی بزرگ ، اخلاق رسانه ای را رعایت کنید
 • فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد در روستای آبدهگاه باشت تاکید کرد:تلاش برای شناسایی و دستگیری عوامل ۲ قتل در شهر «مادوان» و روستای «کوشک» ادامه دارد
 • سرپرست اداره راه و شهرسازی بويراحمد منصوب شد
 • عارف تاکید کرد:پزشکیان و مطهری خط قرمز ماست
 • وحید محمدی تبار :مخالف بازشماری بیشتر صندوق ها در هیچ شهرستانی نیستم/اعلام نتایج بررسی شکایات و بازشماری آرای در شهرستان های استان