طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۱۵ تیر, ۱۳۹۹ | کد خبر : 115120 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •     آتش بی مسئولیتی و بی توجهی بر پیکر زخمی زاگرس   به قلم یحیی صمدی   کوه های منطقه زاگرس و به ویژه مناطقی مانند کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، ایلام، لرستان، كهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری به دلیل طبیعت زیبا و سرسبز آن همیشه محلی برای گردشگران و کوهنوردان بوده و […]
 • فانوس زاگرس؛

   

   

  آتش بی مسئولیتی و بی توجهی بر پیکر زخمی زاگرس

   

  به قلم یحیی صمدی

   

  کوه های منطقه زاگرس و به ویژه مناطقی مانند کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، ایلام، لرستان، كهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری به دلیل طبیعت زیبا و سرسبز آن همیشه محلی برای گردشگران و کوهنوردان بوده و نقش مهمی در توسعه گردشگری و جذب توریست در منطقه داشته و زمینه ای مناسب برای امرار معاش و فعالیت دامداران و کشاورزان نیز هست و در رفع آلودگی هوا، توسعه باغداری و صنعت بوم گردی نیز تأثیر زیادی داشته و دارند اما متأسفانه به دلیل عدم نظارت مسئولین این منابع خدادادی در حال نابودی است و هر ساله بخشی از این مراتع و منابع طبیعی آتش می گیرند و خسارت جبران ناپذیری به طبیعت و محیط زیست منطقه وارد می شود.

