طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۴ اسفند, ۱۳۹۸ | کد خبر : 112031 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   

      سعید رحمانی اصل   در بخش دوم تحلیل انتخابات اخیر گچساران و باشت همانگونه که قرار بود به بحث قشقایی و تاجگردون می پردازیم . برای شروع شاید بتوان گفت قشقایی در سالیان اخیر در کنشهای اجتماعی سیاسی به درجه بالایی از سردرگمی در نقش آفرینی همیشگی خویش در معادلات به سر می […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

  سعید رحمانی اصل

   

  در بخش دوم تحلیل انتخابات اخیر گچساران و باشت همانگونه که قرار بود به بحث قشقایی و تاجگردون می پردازیم .

  برای شروع شاید بتوان گفت قشقایی در سالیان اخیر در کنشهای اجتماعی سیاسی به درجه بالایی از سردرگمی در نقش آفرینی همیشگی خویش در معادلات به سر می برد .

  استراتژی معرفی یا عدم معرفی کاندیدا در چند ماه قبل از انتخابات اخیر خود گواه بر این امر بود . دو استراتژی که هر کدام طرفداران سرسخت خویش را داشت .
  تاجگردون هم که خوشحال از این سردرگمی در میان قشقایی ها بود ، لیدرهای قدیمی سال ۹۴ یعنی طیف ( افراسیاب پرویزی ، دکتر کریمی ، خسرو طاهری ، نادر رنجبر ) و خودلیدرخوانده های جوان سال۹۸ ترکیب نمود و از آن معجونی ساخت برای خوراندن به قشقایی .

  معجونی که ماحصل آن ( القای ما نمی توانیم بود ) …

   

  تئوری ( قشقایی ما نمی توانیم ) که برگرفته از تعریف زمین بازی از سوی تاجگردون بود ، از سوی لیدرهای شیرازنشین که خود را از پاسخگویی به مطالبات و قولهای شکسته شده از سوی تاجگردون به قشقاییها در سال ۹۴ ، فراری و رهایی داده و به شیراز کوچ اجباری نمودند و به طبابت و کشاورزی و ..‌. مشغول شدند و تا دوماه قبل از انتخابات پیدایشان نشد و خودلیدرخوانده های جوانی که با هزار حرف و حدیث در اردوگاه تاجگردون جمع آمده بودند ، اجرا گردید و القای یاس و ناامیدی به بدنه اجتماعی قشقاییها می نمود که ما توان حضور مستقل در انتخاباتها را نداریم و آسیب میبینیم .

  بنابراین تاجگردون که خود را مورد نقد و حضور دو رقیب قدر از دو پایگاه باوی و بویراحمدگرمسیر می دید برای جلوگیری از نمود ریزش بیشتر پایگاههای سنتی آرایش در آن مناطق ، تخم مرغهایش را قصد داشت در سبد قشقایی بچیند و همواره در جلساتش با تیره های مختلف قشقایی مبادرت به آینده هراسی می نمود و آنها را از هیچ می ترساند و القا می نمود که دوام و قوام آنها دل در گروی تداوم حضور تاجگردون دارد و سعی داشت قشقایی را به سمت سیاست ( چماق و هویج ) سوق دهد.

   

  اما ، طیف دوم که معتقد به حضور و معرفی کاندیدا در عرصه انتخابات بود با (سردار خورشیدی و علی فولادی وندا و بمانی و … ) استارت زد و در ادامه شاهد حضور معنادار چهره های تاثیرگذاری نظیر محمد حیدری و فرزادحیدری دو عضو پیشین قشقایی شورای شهر و جوانان اصلاح طلبی نظیر داراب بازیار و فرشادزندی بود که می توان آنها را نمادی از اعتراض نسبت به خلف وعده های تاجگردون با قشقاییها در سالیان اخیر دانست .

   

  هومان عسکری با نجابت ، درایت و شجاعتی که خود می گفت آن را از صوت الدوله ، آیت الله حکیم جهانگیر خان قشقایی و بهمن بیگی به ارث برده بود پا به عرصه گذاشت ، و تیزهوشی او را می رساند چون که بیش از این که بخواهد خود را معرفی کند ، به بدنه اجتماعی خصوصیات و شاخصه های یک قشقایی را یادآوری کرد ، امری که به مذاق کمپینش خوش آمد .

   

  همانگونه که در مطلب قبلی نوشتم ، قشقاییها به تاجگردون رای ندادند و نیاز هم نمی بینم و انتظاری هم نیست که این مطلب به مذاق لیدرهای قشقایی منتسب به تاجگردون خوش بیاید ، چرا که تاجگردون هم خود می داند که این تحلیل تقریبا منطبق بر واقعیت می باشد .

