طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵ | کد خبر : 23244 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛ دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک باوي‌، ايلى‌ از ايلات‌ ستان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد می باشد‌. نام‌گذاري‌ و ريشه‌شناسى‌ نام‌ اين‌ ايل‌ به‌ صورت‌ بابوي‌ و بابويى‌ نيز آمده‌ است‌؛ اما مردم‌ این ايل‌ خود را باوي‌ مى‌نامند. در نوشته‌هاي‌ پيش‌ از دورة صفوي‌ […]

  فانوس زاگرس؛
  دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید
  به قلم سیدابوالحسن حسینی نیک
  باوي‌، ايلى‌ از ايلات‌ ستان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد می باشد‌. نام‌گذاري‌ و ريشه‌شناسى‌ نام‌ اين‌ ايل‌ به‌ صورت‌ بابوي‌ و بابويى‌ نيز آمده‌ است‌؛ اما مردم‌ این ايل‌ خود را باوي‌ مى‌نامند. در نوشته‌هاي‌ پيش‌ از دورة صفوي‌ از ايلى‌ به‌ نام‌ باوي‌، بابويى‌ و يا بابوي‌ در منطقة كهگيلويه‌ و يا مناطق‌ لُرنشين‌ نام‌ برده‌ نشده‌ است‌؛ تنها در يك‌ سند ملكى‌ متعلق‌ به‌ يكى‌ از خوانين‌ دشمن‌ زياري‌ كهگيلويه‌ كه‌ در ۱۰۳۸ق‌ نوشته‌ شده‌، از شخصى‌ به‌ نام‌ ملك‌ حسين‌ ولد شاهقلى‌ بابويى‌ دولتياري‌ نام‌ برده‌ شده‌ است‌.

  مقیمی محمد۱

  بنابر تقسيمات‌ سنتى‌، ايل‌ باوي‌ از ۴ طایفه بزرگ‌: شيخ‌ جليل‌، دولياري‌ (دولتياري‌)، عاليشى‌ (عاليشاهى‌) و گشين‌، و ۱۵ تيرة كوچك‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. طایفه‌هاي‌ بزرگ‌ هر يك‌ داراي‌ چند تیره هستند که طایفه دولتیاري داراي تیره های : پيچ آبي، چاله كوني، ملاي تمي ، اولاد ميرزا ، اولاد هادي می­باشد.

   

  طایفه دولتیاری در چند قرن اخیر ( خصوصا صد سال اخیر) یکی از اصلی ترین طایفه­ های ایل باشت بابوئی محسوب می­شود به گونه­ ای که نقش موثری در معادلات سیاسی این منطقه همیشه داشته و از وجه تسمیه واژه دولتیاری ( پشت این واژه تاریخی پر فراز و فرود چند صد ساله نهفته) کاملا هم مشخص است چونکه حوزه نفوذ این طایفه در سه استان کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان می باشد.

   

  از این رو باید گفت؛ بیشه طایفه دولتیاری در طول تاریخ هیچ موقع خالی از شیر نبوده دارای مردانی جسور، شجاع، خوش سخن و بزرگ که از جمله یکی از این بزرگان ( تیره ملای تمی) کسی جز حاج محمد مقیمی نمی­تواند باشد. وی در سال ۱۳۱۱ در روستای آبدهگاه (تنگ میان تنگان) شهرستان باشت متولد و دارای ۲۰ فرزند (۱۰ دختر و ۱۰ پسر) ۴۹ نوه ، ۱۱ نتیجه و ۸۴ سال سن دارد.

   

  حاج محمد مقیمی با قامتی بلند و کت شلواری شیک (همیشه اتو کشیده) و ابروهای پر پشت و هیبتی با صلابت و استوار همچون کوه خامی و درختان تنومند بلوط ملک “جیوری” و منطقه قرغ شده “کُلَک” و دایره المعارفی از مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی منطقه می­باشد.

   

  وی باهوش، مردم دار، مقتدر و منصف، مصلح و همیشه رادیوی به همراه خود ؛ پیگیر و مسلط به اخبار و تحولات کشور و جهان و سرشار از ذوق ادبی و خوش سخن به گونه­ای که در منطقه ملقب به استاد سخن است. از همه مهم­تر علاقه و اعتقاد قلبی به ائمه اطهار و بسیار سادات دوست به طوریکه پیوندهای سببی زیادی با سادات منطقه داشته است. (البته طایفه دولتیاری هم به خاطر اعتقاد و علاقه به ائمه اطهار و سادات دوستی (تکریم سادات) در منطقه زبان زد عام و خاص است).