  منابع طبیعی و محیط زیست متعلق به شخص یا گروه خاصی نیست و به عنوان یک سرمایه ملی قلمداد می شود و حفظ و حراست و توجه به این منابع و بهره گیری مطلوب از آن زمینه ساز توسعه پایدار است و این مهم مشارکت همگانی به ویژه نهادها و سازمانهای مرتبط را می طلبد.
  موضوعی که همیشه موجب نگرانی است جدای از تغییر یا انهدام اکوسیستمها، آتش سوزی های گسترده و نابودی مراتع و منابع طبیعی به دلیل این حوادث است.
  بر اساس آمار و بررسی های صورت گرفته در چند سال گذشته در استان های زاگرس نشین كشور بالغ بر ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار هكتار از سطح جنگل های زاگرس تاكنون بر اثر بیماری زوال بلوط خشكیده، یا در معرض خشكیدگی است.
  این سطح خشكیدگی عمدتاً در استان های ایلام، لرستان، كهگیلویه و بویراحمد، كرمانشاه، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان پراكنش یافته، به طوری كه ایلام بیش از ۶۰۰ هزار هكتار از این سطح خشكیدگی را به خود اختصاص داده و دارای شرایط بحرانی در این زمینه و چالش زیست محیطی است.
  استان لرستان نیز به عنوان دومین استانی كه بیشترین آسیب را از این ناحیه دیده و درصد زیادی از جنگل های این استان خشكیده است و این بیماری تاكنون به قطع و مرگ ۸۰ هزار اصله بلوط انجامیده است. بسیاری از عوامل دیگر نظیر وقوع پدیده گرد و غبار، كاهش بارندگی، آفت ها و بیماری های انگلی در سال های گذشته نقش موثری در خشكیدگی درختان بلوط داشته است.
  ناحیه رویشی زاگرس شامل سلسه جبال زاگرس، وسیع ترین و اصلی ترین رویشگاه گونه های مختلف بلوط در ایران بوده و به همین دلیل این منطقه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. حال با این وضعیت و خشکیدگی بلوطها و گرمایی که وجود دارد اگر آتش سوزی ها را هم به این معضل و مشکل اضافه بکنیم، فکرش را بکنید جنلگها و مراتع زاگرس دچار چه تهدید و خطری هستند.
  در استانهای زاگرس نشین مانند کردستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و خوزستان به لحاظ فرهنگی و آداب و رسوم این منطقه و ارتباط زندگی مردم با منابع طبیعی و محیط زیست وابستگی زیادی به نمادهای طبیعی به ویژه کوهها وجود دارد که این امر به عنوان یک فرصت می تواند در حفظ منابع طبیعی مؤثر باشد.
  برای نمونه بخش زیادی از هنر و موسیقی کُردها از طبیعت و کوه ها تأثیر گرفته و بخش زیادی هم از باورهای مردمان این دیار برگرفته از طبیعت و منابع طبیعی همچون آثارهای مذهبی و باستانی و کوههای سربه فلک کشیده آن مانند: قندیل، شاهو، دالاهو، چل چشمه، آبیدر، نه‌که‌روز و… است و زندگی و تمدن ایرانیها و به ویژه کُردها در غرب ایران به طبیعت بستگی داشته و از آن شکل گرفته است، دامداری، کشاورزی و باغداری و بهره گیری از ذخایر طبیعی قرنهای زیادی در اختیار این مردم بوده است و آنها از آن بهره گرفته اند که می طلبد از آن میراث و ارزش کهن که زمینه ساز این اعتقادات، باورها، تمدن و این نسل امروز شده است به شیوه های اصولی نگهداری و حراست شود و جهت بهره گیری از آن بازهم به طور مطلوب کوشید.
  امسال نیز در چندین منطقه زاگرس مانند سال های گذشته آتش سوزی های گسترده ای بخش های از مراتع و پوشش گیاهی این مناطق را در بر گرفت و بخش قابل توجهی از گیاهان و جانداران در این آتش سوزی ها از بین رفتند که نگرانی بسیاری از مردم و روستاهای منطقه به ویژه فعالان محیط زیست، کوهنوردان و دوستداران طبیعت را برانگیخته است.
  متاسفانه خیلی اوقات شهروندان به دلیل سهل انگاری و رعایت نکردن نکات ایمنی سبب آتش سوزی در مراتع و منابع طبیعی می شوند و برخی اوقات هم فرد یا افرادی ناشناس عمدی اقدام به آتش زدن مراتع و پوشش گیاهی کوه های زاگرس می کنند.
  آتش سوزی مراتع و کوه های منطقه چند سالی است که به یک پدیده مخرب تبدیل شده و متاسفانه با گذشت زمان در راستای رفع این معضل اقدامی اساس انجام نشده و شاهد کم کاری ها و اهمال سازمان ها و نهادهای مرتبط مهار برای جلوگیری از این حوادث هستیم و جدای از کم کاری برخی مدیران و نهادهای مرتبط بی مسئولیتی و بی تفاوتی مردم هم به این معضل اضافه شده است.
  عدم حضور به موقع نیروهای مختلف از سوی ادارات و سازمان های دولتی مسئول و در برخی مواقع بی‌تفاوتی خود مردم برای مشارکت در مهار این آتش‌سوزی ها باعث شده که همیشه شاهد از بین رفتن بخش زیادی از منابع طبیعی، مراتع و پوشش گیاهی کوههای منطقه باشیم.
  پدیده‎ی آتش‎سوزی تهدیدی جدی برای جنگلها و مراتع محسوب شده و با فرارسیدن فصل گرما این پدیده ظاهرا به یکی از دغدغه های فعالان عرصه های زیست‎محیطی و مسئولان مرتبط تبدیل شده است.
  البته مشکلی که در این میان وجود دارد این است که مناطقی که در معرض آتش سوزی قرار می گیرند از مناطق صعب العبور و کوهستانی منطقه هستند که دسترسی به آنها و انتقال برخی تجهیزات اطفاء حریق مشکل و تا حدودی غیرممکن است. میزان زیاد بارندگی در سال جاری موجب رشد و تقویت پوشش گیاهی در منطقه و به‎ویژه در جنگلها و مراتع زاگرس به ویژه کردستان گردیده که با توجه به گرم شدن هوا کوچکترین سهل‎انگاری و یک اتفاق ساده مانند: روشن کردن آتشی کوچک برای درست کردن چای و یک ته سیگار موجب آتش‎سوزی می‌شود که تعدادی از موارد آتش‎سوزی به همین دلیل بوده است.
  اگرچه تاثیر هرکدام از عوامل را نمی توان در ایجاد موردی آتش سوزی ها نادیده گرفت، اما به تحقیق هیچ‎کدام از اینها نمی‏تواند عامل بروز این ناهنجاری به صورت فراگیر تلقی شود. به گواه اهالی منطقه حتی در نقطه‎ی اوج جنگ که این مناطق مانند مریوان که در زیر آتش شدید توپخانه دشمن بعثی قرار داشت موارد آتش‎سوزی به این اندازه در منطقه مشاهده نمی‎شد.
  با توجه به اهمیت و نقش پوشش جنگلی در چرخه حیات انسانها و نیز تعهد و مسئولیت دستگاه‏های اجرایی و عکس العمل مردم دلسوز نسبت به حفظ و حراست از این نعمات خداوندی در این گوشه‎ از سلسله جبال زاگرس، انتظار هست اگر کسی عمداً اقدام به آتش سوزی کرد، شناسایی عامل یا عاملین این فاجعه زیست‎محیطی و سپردن به دست قانون امری شایسته و از مطالبات بحق مردم و دوستداران محیط ‌زیست است.
  اساسی‎ترین و اصلی‎ترین راهکار جلوگیری از آتش‎سوزیها پیشگیری است و باید در این راستا بیشتر فرهنگ‎سازی شود و با آموزش‎های بیشتر شهروندان، آنان را با اهمیت عرصه های منابع طبیعی به عنوان یک سرمایه پایدار ملی بیشتر آشنا کرد تا برای حفاظت از این عرصه ها همکاری بیشتری داشته باشند.
  سهل‎انگاری برخی از شهروندان و مسافران و برخی اوقات بازی گوشی کودکان و متاسفانه گاهی اوقات عمدی آتش زدن مراتع و پوشش گیاهی سبب آتش سوزی ها و حوادثی جبران ناپذیر می شود.
  با آتش‎سوزی مراتع و جنگلها، جدای از نابودی منابع طبیعی، زیست‎گاه‌ها و محل زندگی و حیات گونه‏های جانوری و حیات‎وحش نیز با تهدید جدی مواجه می شود.
  باید تلاش کنیم با خردمندی، هوشیاری و عزم ملی این طبیعت زیبای کوهستان‎های زاگرس و کردستان را حفظ و حراست کنیم. حفظ و نگهداری از طبیعت مستلزم مشارکت و تلاش گسترده و همه جانبه مردم دلسوز، فهیم و فرهنگی منطقه است تا هم از این نعمت و ارزشها همانگونه که ذکر شد بهره گرفت و هم آن را برای نسلهای آینده حفظ کرد و این وظیفه همه ماست، ضرورتی که باید بیشتر به آن اهتمام ورزید.

