طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۷ اسفند, ۱۳۹۸ | کد خبر : 111830 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   

    سعید رحمانی اصل    انتخابات گچساران و باشت در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید ، که رازهای سربه مهر زیادی در دل خود جای داد . حسب درخواست تعداد زیادی از مخاطبین تحلیل این انتخابات را به چند بخش جداگانه تقسیم نموده و در اینده نزدیک در بخش دوم به تحلیل رای بسیار […]

  فانوس زاگرس؛

   

  سعید رحمانی اصل 

   

  انتخابات گچساران و باشت در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید ، که رازهای سربه مهر زیادی در دل خود جای داد .

  حسب درخواست تعداد زیادی از مخاطبین تحلیل این انتخابات را به چند بخش جداگانه تقسیم نموده و در اینده نزدیک در بخش دوم به تحلیل رای بسیار پایین قشقایی به تاجگردون و چرایی آن خواهم پرداخت .

   

  صرف نظر از پیروزی نهایی غلامرضا تاجگردون در این رقابت که حتی بهنام عکاشه نیز نتوانست ترس خویش را در برهه زمانی خاصی آن هم پیش از انتخابات از رقابت فشرده که در مقاله اخیر خویش بدان اشاره نمود پنهان نماید ، می بایست چنین شروع کرد که زمین بازی انتخابات و سبد آرای حوزه گچساران و باشت خیلی متفاوت تر از آن چیزیست که در کل استان ما وجود دارد .


  نوع نگاه من و سایر منتقدین به سبد رای نزدیک به چهل هزارنفری تاجگردون مسلما با بهنام عکاشه و تاجگردون و هوادارانش فرق می کند .

   

  همانگونه که پیشتر هم گفتم ، این انتخابات آبستن حوادث زیادی بود و رازهای سربه مهر زیادی در خود دارد ، بنابراین فقط تاجگردون خود و حلقه اطرافیانش می دانند که در این بخش از چه میگویم و می نویسم ، چرا که بهنام هم با تمام شیطنتهای حرفه ای موجود در قلمش در ساعت ۳ شب جمعه در حالی که غلامرضا تاجگردون و حلقه اطرافش در منزل کوچک قبل از کوچه حسینیه شهید تاجگردون بیدار بودند !! بهنام هم همچون مابقی مردم این شهر در خواب بودند ، پس وقتی می خواهم در ادامه بنویسم رای واقعی تاجگردون ۳۹۵۴۰ نفر نبوده او در خلوت خویش بهترین خواننده این مقاله خواهد بود ، چون خود بهتر می داند با سبد و صندوقهای رای چه کرده است .

   

  با این اوصاف :

  ۱- در این انتخابات ۷۷۸۹۱ نفر در انتخابات شرکت نمودند یعنی رقم مشارکت تقریبا ۶۵درصد بوده است و تاجگردون با کسب ۳۹۵۴۰رای تقریبا ۵۲درصد آرا به نام ایشان خوانده شد .

   

  الف ) همانگونه که در سطور پیشین نیز بیان شد واقعیت رای مردم گچساران و باشت به تاجگردون این رقم نیست چراکه مبحث ( هلی برن نیروی غیربومی ) از شهرهای اطراف در دستور کار تاجگردون قرار گرفت و بهترین گواه در این خصوص افزایش گاها ۱۰۰ درصدی خیلی از صندوقها در روستاهای چهارگوشه حوزه گچساران و باشت به نسبت جمعیت آنها خود حکایت از این دارد که چه حجم نیروی چند هزار نفری ! وارد انتخابات گچساران و باشت شده و این امر قابل کتمان نیست .

   

  ب) ضمن احترام به تمام آرای پاکی که به آقای تاجگردون در این انتخابات داده شد
  قطعا همگان شاهد حجم بالای خریدوفروش آرا در بیرون از شعب اخذ رای بودیم و نکته جالب نیز شناور بودن این قیمتها بود که از پنجاه هزار تومان تا یک میلیون تومان نیز رسید .

