طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۵ اسفند, ۱۳۹۴ | کد خبر : 11735 | نویسنده : sajad |
 •   

  فانوس زاگرس؛   به قلم ابوالحسن حسینی نیک   ملا ابوالفتح رضوانی از طایفه با امیرشیخی (بامیشخی) یکی از طوایف ایل باشت بابوئی استان کهگیلویه و بویراحمد در سال۱۲۹۱ در روستای دمیه شهرستان باشت متولد شد و در سال۱۳۸۴ در سن ۹۳ سالگی درگذشت و در شهرستان گچساران به خاک سپرده شد.   آقای رضوانی […]

  فانوس زاگرس؛

   

  به قلم ابوالحسن حسینی نیک

   

  ملا ابوالفتح رضوانی از طایفه با امیرشیخی (بامیشخی) یکی از طوایف ایل باشت بابوئی استان کهگیلویه و بویراحمد در سال۱۲۹۱ در روستای دمیه شهرستان باشت متولد شد و در سال۱۳۸۴ در سن ۹۳ سالگی درگذشت و در شهرستان گچساران به خاک سپرده شد.

   

  آقای رضوانی انسانی اخلاق مدار، مردم­دار، شاهنامه خوانی بنام، طبیب محلی حاذق و سیاستمداری باهوش به طوریکه قبل از انقلاب در معادلات سیاسی منطقه خصوصا نهضت ملی شدن نفت نقش قابل توجهی داشت.

   

  البته در مقاله­ای تحت عنوان “جراحی حیرت­ آور جمجمه در استان کهگیلویه و بویراحمد” به نبوغ پزشکی زنده یاد ملا ابوالفتح رضوانی قبلا پرداخته شد اما این فرهیخته علاوه بر بعد پزشکی به لحاظ اخلاقی، حماسی و سیاسی دارای خلاقیت و توانایی منحصر به فردی به گونه­ ای که زبان زد عام و خاص در منطقه است و به همین منظور این نگارنده در نظر دارد به صورت جداگانه به تجزیه و تحلیل ابعاد شخصیتی وی بپردازد.

  الف) اخلاقی

  زنده یاد ملا ابوالفتح رضوانی همیشه انیس و مونس قرآن و به نوعی ارتباط معنوی خوبی با دعا و نهج البلاغه داشتند. در روزگاری که فقر و تنگدستی بر مردم منطقه چیره و به اوج خود رسیده بود و هر کسی برای نجات جان خانواده خود از فرط گرسنگی؛ ناچارا رو به غارت و غارتگری آورده بودند به گونه­ ای که دزدی در جامعه آن روز این دیار یک ارزش محسوب می­شد. اما ایشان با توجه به نفوذ خود هرگز حاضر نشد دست به کاری زند که باعث رنجش و ناراحتی دیگران شود. روحیه حل و فصل مشکلات مردم، حمایت از محرومان و ستم­دیدگان و تکریم سادات توسط این بزرگوار بیشتر برگرفته از همین ارتباط و شناخت خوبی که از کلام حق یعنی قرآن مجید و کتاب نهج البلاغه داشت به گونه ­ای که دینمداری وی بر سر زبانها بوده و هست و در آن زمان مشهور بود و می­گفتند “به قرآنی که من حونی ملا ابل ” (به قرآنی که داخل منزل ملا ابوالفتح است).

  ب) حماسی

  آیین شاهنامه خوانی از گذشته­ های دور تاکنون در بین مردم ایلات وعشایر این منطقه ساری و جاری بوده اما این آیین اکنون رو به فراموشی می­رود. هرکس با شاهنامه آشنا باشد قطعا وطن پرست و نیک منش خواهد ماند. آقای رضوانی به خاطر انس و علاقه به شاهنامه بدون شک یکی از بهترین شاهنامه خوانان منطقه بود. این بزرگوار علاوه بر آواز دلنشین حماسی خود در تفسیر وتحلیل شاهنامه هم کم نظیر بود که به اعتقاد کارشناسان معمولا این دو خصیصه در یک فرد به ندرت پیدا خواهد شد. انس آقای رضوانی با شاهنامه آنچنان عمیق بود که جملات قصار و زیبای در خصوص شاهنامه بیان کردند که هنوز در اذهان عمومی مردم، خصوصا نخبگان منطقه به یادگار باقی مانده مثل “شاهنامه یک دانشگاه بدون هزینه” یا “شاهنامه نهج الفصاحه ما ایرانیان” است به طوری که در روزهای آخر عمر شریف خود ابیاتی از شاهنامه فردوسی را به زبان می­آورد از جمله:

