طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۶ شهریور, ۱۳۹۹ | کد خبر : 117579 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •   سید جواد فدایی/بخش دوم   در بخش اول تحلیل توانستیم به صورت اجمالی جریان کل انتخابات را منهای تحرکات و برنامه های احتمالی ایل قشقایی بررسی کنیم ، همانطور که عرض کردم برای بررسی دقیق تر آینده و تصمیمات سیاسی این در انتخابات آتی نیاز به گذشت زمان داریم چرا که تاکنون حرکت ملموسی […]
 • فانوس زاگرس؛

   

  سید جواد فدایی/بخش دوم

   

  در بخش اول تحلیل توانستیم به صورت اجمالی جریان کل انتخابات را منهای تحرکات و برنامه های احتمالی ایل قشقایی بررسی کنیم ، همانطور که عرض کردم برای بررسی دقیق تر آینده و تصمیمات سیاسی این در انتخابات آتی نیاز به گذشت زمان داریم چرا که تاکنون حرکت ملموسی دیده نشده است.

  اما یک زاویه دیگر انتخابات آتی که در بخش قبلی قول دادیم مورد بررسی قرار دهیم رفتار انتخاباتی تاجگردون و چرایی آن است.

  ابتدا به نظر راقم تاجگردون سه گزینه بیشتر ندارد .
  گزینه اول سکوت کامل در انتخابات بدینصورت که نه از کسی حمایت می کند و نه کسی را تخریب.

  گزینه دوم عدم حمایت از فرد یا جریانی خاص ولی تخریب برخی از کاندیدا .
  گزینه سوم نیز حمایت از یک فرد یا جریان.

  اما آنچه از شناخت رفتار این سالهای تاجگردون و رفتار کلی خانواده تاجگردون بر می آید اینست آنها به دلایل مختلف سکوت کامل خواهند کرد و از کسی حمایت نمیکنند ، یک سکوت تاثیر گذار.

  حال به چرایی این موضوع بپردازیم.
  اصولا خانواده تاجگردون چه بخواهیم چه نخواهیم به دلایل مختلف ، فارغ از جریانات سیاسی یک کف رای متنوع حدودا بیست هزارتایی مشتمل بر باوی و بویراحمدی و قشقایی و اقلیت های قومی دیگر دارند ، پایگاهی که از لحاظ سیاسی اصولگرای تندرو تا اصلاح طلب زاویه دار با نظام در آن دیده می شود .
  این کف رای و پایگاه به هیچ وجه نگاه جریانی به تاجگردون ها ندارد کما اینکه اگر تاجگردون دیگری با پرچم پایداری هم به میدان بیاید همین آرا را در سبد خود خواهد داشت.

  از این رو تاجگردون ها این پایگاه را که حاصل یک قرن روابط خانوادگی و ارتباطات قومی و همینطور رفتار کاریزماتیک خود میدانند یک سرمایه شخصی محسوب می کنند و ترجیح می دهند آن را پای کسی خرج نکنند که باز پس گیری آن سخت باشد.
  آنها ثابت کرده اند اگر خودشان در قدرت نباشند بنا به دلایلی نسبت به تحرکات و اتفاقات منطقه بی تفاوت می شوند ، رفتاری که در بلند مدت باعث شده پایگاه اجتماعی آنها در نبودشان کمترین آسیب را ببیند.

  اما اینکه چرا تاجگردون حاضر نمی شود آن را پای کسی دیگر بریزد فارغ از اینکه آرا خود را سرمایه خانوادگی می داند اینست که جریان اصلاحات شهرستان را در موفقیت های خود بی تاثیر می داند ، کیست که ازعمق اختلاف فکری شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان شهرستان و تاجگردون بی اطلاع باشد؟

  آنها هر چقدر به حاج بهرام نزدیکی فکری دارند همانقدر با غلام رضا تاجگردون فاصله دارند و اساسا مثل سرانشان در تهران او را اصلاح طلب نمی دانند کما اینکه در بحث رد اعتبارنامه تاجگردون نه تهران نشین ها ونه شهرستانی ها هیچ حرکتی از خود نشان ندادند.

  خب ، تاجگردون وقتی چنین مسائلی را می بیند و میداند این جریان در تصمیمات سیاسی شهرستان بی تاثیر است و حتی به یقین رسیده که این افراد با این نام و عنوان از پیروز کردن یک فرد حتی در انتخابات شورای شهر عاجز هستند دلیلی نمی بیند سرمایه اجتماعی خود را پیش کش کاندیدای آنها کند ، بالاخره در ایده آل این خانواده مردم باید بدانند مادامی که تاجگردون ها در صحنه نباشند هیچ اصلاح طلبی توان رقابت با رقیب را ندارند.

