طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۲ مهر, ۱۳۹۹ | کد خبر : 119467 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •   سید جواد فدایی   در دو یادداشت قبلی(اینجا) (اینجا) شرایط کلی انتخابات و همینطور رفتار انتخاباتی تاجگردون را بررسی کردیم، در این بخش سعی داریم به صورت جداگانه شرایط دو اردوگاه موسوم به اصلاح طلبی و اصولگرایی را بررسی نماییم.   اکنون که مهلت استعفاها به پایان رسید و خبری از استعفای ساسان تاجگردون […]
 • فانوس زاگرس؛

   

  سید جواد فدایی

   

  در دو یادداشت قبلی(اینجا) (اینجا) شرایط کلی انتخابات و همینطور رفتار انتخاباتی تاجگردون را بررسی کردیم، در این بخش سعی داریم به صورت جداگانه شرایط دو اردوگاه موسوم به اصلاح طلبی و اصولگرایی را بررسی نماییم.

   

  اکنون که مهلت استعفاها به پایان رسید و خبری از استعفای ساسان تاجگردون و هادی زارع پور نشد میتوان بهتر از قبل به تحلیل واقعی در این اردوگاه رسید.

   

  عدم استعفای ساسان تاجگردون یک گزاره را به جامعه القا می کند :
  عدم شانس پیروزی برای خود و پایان محبوبیت و کاریزمای تاجگردون ها.

   

  غلامرضا تاجگردون با عدم ثبت نام برادرش با رندی و رصد شرایط از فروپاشی کلونی خانواده خود پیشگیری کرد .

   

  عدم استعفا زارع پور علی رغم صحبتهایی که در محافل مطرح می شد نیز نشان داد ایشان هم برای پیروزی جریان مطبوع شانسی قائل نیست.

   

  اما گزینه های مطرح موجود این جریان یعنی عبدالرحیم رحیمی فرماندار سابق گچساران و بروجرد و حسن نوروزی مدیرکل سابق برنامه بودجه استان و فعلی فارس که نیازی به استعفا ندارد.

   

  رحیمی به صراحت از حضور در انتخابات آتی گفته اما نوروزی یار غار تاجگردون تاکنون در این باره سخنی بر تایید و یا تکذیب خبرها نگفته است.

   

  رحیمی که یکبار با حمایت حاج بهرام تاجگردون پس از آن ابطال تاریخی کاندیدا شد اما برابر مرحوم نبی زاده توفیقی کسب نکرد در انتخابات بعدی نیز به سد شورای نگهبان خورد و از رقابت جا ماند ، اکنون نیز تحرکات خود را منوط به چراغ سبز شورای نگهبان موکول کرده و میخواهد با احتیاط گام بردارد. اما اگر فرض را بر تاییدی ایشان بگیریم باید ببینیم وضعیت رای ایشان چگونه خواهد بود .

   

  در حوزه بویراحمد با وجود زینل زاده و جعفری و همینطور ارا سنتی سید قدرت شانس رحیمی بسیار کم است چرا که در این حوزه آرا به دو بخش قومی و سیاسی تقسیم می شود ، آرا اصولگرا در این حوزه بین کاندیدای اصولگرا تقسیم میشود و آرا قومی نیز به کاندیدای نهایی این حوزه می رسد ، در منطقه بویراحمد با توجه به سنوات قبل آرا اصلاح طلب بسیار کمتر ازدو حوزه باوی و قشقایی است و همین آرا هم لزوما به رحیمی نمیرسد.

   

  در حوزه قشقایی نیز که به احتمال زیاد کاندیدا داشته باشند در نبود تاجگردون تنها زینل زاده شانس کسب رای دارد و رحیمی علی رغم اصلاح طلب بودن نمیتوان رای قابل ملاحظه ای کسب کند.

   

  اما درحوزه باوی وضعیت رحیمی بهتر ازدو حوزه دیگر ست.

   

  رحیمی با وابستگی قومی به دو ایل دولیاری و گشین به رای باوی امیدواراست اما این وابستگی قومی لزوما برای ایشان شانس پیروزی نمی سازد ، بد شانسی رحیمی اینجاست که شاکله مجلس با اکثریت اصولگرا به جامعه این پیام را می دهد که دولت بعدی نیز اصولگرا بوده و در دولت و مجلس اصولگرا وضعیت تحرک و کارکردن برای نماینده اصلاح طلب مهیا نیست.

   

  قطعا این موضوع در رویکرد سیاسی مردم تاثیر گذار خواهد بود و سعی میکنند روی بازنده قمار نکنند.

