طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۵ خرداد, ۱۳۹۹ | کد خبر : 114468 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   
 •       تاجگردون ،فرصتی منطقه ای در عرصه ملی   دکتر روح الله قابضی؛       در این ایام مطالب زیادی در خصوص اعتبارنامه جناب اقای تاجگردون مطرح شده است.هر فردی با اطلاعات خود در این زمینه سخن گفته و قضاوت می کند.از این جهت مصداق این بیت شعر مولوی است. هرکسی از […]
 • فانوس زاگرس؛

   

   

   

  تاجگردون ،فرصتی منطقه ای در عرصه ملی

   

  دکتر روح الله قابضی؛  

   

   

  در این ایام مطالب زیادی در خصوص اعتبارنامه جناب اقای تاجگردون مطرح شده است.هر فردی با اطلاعات خود در این زمینه سخن گفته و قضاوت می کند.از این جهت مصداق این بیت شعر مولوی است.
  هرکسی از ظن خود شد یار من از درون من نجست اسرار من
  انچه مد نظر هست نوع حکمرانی مطلوب درنظام اجرائی کشور و نقش و جایگاه فردی مثل تاجگردون در این مختصات است.در سیستم های مکانیکی و سخت افزاری مهمترین عامل خطا و ایجاد فساد دخالت عوامل انسانی است.به همین خاطر برای حد اقل رساندن و حذف بسترهای فساد خیز همواره دنبال روشهایی هستند که نقش عوامل انسانی در راهبری و هدایت سیستم ها را به حداقل ممکن برسانند. استفاده از سامانه های مدرن و به عبارتی مکانیزه کردن سیستم ها و نگاه فرایند محور به فعالیت ها یکی از مهمترین روش ها است. بحث اصلی این نوشتار حمکرانی سیاسی و به عبارتی اعمال حاکمیت در عرصه اجرائی کشور است. برای حکمرانی مطلوب شاخص هایی از قبیل مشارکت جویی، شفافیت، پاسخ گویی، اثربخشی، برابری، حاکمیت قانون برشمرده شده است.نهادهای بین المللی نیز شش شاخص شامل حق اظهار نظر و پاسخگویی، ثبات سیاسی و پرهیز از خشونت ، اثر بخشی حکومت ، کیفیت قوانین و مقررات، حاکمیت قانون و کنترل فساد را مطرح نموده و توسعه را نیز برآیند توجه به این شاخص ها دانسته اند . حضرت علی (ع) در نهج البلاغه نیز در خصوص حکمرانی مطلوب ویژگیهایی را مطرح کرده که تنها تفاوت میان نگاه امام علی و شاخص های مطروحه جنبه الهی ان است.
  در کشور های پیشرفته با استفاده از مکانیزم احزاب و ملاحظه برنامه محوری تلاش بر اجرای مولفه های عمده حکمرانی مطلوب دارند . در این کشورها به جای افراد ،احزاب و شخصیت های حقوقی پاسخگو هستند.در ایام انتخابات برنامه های مشخص با ذکر جزئیات دقیق به مردم اعلام می شود . در صورت موفقیت همان برنامه ها به اجرا گذشته شده و بعد از کسب قدرت نیز مردم بر همان مبنا از وکلای خود پاسخ گویی میخواهند.توزیع امکانات و تخصیص منابع براساس اولویتها و مصالح عمومی است نه منافع افراد و احزاب و گروه ها.
  در کشور ما متاسفانه علی رغم برخوداری از قانون اساسی مترقی و اصل مهم و راهبردی تفکیک قوا ، انچه در عرصه مدیریت اجرائی کشور شاهد هستیم تداخل قوا ونوعی اشفتگی است.در انتخابات ها به جای احزاب و گروه ها ،افراد هستند که خود را درمعرض قضاوت مردم قرار میدهند.به جای ارائه برنامه های دقیق و عملیاتی برنامه ها و شعارهای کلی و غیر قابل پیگیری و بعضا غیر قابل اجرا مطرح میشود . هیچ گونه مکانیسمی برای سنجش میان موفقیت و میزان عمل به وعده های داده شده و بازخواست افراد وجود ندارد.به عبارتی مردم به فرد رای میدهند نه به برنامه ها .این موضوع در مناطق محروم و مناطقی با ساختار قبیله ای و عشیره ای شدت و حدت بیشتری دارد.اینجاست که متغیری به نام نفوذ و اثرگذاری و توان لابیگری و چانه زنی افراد وارد ساختار اجرائی کشور می گردد. بسته به اینکه مثلا فلان مسئول اجرائی از کدام منطقه باشد مسئولان اجرائی و تخصیص منابع نیز به همین نسبت توزیع خواهد شد. نگاهی به خواستگاه برخی مقامات ارشد اجرائی و اقدامات عمرانی و تخصیص منابع و میزان حضور افراد این مناطق در ساختار اداری کشور خود بهترین شاهد این مدعاست. به بیان دیگر توسعه و عمران و ابادانی و میزان استفاده از منابع انسانی در مناطق مختلف کشور بیش از انکه مبتنی بر برنامه محوری و رعایت مصالح عمومی و رعایت اصل شایستگی و محاسبات اقتصادی دقیق باشد مبتنی بر وجود افرادی از ان قوم یا منطقه در ارکان بالای تصمیم گیری است.موضوعی که میشود قبیله سالاری ملی بر ان نام نهاد .این موضوع در کنار تداخل قوا و جابحائی وظایف قوا یکی از مهمترین بسترهای فساد در کشور است. به طور خاص در رابطه با نمایندگان محترم مجلس میزان مداخلات قوه مققنه در کار قوه مجریه به گونه ای است که بعضا نمایندگان محترم نقش مسئولان اجرائی را به عهده گرفته اند.در چنین شرایطی نه شایسته سالاری رعایت میگردد و نه افراد پاسخگوی عملکرد خود هستند.