   

  به هر حال کلام در دست این بزرگوار چون موم؛ نرم و واژه­ها را آن گونه که می­خواهد، شکل می­دهد. در خصوص هر موضوعی صحبت می­شود داستانی تاریخی، اشعاری از سعدی، حافظ، مولوی و شاهنامه فردوسی(مسلط به تفسیروحفظ ۲۰هزار بیت شاهنامه) در وصف و تشریح آن می­سراید گویی همه اینها را از بر و فارغ التحصیل از بهترین دانشگاههای کشور و در همه ادوار تاریخی زندگی کرده است.

   

  با حضور خود در هر محفل و جلسه­ ای آنچنان زیبا، شیوا، رسا و مسلط سخن می­راند که از استاد دانشگاه تا هر تحصیل­کرده­ای دیگری در آن جمع، مهر سکوت بر لب و از این همه اطلاعات ارزشمند لذت و انگشت به دهان و حیران می­مانند. کسی باور نمی­کند ایشان سواد خواندن و نوشتن ندارد و در روستای محروم آهوروک منطقه خان ­احمد باشت زندگی می­کند.

   

  از دیگر خصوصیات بارز و ممتاز حاج محمد مقیمی؛ حل و فصل منازعات محلی، تلاش برای عمران و آبادی منطقه، کشاورز و دامپرور نمونه استانی و همیشه اهمیت ویژه­ای برای تغذیه و بهداشت خود و خانوده­اش قائل بود.

  IMG_20160802_102124

   

  چه افسوس شرایط برای این نابغه سخن فراهم نبود و الا اگر شرایط به گونه­ ای که برای امثال کدکنی­ها در خصوص کسب علم و تحصیلات فراهم بود برای این بزرگ مرد طایفه دولتیاری مهیا میشد شاید چیزی کمتر از شفیعی کدکنی­ها، الهی قمشه­ای­ها و… نداشت که به قول زنده یاد بهمن بیگی اینها فیلسوفان درس نخوانده­ اند.

   

  بنابراین به طور کلی میتوان گفت: حاج محمد مقیمی گنجینه و تاریخ گویای تحولات منطقه و استان است که متاسفانه در ثبت و ضبط مطالب مهم و ذی قیمت این بزرگوار تاکنون کوتاهی شده است و پیشنهاد می­شود که اهل قلم و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیمای استان تا زمانی که ایشان در قید حیات هستند، از این گنج ناشناخته بهره برده و وی را به جامعه استان، خصوصاً قشر فرهیخته و دانشگاهی معرفی کنند.

   

   

   

  نگارنده بر آن است تا این نوشته کوتاه، دست ­آویزی باشد برای تجلیل و بزرگداشت کسانی مثل این بزرگ مرد هم استانی که در عین قهقرا و محرومیت موروثی ناشی از جبر حاکمان و طبیعت سخت و زمخت استان، به دور از هر گونه چشم‌داشتی، التیام‌بخش الام و زخم­های مردم منطقه بودند.

   

  پس به پاس زحمات بی­دریغ و بدون توقع این بزرگواران، حداقل کاری که می توان انجام داد این است که در یادواره‌ها، همایش­ها و مناسبت­های ادبی از این گونه بزرگ مردان تجلیل شود.

  درود خدا نثارشان، عمرشان مستدام و سربلندی‌شان پاینده باد.

  ابرچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  17 نظر برای “دایره المعارف مسائل سیاسی، تاریخی و اجتماعی باشت را بشناسید/ حاج محمد مقیمی استاد سخن”
  1. دانشجو می‌گه:

   متاسفانه بزرگان ایل باوی به نسل های کنونی معرفی نمی شوند و گمنام مانده اند.

   3
   0
  2. کیان کرمی می‌گه:

   درود بر پدر بزرگ عزیزم،تاریخ مصور ایلات جنوب،گنجینه ای از سخن و ادب که برای نسل های جدید کشف نشده ماند.

   2
   1
  3. ناشناس می‌گه:

   درود بر شما اقای حسینی که به یاد چهره های ارزشمند ایل هستید

   2
   0
  4. علی می‌گه:

   حقیقتا حاج محمد مقیمی در کنار بزرگان ایل دولتیاری قابل قیاس نیست
   این ایل به تفنگدارانش مینازد نه به ………

   2
   1
   • علی می‌گه:

    حاج محمد مرد شجاع دلیر و قابل قیاس با هیچ کس نیست البته در این زمانه ولی افرادهای بزرگی دولیاری داشتند که در زمان خودشان هم شجاع و دلیر بودند ولی هیچ یک از آنها این خصوصیات شاعرانه رانداشتند فرق حاج محمد با آنها در مدیر و مدبر بودن و شاعر سرای,امروز طایفه دولیاریست