  و این مساله ای نیست که بتوان آن را کتمان نمود و رصد گردش مالی و حجم انبوه چند میلیاردی که قابل سرپوش گذاشتن نیست .

  دو مقوله ورود نیروی غیربومی و تزریق پول در کنار ارعاب و تهدیدهای فراوانی که در بیرون از شعب اخذ رای صورت گرفت قاعدتا سبب جابه جایی آرا و اثرگذاری بار روانی بر دیگر افراد و شهروندان عادی خواهد بود ، بنابراین ما با تاجگردون ۵۲ درصدی روبرو نیستیم و اگر خریدوفروش گسترده و سازمان یافته چندهزار نفری رای و هلی برن نیروها از شهرهای اطراف را از سبد رای آقای تاجگردون کسر کنیم آن وقت واقعیت چیز دیگری خواهد بود.

   

  ۲- کمپین مخالفین تاجگردون ۴۸ درصد مجموع آرا ماخوده را به دست آوردند

   

  الف ) بنابراین از مجموع تقریبا ۱۲۰۰۰۰ رای ۷۷۸۹۱ نفر در انتخابات شرکت نمودند که سهم تاجگردون ۳۹۵۴۰ رای ( آرای پاک + واردنمودن چندهزارنیروی غیربومی + خریدوفروش چندهزار رای ) یعنی تقریبا معادل۳۳ درصد تعریف می شود .

   

  ب ) کمپین نه به تاجگردون در مجموع ۳۸۳۵۱ رای یعنی معادل ۴۸ درصد از آرای ماخوذه را کسب نمود که به صورت تقریبی می توان گفت آنها هم ۳۳ درصد از واجدین شرایط رای دادن بوده اند .

   

  ج ) گزینه عدم مشارکت و تحریم انتخابات نیز( تقریبا ۳۳ درصد) بوده است که می توان گفت نه به عملکرد تاجگردونی که خود را معمار اقتصاد و ناجی این شهر و امیرکبیر می خواند گفته است .

  این طیف شاید به دلیل عدم تبیین استراتژی درست رقبای تاجگردون به صحنه نیامدند وگرنه این ۳۳ درصد اگر راضی بودند نسبت به ۸سال نخبه کشی ، تبعیض ، رانت و انحصارخانوادگی و …در مقابل کمپین نه به تاجگردون قرار می گرفتند و به تاجگردون رای می دادند .

   

  اگر فلش بکی هم به انتخابات دور قبل در ۹۴ بزنیم تاجگردون صاحب یک رکورد ۷۲درصدی بوده است در حالی که در انتخابات امسال به ۳۳ درصد رسید و این خود یعنی یک کاهش محبوبیت و مقبولیت و شاید بهتر بتوان نوشت شکست .
  آری درست است خروجی انتخابات تاجگردون شد اما با چه قیمت و بهایی ؟!

   

  در مطلب بعدی از چرایی نه بزرگ قشقایی به تاجگردون خواهم نوشت .

   

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  30 نظر برای “تحلیل نتیجه انتخابات گچساران و باشت/انتخاباتی که رازهای سربه مهر زیادی در دل خود جای داد”
  1. باوی گفت:

   جان خودت جمع کن کاسه کوزه تو،نمیدونم کی گفته تو روزنامه نگار وتحلیلگری،والله عقل یه بچه هم از تو بیشتره با این تحلیلات،همایش گچساران حسینی تاجگردون نشون داد ک تفاوت آرای تاج سه برابر حسینی هست،تهدید و تیراندازی و خرید رای رو هم که همه مردم دیدن از طرف حسینی بود،تو وامثال تو هم که همیشه خدا به حسینی و امثالهم میچسبید و می خورید و هیچی هم یادتون نیست،خداوکیلی مطالبت بدرد خودت هم نمیخوره…همی رنجه داری تن خویش را،دو بازو و جان کج اندیش را

   5

   5
  2. منبع موثق گفت:

   در این تحلیل میتوان کاملا اثر اقامت کانادا شما رو مشاهده کرد جناب رحمانی. چرا که مثل تمام فراری ها به کانادا داری تحلیل دروغ و اشتباه تعریف میکنی. خرید و فروش رای و ضرب و شتم و بی اخلاقی دقیقا از جبهه سیاسی شما انجام شد

