طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج‌شنبه 21 ژانویه, 2021 | کد خبر : 126211 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •     فضیل نادری از کشاورزان پاکوه و دشت امامزاده جعفر گچساران با ارسال یادداشتی به شرح ذیل به فانوس زاگرس نوشت:   امسال سالی بود که از طرف رهبر معظم انقلاب به نام سال جهش تولید نام گرفت. بی شک این نامگذاری صرفا یک نام نبوده ونشان ازدرک عمیق و دغدغه فکری آن رهبر […]
 • فانوس زاگرس؛

   

   

  فضیل نادری از کشاورزان پاکوه و دشت امامزاده جعفر گچساران با ارسال یادداشتی به شرح ذیل به فانوس زاگرس نوشت:

   
  امسال سالی بود که از طرف رهبر معظم انقلاب به نام سال جهش تولید نام گرفت. بی شک این نامگذاری صرفا یک نام نبوده ونشان ازدرک عمیق و دغدغه فکری آن رهبر فرزانه برای برون رفت کشور از رکود اقتصادی در شرایط تحریم های ظالمانه است. درشرایطی که استکبار جهانی و امریکای جنایتکار با اذعان به فشار حداکثری قصد به زانو درآوردن ایران را دارندهمواره تاکید رهبر عزیزمان بر درون زا بودن اقتصاد و کم کردن تاثیر پذیری اقتصاد کشور ازسیاست های مالی جهانی بوده است.

  مقدمه بالا را از باب تذکر به خودم به عنوان یک ایرانی و از طبقه کشاورز و از طرف دیگر برای مدیران و مسئولانی نگاشتم که به محض خاتمه سخنرانی رهبر انقلاب در عید هر سال ، برگه ها و فرم های سال قبل را کنار گذاشته و فرم های اداری جدید مزین به نامگذاری جدید آن رهبر عزیزچاپ می کنند.

  یکی از کارهای زیر بنایی و بسیار امیدوار کننده ای که در راستای رونق وجهش تولید و اشتغال مولد در بخش کشاورزی انجام گرفت پروژه بزرگ ابرسانی به اراضی کشاورزی حوزه شرق گچساران بود که شامل احداث پست برق ۶۶ کیلو ولت ، احداث ایستگاه پمپاژ آب از رودخانه زهره با ده ردیف پمپ برقی وخطوط انتقال آب با قطر های زیاد و ایجاد استخر واسط در پاکوه و ایجاد ابگیر در روستاهای هفتگانه تحت پوشش و نهایتا تخصیص آب به بیش از ۳۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی منطقه با شبکه آبیاری گسترده و تحت فشار بصورت بارانی بود. اطلاع دقیقی از سرمایه گذاری انجام شده در این بخش ندارم ولی با همین توضیح اندک متوجه بالا بودن رقم سرمایه گذاری می شویم.

  بگذریم از اینکه اجرای این طرح با چه فراز و فرودهایی همراه بود وقریب به هشت سال طول کشید. به هرحال انتظار کشاورزان با راه اندازی ایستگاه در سال ۱۳۹۲ به سر آمد و خاک زمین های دیم از گرما تفتیده لب تر کردند.
  اکنون پس از گذشت سه سال از راه اندازی ایستگاه، خوشحالی مردم زیاد دوام نیاورد و باز هم همان مشکل نام آشنای همیشگی-عدم مدیریت صحیح و اصولی- برای استفاده از منابع با بهترین بازدهی و کمترین اتلاف منابع.

  متولی بهره برداری از ایستگاه پمپاژ اداره امورمنابع آب می باشد که بهره برداری از ایستگاه پمپاژ را به بخش خصوصی سپرده است. اکنون این ایستگاه فقط دارای سه پمپ فعال بوده که جوابگوی آب بخش کوچکی از یک روستا هم نمی باشد. منافع بخش بهره بردار(ایستگاه پمپاژ) اغلب در تضاد با منافع تعاونی های آب بران روستاها می باشد(دریافت آب های بیشتر در ازای دادن آب کمتر و اسفتاده از اهرم فشار آب بها برای رها سازی آب). البته این آب حداقلی هم هنگامی رها سازی می شود که مصداق نوش داروی بعد از مرگ سهراب می باشد و مزارع در اثر سرمازدگی و وقفه طولانی در بارش باران آسیب جدی دیده اند.
  کشاورزان بذرهایشان را به امید آب بر زمین ریخته اند در حالیکه آب شیرین زهره با ناکارآمدی ایستگاه پمپاژ به جای تولید گندم، کام شور خلیج فارس را شیرین می کند.

