طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 25 ژانویه, 2021 | کد خبر : 126667 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •   بسمه تعالي ‎« راي آزمايشگاه عمومي سياست است »   ‎نظر به اينكه اندك اندك به سيزدهمين دور انتخابات رياست جمهوري و ششمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا و بعضاً در حوزه هايي به انتخابات ميان دوره اي مجلس يازدهم شوراي اسلامي نزديك مي شويم ، بنابريان بحث درخصوص انتخابات و فرآيند صحيح […]
 • فانوس زاگرس؛

   

  بسمه تعالي
  ‎« راي آزمايشگاه عمومي سياست است »
   
  ‎نظر به اينكه اندك اندك به سيزدهمين دور انتخابات رياست جمهوري و ششمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا و بعضاً در حوزه هايي به انتخابات ميان دوره اي مجلس يازدهم شوراي اسلامي نزديك مي شويم ، بنابريان بحث درخصوص انتخابات و فرآيند صحيح برگزاري آن خالي از لطفا نيست . قداست و فصل الخطاب بودن راي اهميت فراوان براي نهاد دموكراسي دارد . خوشبختانه رهبران جمهوري اسلامي هم به اهميت وافر راي براي ثبات و استمرار حكومت بارها اذعان نموده و به اين موضوع وقوف كامل داشته و دارند . چنين ديدگاهي اهميت فراواني از ديدگاه حكمراني مطلوب دارد :
  ‎اولاً راي نه تنها معيار نهايي براي رقابت هاي انتخاباتي در سطح ملي است بلكه معيار نهايي در تصميم گيري ها است .

  ‎ثانياً راي به مثابه ي معيار نهايي درحكمراني مطلوب ، لوازم و الزامات بسياري دارد . راي تنها دارايي و سرمايه شهروندان درحوزه سياست است و تحليل اين نكته مهم است كه شهروند در چه شرايطي حاضر است اين تنها دارايي خود را هزينه يا به امانت سپارد.

  .
  ‎در اين مقال ضمن پرهيز از اطناب ممل و ايجاز مخل ، سه اصل كه در هر كجاي جهان راي دادن برآنها استوار است را بيان و مختصراً شرحي موجز تقديم مي شود . به طور خلاصه ، هرگونه راي دادن در هركجاي جهان باشد بر سه اصل استوار است :

  ‎۱-       اصل اختيار در انتخاب
  ‎۲-       اصل اعتماد به فرآيند انتخابات
  ‎۳-       اصل سودمندي نهاد يا فرد منتخب براي راي دهنده

  ‎باتوجه به اين سه اصل ، فردي كه حق راي دارد ممكن است درهر انتخاباتي يكي از گزينه هاي زير را برگزيند :

  ‎الف- راي ندهد : به تعبير برخي راي پژوهان ، كسي كه انتخابات را تحريم مي كند و شركت نمي كند در حقيقت به طور وارونه راي خود را داده است و بايد برگ راي نامرئي او را به شمار آورد و ديد به چه چيزي راي داده است . نداشتن انگيزه ، بي فايده بودن انتخابات ، اعتماد نداشتن به فرآيند راي و حتي عدم اعتماد به كانديداها و غيره . به هرحال راي همانند هر عمل ديگر دو وجه دارد :

  ‎۱-       اقدام به انجام دادن راي
  ‎۲-       تصميم به ترك آن

  ‎ترك راي نيز خود به نوعي راي دادن است (راي دادن به راي ندادن) . بدين سان ، منطق راي حكم مي كند كه به موازات شمارش آراي داده شده ، آراي داده نشده نيز شمارش شود و تعداد آنها را شمارش كرده و مطالبات و نارضايتي ها را ارزيابي كرد . به هر حال ناديده گرفتن آراي داده نشده از جمله آفات حكمراني مطلوب است كه به ناگزير بر بنياد راي استوار است .

  ‎ب – راي مصلحتي : شهروند ، به اعتبار برخي ملاحظات خارج از منطق راي ، در انتخابات شركت كند . دراين فرض راي دهنده نه با انگيزه تاثيرگذاري ، بلكه از باب تكليف و يا محاسبه ي مصالحي چون از دست ندادن موقعيت و غيره راي مي دهد . مهم نيست به چه كسي يا برنامه اي راي مي دهد ، بلكه صرفاً       مي خواهد جزء تحريم كنندگان نباشد وعوارض آن را به جان نخرد . اين پديده از آفات پنهان راي گيري است كه در ظاهر آمار راي را افزايش مي دهد ، اما ارزش معيار آن را كاهش مي دهد و يا فرو مي پاشد .