  توجه خوانندگان عزیز را به آمار صندوقهای حوزه های قشقایی که برآیندی کلی از تصمیم قشقاییها در این انتخابات بوده است جلب می نمایم و قضاوت را برعهده خوانندگان می نهم :

   

  الف ) صندوق سربیشه :
  هومان عسکری ۴۲۰ تاجگردون ۱۱۹

  ب ) صندوق آبشیرین
  عسکری ۳۱۵ تاجگردون ۲۶۰

  ج ) صندوق بیدزرد
  عسکری ۲۶۸ تاجگردون ۱۲۳

  د ) صندوق بابکلان
  عسکری ۳۴۳ تاجگردون ۲۵۸

   

  ( نکته : شنیده ها همچنین حاکیست که لیدرهای قشقایی تاجگردون برای نشان دادن پایگاه خود و جلوگیری از افتضاح تاریخی ، بخشی از نیروها را از شهر به روستاها برده بودند و آنجا رای دادند !! )

   

  این آمار در حالی به دست آمد که در انتخابات سال۹۴ این مساله برعکس بود و در تمام این صندوقها تاجگردون بیشتر از علی فولادی وندا و با اختلاف فاحش رای بیشتری آورد.

  .

  تاجگردون در همایشها و جلسات خانگی انتخاباتی خود بیشترین جلسات را با تیره های مختلف قشقایی برگزار کرد ، اما بیشتر جلسات بیانگر همان افراد و چهره های تکراری همیشگی بود و خروجی صندوقها هم این را نشان داد که قشقایی در این دور خسته از خلف وعده های تاجگردون بوده است .

  بهنام عکاشه تمام تلاش خویش را بر این گذاشت که با القای خومه زاری بودن هومان عسکری خللی در روند ( نه گفتن قشقایی به تاجگردون ) ایجاد کند ، در حالی که قشقایی و گلایه هایش مرزی نمی شناخت .

  انتخابات اخیر از لحاظ عدم مشارکت رکورد زد و اگر بحث هلی برن سنگین نیروها از شهرهای اطراف به گچساران و باشت و خرید و فروش گسترده آرا نبود نتیجه جور دیگری رقم می خورد ، اما می توان با قاطعیت گفت شاید در خوش بینانه ترین حالت نزدیک به چهارهزار قشقایی به تاجگردون رای دادند ، چرا که قشقاییها در واقع در این انتخابات در کنار رای معناداری که به هومان عسکری دادند ، اکثریت آنها خسته از خلف وعده های تاجگردون بوده و در انتخابات مشارکت ننمودند و اگر رقابت فشرده و نزدیک هومان با تاجگردون در صندوقهای محله لبنان را نیز در کنار صندوقهای ترک نشین روستاها قرار دهیم مهر تاییدی بر این تحلیل نقش خواهد بست .

   

  بنابراین می توان گفت این انتخابات خروجی آن برای جامعه سیاسی اجتماعی گچساران یک پیام آشکار داشت که در آینده با چهره تازه و یک بازتعریف مجدد از نام و پایگاه قشقاییها مواجه خواهیم بود که در آینده نزدیک خود را بیشتر نشان خواهد داد .

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  14 نظر برای “تحلیل انتخابات گچساران و باشت / قشقایی و نه به تاجگردون”
  1. هتریک وانشاالله پیش بسوی پوکر گفت:

   اقای قلم بدست اینقد باقلم مقدس واحساس پاک وحضور همه مردم درپای صندوق بازی نکن
   دریک مسابقه ، پذیریش شکست همنوعی مردانگیست.

   0

   0
  2. دیل گفت:

   می هنی نفس آبکشی کی و سر پوز بلند وابییی

   0

   0
  3. هتریک وانشاالله پیش بسوی پوکر گفت:

   اقای به اصطلاح روزنامه نگار
   اینقدر با قلم مقدس وبااحساس وشعور مردم وهمچنین حضور مردم درپای صنوقهای رای بازی نکنید .درپایان یک مسابقه ،پذیرش شکست هم یک نوع پیروزی ومردانگیست

   0

   0
  4. هاشمی گفت:

   کرو چه ادم خفت کشی خجالت هم نیکشه با ای تحلیل ابکی تکراریش بابادست وردار

   0

   0
  5. شهروند گفت:

   برادر محترم با ابن تحلیل ها راه به جایی نخواهی برد قشقایی این دفعه پر شور تر از دور قبل به تاجگردون آری گفتند نزدیک به هفده هزار رای به سبد ارای تاجگردون انداختند و هلی برنی در کار نبود فقط قشقایی ها بودند که با برادران لر زبان خود به دور از قوم گرایی اصلح را انتخاب کردند و بزرگان قشقایی همه در کنار تاجگردون بودند و همه با چشمان خود جمعیت هفت هزار نفری قشقایی ها را روبروی پلیس راه دیدند با ابن تحلیل ها هیچگاه نمی توانید زحمت و برادری قشقایی ها را با تاجگردون زیر سوال ببرید و در چهار سال پیش رو استحکام و دوستی باوی ها و قشقایی ها را خواهید دید

   0

   0
  6. گچساران گفت:

   باختی حالا داری دست و پا میزنی و تحلیل میکنی سی خوت!!!
   تاجگردون به اندازه کافی به مردم همون روستاهایی که نوشتی خدمت کرده اگه هم بعضی ها بهش رای ندادن یا نگاه ناسیونالیستی که شما مدام تبلیغ میکنید داشتن یا اینگه واقعا بی انصاف بودن.
   اون بنده خدا تلاش خودش رو میکنه. حالا کسی قدر بدونه یا ندونه دیگه تقصیر اون نیست.

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   چقدر نیرو ازبیرون برای کاندید مورد حمایت خودت آورده بودند باشت اکثر نیروها یبیرون مال کاندید خودت بود .۲۸ هزار رای ندادند چرا به شما هم رای ندادند تحلیل آبکی نکن عده ای انتخابات راتحریم کرده بودند دراین تحریم ۳۸ هزار رای خیلی جای گفتن داره

   0

   0
  8. منبع موثق گفت:

   تحلیل تحت تاثیر کانادایی شما کاملا اشتباه است رحمانی. خبرها حاکی از رفتن شما به کانادا میرسونه. خواهشمندیم تحلیل انتخابات خودتون رو برای انتخابات کانادا بزارید.

   0

   0
  9. اصولگرا گفت:

   تا وقتی کلاه به سرها برای اصولگراها تصمیم میگیرند وضع از اینهم بدتر خواهد شد. از روزی تاجگردون به پیروزی خود امیدوار شد که دید شما دوباره افتادید جلوی اصولگراها. تاریخ مصرفتان تمام شده. گرد و خاک نکنید

   0

   0
  10. اینده نگر گفت:

   با سلام.در کامنت قبلی در خصوص بحث نه گفتن ۳۳درصدی کسانیکه در انتخابات شرکت نکردند به تاجگردون عرض کردم این از اساس اشتباه بوده چرا که انگاری تاجگردون کل نظام است که این عده در انتخابات شرکت نکردند وبه ایشان جواب منفی دادند.اما در خصوص نه گفتن ترکها به تاجگردون,همه میدانیم که ترکها منسجمتر از لرها هستند ولیکن با توجه به کمتر بودن انها از نظر جمعیتی نسبت به لرها شانس کمتری برای پیروزی در انتخابات دارند.انها در زمانیکه خورشیدی کاندید انها بود با انسجام بیشتری که داشتند توانستند حدود ۲۰ هزار رای داشته باشندولی در این انتخابات ۸هزار رای داشتند حال با توجه به افزایش امار رای دهندگان انها در این دوره نسبت به دوره خورشیدی این سوال پیش میاید که یا ترکها در انتخابات شر کت نکردند که اگر چنین باشد انها اول جواب نه را به کاندید خودشان دادند وبعد به سایر کاندیداهاوچنین استدلالی که عدم شرکت انها نه به تاجگردون بوده به کلی منتفی است,واما اگر شرکت کرده باشند حتی اگر کمترین رای را به تاجگردون داده باشند باز هم این تاجگردون است که در میان ترکها قابلیت دارد وسایر کاندیداهای لر این اثر را نداشته اند,اما میدانیم این دوره به لحاظ بیشتر بودن کاندیداها میتوانیم بگوییم ارا تقسیم شده است واگر طیف مقابل تاجگردون میدانستند با یکی شدن در انتخابات پیروز میشدند شکی نداشتم که چنین کاری را انجام میدادند.در هر حال خورشیدی وسید قدرت قبل از انتخابات خودشان میدانستند تاجگردون پیروز انتخابات است چرا که انها بارها گفتند تاجگردون حتی پیروز هم شود جایگاه گذشته را در مجلس ندارد.واما چرا این همه از تاجگردون وحشت دارند ,به نظر من انها از اینده طیف خودشان ترس دارند چرا که تاجگردون با توجه به شخصیت کاریزمایی خود تا قله های بالا نفوذ کرده وبا توجه به اینکه به فردی شناخته شده در کشور مبدل گردیده انها از پیشرفت بالاتر ایشان میهراسند.واما تاجگردون باید قدردان این مردم باشد واین محبوبیت خود را در میان مردم حفظ کند چرا که این محبوبیت به سادگی بدست نیامده که به سادگی از ان بگذرد.