  چگونه می شود با این حد از ناکارامدی، اقتصاد درون زا ایجاد کرد. شما را به خدا مرا متهم به سیاه نمایی نکنید آن را که عیان است چه حاجت به بیان است .فقط کافی است به میان مردم رفت و دید. کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با چه هزینه هنگفتی یک لیتر آب شیرین تهیه می کنند.مسئول محترم حوزه آب و آبخیز داری چگونه شب سر بر بالین گذاشته و راحت می خوابی. صدای زهره شیرین زبان را نمی شنوی که عاجزانه من وتو را می خواند ونمی خواهد با آب شور خلیج فارس پیوند بخورد.این وصلت شور و شیرین امکان پذیر نیست. زهره حق دارد: اولا شیرین است و دوما مال این خاک است. زهره از ما رنجیده است. کمی به خود بیاییم. زهره را به سرنوشت زاگرس و البرز عزیزی که فدای زاگرس شد گرفتار نکنیم. البرز زارعی عزیز-شهید راه طبیعت-روحت شاد.

  مسئولین حوزه آب و آبخیزداری، عاجزانه تقاضا می کنم از پشت صندلی های چرخدارریاست و میزهای اداری بیرون بیایید. حداقل ماهیانه یک بازدید میدانی بکنید .به میان کشاورزان که ولی نعمتان شمایند بروید حرف هایشان را بشنوید. این جماعت نان بازو می خورند و اغلب ساکتند. زبان انتقاد ندارند و شاید ناامید از انتقادند. در نبود تفکر سیستمی و نبود نگرش کلان، آسیب های زیادی دیده ایم. قریب به یک ماه است که باران نباریده ومزارع گندم و کلزاهم در این میان قربانی تعارض منافع ها شده اند.

  مسئولین محترم: کشاورزی شغل مولد وسالم است. سوداگری نیست، دلالی نیست، قاچاق نیست ، سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز نیست، احتکار نیست، رانت نیست، درآمدش در مقایسه با زحمتش زیاد نیست. فقط پاک پاک است. جلوی کشاورز تعظیم کنید و آب بی منت به او بدهید تا از خروج ارز ازکشور در این شرایط تحریم جلوگیری بشود و گندمتان را تامین کنند. مسئول عزیز آیا حاضر هستید فقط یک شب کشاورز را جهت تعویض آب پاش همراهی کنید تا لرزیدن او در زیر آب سرد زمستان و در ظلمات شب را ببینید؟.
  کشاورز سرما را برای تامین نان حلال به جان می خرد ولی کو آب؟؟؟؟کشاورز فقط آب می خواهد و دیگر هیچ.آیا این زیاده خواهی است اگر هست بگویید.کار کردن انفعالی و با راندمان کم با اصول اقتصاد مقاومتی تضاد دارد تولید را جهش و اقتصاد را رونق نمی دهد. با این دست فرمان راه به جایی نخواهیم برد. از مدارخارج شدن هفت پمپ در طول سه سال هیچ توجیهی ندارد اگر قرار بود با این راندمان پایین کار بکنیم اصلا چرا طرح اجرا شد؟ پول آن را به زخم دیگری می زدید.
  خوشحال بودیم که این بار به جای ماهی دادن ماهی گیری یادمان داده اند. طبقه کشاورز برای تک تک مشکلات پیش روی مدیران تحصیل کرده راهکار دارد. برای آبگیری سدهای خاکی خشکیده ، برای احیا ی آبخوان امامزاده جعفر به روش تزریق و احیا ازعمق با ملاحظات زیست محیطی. آبخوانی که طی خشکسالی ۲۰ ساله و برداشت بی رویه، تراز آب آن درحدود ۲۲ متر پایین رفته است. یک دوره ترسالی زیاد و مدیریت دقیق مورد نیاز است تا فقط به تراز قبلی برگردیم.
  امید آنکه هرچه زودتر ایستگاه پمپاژ رفع عیب، مدیریت آن تصحیح و آب پایداردر اختیارکشاورزان قرار بگیرد.