  با ملاحظه موارد مطروحه و در چنین مختصاتی فردی به نام غلامرضا تاجگردون در جغرافیای گچساران و قوم لر توانسته است به هرطریق ممکن به رده های بالای مدیریتی و تقنینی به خصوص در زمینه برنامه و بودجه دست یابد. واژه بودجه برای همگان حتی افرادی که سواد چندانی ندارد و در دور افتاده ترین روستاهای مناطق محروم زندگی میکنند نام اشنا است . افراد در هر سطح سواد بدون اینکه از ماهیت و تعریف بودجه مطلع باشند همواره علل همه ناکامیها و مشکلات را نبود بودجه کافی میدانند.شاید در نگاه اولیه و با توجه به ساختار سیاسی جامعه ما تصور اینکه فردی از دیار محروم گچساران بر کمسیون برنامه و بودجه مجلس تکیه زند فرضی محال باشد.اما این افتخار پس از سالها نصیب مردم ما شد و این ارزوی دیرین به وسیله تاجگردون تحقق یافت و در اینده نزدیک قابل تکرار نیست. معتقد به لر ستیزی و لر هراسی سازمان یافته نیستم .از طرفی به تسویه حساب سیاسی با فراکسیون امید انطور که بعضا گفته می شود اعتقادی ندارم چون اصولا فراکسیون امید عملکردی نداشته که از ان انتقام گرفته شود. به هر حال موضوع رقابت و استفاده از فرصت ها و جذب منافع بیشتر همواره در همه زمینه ها مطرح بوده است. لر، ترک ، عرب ،شمالی و جنوبی نیز نمی شناسد. طبیعی است حتی میان افرادی که خود را وابسته به یک جریان سیاسی میداند و حتی افراد یک استان و حتی یک منطقه هم در زمینه جذب اعتبار رقابت وجود داشته باشد.رقابت مثبت در این رابطه خوب است اما انچه قابل نکوهش است رقابت منفی است. تاجگردون توانسته است با اعمال نفوذ مثبت گوشه ای از حقوق از دست رفته مردم منطقه زاگرس و به طور خاص کهگیلویه وبویر احمد را به انان بازگرداند و بخشی از رخم های کهنه و مزمن این دیار محروم را اندکی التیام بخشد.از این جهت قطعا در دایره رقابت مورد خشم و نفرت قرار گرفته و حتی برخی دوستان سیاسی شاید بی میل نباشند که از سر راه انها برداشته شود. معتقدم امروز تاجگردون یک فرصت منطقه ای است که در عرصه ملی نقش و تاثیرگذاری خود را نشان داده است .قطعا فردی که در عرصه ملی مطرح باشد اثار و برکاتش به مراتب به منطقه هم خواهد رسید.به عبارت دیگر از رهگذر ایفای نقش ملی و به تبع ان نقش منطقه ای هم محقق می شود.
  با توجه به انچه در خصوص ساختار اجرائی کشور و توان و تاثیر افراد شاخص و اثرگذار گفته شد و از طرفی ملاحظه مسیر توسعه و سازندگی و عمق محرومیت منطقه و بررسی جمیع جهات وجود فردی با توانمندی ایشان می تواند گره ای از مشکلات مردم باز کند .بنابراین چنین شرایطی اقتضا میکند که تاجگردون بماند و به خدمتش ادامه دهد.فرصت را مغتنم شمرده از همه شخصیتها و بزرگان و متنفذین ملی و منطقه ای استدعا دارد تاجگردون را تنها نگذارده از توان و ظرفیت خود را برای عبور از این شرایط و تایید اعتبار نامه جناب ایشان استفاده نمایند. در خاتمه نکاتی را به نمایندگان محترم مجلس متذکر میگردد. اول اینکه در این مجلس بنا به اطلاع فقط شانزده نفر از جریان اصلاح طلب حضور دارند لذا تاثیری در جهت گیری کلی مجلس نخواهند داشت. بنابراین احترام به انتخاب مردم ،ملاحظه محرومیت مزمن منطقه ،منافع ملی و رعایت اصل چند صدایی اقتضا می کند به اعتبار نامه تاجگردون رای مثبت دهند.دوم اینکه ملاحظات سیاسی و ساختار قدرت در نظام جمهوری اسلامی به همین سادگی که برخی نمایندگان جوان مجلس فکر می کنند نیست.سوم اینکه اینکه اولویت این مجلس و به عبارتی کشور اقتصاد و معیشت مردم است .بنابراین حضور چهره های اقتصادی کاردان و با تجربه مثل تاجگردون میتوانند نقش مهمی در کار امدی مجلس داشته باشند. لذا محرومیت خودخواسته از چنین ظرفیتی به مصلحت نظام و مجلس نیست. چهارم اینکه مبارزه فساد و اصل شفافیت موضوعات بسیار مهمی هستند اما ملاحظات خاص ورویکرد بلند مدتی را می طلبند. پنجم اینکه شرطی کردن مجلس و انطباق عملکرد مجلس با خواسته های افکار عمومی مجلس را به بن بست کشانده و در اتخاذ تصمیمات بزرگتر با چالش جدی روبرو نموده و از ایفای نقش اصلی خود باز خواهد داشت.