  ‎ج – انداختن راي باطله : راي باطله حاكي از اعتراض مدني با استفاده از قواعد دموكراتيك و فرصت انتخابات است . راي دهنده معترض ، بجاي آن كه حاشيه گزيند و خود را از گردونه انتخابات دوره نگهدارد ، مي كوشد از فرصت راي گيري استفاده كند و با ابزار راي ، حضور اعتراضي يا انتقادي خود را نشان دهد و صداي خود را ، ولو خرد وكم اثر ، به اكثريت برساند . راي باطله گواه نارضايتي است و اين مفهوم را دارد كه راي دهنده يا كانديداها را مطلوب نمي داند يا اعتماد به فرآيند انتخابات و نتايج آن ندارد .

   

  ‎در كل ، منطق راي ايجاب مي كند هر آنچه بر آزادي ، اعتماد و بهره مندي راي دهنده از دادن راي ضربه مي زند به دقت كاوش و ترميم شود . اين تنها  راهي است كه مي تواند شهروندان را از يگانه دارايي سياسي خويش نااميد ننمايد و افراد منزوي و معترض را دوباره به كنشگر تبديل و آنان را وارد فرآيند عمل سياسي در سطح ملي كند . راي ابزار روئيت پذيري مخالفان و منتقدان است و مانع از تبديل اعتراضات به             جريان هاي زيرزميني و محافل مولد خشونت مي شود .

  ‎راي آزمايشگاه عمومي سياست است . احترام راي آنگاه حفظ مي شود كه فرآيند انتخابات از همه آسيب ها مصون باشد .

  ‎درپايان رجاء واثق دارد مجموعه نهادهاي تصميم گير درون حاكميت خاصه وزارت كشور ، شوراي نگهبان ، وزارت اطلاعات و . . . در انتخابات ۱۴۰۰ آنگونه تصميم گيري نمايند كه اولاً همه سلايق و افكار كانديداي خود را داشته باشند ثانياً متوليان مسئول اخذ شمارش آراء امين و مورد وثوق مردم باشند ثالثاً نهادها و متوليان تصميم گير بي طرفي خود را عملاً به اثبات رسانند تا انتخابات پيش رو كمترين آراي باطله و مصلحتي را داشته باشد و شهروندان با انگيزه مضاعف در انتخابات شركت كنند .

  ‎رابعاً ترتيبي اتخاذ تا عملاً انتخابات رقابتي شود و صرف اجازه ورود چند نفر به انتخابات بعنوان كانديداها انتخابات را رقابتي نخواهد كرد . انتخاباتي رقابتي است كه كانديداها و احزاب به تساوي بتوانند از امكانات تبليغي موجود بهره برده و مهمتر اينكه بجاي حضور چندشخص مختلف بعنوان كانديدا ، چند فكر و سليقه متهافت مجوز ورود به عرصه رقابت انتخابات را از مسئولين امر دريافت نمايند و با معرفي افكار و ايده ها ، خود را در معرض قضاوت و انتخاب شهروندان قراردهند .

  ‎اميد است با استعانت از خداي سبحان شرايط و لوازمات انتخابات ۱۴۰۰ به نحوي فراهم گردد كه شهروندان ترغيب و تشويق شوند بجاي راي باطله يا راي ندادن يا راي مصلحتي ، انتخابي آگاهانه داشته باشند و به كانديداي مورد اعتماد خويش راي دهند . تذكار اين نكته را هم لازم مي دانم كه با توجه به اينكه اكثريت مجلس شوراي اسلامي با نمايندگان جريان فكري موسوم به اصول گراست ، حاكميت نبايد در فكر همگن و هماهنگ كردن قوه مجريه با قوه مقننه باشد چرا كه تجربه سالهاي ماضي ظهور در ناكارآمدي و غيرموثر بودن اين تاكتيك دارد و تضادهاي معنادار كم عمق في مابين قوه مقننه و مجريه مي تواند شكوفايي ، رشد و توسعه را در پي داشته باشد .