  بگو ای جهان پرفریب پس هر فرازی نهاده نشیب

  جهان چون من چون تو بسیار دید نخواهد همی با کسی آرمید

  جهان یادگاریست ما رفتن زماها بماند همی گفتنی

  بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد

  این بزرگ مرد دیارمان با توجه به روح حماسی، سلحشوری و وطن پرستی که از شاهنامه به ارث برده بود با شروع جنگ تحمیلی در حدود ۶۵ سالگی جهت تشویق و انگیزه به جوانان وهمچنین ادای دین خود به کشور عزیزمان در جبهه­ های حق علیه باطل (کردستان) حضور یافتند.

  ج) سیاسی

  ملا ابوالفتح رضوانی سیاستمداری باهوش و صاحب نفوذ در سه دهه سی، چهل و پنجاه منطقه بطوریکه وقتی حوادث سالهای دهه ۳۰ و ۴۰ را بیان می­کرد گویا از روی کتاب می­خواند و جالب­تر اینکه ایشان در سن ۹۰ سالگی ساعتها چهارزانو بدون تکیه به چیزی بسیار لذت بخش و دقیق صحبت می­کرد. در واقع مرحوم رضوانی گنجینه و تاریخ گویای تحولات این استان  بود که متاسفانه در ثبت و ضبط مطالب مهم و ذی قیمت این بزرگوار کوتاهی شد.

  آقای رضوانی با توجه به استعداد خدادای و هوش سیاسی خود همیشه سعی می­کرد نقش مهمی در معادلات سیاسی منطقه و حتی جنوب کشور ایفا کند به همین خاطر عده قلیلی ایشان را چون اتفاقات آن روز کشور را برای مردم روشنگری می­کرد، نمی­توانستند تحمل کنند و از سیاست تفرقه بینداز حکومت کن زمینه تبعید وی را به مدت ۱۴ سال در نقاط مختلف کشور فراهم کردند.

   

  می­توان گفت حاکمیت پهلوی ها در این تلاش بودند افرادی که آیت­ الله کاشانی و دکتر مصدق را در این نهضت همراهی می­کردند به نوعی حذف و مورد غضب خود قرار دهند و این موضوع را نگارنده در یک سری مقالات تحت عنوان انتخابات مجلس شورای ملی کهگیلویه (در سه دوره مشروطیت و پهلوی اول و دوم ) برای مردم در حد بضاعت علمی خود روشنگری کرد.

   

  همچنین این بزرگوار در ارتباطات و مراودات خود با صاحب منصبان و دولتیان بسیار سنجیده و حساب شده عمل می­کردند. به عنوان مثال یکی از امرای ارتش که فرمانده ستون اعزامی به منطقه (تکیه – ده ­بزرگ ) جهت امحائ کشت خشخاش و سرکوب عشایر آمده بودند به شکلی تدبیر به خرج دادند که بدون کمترین درگیری و خسارت عقب نشینی نمودند به گونه­ای که آن فرمانده به مرحوم رضوانی گفت افسوس بسی گنج که در ویرانه پنهان است.

   

  بر این اساس، در همان زمانی که دکتر مصدق درحال برداشتن قدم ­هایی جهت ملی شدن صنعت نفت بود، مسترجیکاک، جاسوس مکار انگلیسی، که از اعتقادات مردم این خطه آگاه بود خود را به شکل یک روحانی در آورده و همه جا به پیروان خود شعار: “هرکی مهرعلی مِن دلسه، نفت ملی سی چنسه ” را آموخته بود و از آنها خواسته بود که این شعار را در هرکوی و برزن بر زبان بیاورند، تا جلوی این حرکت ملی گرفته شود.