   5

   4
  3. صادق گفت:

   رو که رو نیست

   4

   2
  4. اینده نگر گفت:

   سلام اقای رحمانی.این استدلال که گروهی از اقای تاجگردون ناراحت بودند وبه ایشان رای ندادند به هردلیلی پذیرفتنی است.اما اینکه ۳۳درصکد در انتخابات شرکت نکردند به دلیل نه به تاجگردون بود پذیرفتنی نیست واین را هم من وهم شما میدانید که علتش جای دیگه است .اگر رای خرید وفروش شده مختص تاجگردون نبوده وسایر کاندیداها گاها گوی سبقت را از ایشان ربودند.من متا سف هستم شما چرا دلیل شکستتان را در خودتان جستجو نمیکنید وفقط میخواهید عملکرد تاجگردون را زیر سوال ببرید.به نظر من تاجگردون در چینش مدیرانش اشتباهات فاحشی داشته است ولیکن از نظر عملکرد کارنامه موفقی داشته است .از ایجاد فضاهای ورزشی تا ایجاد ابیاری مراتع کشاورزی واباد کردن محلات لبنان ورادک وسادات.اینها نقاط مثبتی هستند که هر انسان مثبت اندیشی برای رای دادن در نظر میگیرد.از طرفی تاجگردون به خاطر شخصیت کاریزمایی خود مایه افتخار گچساران شده وریس مهمترین کمیسیون مجلس شدن کار هر کسی نیست ان هم نماینده شهر کوچکی چون گچساران.گچساران همیشه زیر سایه بویراحمد بوده ولیکن در زمان تاجگردون انها زیر سایه گچساران بودند واین به حرف نیست وعملا شاهد ان بودیم وانها از این امر به شدت عصبانی هستند.بنابراین وجدان بیدار خودمان را قاضی کنیم ودر مقابل این قاضی با شهامت حرف دلمان را بزنیم کهبهتر از ایشان در میان این کاندیداها از نظر عملکرد پیدا نمیشد.اگر چه شخصیت سایر کاندیداها همه محترم هستند.بنابراین مخالفین ایشان برای دوره بعدی فکری نو بیاورند وبرنامه ای جدید داشته باشندوگرنه ۴ سال اینده هم به همین شکل است.

   10

   3
   • ناشناس گفت:

    جناب به گمونم لقمه هاي …….. و چرب تاجگردون زير زبانت خيلي خوب مانده.
    تاجگردون ديگر تاجگردون مجلس قبل نيست كه با …… و ضابطه علي لاريجاني ……به نو و نوا برسه

    3

    0
  5. حمید دیلی گفت:

   تو عمرم تحلیلی به این تنفر و آبکی نخواهنده بودم .
   نویسنده ادعا میکند که:
   اول -سبد رای مخالف تاجگردون و میزان رای کاندیدای دوم ، یوم و چهارم را لا هم جمع کرده تا از ان استفاده ابزاری کند ولی نمیگویید که هز حاصل جمع همین نفر دوم یوم و چهارم به اندازه نفر اول و پیروز انتخابات نمیشود .
   ۲- با چه دلیل و برهانی کسانی که در انتخابات به هر دلیلی شرکت نکرده اند کت

   3

   2
  6. حمید دیلی گفت:

   تو عمرم تحلیل به این آبکی همراه با تنفر از سر استصال و فرار به جلو جهت فبول شکست سنگین از تاجگردون ندیده و نخوانده بودم به دلایل ذیل :
   ۱- با چه استدلال منطقی میزان رای نفر دوم سوم و چهارم را با هم تجمیع کرده ای و همه را در مقابل نفر اول قرار داده ای ؟؟؟
   که براحتی و با کوچکترین جستجو در متن سخنرانی های کاندیدای محترم میتوان نتیجه گرفت که امکان جمع کردن سبد رای هر سه نفر نیست که اگر بود حتما و یقینا به وحدتی میرسیدند که ارزوی ان را داشتند .
   ۲- بر اسال کدام تحقیق علمی و مستدل عزیزانی که بهر دلیل راضی به شرکت در انتخابات نشدند تمام و کمال را روبروی نماینده محترم میدانید ؟؟؟
   یه توصیه برا جنابعالی دارم که علاقه به جمع و تفریق داری بیا و میزان رای نفر دوم سوم چهارم و پنجم را جمع بزن ببین به اندازه نفر اول میشود یا کم و کسری دارد !!!!!!