   
  ‎هاشم پوران فرد
  ‎دانش آموخته حقوق و علوم سياسي

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای ““راي آزمايشگاه عمومي سياست است »”
  1. بیطرف گفت:

   و باز هم دکترجان با قلم عالی و همگون خود …حرف دل مردم رو زدین…گچساران عطش شیرمردی چون دکترپوران فرد رو در عرصه ی آتشباره ی سیاست لازم دارد که ان شاء الله اینبار و برااولین بار عطش گچساران با ورود شما ب عرصه ی انتخابات شوراهای شهر خاموش میشود و خورشید مساوات و برابری روشنتر میشود….با جان و دل منتظر روزی هستیم که ب شما شیرمرد رای اعتماد دهیم بلکه رسیدن ب آرمانها باشما مقدور باشد🤗🤗🤗

  2. D گفت:

   ببینین این دکتر ای ماست اول برو از روی همین متن ۱۰بار بنویس تا حداقل نمره املاء ۱۰ بگیری دوم برو تا انتخابات هفته ای دوبار انشاءبنویس که بتونی جمله بندی کنی سوم سبک خراسانی نوشتی که چی بکاربردن کلمات قلنبه و سلنبه دلیل باسوادی نمیشه چهارم رای داده نشده رو چطوری بشمارند .اشکالات دیگه هم داشت که حوصله نداشتم بنویسم و در اخر
   واشه شورای دیل هم ثبتنام کنی رای نمیاری از من به تو نصیحت.

  3. هاشم بزرگزاده گفت:

   دکترپورانفردیکی ازچهرهای تحصیل کرده ومدرس دانشگاه می باشدیارویاور’مردم خصوصامردم بی بضاعت دکترپورانفردچهره ای آشناداردایشون یکی ازخیرین گمنام شهرستان گچساران هست که همیشه بفکرمردم وآبادانی شهروروستایش هست وازخانواده کاملامذهبی وتحصیل کرده می باشد ای کاش درگچساران چندین وچندنفرمثل دکترپورانفردبودکه بادل وجان به مردم خدمت میکردن درودبه تمام عزیزان فعال شهرم درهرلباسی خصوصابرادران پورانفردبه امیدپیروزی دکترعزیزدرشورای شهرگچساران

  4. گرجی گفت:

   علمی و به دور از تعصبات
   احسنت

  5. امیر گفت:

   درود به دکتر پورانفرد

  6. دیل گفت:

   ننویس لطفا ننویس با این املاءضعیف میخواد واسه شورا ثبتنام هم کنه اخ ابخت عسکر

  7. دلارام گفت:

   ابروی دانشگاه آزاد رو هم بردی با این متن نوشتنت.

  8. نفت گفت:

   ایهاالناس ببینید دقت کنید ایشون یکی از مدیران نفت گچساران هست و ظاهرا مدرک دکترا دارن ودانشگاه هم تدریس میکنن. مدیری که چهار خط فارسی بدون غلط نمی تونه بنویسه.میخواد واسه شورای شهر هم ثبتنام کنه عمق فاجعه رو خودتون ببینید

  9. دووو برهه گفت:

   متن شباهت عجیبی با کاراکتر دوو برره داشت اونجایی که در در خواست مرخصی نوشته بود
   لطفا مرا به مدت ۲۰ هفته ول کنید.


  
  امروز پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • فرماندار بویراحمد تغییر کرد+جزئیات
 • اظهارات استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص ویروس انگلیسی/متخصصی که پس از معاینه بیمار گرفتار کرونا شد
 • قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است
 • آشنایی با جدیدترین روش های کاشت مو
 • اسرائیل ایران را به «ترور محیط زیستی» متهم کرد
 • آخرین وضعیت کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 • مروری اجمالی بر چشم انداز اشتغال در گچساران و باشت 
 • بهره‌برداری از فازدوم آبرسانی به دشت امامزاده جعفر با تزریق ۲۹۰میلیارد ریال اعتبار
 • بعد از تصویب لوایح چه خواهید گفت؟
 • افزایش غیر منطقی قیمت گوشت قرمز در کهگیلویه و بویراحمد
 • به تعهد خود که هم سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد عمل کردیم!
 • کهگیلویه و بویراحمد بارانی می شود
 • توافق پشت پرده اسرائیل با آمریکا درباره برجام
 • سونامی سمیه; شکست تمام‌عیار سیاستهای فرهنگی چهل‌ساله
 • عیب یابی و ساده ترین روش تعمیر شیر اهرمی!
 • روی روسیه و چین دوباره حساب باز نکنید
 • با این شرایط مردم انگیزه رای دادن ندارند
 • درخواست آمریكا برای خاتمه جنگ در یمن
 • سایۀ سنگین احمدی‌نژاد بر بازی سیاست!
 • هشدار تازه ایران به غرب درباره برجام
 •