   

  وضعیت سیاسی مردم نسبت به دوره ای که رحیمی کاندیدا بود به مراتب تغییر کرده است و مردم کمتر درگیر احساسات سیاسی و آرمانی می شوند .

   

  از این رو راقم علی رغم اینکه در جریان اصلاح طلبی گچساران شانس ایشان را بیشتر میداند اما در فرایند کلی انتخابات برای ایشان بخت پیروزی قائل نیست.

   

  اما در اردوگاه اصولگرایان اعم از راست سنتی به نمایندگی حسینی و جعفری و نواصولگرایی به نمایندگی زینل زاده وضعیت کمی پیچیده به نظر می رسد.

   

  از آنجایی که آرا قومی بر آرا سیاسی و تصمیمات جناحی تاثیر گذار است کاندیدا شدن همزمان جعفری و زینل زاده پیروزی سید قدرت را قطعی میکند .

   

  اما چنین اتفاقی بعید به نظر میرسد ، چرا که نه جعفری در سالهای پایانی عمر سیاسی از شکست استقبال میکند نه زینل زاده میتواند در ابتدای مسیر و در یک سال دو شکست را تحمل کند.

   

  زینل زاده که در انتخابات ۹۸ از سوی سیاسیون تنها مانده بود و به تنهایی بار مبارزه را به دوش می کشید می داند در این مسیر یک حرکت اشتباه می تواند هر آنچه تاکنون از سابقه خوب و وجهه اجتماعی بالا حتی در بین هواداران سایر رقیبان اندوخته است را بر باد دهد.

   

  اما درباره زینل زاده و پایگاه رو به رشدش همه رقبا باید احتیاط کنند چرا که تنها کاندیداییست که توان جذب همه قومیت ها و همه تفکرات سیاسی را دارد ، شاید دلیل اینکه سید قدرت و جعفری تاکنون مبارزه را علنی نکرده اند انتظار برای تعیین تکلیف زینل زاده صبور است.

   

  می دانند حضور یا عدم حضور ایشان و حمایت و عدم حمایتشان از یک کاندیدا فرد پیروز را ماه ها قبل از انتخابات مشخص می کند.

   

  به عبارتی زینل زاده شاید در این انتخابات به دلایلی چند شانس پیروزی بالایی نداشته باشد اما قطعا شرط لازم برای پیروزی هر فردیست .

   

  اما علیمراد جعفری که دومین میاندوره گچساران و باشت را درمبارزه ای نفس گیر از آن خود کرده بود اکنون در میاندوره ای دیگر دنبال تکرار آنچه در شیراز و تهران جست و جو می کرد است.

   

  او که بعد از ۸۴ در سه انتخابات پیاپی در گچساران و شیراز قافیه را به رقیبان باخته بود اکنون میخواهد ازآخرین شانس خود استفاده کند و به قول خودش حتی اگر یک رای داشته باشد .

  اما وضعیت او به دو دلیل در انتخابات پیش رو خوب نیست .

  اول کاندیدا شدن در شیراز با حمایت تاجگردون و وحدت آنها در آن سال و دوم عدم حمایت از زینل زاده در انتخابات ۹۸.

   

  ایشان بخش زیادی ازآرا سیاسی خود را برای دلیل اول از دست داده است و بخش اعظم آرا قومی خود را به دلیل دوم.

   

  او حتی لیدرهای باوی خود را کنار رقیب اصلی اش یعنی سید قدرت میبیند و میداند از رای چند هزارتایی باشت خبری نیست.

   

  شاید امید جعفری به آرا تاجگردون باشد اما در تحلیل گذشته نوع چینش و پراکندگی آرا تاجگردون را توضیح دادیم و از همین رو معتقدم از این سبد طرفی نخواهد بست.

   

  اما به سراغ تنها کاندیدای اصولگرای باوی برویم ، جایی که سید قدرت در حوزه منطقه ای خود رقیب داخلی ندارد و تنها رقیب منطقه ای و غیر همفکرش احتمالا شانس کمی برای عبور از شورای نگهبان دارد.

   

  سید قدرت علی رغم هجوم اولیه ای که بعد از رد اعتبارنامه تاجگردون از سوی تیفوسی های رقیب به ایشان شد اما بازیابی خوبی داشته و توانسته تاکنون لیدرهای مهمی از آرا تاجگردون جذب کند اما به همان دلیلی که پیش تر ذکر شد فعلا میل چندانی به علنی کردن آنها ندارد.