   

  به امید سربلندی ایران عزیز.
  فضیل نادری

   

   

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  28 نظر برای “گلایه های یک کشاورز از بی تدبیری مسولان در وضعیت پیش آمده برای ایستگاه پمپاژ آب پاکوه و دشت امامزاده جعفر گچساران”
  1. محمد گفت:

   سلام
   این کارها همه سیاست خودشان است که ملت زمینهای خود را رها کرده و از این شهر بروند
   این سیاست ترک ستیزی در منطقه است سیاست چندین ساله که در دراز مدت به هدف خود خواهند رسید

  2. آشنا گفت:

   سلام ای کاش تدبیری اندیشه شود ممنون از این مطلب

  3. ناشناس گفت:

   سلام خدا خیرتون بده که درد کشاورزای منطقه رو بازگو میکنید من که گندمام خشک شد رفت

  4. سجادنادری گفت:

   کاملا موافقم ….این درد یک کشاورز نیست بلکه درد همه کشاورزان است

  5. کشاورز گفت:

   متاسفانه تا بوده تاوان بی مسولیتی مدیران بی لیاقت رو مردم (کشاورران) از سفره های روز به روز خالی تر شون میدن.

  6. اغورایل گفت:

   واقعا باعث تاسف است که کشاورزان قربانی سیاست میشوند بعدازانتخابات تا به حال قرار بوده درستش کنند درست نکردند که دوباره موقع انتخابات دارن درست میکنند ایا سفره کشاورزان مهم است یا صندوق های رای

  7. پارسا گفت:

   برادر من کجای این مملکت مدیریت داره که این یکی داشته باشه .شما یک قسمت رو بگو

  8. مهرداد وندا گفت:

   سلام جناب اقای نادری دره شوری عزیز گله و فرمایشات شما کاملا بجاست . انشاله امید وارم گوش شنوایی برای شنیدن و عمل کردن در جهت بر طرف کردن مشکلات وجود داشته باشد .

  9. ایوب نادری گفت:

   با سلام
   متن فوق کاملا تکمیل و صحت ماجرا هست.
   اینجانب به عنوان یک کشاورز به علت کمبود اب و قانون مند نبودن ادعای های امور اب خسارت زیادی خوردم و ازامور اب شهرستان شاکی میباشم.انشالله که امور اب هر چه زودتر به قول خودش عمل کنه و تعداد پمپاژهای موجود در ایستگاه پمپاژ را راه انداری کند.
   متشکرم

  10. غفار نادری گفت:

   واقعا چرا مسولین در بهره برداری از این شبکه ی آب رسانی به کشاورزان کم کاری میکنند?

  11. ناشناس گفت:

   درود بر فضیل نادری عزیز و دوست داشتنی

  12. ناشناس گفت:

   به امید حل مشکلات کشاورزان

  13. سلام گفت:

   کمال تشکراز دردمندی شما آقای نادری، برای این آب و خاک را دارم و ممنونم که این شجاعت را به خرج دادید…. با امید به آنکه کسی صدای کشاورزان را بشنود🙏🙏🙏

  14. عبدالله نادرى گفت:

   باسلام
   ضمن تشكر از پيگيرى شما جناب اقاى مهندس نادرى
   اميدواريم جهت بهبود وضعيت موجود تدابير لازم بعمل ايد

  15. نادرى گفت:

   باسلام
   ضمن تشكر از پيگيرى جناب اقاى مهندس نادرى
   اميدواريم نسبت به بهبود وضعيت موجود تدابير لازم بعمل ايد

  16. قشقايي گفت:

   هيچكس صداي كشاورز رو نميشنوه فقط جلسه ميگيرن فلان ميكنيم بيسار ميكنيم ولي خروجي هم نداره
   تاسف باره

  17. رضا گفت:

   واقعا همه مطالب رو گفتین.ولی کو گوش شنوا.یک ماهه بارون نمیزنه هنوز ما یه قطره آب نزدیم.دلمون خوشه زمینهامون بارانیه.تمام گندمها خشک شده.آخه این چه نظارتیه.حیف حیف حیف ما کشاورزای حلال خور که دلخوش به این مدیران …… هستیم.