   1

   3
  7. حمید گفت:

   تو عمرم تحلیلی به این تنفر و آبکی نخواهنده بودم .
   نویسنده ادعا میکند که:
   اول -سبد رای مخالف تاجگردون و میزان رای کاندیدای دوم ، یوم و چهارم را لا هم جمع کرده تا از ان استفاده ابزاری کند ولی نمیگویید که هز حاصل جمع همین نفر دوم یوم و چهارم به اندازه نفر اول و پیروز انتخابات نمیشود .
   ۲- با چه دلیل و برهانی کسانی که در انتخابات به هر دلیلی شرکت نکرده اند کت

   2

   1
  8. گچساران گفت:

   چی میگی برا خودت.شکست خوردید حالا میخواید تهمت بزنید.
   ۱-معلومه که حمله به شعب اخذ رای رو طرفدارای کدوم کاندیدا انجام داد؟
   ۲-کدوم کاندیدا بود که مدام تو سخنرانی هاش تهدید میکرد وخط و نشان میکشید؟
   ۳-لیدر کدوم کاندیدا اقدام به قتل کرده؟
   ۴-طرفدار های کدوم کاندیدا اقدام به کتک کاری اقوام کاندید رقیب کرده؟
   ۵-برادر کدوم کاندیدا رو جلو درب خونه مردم که برا خرید رای مراجعه کرده بود رو فراری دادن؟
   و..‌‌‌…..
   این موارد ذکر شد تا یاد اوری وتلنگری باشه براتون.

   2

   0
  9. گچسارانی گفت:

   سلام خدمت آقای رحمانی، چند نکته لازم میدانم خدمت شما عرض کنم
   ۱-تحلیل شما از انتخابات در گچساران وباشت همانند همان تحلیل هایی که قبل از انتخابات بر علیه تاجگردون و تخریب وی مینوشتی
   ۲-کاملا مشخصه که یا شما تحلیلگر نیستید یا هم بخاطر شکست اخیر در انتخابات داری مغرضانه تحلیل میکنی
   ۳-تحلیل ها و مشاوره های شما چهار سال پیش مهندس فولادی رو به خاک سیاه نشاند و امسال سید فدرت حسینی رو
   ۴-در این دوره از انتخابات همگی میدانند نزدیک به ۷۵ درصد از آرای قشقاییها به سبد رای تاجگردون داده شد
   ۵-لطفا تحلیل بعدیتون اگر مثل همین اولی باشه که هنو بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات نمیخوای باور کنی جریان و طیف مورد علاقه شما نتوانسته پیروز شود داری شکست طیف مورد علاقه تون رو به یه سری مسائل الکی ربط میدی، نمیخواد خودتو زحمت بدی تحلیل بنویسی

   3

   0
  10. محمدی گفت:

   فکر کنم این اقا قهوه دوبل زده

   4

   0
  11. بابا حیدر از گچساران گفت:

   قبل از انتخابات بهت گفتم این کلاهی که به سر دارس مال هدایت خواهه یکی هم برا بابات و یکی برای یداله مرادی آورده متوجه منظورم نشدی .