  ضمن اینکه به گواه موافق و مخالف در این موضوع ویژگی انحصار طلبی ذاتی آنها برجسته است و نمیتوان به راحتی از کنار آن گذشت.

  موضوع بعدی که احتمالا تاجگردون از آن استقبال کند اتحاد باوی و انشقاق قشقایی است ، اتحاد باوی برای پیروزی هر کاندیدایی چه چپ چه راست این مسئله را تداعی میکند که ایل باوی با توجه به جمعیتش همیشه تعیین کننده فرد پیروز خواهد بود .
  اما انشقاق قشقایی از این جهت می تواند برای تاجگردون ایده آل باشد که نتایج انتخابات های قبل را بررسی کنیم و بدانیم در صورتی که بویراحمد طبق معمول یک کاندیدا و باوی دو کاندیدای قدر داشته باشند اتحاد قشقایی میتواند خطرناک ترین اتفاق ممکن باشد.

  اتفاقی که کلید آن از سال ۹۴ زده شد و تاجگردون از کاندیدای قشقایی رای ترک بیشتری داشت ، قشقایی ها وقتی یک کاندیدا را متعلق به خود ندانند و بودن آنها را مصلحتی و صرفا برای رای نیاوردن دیگران تعبیر کنند هرگز یکپارچه نمی شوند حتی اگر مثل سال ۹۸ از تاجگردون سر خورده شوند و در خانه بشینند نمیخواهند جاده صاف کن پیروزی دیگران باشند.

  تاجگردون ها یکبار آن هم صرفا به وسیله بهرام تاجگردون از کاندیدایی به غیر از خودشان حمایت رسمی کردند آن هم حاج رحیمی بود که اولا منجر به پیروزی نشد و دوما باعث ایجاد اختلافات زیاد داخلی گردید ، به صورتی که هواداران سیاسی و سنتی این خانواده هنوز آن را اشتباهی بزرگ و شکستی بد موقع بیان می کنند و همین هم باعث شد چهار دوره دستشان از قدرت دور بماند .

  در پایان مهمترین دلیل عدم حمایت از یک کاندیدای غیر از تاجگردون توسط این خانواده را باید مسئله دیگری دانست.

  تجربه قبلی ثابت کرد حمایت آنها از یک فرد لزوما ایجاد پیروزی نمی کند و در ماجرای حمایت از رحیمی مشخص شد آن تنوع رای که ابتدای تحلیل ذکر شد باعث می شود در نبود تاجگردون ها هر کسی مسیر سیاسی و قومی خود را پیش بگیرد و حمایت تاجگردون از یک کاندیدا اگر منتج به پیروزی نشود در دوران بعدی نیز خود تاجگردون ها از آن آسیب خواهند دید و این چیزی نیست که مطلوبشان باشد.
  ضمن اینکه در حال حاضر تنها کاندیدای مطرح اصلاح طلب عبدالرحیم رحیمی است که در دوران بیماری تاجگردون تحرکاتی مبنی بر کاندیداتوری از ایشان دیده شد و همین هم موجب شد تاجگردون او را با سیاست از گچساران دور کند و اگر اشتیاق خادمی استاندار لرستان برای کار با رحیمی نبود در همین اسفند ماه میتوانست دردسر بزرگی برای نماینده سابق ایجاد کند.

  اما رفتار سیاسی هواداران تاجگردون مسئله ایست که راحت تر قابل تحلیل است .
  بخش کمی از این پایگاه که تیفوسی های تاجگردون هستند در انتخابات سکوت می کنند و اصلا تا بازگشت یک تاجگردون دیگر پای صندوق نخواهند رفت ، بخش اندک و کم تاثیر دیگری سعی میکنند آن کسی را که عامل تیره روزی امروز تاجگردون می دانند تخریب کنند و از رقیبش حمایت کنند ، ولی بخش اعظم هواداران تاجگردون اگر سیاسی فکر کنند به پایگاه سیاسی خود باز می گردند و بخش قومیتی آن به کاندیداهای ایل خود رای می دهند و از همه مهمتر آرا خاکستری ایشان که نه سیاسی رای می دهند و نه قومیتی ، به سمت کسی گسیل می شوند که شانس پیروزی بیشتری دارد ، به عبارتی دیگر روی برنده شرط می بندند ، که این بخش شاید تعیین کننده پیروز نهایی و یا ایجاد کننده اختلاف فاحش فرد پیروز و بازنده یا بازنده های انتخابات باشند.

  (در هفته های آینده به مرور بخش های بعدی این تحلیل در دو حوزه سیاسی اصولگرایان و اصلاح طلبان ، حوزه قشقایی و معادلات کاندیداهای جدید و کمترشناخته شده تکمیل و خدمت مخاطبین عزیز ارائه خواهد شد.)