  18. ناشناس گفت:

   درود برنادری عزیز که درد دل صدها کشاورز مظلوم را عنوان کردند از مسیولین محترم تقاضای همکاری را داریم متشکریم

  19. رضا گودرزی گفت:

   واقعا همه مطالب رو گفتین.ولی کو گوش شنوا.یک ماهه بارون نمیزنه هنوز ما یه قطره آب نزدیم.دلمون خوشه زمینهامون بارانیه.تمام گندمها خشک شده.آخه این چه نظارتیه.حیف حیف حیف ما کشاورزای حلال خور که دلخوش به این مدیران ……هستیم.

  20. نادرقولی اکبر گفت:

   فرمایشات جناب آقای نادری انصافٱ بحق می‌باشد ،وزارت نیرو هزینه سنگینی ازسفره بیت المال بابت این پروژه ابرسانی ازقبیل احداث سکوی پمپاژ،شبکه برق رسانی ،جاده، استخراب،شبکه لوله گذاری، که اینها تماما هزینه بوده برای اینچنین روزی که با یک آبیاری ازخسارت تنش خشکی برمزارع الخصوص گندم جلوگیری شود.که متاسفانه این امر محقق نمیشه.که اولین چوب کشاورز داره میخوره، تازه هزینه حق آب یکسال زراعی را اداره محترم امور آب از این کشاورزان مطالبه نموده. داد رسی بشه خیلی خوبه ولی کو؟ آفتابه لگن هفت دست شام و نهار یوخ کاکام

  21. پیام گفت:

   درد ایشان از آب پاکوه و شرق گچساران است. درد دشت لیشتر از آبی که هست و سیستم آبیاری که نیست… مدیریت آب مشکل دار است…

  22. حسینی گفت:

   قربون قلم ات ای فضیل نادری الحق والانصاف گل گفتی فوق العاده بود

  23. امید گفت:

   این مملکت کی سر جای خودشه که امور اب افراد درست سرجاشون باشن

  24. کشاورز گفت:

   … وای بر مدیرانی که خودشان را به خواب زده اند…!

  25. آلما گفت:

   ان شاءالله که مشکل کشاورزای عزیزمون حل بشه

  26. مهر گفت:

   خواهشا رسیدگی بشه

  27. ناشناس گفت:

   همین لینک خبر رو باید مستقیم به اطلاع مسیولان کشوری رساند، در سطح شهرستان و استان کاری نمیکنند ان هم شهر بدون نماینده ما


  
  امروز چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/فوت ۲ بیمار دیگر
 • قالیباف بر مسائل سیاسی مسلط نیست
 • زیباکلام: باقی‌ماندۀ آبرو و حیثیت اجتماعی اصلاح‌طلبان از بین خواهد رفت
 • توافق ایران با آژانس مدبرانه بود
 • خدشه در توافق با آژانس بازی در زمین دشمن
 • ماجرای یک فوتی مشکوک به کرونای انگلیسی در کهگیلویه بویراحمد
 • راه برداشتن تحریم‌ها در حفظ برجام است
 • توییترچند حساب وابسته به ایران را بست
 • هشدار فرماندار لنده در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در شهرهای خوزستان
 • زلزله در اصفهان ، سی سخت و یاسوج لرزید
 • شیب تند کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 • بازدید مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران از تیم های سیار بیماریابی+تصویر
 • نقد بی غرض
 • بیانیه عبدالحمید درباره تیراندازی به سوخت‌بران
 • رییس کمیسیون عمران مجلس:‌ منازل نوساز نباید در زلزله سی سخت تخریب می شد /نظام مهندسی باید پاسخگو باشد
 • کرونای انگلیسی به بهبهان رسید
 • نگرانی از مماشات بایدن با ایران
 • دیگر چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم
 • عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد؛ سی سخت نیازمند توزیع عادلانه امکانات بهداشتی است
 • بایدن نمی‌خواهد در برجام ضعف نشان دهد
 •