    1
    0
   • کیانوش می‌گه:

    بزرگوار عزیز جنابعالی یا دولتیاری رو نمیشناسی یا مرد بزرگی همچون حاج محمد مقیمی رو.در ضمن نگارنده یک فرد فقط از ایلمردان ایل بزرگ دولتیاری رو معرفی کردن و این دلیل بر این نمیشه که دولیاری دیگه کسیو نداره.همانطور که نگارنده محترم فرمودند بیشه ایل دولیاری هیچ گاه خالی از شیر نبوده و نیست و نخواهد بود.و هدف نگارنده تلنگری به جامعه ادبی برای فراموشی این افراد هست.شما ابتدا اطلاعات مقاله و رساله خوانی خودتون رو بالا ببرین بعد اظهار نظر بفرمایین.در ضمن ایل همیشه سر بلندم در تفنگ و تفنگ چینی زبان زد عام و خاص بوده و هست و خواهد بود و مردانی چون کی منوچهر و کی مرتضی و کا شاه محمد دولیاری ،در این ایل دست به ماشه بردند که نتنها دولیاری بلکه باوی وام دار انگشتان طلایی آن ها می باشد.در هر عصر و در هر دوره ای خصوصیات و رفتاری مورد پذیرش جامعه می باشد و از فر دارنده آن شخصیت تجلیل به عمل می آید.ایل همچون زمرد دولیاری که طبق بسیاری اسناد قبل از به هویت رسیدن باوی نام یکی از افراد آن در سندهای ملکی آمده است پس در هر دوره ای نفش آفرینی شیرمردان این ایل در چشمان مردم باوی می درخشد پس نیاز به گفته شما نیس دوست عزیز.

    1
    0
  5. شهروندراستگو می‌گه:

   جناب اقای حسینی نیک باسلام ارادت خدمت جنابعالی اطلاعات داده شده درمورد طوایف بابویی ناقص میباشد لطفا
   بفرمایید بقیه طوایف بزرگ بابویی از کجا امده اند
   بفر مایید طایفه بزرگ نارگ موسی از قلم افتاده یا زیر مجموعه چهار طایفه دیگر است!!!؟؟
   لطفا مشخص بفرمایید با تشکر

   0
   2
  6. فروغ مقیمی می‌گه:

   آقای حسینی نیک بسیار سپاسگذارم که حاج بابای مارو با قلم زیباتون به تصویر کشیدین و توصیف کردین،ممنون

   0
   0
  7. ناشناس می‌گه:

   بودند در ایل دولیاری که جرقه اختلافات و برادر کشی را در باوی بوجود اوردند و بودند در ایل دولیاری در زمانی که باوی اختیاج به بلند شدن داشت و هر روز مورد تاخت و تاز بویر احمد قرار گرفت و دست باوی را نگرفتند.

   0
   0
  8. شهروند می‌گه:

   ایل فقط شهدای حرم و بس

   0
   0
  9. علیجان اسدپور می‌گه:

   با سلام به سید بزرگوار اطلاعات شما ناقص است.شما باید بیشتر مطالعه فرمایید.

   0
   0
  10. شاهنامه خوان می‌گه:

   جناب اسدپور عزیز اگر این مقاله ناقص است ما ممنون میشم از حضرتعالی که کاملش رو بنویسی تا مردم استان استفاده کنند. بدبختی نخبگان استان این است که فقط اظهار نظر یا به نوعی نظریه پردازی میکنند اما نمینویسند به هر حال خرما هم بندر زیاده.

   0
   0
  11. دوست مطلع می‌گه:

   با سلام خدمت همه ی عزیزان بالاخص نگارنده ی محترم و جناب آقای حام محمد مقیمی که حقیقتأ احترام خاصی برای ایشون قائل هستم و صادقانه بگم همیشه بعنوان یکی از سرمایه های ماندگار منطقه به آن نگاه میکنم و از خداوند متعال میخوام که ماندگار و سرافراز باشند ولی جهت اطلاع دوستان با عرض شرمندگی چند نکته را در ارتباط با طایفه دولیاری خدمت دوستان عرض میکنم امیدوارم مورد دقت این طایفه محترم قرار بگیرد ۱ – دولیاری طایفه است ایل نیست ۲- جسارتأ ضمن اینکه افراد شاخص و خوبی در این طایفه وجود داشته و دارد ولی فرهنگ غالب این طایفه …….. و …………بینی می باشد که همین نگاه ……. باعث ایجاد…… در این طایف شده تا جایی که خود را برتر از دیگران می بینند و جالب اینجاست شدت این موضوع تا جایی پیشروی کرده که هر کسی در این طایفه برادر خودش را قبول ندارد ۳ – با عرض شرمندگی از صداقت هم خیلی خبری نیست …… امیدوارم خداوند همه ی ما را به راه راست هدایت کنند