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  10 نظر برای “تحلیل و بررسی انتخابات میاندوره گچساران و باشت/سه راه پیش روی تاجگردون”
  1. ایدر گفت:

   هر کی غلام گفت ،مردم رای میدن،اون سال ک دست رحیمی بهرام برد بالا،ناسایسته سالاری بود،اگر شایسته سالاری کند غلام،فرد مورد نظرش پیروز خواهد شد..

  2. ناشناس گفت:

   خوب و تقريبا نزديك واقعيت بود

  3. Roozbeh گفت:

   دلتون به ایی حرفا صد من یه غاز خوش کنید تا موقعی که بیاد تمام تحلیلا ابکیتون دود بشه بره هوا.درود بر تاجگردون😘

  4. ناشناس گفت:

   عالی بود عالی

  5. ناشناس گفت:

   تیفوسی های تاجگردون، انگار لیگ ایتالیاست.
   چه لزومی داره همچین تحلیلهای آبدوغ خیاری ای کرد؟

  6. مصطفی گفت:

   افرین.تحلیل دقیقی بود.مشخصه جو منطقه را خوب میشناسی

  7. دانشجوی اصولگرا گفت:

   برداشت من این بودکه شمافقط وفقط میخواهیدبه جامعه مجازی بگوییدمن هستم من کسی هستم مثلا منعلم دارم من میتوانم وخودی نشان بدیداین یک عارضه ایی است،یک بیماری به نام خودکم بینی ویک بیماری شایع درمیان اقوام وتیره های مختلف ،که درکودکی بعلت مردسالاربودن خانواده کودک دچارضربه روحی وروانی میشودخواهش میکنم موش به جارونباشیدشمانمیتونیدخودتون رومدی روتحلیل کنیداومدی اساتیدعلم وسیاست اقای تاجگردون روونظرش دراینده روتحلیل میکنیدبرادتاجگردون رومن وتولایقش نبودیم اصلابه فکرش هم نمی ایدکسی روتخریب کنه اونهم تخریب گران روکه همه میشناسن،بسیاری ازنیروهای علمی معرفتی ودینی ازقشرتخریب گرجداشدن تواومدی میگی تاجگردون ………برادرم عزیزم تاجگردون یک محقق علمی اقتصادی وسیاسی هست وعضوهیات علمی یک دانشگاه معتبرکشوری توکجاواون کجا.

  8. گچساران وبویر احمد گرمسیری بابا کلان گفت:

   اکثر طرفداران تاجگردون به این نتیجه رسیدن چون مجلس اصولگرا است واصلاح طلبان قبول هم بشوند فایده ندارد برای مردم سپس تصمیم گرفتند که به اقای حاج علیمراد جعفری رای دهند چون ایشان اصلحتر از کاندیدهای دیگر است

  9. شهروند گفت:

   دقیقا واقعیت امر رو بیان کردین

  10. ت گفت:

   متسفانه اقای تاجگردون به علمی کاربردی یک گچساران که پاتوق مدرک بود وهرکارمندی مدرک میخواهد اونجا ثبتنام میکند واقای تاجگردون حمایت خواست ازاین موسسه میکند


  
  امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • رئال مادرید فاتح اولین ال کلاسیکو در دوران كرونا
 • راه خدمت، فقط از مجلس نمی‌گذرد
 • شاهرود در لیست وضعیت بحرانی کشور
 • سردار آزمون مشکوک به ویروس کرونا
 • آخرین جزئیات اعطای وام‌های دانشجویی
 • کاهش وزن وفشار خون بایک نوشیدنی خوش طعم
 • سهم ۵۰ تا ۷۰درصدی اجاره‌بها از درآمد خانوارها
 • بعد از ۵۰ سال تلاش می‌کنم به معنای واقعی ببینم
 • فهرست مشاغلی که در ۴۳ شهرستان با وضعیت بحرانی تعطیل می شوند
 • زمین خواران ۱۱۰ درخت بلوط را در یاسوج قطع کردند+تصاویر
 • ویروس کرونای فعلی با ویروس اسفند ماه تفاوت دارد
 • رئیس جمهور پاسخگوی مرگ و میر بالا باشد
 • عوارض پساکرونا در بازماندگان کووید۱۹درمان دارد؟
 • FATF ایران را در لیست سیاه نگه داشت؛ محدودیت‌های سخت‌تری در راه است؟
 • سرقت ۵ میلیاردی از خانه زن ثروتمند
 • نگاهی به سیره امام حسن عسکری(ع)
 • سرپرست معاونت عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • نباید معلمان غیررسمی را بلاتکلیف بگذاریم
 • پیش‌بینی وضعیت هوا طی چند روز آینده
 • ماجرای فروش ‌جسد ‌به ‌ضایعاتی
 •