   

  به هر حال ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت یکی از روزهای ملی ما ایرانیان که در تقویم تاریخ از با اهمیت ­ترین روزهای سال می­باشد و کل ملت ایران از این حرکت مدنی حمایت کردند و ما مردم منطقه کهگیلویه و بویراحمد نیز به عنوان جزیی از ملت ایران در این خوشحالی و حرکت ملی خود را شادمان و پیروز می­دانیم.

   

  البته باید گفت مردم منطقه ما در وقایع تاریخ نگاری کشور از جمله ملی شدن نفت مظلوم واقع شدند، به این علت که نقش قابل توجهی را نه فقط در این حادثه بلکه در دیگرحوادث مهم این قرن داشته­ اند، اما متأسفانه کمتر به نقش اثرگذار آنها درعرصه مسایل سیاسی و اجتماعی ایران پرداخته شده است.

   

  به عنوان مثال آقای رضوانی در دیار ما با توجه اسناد تاریخی موجود نقش موثری در ملی شدن صنعت نفت حداقل در جنوب کشور داشت. این اسناد تاریخی شامل چندین نامه­ است که شخصا آیت­ الله کاشانی و دکتر محمد مصدق جهت تقدیر و تشکر (از طریق پست و تلگراف) به ایشان نوشته ­اند به گونه ­ای که اگر این اسناد را بعضی از افراد داشته­ اند؛ مدعی خیلی از چیزها می شدند اما نه این بزرگوار (تا زمانی که در قید حیات بود) و نه خانواده ایشان تاکنون هیچ گونه ادعای نداشته­ اند.

   

  نتیجه گیری

  ملا ابوالفتح رضوانی سیاستمدار، سخنور، ادیب و شاهنامه خوان، انیس و مونس قرآن و یاور محرمان و ستم دیدگان بودند. فعالیت­ های سیاسی ایشان بیشتر برگرفته از همنشینی کلام حق یعنی قرآن مجید و نهج الفصاحه ما ایرانیان شاهنامه بود. فعالیت های سیاسی وی در رابطه با اعلام حمایت، وفاداری و جانبداری از ملی شدن نفت و انقلاب در سالهای شهریور ۱۳۲۰ و ۱۳۴۲ به آیت الله کاشانی و دکتر مصدق با توجه به اسناد موجود )که در ضمیمه این نگارش خواهد آمد( گویای این مهم است.

  به هر حال با توجه به مطالب مذکور دیگران از هیچ؛ همه چیز ساختند ما از همه چیز؛ هیچی نساختیم که متاسفانه در خصوص مظلومیت ما در وقایع تاریخ نگاری بیشتر خود مقصریم و نباید گردن دیگران انداخت. زیرا راحت ترین کار این است که کوتاهی خود را گردن دیگران بیندازیم.

  گمان می­رود وقتی زندگی زنده یاد رضوانی را مورد بررسی قرار میدهیم تا حدودی مشابه زندگی ابن سینا است. اگر ابن سینا در زمینه ­های مختلفی از قبیل اخلاق، پزشکی، حکمت، سیاست و… دارای شخصیتی چندگانه و منحصر به فرد روزگار خود بود. ملا ابوالفتح رضوانی هم در زمینه سیاست، اخلاق، پزشکی و… دارای چنین شخصیتی بود یا بهتر می­توان گفت؛ ملا ابوالفتح رضوانی؛ ابن سینای منطقه ما بود به گونه­ ای که منشا اثر خدمات مهمی شدند و معمولا از نگاه علم روانشناسی چنین افرادی را جزء نوابغ باید دانست که بعضی از این نوابغ را شرایط محیطی زمینه شکوفایی نبوغشان را فراهم می­کنند ولی بعضی دیگر مثل مرحوم رضوانی شرایط اصلا برایش فراهم نبود.

  یا از نگاه علم جامعه شناسی این افراد جز ستاره‌ها هستند که معمولاً تعدادشان از انگشتان یک دست هم تجاوز نمی‌کند. ارزش جوامع، بسته به تعداد همین­ افراد است، چون این نوابغ اندیشه، جهش و ضربه نو به کالبد جامعه می‌زنند و جامعه را از وضع موجود به وضع جدیدی تغییر می­دهند. بنابراین اگر جامعه، فاقد چنین نوابغی باشد، راکد خواهد ماند.

