طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۳ اسفند, ۱۳۹۸ | کد خبر : 111991 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   

    افتونیوز در تحلیلی نوشت: شبِ پایان انتخابات همواره تداعی اشک ها و لبخند ها بوده است، قبل از اعلام نتیجه قطعی انتخابات، عدل هاشمی پور خیلی زود پیروزی را به رقیب خود تبریک گفت و در کمال ناباوری هاشمی پور نتوانست پیروز انتخابات باشد، مساله ای که برای برخی دوست داران وی غیرمنتظره و […]

  فانوس زاگرس؛

   

  افتونیوز در تحلیلی نوشت: شبِ پایان انتخابات همواره تداعی اشک ها و لبخند ها بوده است، قبل از اعلام نتیجه قطعی انتخابات، عدل هاشمی پور خیلی زود پیروزی را به رقیب خود تبریک گفت و در کمال ناباوری هاشمی پور نتوانست پیروز انتخابات باشد، مساله ای که برای برخی دوست داران وی غیرمنتظره و برای بعضی دیگر قابل پیش بینی بود.

   

  در باب ناکامی و عدم توفیق هاشمی پور اولین مساله نماینده بودن وی و اصل نانوشته ای ست که در انتخابات مجلس همواره نماینده فعلی نقطه سیبل بقیه رقبا قرار می گیرد و همه کاندیدا به اشکال مختلف به او حمله می کنند و نماینده باید نقش مدافع و دروازه بان را ایفا کند و گاهی در موضع ضعف قرارگیرد؛ اما برای تحلیل دقیق تر علت ناکامی هاشمی پور شاید بتوان از نظریه *توقعات فزاینده جمیز دیویس* کمک جست. به‌عقیده‌ دیویس، انسان‌ها دوره‌های بی‌شماری در تاریخ دارند که طی آن مردم در فقر شدید زندگی کرده یا زیر شدیدترین ستم ها بوده‌اند، اما به اعتراض برنخاسته‌اند. فقر دائمی و محرومیت مردم را انقلابی نمی‌کند، بلکه آنها معمولاً این شرایط را با تسلیم و رضایت و یا در ناامیدی خاموش تحمل می‌کنند و احتمال وقوع انقلاب‌ها زمانی بیشتر است که بهبودیی در شرایط زندگی مردم پدید آید، همین‌که سطح زندگی شروع به بالا رفتن می‌کند، سطح توقعات و انتظارات مردم نیز بالا می‌رود و اگر روند بهبود شرایط بعد از این کُند شود تمایل به شورش به وجود می‌آید، زیرا انتظارات و توقعات فزاینده با ناکامی روبرو می‌شود و ناکامی‌ها آتش شورش و اعتراض را شعله‌ور می‌کنند.

   

  بنابراین این محرومیت مطلق نیست که منجر‌ به اعتراض می‌شود، بلکه محرومیت نسبی است.

   

  نگارنده این سطور ادعا ندارد عدل هاشمی پور توانسته شرایط کهگیلویه بزرگ را دچار تغییر تحولات اساسی کند و شهرستان های چهارگانه در زمان نمایندگی وی از محرومیت فاصله بگیرد؛ اما مساله غیرقابل انکار تلاش ها و ممارست های هاشمی پور در طی سال های اخیر بوده و شاید تا همین اندازه برای بسیاری راضی کننده باشد و کارکرد هاشمی پور را تا حدود زیادی موفق و مثبت ارزیابی کند. بحران برای هاشمی پور از نقطه ای آغاز شد که وی در ابتدای کار با صحبت های تبلیغاتی به طرز شگفت انگیزی توقعات را بالا برد و به همین دلیل تلاش های انکار ناپذیر وی در زیر آن حجم از شعارهای تبلیغاتی اش نادیده گرفته شد.

   

  در کهگیلویه عده ای زمزمه تغییر را حس می کردند اما این تغییر چندان محسوس نبود و مهم تر از آن با شعارهای تبلیغاتی هاشمی پور فاصله زیادی داشت.