   

  یحیی صمدی/ خرداد ماه ۹۹-سنندج

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  5 نظر برای “آتش بی مسئولیتی و بی توجهی بر پیکر زخمی زاگرس”
  1. ناشناس گفت:

   والا آتش بیاد پشت در خونه ام هم تلاش نمیکنم برای خاموش کردنش

  2. واقعا باید برای اینهمه بی توجهی و بی مسئولیتی تاسف خورد

  3. حسن ایلام گفت:

   دست شما و نویسنده محترم درد نکند..مطلب خوبی بود….جان کلام را گفته بود…

  4. صادق شهر کرد گفت:

   خسته نباشید….مقاله قشنگی بود…به موضوعات مهمی اشاره کرده بود….درود


  
  امروز پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • دو زخمی در برخورد پژو ۴۰۵ با تیر برق در دهدشت+تصویر
 • ارائه یک متن حقوقی درباره تمدید تحریم ایران
 • روند افزایشی مبتلایان به کرونا در کهگیلویه وبویراحمد/۲قربانی جدید کرونا در استان
 • مجلس یازدهم نیازمند تذکر جدید است
 • مجلسی‌ها دائم بدهی دولت را بالاتر می‌برند
 • شکایت مجلس از سه فعال رسانه‌ای
 • نابودی برجام، بازگشت به قانون جنگل است
 • رییس جدید شورای شهر یاسوج انتخاب شد
 • دو گروه درباره عزاداری حرف نزنند!
 • تذکر شفاهی موحد به وزرای راه و نیرو
 • دوگانه ناتمام جعفری و حسینی
 • شهردار باشت برای حضور در انتخابات مجلس اعلام کاندیداتوری کرد
 • افزایش فوتی های کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/کرونا همچنان می تازد
 • استیضاح به خاطر بازی با اعتماد مردم
 • بستن روزنامه مجازاتی مثل اعدام است
 • یک نماینده: خون روحانی از مردم رنگین‌تر است؟
 • روحانی از بیم کرونا، امروز به مجلس نرفت یا …؟!
 • دولت تدبیر و امید: ورود پیروز حناچی ممنوع!
 • چهار محموله بسیار پر و پیمان برای لبنان فرستادیم!
 • میرسلیم: زیرنظر قالیباف تخلفات مالی مهمی رخ داده است
 •