  همچنین، معتقدند مبارزه و طرز تفکر این افراد کم‌کم جامعه را به طرف اندیشه این گروه گرایش می‌دهد و در صد سال یا دویست سال بعد می‌بینیم که این ستاره‌ها که در دوره پیش برخلاف گرایش عمومی و روح عامه حاکم اندیشه خودشان را عرضه می‌کردند به طوری که مهجور، محکوم و در تبعید بودند، در دوره بعد کم‌کم افکارشان مقبولیت یافته و در اجتماع برای خود جایی باز می‌کنند. از این رو آقای رضوانی به لحاظ علم روانشناسی و جامعه شناسی جزء این دسته افراد محسوب می­شود به گونه­ ای که با توجه ضریب هوشی بالایش حداقل پنجاه سال از جامعه آن روز خود جلوتر بود و به همین خاطر ایشان را نمی­توانستند تحمل کنند و زمینه تبعید ۱۴ساله ­اش را به نقاط دیگر کشور فراهم ­کردند.

  پس هدف نگارنده از نگارش مذکور این است تا دست ­آویزی باشد برای تجلیل و بزرگداشت کسانی مثل این بزرگ مرد که در ادوار و سده­ های گذشته و با توجه به قهقرای محرومیت موروث از جبر حاکمان وخشم طبیعت زمخت استان بدون از هیچ چشمداشتی؛ التیام بخش الام و زخم­های مردم منطقه بودند. درود خدا نثار ارواح پاک آنان باد.

  1457951616_421218087_80148

  1457951641_421218533_79330

  نامه دکتر مصدق به زنده یاد رضوانی

  1457951706_421307457_160042

  نامه آیت الله کاشانی به زنده یاد رضوانی

   

  1457951728_421822990_13508

  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  32 نظر برای “نگاهی به زندگی زنده یاد ملا ابوالفتح رضوانی؛مردی از طایفه با امیرشیخی (بامیشخی)”
  1. ناشناس گفت:

   همسایه
   باهمه ی اوصافی که نویسنده نوشته ایشان در حق ایلش کوچکترین خدمتی را نکرد اگراین همه اوصاف وصف شده را داشتند چرا برای فامیلش حتی یک وجب خاک را امثال کل ظفر و غیره نگرفت در ثانی ایشان از …………….. بویر احمدی ها در منطقه ی باوی بودند تا جائیکه در غارت ایل باوی توسط بویر احمدی ها …………… بود وحتی زمانی که باوی بسیار ضعیف بود ایشان سر مخالفت را با بزرگان باوی در پیش گرفته بود.وایشان چهره ……… د ر ایل باوی نبود و زمانی متوجه شد که قافیه را باخته و دستش به خوان نعمت کودتاه شده که دیگر کار از کار گذشته بود و پشیمانی دیگر سودی برایش نداشت

   1

   5
   • بامیشیخی گفت:

    اولا مشخص است که شما فردی مغرض وحسود هستید و اینکه شناسنامه دار کردن ایل باوی وطایفه بامیشیخی وهمچنین معاف کردن بسیاری از جوانان ایل از خدمت سربازی وتاجایی که درخانواده ها دونفر به یک نام ،نام گذاری می کرد که یکی را معاف کند ،مسئول ارد ونان و همچنین تعیین مرزحوزه بامیشیخی از دوراهی پل بریم تا رودخانه شور ( اشکفت شاه) که بیشترین وسعت یک طایفه هست وتعیین حدود ومرزباوی با ممسنی و بهره عنا و از سمت پیچاب تا چال بایار با بویراحمدی ها و جنگ با بابکانی ها در نیمدور بخاطر تعیین حدود مرز باوی با خیمند و نجات بسیاری از مرگ با علم پزشکی و توسعه سواد وتوسعه محیط زیست به نظر شما خدمت نیست ،حمایت از ملی شدن صنعت نفت و مبارزه با ظلم وستم خوانین و معاف کردن طایفه بامیشیخی از دادن مالیات وکمک به محرومان طایفه و تدریس قران وشاهنامه وحضور شجاعانه درجبهه وجنگ و شجاعت بی نظیر ،پس به نظر شما خدمت چیست و پناه دادن به عبدالله خان ضرغام پور و ملاغلامحسین سیاهپور از مبارزان بویراحمدی در راه ازادی خدمت بود یا ؟شما اگر یک جو شجاعت داشتی که نامت را می نوشتی و نه بزدلانه توهین می کردی ،به غیراز مبارزه با منصورخان دیگر بزرگی در باوی نبود که قابل مبارزه با ایشان باشد و زمانی که میتوانست با تطمیع نصف سرزمین باوی را برای خود وخانواده بردارد ولی در زمان دشمنی ،دشمنی کرد و زمانی که خان بهش نامه نوشت دوستی وفادار برایش بود ونه مثل شماها افتاب پرست وتملق گو
    بزرگش نخوانند اهل خرد که نام بزرگان به زشتی برد