   

  از طرف دیگر با نگاهی دقیق و موشکافانه به نظر می رسد شرایط سخت معیشتی حاکم بر کشور سبب شد نگاه جامعه و مردم  از نمایندگان بیش از پیش بر امور شخصی و فردی تمرکز یافته و این مساله برای عدل هاشمی پور که تکیه اصلی خود را بر امور عمومی و اجتماعی گذاشته بود تبدیل به پاشنه آشیل شد و مساله جایی برای هاشمی پور گران تر تمام شد که رقیب وی برای پیگیری این امور رزومه پر و پیمانی داشت، شاهدی براین ادعا جدایی برخی پیمانکان و افراد مطرح از هاشمی و پیوستن شان به موحد است، البته در این میان شرایط ساختاری جامعه و بحران هایی که درسطح ملی بر کشور مستولی شده بیش از هر چیز به عنوان سنگی پیش پای هاشمی بودند. اما با رجوع به گفت و شنود مردمی، بدعهدی و بدقولی های حلقه نزدیک به هاشمی  به شدت بدنه اجتماعی وی را در چندسال اخیر تضعیف کرد، هاشمی پور که بیشتر در حوزه اجرایی و عمرانی فعالیت داشت به صورت فردی نسبت به افکار عمومی تا حدود زیادی ناآشناست و این شکاف باید توسط نزدیکانی که به این مساله تسلط کافی داشتند پر می شد اما نزدیکان و نیروهای مرکزی وی نیز با رویکردی سنتی و ریش سفیدی انتخاب شده و این افراد درکی از تحولات و شرایط جامعه امروز نداشتند که این مساله باعث شده هاشمی پور بیش از پیش در معرض فشار رسانه ها و افکار عمومی باقی بماند، برای اثبات این مدعا می توان به عصبانیت و خشم وی در رسانه ها و سخنرانی ها اشاره کرد و در ایام اخیر کمتر وی را با ظاهری آرام به خاطر داریم و به زبان ساده تر، هاشمی پور نتوانست افراد متفاوت و متمایز با خود را کنار هم جمع کند و نزدیکان وی نیز چندان نمی توانستند تاثیری در تحولات به وجود آمده داشته باشند.

   

  ضعف آشکار هاشمی در بخش رسانه بسیار آشکار و مشخص بود، در حالی که محمد موحد و نزدیکان وی رسانه ها را به خود نزدیک ساخته و با حمایت های مالی ویژه اغلب خبرنگاران را تامین کردند در حالی که تیم رسانه ای هاشمی با سردرگمی و جسته گریخته فعالیت می کردند، با ارزیابی رسانه ها در ایام انتخابات به وضوح می توان پی برد برخی افراد از سر دلسوزی و یا هواداری در رسانه به صورت جزیره ای و جدا از هم برای هاشمی فعالیت می کردند؛ اما نه نظم خاصی داشتند و نه ارتباط ارگانیکی بین آنها برقرار بود.

   

  انتخابات اخیر کهگیلویه هر اندازه به سمت قومیتی شدن پیش رفت دود آن بیشتر به چشم هاشمی پور رفت،  هاشمی به امید برخی طرح های عمرانی کلان خود در حوزه های دیشموک، لنده، چاروسا و قلعه رئیسی انتظار داشت سبد آرای بیشتری داشته باشد؛ اما قومیتی شدن جو انتخابات و حمایت این بخش ها از محمد موحد عرصه را بر وی تنگ تر کرد، هاشمی پور با چیدن تخم مرغ ها در سبد مناطقی مانند دیشموک، طرح گاز رسانی و… عملا دستاوردی نداشت و  این مناطق به ضرر هاشمی به سمت موحد حرکت کردند و این در حالی است که انتظار می رفت کهگیلویه مرکزی(دهدشت و چرام) به دلیل نزدیکی قومیتی به هاشمی پور در این معادله قومیتی تر عمل کنند ولی چنین امری رخ نداد و هاشمی پور حتی از سبد قومیتی نزدیک خود اندوخته ای نداشت. به بیان روشن تر، هاشمی پور هم قربانی جو قومیتی به راه انداخته رقیب و بی نظمی تیم و حلقه نزدیک به خود شد.