   0

   0
  11. همشهری گفت:

   سلام ما عادت داریم مثل مربیان فوتبالمان که همیشه عامل باختشان را داور وبد شانسی میدانند وحاضر نسستند بپذیرند که تیم حریف قوی تر وبهتر بوده
   الان هم به دنبال بهانه جویی هستیم
   به نظر من دلیل اصلی باخت سایر کاندیدها این بود که حرف جدید وراهکار تازه ای نداشتند وفقط تهمت زده وتوهین می کردند
   باید نوع ادبیات خود را عوض کنند

   0

   0
  12. اوشاغلار گفت:

   جناب رحمانی با هیچ مطلب و روش و توجیهی نمی شود این دو گانگی ما قشقایی ها را رفع و رجوع کرد ما قشقایی ها بی اعتمادی را گسترش دادیم چون طرفداران. سی قدرت حسینی و باوی ها حتی آن درصد ثابت که طرفدار تاجگردون بودند منظور درصد رای پاکش است صادقانه سر حرف خودشون ایستادند و بقیه طوایف هم همین طور طبق آنچه گفته بودند همان طور عمل کردند ولی ما قشقایی ها این همه تبلیغات و قول و قرار گزاشتیم اما آخرش کمترین رای را به فرزند قشقایی دادیم من نمی توانم خودم را توجیح کنم دقیقا یادم هست در همین سایت یک نفر قشقایی کامنت زده بود و گفته بود بعد از انتخابات مشخص میشود که قشقایی ها بر خلاف وعدشون عمل میکنند

   0

   0
  13. کاوه گفت:

   هرچییه صد شرف داره به سی قدرت

   0

   0
  14. سینا گفت:

   متاسفم که هر کوته فکری اسم خودش رو گذاشته خبرنگار.اخه مرد حسابی امار چهارتا روستا رو دراوردی میگی قشقایی به تاجگردون پشت کرد.اینو بدون نتیجه انتخابات رو در این شهر قشقایی ها تعیین میکنند .تاجگردون هم اینو متوجه بود و با قشقایی وحدت کرد.

   0

   0

  
  امروز دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • آتش بی مسئولیتی و بی توجهی بر پیکر زخمی زاگرس
 • ناکافی بودن ۳۰۰دستگاه دمنده برای مهار آتش سوزی جنگلهای استان کهگیلویه و بویراحمد
 • جلسه و حواشی ناتمام شورای شهر یاسوج ؛ جلساتی که با تنش شروع و با دعوا پایان می یابد+جزئیات و تصاویر
 • کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/گچساران و باشت بیشترین مبتلایان را دارند
 • اهمیت پخش مویرگی در صنعت پخش
 • چه دوربین هایی مناسب پلاک خوانی هستند؟
 • چه کولر گازی برای چه متراژی مناسب است؟ 
 • تشکیل پرونده برای عاملان آتش سوزی کوه دیل در گچساران
 • صنعت و معدن سکوی جهش تولید در کهگیلویه و بویراحمد
 • روز قلم
 • افزایش قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/۸ فوتی کرونا در گچساران
 • کرونا در کهگیلویه و بویراحمد؛اظهارات فرماندار بویراحمد و شهردار یاسوج درباره عدم رعایت پروتکل های بهداشتی
 • حضور نماینده بویراحمد و دنا در جمع مردم روستاهای سپیدار+تصویر
 • انهدام باند سارقان احشام در کهگیلویه و بویراحمد
 • طبیعت ،تاریخ و فرهنگ استان کهگیلویه و بویراحمد+تصاویر
 • آمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به بیست نفر رسید
 • افزایش ۲۰ درصدی کرایه‌ تاکسی در شهر یاسوج
 • زمان نهایی تعیین و تکلیف اعتبارنامه تاجگردون در مجلس مشخص شد
 • خلاصه مصوبات جلسه اضطراری کووید۱۹ در گچساران
 • در نشست اضطراری شورای سلامت در گچساران مطرح شد ؛ شمار افراد مبتلا به کرونا در گچساران  به چهار برابر رسیده/یزدانپناه :استان کهگیلویه و بویراحمد وارد پیک دوم بیماری کرونا شده است+تصاویر
 •