   

  ایشان علاوه بر پایگاه سیاسی خوبی که دارد و اکثر لیدرهای جریانی را جذب کرده و کنار خود می بیند میتواند روی بخش اعظم آرا باوی تاجگردون حساب کند و این ویژگی را دارد که با ادبیات خاص خویش حتی دشمن ترین فرد را کنار خود بنشاند کما اینکه در انتخابات ۹۸ توانست اطرافیان جعفری (و حتی گفته میشود خود جعفری ) را جذب نماید.

   

  سید قدرت در صورتی که بتواند زینل زاده را قانع نموده و ایشان را ترغیب به حمایت از خود کند میتواند همین امروز جشن پیروزی خود را برگزار کند ، اما تا آن زمان مجبور است دست به عصا حرکت کند و هرچند تاکنون تعدادی از لیدرهای بویراحمدی زینل زاده را به سمت خود کشانده است و از آنان قول همکاری و حمایت گرفته است.

   

  اما از آنجایی که زینل زاده بدون هیچ تلاش و درخواستی در ماه های اخیر بخشی از آرا شهری و بویراحمدی و قشقایی تاجگردون را کنار خود می بیند سید قدرت باید از خیز جدی برای کسب رای جدید در بویراحمد بر حذر باشد و فعلا به آرا سنتی خود در این حوزه قانع باشد.

   

  اما همانطور که قبلا گفته شد سید قدرت و جعفری در قشقایی که احتمالا کاندیدا خواهند داشت رای قابل توجهی ندارند اما وضعیت برای حسینی با وجود حاج ایاز آقایی و سرهنگ نوروزی و سرهنگ بمانی و البته احتمالا علی محمد آقایی کمی بهتر از جعفری به نظر می رسد.

   

  در مجموع راقم در حوزه اصولگرایی شانس سید قدرت را بیشتر دانسته ولی نقش زینل زاده برای تعیین فرد پیروز و تحت تاثیر قرار دادن کل انتخابات را نباید نادیده گرفت .

   

  در بخش بعدی تحلیل به سراغ حوزه قشقایی خواهیم رفت که فعلا به دلایل زیادی از این ایل نه دود سفید بلند شده است و نه دود سیاه و این یعنی اینکه هنوز تنورشان گرم نشده است.

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  4 نظر برای “بررسی و تحلیل انتخابات میاندوره ای گچساران و باشت (بخش سوم)”
  1. هادی گفت:

   خدایی چقد آدم بیکاریه این آقای فدایی .. ملت نون ندارن بخورن ایشون تحلیل سومشو نوشته در مورد انتخابات …

  2. شهروند گفت:

   عجب تحلیل آبکی

  3. كر باوي گفت:

   تحليل منصفانه اي بود

  4. ناصر ‌ گفت:

   دوست عزیز فکر میکردم شماها قابل اعتماد و اعتنا هستید
   اما هم نوشتت کار نشده معلوم شد همش اشتباه بوده
   پس زور نزن برا حسینی


  
  امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • رئال مادرید فاتح اولین ال کلاسیکو در دوران كرونا
 • راه خدمت، فقط از مجلس نمی‌گذرد
 • شاهرود در لیست وضعیت بحرانی کشور
 • سردار آزمون مشکوک به ویروس کرونا
 • آخرین جزئیات اعطای وام‌های دانشجویی
 • کاهش وزن وفشار خون بایک نوشیدنی خوش طعم
 • سهم ۵۰ تا ۷۰درصدی اجاره‌بها از درآمد خانوارها
 • بعد از ۵۰ سال تلاش می‌کنم به معنای واقعی ببینم
 • فهرست مشاغلی که در ۴۳ شهرستان با وضعیت بحرانی تعطیل می شوند
 • زمین خواران ۱۱۰ درخت بلوط را در یاسوج قطع کردند+تصاویر
 • ویروس کرونای فعلی با ویروس اسفند ماه تفاوت دارد
 • رئیس جمهور پاسخگوی مرگ و میر بالا باشد
 • عوارض پساکرونا در بازماندگان کووید۱۹درمان دارد؟
 • FATF ایران را در لیست سیاه نگه داشت؛ محدودیت‌های سخت‌تری در راه است؟
 • سرقت ۵ میلیاردی از خانه زن ثروتمند
 • نگاهی به سیره امام حسن عسکری(ع)
 • سرپرست معاونت عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • نباید معلمان غیررسمی را بلاتکلیف بگذاریم
 • پیش‌بینی وضعیت هوا طی چند روز آینده
 • ماجرای فروش ‌جسد ‌به ‌ضایعاتی
 •