   0
   0
  12. ر می‌گه:

   اقای کیانوش چرا از کوره در می ری همین اخلاقتون بده دیگه مگه بنده خدا جز حقیقت چیزی گفت در ضمن طایفه دولیاری(دولتیاری)نه ایل ،ایل باوی می باشد.از عبدشاه،محمد شاه اتون هم بگو

   0
   0
  13. غریبه می‌گه:

   جناب اقای حسینی شما هیچگونه اطلاعاتی در باره ایل باوی ندارید به قول خودتون شما به خودتون را یک نویسنده جامیزنید

   0
   0
  14. عالیشاه می‌گه:

   آیا میدونید،بای خون کجایه وبه چه معناست براچی میگن بای خون حضرات دولیاری؟؟؟

   3
   0
  15. پارسا می‌گه:

   کیانوش خان عزیز آرام تر شما هم لطف کنید دست به قلم شوید بنویسید ازایل باوی وطایفه دولیاری تا ما هم بدانیم البته حاج محمد مقیمی انسانی باتمام خصوصیات مردانگی که فرزندان نیک تحویل جامعه داده است وبا وی به داشتن ایشان افتخار می کند باسپاس از قلم دکتر حسینی وارزوی موفقیت و سربلندی برای ایشان

   0
   0

  دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فانوس زاگرس در وب سایت منتشر خواهد شد

  پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

  نظرات

  وارد کردن آدرس ایمیل اختیاری می باشد

  وارد کردن آدرس وبسایت اختیاری می باشد

  امروز جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • لیگ برتر واترپلو؛نفتی های گچساران در ثانیه های آخر به تساوی رضایت دادند
 • برگزاری کنگره انجمن اسلامی معلمان کهگیلویه و بویراحمد/برگزاری انتخابات و مشخص شدن اعضای جدید
 • تنش در جلسه بررسی مشکلات روستاهای باشت جلوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد+تصاویر
 • اخبار استان؛نماینده بویراحمد: شغل را فقط شغل دولتی تعریف نکنیم/انجام معاینه فنی خودروها با ۲۵ درصد تخفیف در دهدشت/پلمب نمایشگاه اتومبیل در یاسوج به دلیل کلاهبرداری/توده هوای سرد و بارانی وارد کهگیلویه و بویراحمد می‌شود
 • “آیت الله هاشمی ، از افسانه تا واقعیت”
 • جزئیات جدید از کشف جسد دختر ۲۰ ساله در دنا/ قاتل و علت جنایت مشخص شد
 • کاندیدای شورای شهر گچساران و باشت ، چه طرح و برنامه ای دارید ؟
 • نماینده کهگیلویه بزرگ:معدن فسفات چرام نتیجه خواهد داد
 • تاجگردون: موضوع یکسان‌سازی حقوق‌های نیروهای قراردادی هیچ ربطی به انتخابات ریاست جمهوری ندارد
 • پرواز هلی‌شات‌(فیلم برداری هوایی) در کهگیلویه و بویراحمد ممنوع شد/برخورد با خدمات اجباری در تالارهای عروسی
 • گزارش؛کلافگی رانندگان گچسارانی در سایه کمبود جایگاه و صف های طولانی گاز+تصاویر
 • مجوز قبرستان معصوم آباد یاسوج را استانداری صادر کرده است/ تبدیل جنگل شمال شهر به قبرستان
 • توقيف ۹ دستگاه خودروي سواري حامل کالاي قاچاق در گچساران
 • گزارشی جامع از سفر استاندار و جمعی از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد به باباکلان و آب شیرین/مردمی که عمق محرومیت از چشمهایشان پیداست+تصاویر
 • در پی وقوع حادثه منجر به فوت صورت گرفت ؛ برکناری دو سرپرست تاسیسات نفتی نرگسی گچساران
 • ورزش ، نشاط و سلامتی در میان جوانان مله تیمی+تصاویر
 • بازدید رئیس دفتر نماینده گچساران و باشت از پروژه های عمرانی آب و فاضلاب دوگنبدان +تصاویر
 • “تخریب علی لدنی نژاد و حسن نوروزی قابل قبول نیست”
 • خواب سنگین مسئولان و سحر‌خیزی واسطه‌ها جان مرغداران کهگیلویه و بویراحمد را می‌گیرد
 • نماینده بویراحمد و دنا در گچساران:آیت الله هاشمی رفسنجانی اسطوره صبر و اعتدال است