    2

    1
   • M.r گفت:

    گاهی وقت ها شیرها روز های زیادی را گرسنه میخوابند،
    چون نه مثل کفتار لاشخورند و نه مثل روباه دزدند…
    آنها شـــیـــرنــــد
    لاغر میشوند اما اصالتشان را از دست نمی دهند…
    سعی کن حداقل کمی مانند شیر باشی!

    0

    1
   • نادرعسکری گفت:

    زنده یاد رضوانی که درود خدا بران باد گنجینه ای نفیس از تاریخ باوی را در مغز متفکر خود به همراه داشت ،اینجانب کتاب باوی گوشه ای در سرای همایون را با گفتار ایشان نوشتم ،وبه جرات می توان گفت ایشان از لحاظ هوش واستعداد جز نوابغ ایران زمین بود ،با سپاس از دوست خوبم جناب حسینی نیک و سایت فانوس زاگرس وخبردنا ویاد وخاطره اش گرامی باد

    2

    1
  2. یا حسین شهید گفت:

   درود بر روح بزرگ رضوانی خدایش بیامرزد ..

   2

   0
  3. ع.ص گفت:

   در جواب ناشناس : ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست ، عرض خود می بری و زحمت ما میداری .
   نگاه بغض آلود و غرض ورزانه شما به شخصیت بزرگی چون ملا ابوالفتح رضوانی از بزرگی های ایشان نکاسته ، چرا که این مردم و این ایل هیچ گاه خدمات ارزنده ایشان در زمینه های مختلف را از یاد نخواهند برد و این خود دلیل محکمی بر رد نظرات موهومانه شما میباشد ،
   ملا ابولفتح رضوانی ، طبیب حاذق و سیاستمدار لایق ایل بر اساس قضاوت افکار عمومی همواره آسایش و راحتی خود را که در گرو عذاب مردمش بود به خطر انداخت و با مقابله با منفعت طلبانی که خواهان همراهی ایشان با خود برای ستم بر خلق الله بودند غیرت ایلیاتیش را بر همگان اثبات نمود . افرادی که منافعشان با این افکار آزادیخواهانه به خطر افتاد و جایگاه نداشته شان از دست رفته تر شد ، باید هم این اقدامات وسیع را نادیده بگیرند .

   1

   1
  4. پردیس هنر گفت:

   جناب ناشناسی ک حتی شهامت نوشتن اسمتم نداری .طرزنوشتارت ازعقده وحسادت نشات میگیره وگویااصلا متوجه نیستی وهیچ اطلاعی ازخدمات مرحوم رضوانی نداری

   0

   1
  5. بامیشیخی گفت:

   درجواب ناشناس اینکه اصلا کل ظفر اگر هم زمین گرفت نه برای ایل وطایفه اش گرفت بلکه برای خودش زمین گرفت اون هم در تلخاب شیرین و اینکه زنده یاد رضوانی هرچه منصورخان بهش گفت هرجای منطقه باشت وباوی تا گچساران ملک وثروت بخواهی مال خودت وحتی صولت الدوله قشقایی به ایشان پیشنهاد املاک قصرالدشت وقلات وگویم را داد ولی ایشان نپذیرفتند
   نام نیک از تو بماند یادگار
   به کزت ماند سرای زرنگار

   1

   1
   • بختیاررضوانی گفت:

    بادرود وسپاس فراوان خدمت جناب حسینی نیک جوان شایسته وشجاع وسپاس از سایت وزین فانوس زاگرس،به هر حال تاریخ وتمدن باوی ،را بزرگمردانی ساخته اند ،که هم اکنون از انهادرتاریخ به نیکی یاد می شود ،بزرگمردان حماسی همانند زنده یاد ملاابوالفتح رضوانی قطعا منشا خدمات بسیاری درمنطقه وکشور بودند ورفاه واسایش خود وخانواده را فدای قدرت وثروت وملک ومیراث نمودند وامروزه درهرگوشه ای از منطقه از انها به نیکی یاد می شود وبزرگان دیگری همانند زنده یاد کل ظفر هم منشا خدمات بسیاری برای مردم ومنطقه بودند و هردو درتعیین حدود وپاسبانی وگسترش مرز باوی کوشا وحساس بودند واینکه شاید تفکرات یکی سیاسی بوده ودیگری اقتصادی ،اما جای بسی تاسف است که این خدمات توسط فردی نااگاه وحسود زیر سوال برود واینکه نیاکان شما چه خدمتی به باوی نمودند ،زنده یاد رضوانی به قول نماینده مجلس یک وکیل الرعایا بود مثل کریمخان زند ومتعلق به من ،خانواده وفرد و طایفه وگروه خاصی نبود بلکه چهره ای جاودان وماندگار درتاریخ ایل باوی بود ،ودرچارچوب انحصاری خاص قرار نداشت.باشد که همه ی ما از روی خرد وانسانیت گفتارنیکی داشته باشیم و ازروی انسانیت کردار نیکی از ما در تاریخ بر جای ماند

    2

    1
  6. M.rzy گفت:

   گاهی وقت ها شیرها روز های زیادی را گرسنه میخوابند،
   چون نه مثل کفتار لاشخورند و نه مثل روباه دزدند…
   آنها شـــیـــرنــــد
   لاغر میشوند اما اصالتشان را از دست نمی دهند…
   سعی کن حداقل کمی مانند شیر باشی!

   2

   1
  7. M.rzy گفت:

   جناب ناشناس گاهی وقت ها شیرها روز های زیادی را گرسنه میخوابند،
   چون نه مثل کفتار لاشخورند و نه مثل روباه دزدند…
   آنها شـــیـــرنــــد
   لاغر میشوند اما اصالتشان را از دست نمی دهند…
   سعی کن حداقل کمی مانند شیر باشی!

   2

   1
  8. ظفر ی گفت:

   شما ی که به اسم ناشناس مطلب میزنی یا اطلاع نداری یا از روی حسادت است حوادث تاریخی را با توجه به ظرف زمان و مکان باید تحلیل داشت ، هر مطلبی که نویسنده و باز ماندگان اظهار می دارند بر اساس سند و مدرک میباشد لذا انصاف داشته باشید درود بر روح پر فتوح مرحوم رضوانی وبا تشکر از نویسنده مطلب آقای حسینی نیک و با تشکر دست اندر کاران سایت فانوس زاگرس ، ظفر ی ،

   3

   1
  9. بویراحمد گفت:

   خدا رحمتش کند این بزرگمرد را شخصیت بینظیری داشت چنین شخصی در هر منطقه دیگری بود تبدیل به یک اسطوره میشد

   1

   1
   • مژگان رضوانی گفت:

    جناب آقای حسینی نیک با سلام و سپاس فراوان مراتب قدردانی خود را از محضر حضرتعالی بابت حسن ظن،نگاه ژرف و نیک اندیشتان اعلام کرده و ارزو میکنم هر کجا انسانی والا اما چون گنج پنهان در سرزمین کهن و پر فخرمان ناشناخته مانده اند حال چه از جهت حسادت دیگران چه بابت فقر فرهنگی نامی از انها برده نشده با وجود فرهیختگانی چون حضرتعالی حق مطلب و بودنشان ادا شود و دیگرانی چون من به این اگاهی و افتخار شناخت این نوادر دست یابیم،و همچنین تشکر ویژه از همه بزرگواران سایت وزین فانوس زاگرس بابت روشنگری و حس انسان گرایی که خاص این سایت میباشد دارم و ارزوی صبر نیز برای غرض ورزانی دارم که نام نیک دیگران را تاب نمی اورند!!!
    روح همه ی بزرگ مردان و بزرگ زادگان شاد…
    موفق باشید و جاوید…
    فانوس روشنگریتان فروزان،تابان و ماندگار…