   

  برخی براین باورند، هاشمی پور در این سال ها نتوانست تناقض های مختلف خود را حل کند و نمی شود از طرفی خود را اصولگرای اصلاح طلب نامید و از طرف دیگر در مجلس برجام را پاره کرد و طرح استیظاح رئیس جمهور را امضا کرد.

   

  در یک‌ جمع بندی نهایی در ماه های اخیر ضعف درونی تیم انتخاباتی عدل هاشمی پور به شدت وی را در موضع ضعف قرار داد و رقیب او را بیش از پیش قدرتمند ساخت.

   

  در حقیقت، ناکامی هاشمی پور و پیروزی سید محمد موحد در انتخابات اخیر جای هیچ گونه ستایش و فخری برای موحد و هوادارانش ندارد و دو قطبی قومیتی ثلاث و بویراحمد شوربختانه همچنان پایدار است و نه گفتن به هاشمی پور به معنای آری گفتن به هر کاندید دیگر منهای هاشمی پور به دلیل توقعات فزاینده و برآورده نکردن آنها بود و این نیز یکی از شانس های تاریخی سید محمد موحد در انتخابات محسوب می شود. در نهایت برای رهایی کهگیلویه از بند محرومیت، هاشمی پور و موحد دو روی یک سکه اند.

   

  در یک نگاه کلی تر موحد و هاشمی پور نماینده قشر سنتی تر جامعه هستند و تاکنون نتوانسته اند تغییری ایجاد کنند و احتمالا در آینده نیز انتظار تغییر چندانی از آنها نمیرود.

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “تحلیلی بر انتخابات کهگیلویه بزرگ”

  
  امروز پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • پیام تسلیت دکتر ولی اله شجاعپوریان به مناسبت درگذشت مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران
 • پیام تسلیت مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت درگذشت ملا علیرضا الهی
 • قرنطینه خانگی و تأثیر کتابخوانی
 • آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بو یراحمد
 • پنهان کاری مبتلایان کرونا ،خیانت در حق جامعه و اطرافیان
 • حضور در تفرج گاه جنگل و مراتع کهگیلویه ممنوع شد
 • ممنوعیت تردد در جاده های کهگیلویه / محدودیت تردد در جاده چرام دهدشت +تصاویر
 • آمار مبتلایان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۴٠ نفر رسید/تمام بیماران جدید وابستگی فامیلی با بیماران قبلی داشته اند
 • مسابقه مجازی کتابخوانی ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود+جزئیات
 • بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گچساران در مورد بیماری کرونا
 • آخرین وضعیت پتروشیمی دهدشت
 • جزئیات تعطیلی کشتارگاه مرغ گچساران
 • دولت ، ملت سازی و کرونا
 • ابزارآلات مختلف و کاربردهای آنها
 • چند توصیه مهم کرونایی استاد دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 • محمدی تبار در جلسه کمیته اضطرار ستاد پیشگیری ،فرماندهی استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد؛ همه دستگاهها آمادگی و تمهیدات لازم را در خصوص سامانه بارشی داشته باشند/مردم از خانه خارج نشوند و برنامه سیزده بدر امسال را لغو کنند/ دستگاهها ریز عملکرد و تخصیص اعتبار مدیریت بحران را گزارش دهند+تصاویر
 • مشاور حوزه سلامت استاندار کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد/ دکتر موسوی ؛ رسانه‌ها موضوع پیشگیری را مد نظر و توجه بیشتر قرار دهند
 • جاذبه های دیدنی رشت
 • به منظور مشارکت گسترده شهروندان باشتی در ایجاد هوای پاک ؛ طرح هر خانه یک درخت در این شهر اجرا می شود+تصاویر
 • آخرین وضعیت بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 •