   

   

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  12 نظر برای “تاجگردون ،فرصتی منطقه ای در عرصه ملی”
  1. باشت گفت:

   تشكر از دكتر قابضي به خاطر اين متن زيبا.انشا اله با دعاي خير مردم و با مددالهي اين مشكل حل خواهد شد

  2. جنوب گفت:

   درود بر دکتر قابضی
   فرزند زاگرس که همیشه پشتیبان بچه های جنوب بوده اند
   ما جوانان گچساران حمایت خود را از جنابعالی اعلام میکنیم و آماده دستور شما هستیم

  3. شهروند گفت:

   دکتر نوشته دکتر تاجگردون.خود شورای نگهبان نوشته تاجگردون با مدرک ارشد ثبت نام کرده البته برای اینکه مدرک جعلیش فاش نشه.
   مجلس باید به فکر معیشت مردم باشه و به نیروهای کاردان مثل تاجگردون نیاز داره،ببخشید این ۸سال تاجگردون خواب تشریف داشتن که الان کاردان شدن
   برای اولین بار که مجلس بر اساس قاتون و اصل ۱۹۴ایین نامه داخلی مجلس عمل کرده مجلس بد شده
   و در اخر یدالله فوق ایدیهم

  4. علیرضا گفت:

   با شناختی که ازت دارم قسم جلاله میخورم به چیزهایی که نوشتی اعتقاد نداری

  5. 110 گفت:

   چاپلوسان به بهشت نمیروند

  6. sa گفت:

   قابضی جان زشته برات خودت کامنت بزاری و از خودت تعریف کنی سنی ازت گذشته

  7. ناشناس گفت:

   اگر در این ۸سال نتوانست کاری کند توی این ۴ سال دیگه نمیخوایم و مکر و مکرالله والله خیر الماکرین

  8. دیل گفت:

   اقای قابضی تنور گرم مکنی حی نمک روی زخم ایزنی هواهم خنک است

  9. ناشنامس گفت:

   تاجگردون چقدر دوست ….. داده براش تبلیغ کنی

  10. سجاد گفت:

   حمایت افراد ابن الوقتی مثل شما که بر پایه منافع شخصی امروز خود برای این و آن مطلب مینویسید نه تنها کمکی به اونها نمیکنه بلکه شرایط اونها رو شکننده تر میکنه.یه روز حامی موحد میشی و فردای اون حامی تاجگردون،پس فردا یکی دیگه.دست بردارید از این کارها


  
  امروز پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • پیرمرد ۶۰ ساله‌ای که ۱۲ روز پیش مفقود شده بود نجات یافت+تصاویر
 • دو زخمی در برخورد پژو ۴۰۵ با تیر برق در دهدشت+تصویر
 • ارائه یک متن حقوقی درباره تمدید تحریم ایران
 • روند افزایشی مبتلایان به کرونا در کهگیلویه وبویراحمد/۲قربانی جدید کرونا در استان
 • مجلس یازدهم نیازمند تذکر جدید است
 • مجلسی‌ها دائم بدهی دولت را بالاتر می‌برند
 • شکایت مجلس از سه فعال رسانه‌ای
 • نابودی برجام، بازگشت به قانون جنگل است
 • رییس جدید شورای شهر یاسوج انتخاب شد
 • دو گروه درباره عزاداری حرف نزنند!
 • تذکر شفاهی موحد به وزرای راه و نیرو
 • دوگانه ناتمام جعفری و حسینی
 • شهردار باشت برای حضور در انتخابات مجلس اعلام کاندیداتوری کرد
 • افزایش فوتی های کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/کرونا همچنان می تازد
 • استیضاح به خاطر بازی با اعتماد مردم
 • بستن روزنامه مجازاتی مثل اعدام است
 • یک نماینده: خون روحانی از مردم رنگین‌تر است؟
 • روحانی از بیم کرونا، امروز به مجلس نرفت یا …؟!
 • دولت تدبیر و امید: ورود پیروز حناچی ممنوع!
 • چهار محموله بسیار پر و پیمان برای لبنان فرستادیم!
 •