    4

    1
  10. ناشناس گفت:

   کسی که سراسر زندگیش کمک به دیگران بوده وهمه بزرگان باوی،بویراحمد ،کهگیلویه وفارس به نیکی ازش یاد می کنند.حتما یک برجستگی داشته

   3

   1
  11. ناشناس گفت:

   تا از عظمت کل ظفر و آقای رضوانی بترکید .

   1

   1
  12. خلیلی گفت:

   درود بر روح پرفتوح آن بزرگوار.

   1

   1
   • ناشناس گفت:

    خدا رحمت کنه ملا ابولفتح اما شما فامیل ها زیاد تند نرید. هر انسانی نکات منفی . مثبت زیاد داره

    1

    1
    • باوی گفت:

     قطعا هر انسانی نقاط مثبت ونقاط منفی درزندگی دارد ولی نقط مثبت زندگی زنده یاد رضوانی صدبرابر بیشتر از منفی ان بوده وشما می توانید نقاط منفی ان را هم نقد کنید

     2

     2
  13. حبیب گفت:

   برادر این که نوشتی بیشتر برای تخریب کل ظفر بوده تا ابولفتح رضوانی. وگرنه همه .حتی دشمنانش به بزرگی و جوانمردی این بزرگمرد اذعان دارند…

   4

   1
  14. دکتر هاشمی گفت:

   درود وسپاس از جوان شایسته جناب حسینی نیک که حق مطلب را درمورد بزرگمرد حماسی طی دو مقاله در پارسال وامسال ادا نمودند و ازسایت محترم فانوس زاگرس قدردانی می شود ،امیدوارم زوایای دیگر خدمات ارزنده ی ایشان هم برای هموطنان تشریح شوند

   3

   1
  15. دوست خشایار گفت:

   من الان تهران درخدمت نوه ایشان خشایار خان هستم تهرانی ام ولی مرد تر از اینا ندیدم بزرگی الکی نمیاد قطعا باید بزرگ زاده باشی تا این همه مرام ومعرفت داشته باشی اگر این شخصیت بزرگ تو این منطقه بود قطعا یکی میشد مث ستارخان

   1

   1
  16. bashteziba گفت:

   ایشان در میان همگان چهره ای شناخته شده و سالم و نیک اندیش و بزرگ منش بودند که زبانزد بوده و تکرار ناشدنی ، خداوند ایشان را بیامرزد ، نیکو بود
   حمید عباسی

   1

   1
  17. سید غلام موسوی گفت:

   من به واسطه رفاقت با نوه دختری ایشان در سالهای اخر عمر این بزرگوار را از نزدیک زیارت کردم ایشان مرد بسیار متین و باشخصیت و بسیار بسیار اگاه به مسابل روز بود و هرچه از خوبی ایشان بگویم کم گفته ام .روحش شاد ویادش گرامی باد

   0

   0
  18. احتشامی گفت:

   درود بر روح پاک بزرگ مردان تاریخ استان و میهن همچون خواهرزاده بزرگوارمان ملا ابوالفتح رضوانی و سپاس از نویسنده نیک اندیش این مقال

   0

   0
  19. عالیشاه گفت:

   دلاورمردان بزرگی همچون ملاابول رضوانی دیگه تکرارنخواهندشد ایشان دراصل عالیشاهی بودند ولی بین بامیشخیهابزرگ شده بود

   2

   1
  20. ظفری گفت:

   درود بر عمو ابوالفتح رضوانی،ایشان شخصیتی فراتر از منطقه بودن.روحش شاد و یادش گرامی

   0

   1
  21. احمد لعبت فرد گفت:

   با درود و سپاس از جناب آقای حسینی نیک و تشکر ویژه از سایت فانوس زاگرس
   زنده یاد ملا ابوالفتح رضوانی از نخبگان سیاسی- اجتماعی ایل باوی است که دارای شخصیتی ممتاز و چهره ای ماندگار در تاریخ سیاسی استان و جنوب کشور می باشد.
   پزشکی حاذق; ادیبی فرهیخته و مورخی سترگ که اخلاق محوری و مردمداری سرلوحه اعمال و رفتار ایشان بود. شخصیتی که تبعید اجباری به خاک بویراحمد و قشقایی ( در راستای سیاست حذف نخبگان ایلی به بهانه کریم خانی بودن) نه تنها از محبوبیت و نفوذ ایشان در ایل نکاست بلکه معادلات سیاسی درون و برون ایلی (تعین حدود مرزهای باوی و ممسنی) بدون درایت و تدبیر ایشان غیر قابل حل بود. بدون تردید مهمترین فصل حیات سیاسی ایشان پشتیبانی و همراهی با جریان ملی شدن صنعت نفت است’ امری که تحسین اآیت الله کاشانی رییس مجلس هفدهم شورای ملی و دکتر محمد مصدق نخست وزیر وقت کشور را در پی داشت.

   0

   1
  22. مجید گفت:

   درود برجناب حسینی نیک عزیز
   محقق ارزشمند ومطالب بسیار زیبایش

   0

   0
  23. وحدت گفت:

   ماهمه روی حسادت وغرض ورزی از حقایق میگذریم وهمیشه بزر گان از قدیم تا کنون خرد وله می کنیم بزر گان ما همچون مرحوم رضوانی واکنون خدمت کردند ونامی بودند وفرهیختگان باوی را عده ای همچون کلاه به سران دا رند در منطقه مقابله می کنند

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بگذاريد هواي پاك جنگل و گندم زارهاي سبز در نفسمان موج بزند
 • رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس: بدهی ۲۸۲ هزار میلیارد تومانی دولت است /تاجگردون: ۹۷ درصد مردم یارانه می‌گیرند
 • نامه جانباز گچسارانی به مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد
 • ضرورت احداث مرکز درمانی سوانح سوختگی در شهرستان گچساران
 • کارگروه مشورتی مربیان سرود استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار میگردد
 • نشست پشتیبانی برگزاری یادواره کشوری سرداران و شهدای بهمئی برگزار شد +تصاویر
 • انتظار ۱۳ ساله پایتخت طبیعت ایران برای ساماندهی زباله‌ها
 • مسدود شدن راه ارتباطی ۱۰۰ روستا در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورودی های خاموش دهدشت و مخاطراتی که برای مردم دارد
 • آغاز بکار فست فود بین المللی ایرانویچ در گچساران +تصاویر
 • خروج ۲شهر کهگیلویه و بویراحمد از خشکسالی/ابلاغ مجوز ارتقای ۲۲۲دهیاری در استان
 • آماده‌باش دستگاه‌های عضو شورای بحران استان کهگیلویه و بویراحمد برای بارش‌های شدید در روز پنجشنبه
 • همایش منطقه ای معضلات و مشکلات ترافیکی با موضوعات فرهنگ رانندگی در گچساران برگزار شد+ حاشیه ها و تصاویر
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام : طرح استانی‌شدن انتخابات در مجمع تشخیص رد شده است
 • ۷۳درصد تلفات در کهگیلویه و بویراحمد مربوط به عابرین پیاده است/ بیشترین تلفات درون شهری مربوط به عابران پیاده در گچساران است
 • تغییر یکی از معاونان استاندار کهگیلویه و بویراحمد
 • سیستم نوبت دهی کلینیک شهید مفتح یاسوج آفلاین است/وضعیت نامناسب نوبت دهی در کلینیک های یاسوج+تصاویر
 • روایت مدیر کل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از سفر به یکی از محروم ترین مناطق استان و شرح ۳۰ساعت مشقتی که بر آنان گذشت+تصاویر
 • جوابیه مدیریت آب و فاضلاب روستایی شهرستان باشت به خبر ” نارضایتی اهالی خان احمد از نداشتن آب”
 • ماجرای تعطیلی کلینیک خیر ساز تاجگردون در باشت /مدیر بهداشت و درمان باشت:تذکر رئیس دانشگاه علوم پزشکی علت تعطیلی این کلینیک است
 •