   3

   0
  12. مهاجر گفت:

   اصلا یک درصد؛بازهم خودشه

   2

   0
  13. گچساران گفت:

   اینهمه که گفتی چه شد چرا عبرت نمی گیری بهانه تراشی کافیه آنچه وجدانت می گوید بنویس مشخص شد برای همه که بعضی ها برای رسیدن به قدرت تمام معنویات را از یاد بردن توبه کنید تا خداوند متعال این فرصت را در اختیار شما قرار داده از مردم گچساران حلالیت بطلبید

   4

   0
  14. ناشناس گفت:

   شب انتخابات زن ییگناه را نیکشید روز انتخابات خودتان چقدر از بیرون شناسنامه آوردید وبعد تحلیل آبکی میکنی اگر فشار نمی آوردید ارا تاجگردون بالای ۶۰ هزار بود .همین تحلیل های غلط مردم را شما جداکرده .فکرتان عوض شود تابفهمید چه خبر است .مگر ردستاها هم نیرو وارد کرده بودند که تنام روستاها بالای ۷۰ درصد به اورای دادند

   0

   0
  15. حسینی گفت:

   تحلیل جناب رحمانی مغرضانه است هواداران سید قدرت چقدر جنایت کردند تهدید کردند به خاطر قدرت ………. خرابکار ی انها زیاد بود عملکرد دکتر تاجگردون واقعا قابل تقدیر است

   0

   0
  16. پشتدار گفت:

   شما جناح راستی ها حداقل برید علت شکست خودتون رو بررسی بکنید که چرا در همه ادوار رایتان بیشتر از این نمیشه
   اگه تاجگردون رای کمتر آورد بیشترین علتش ناراضی بودن مردم بالاخص طیف اصلاح طلبان از وضعیت مملکت بود نه تاجگردون همه به خوبی می دانند ایشان هر کاری که از دستش اومد انجام داد برای شهر ناکرده هاش هم بخاطر ضعف و باندبازی شهردار و دار و دسته اش میباشد

   0

   0
  17. ایمان گفت:

   مشکل مملکت همینه که همه فکر میکنن سیاست مدار و تحلیل گر و مدیر و نخبه و کار بلد هستن! عزیز من تو چرا اینقدر پوست کلفت هستی؟! کی از تو تحلیل خواسته!آدم با یه ریش مدل خاص و یه کلاه که تحلیل گر نمیشه! خیلی مغرضانه نوشتی پسر جان! البته واسه شما که فرقی نمیکنه کی بیاد سر کار! در هر صورت با روش های مخصوص خودتون به اهدافتون میرسید!

   0

   0
  18. ناشناس گفت:

   به اميد خدا و با كمك آيت الله رييسي تاجگردون رو از قلعه پياده كرده و به…….. ميفرستيم

   1

   0
  19. دانش آموز گفت:

   اقای رحمانی خندم گرفت ازاین همه وقتی که صرف کردی مطالب ابی پیداکنی وبیاری درملع عام هرجمله ایش مال یه جایی بودگوش کن عزیزم
   زمانیکه تووپدرت الفبای سیاست رانمی دونستی اصولگرایان دوگروه شدن یک گره اصولگرایان حقیقی وگروه دوم اصولگرایان قدرت طلب وم……دوهرچی من میگم درسته گروه اول آقای نبی زاده بودوجعفری وبرخی ازعزیزان باشت و……
   این گروه معتقدبه اخلاص درعمل وکاربرای مردم ونماینده هرکی وازهرجایی وشورای نگهبان تاییدش کندکافی است دکاری به بومی وکاری به بومی وغیربومی هم نداشت مثل آقای موحدکه خودش نبی زاده رامی پرستید
   گروه دم شامل قدرت وبزرگواری وراهی ونعمتی وبرخی اهالی باشت …..پدرشماویدالله مرادی درکارنبودعزیزم اینهامعتقدبودن هرچی مامیگیم به بهانه نماینده بومی ازاصولگرایان اصلی جداشدن ودرزمان احمدی نژادبودکه قدرت وبزرگواری ومرادی رنگ……. وشدن سیاسی جبهه پایداری وکسی نبودکه موتلفه رابرداره وصابری هم حوصلش سررفته بوددادنش به ملاعزیزرحمانی وعملابعدازنبی زاده طیف دوم شروع به تخریب نیروی ایمانی وبرادردوشهیدنمازشب خوان آقای جعفری کردن خداروشکرکنیدباتبلیغ علیه جعفری ولکه دارکردن اون وشعارهای ……فکن مثل مگرباوی بمیرددیلی مجلس ببیندوتخریب حاج آقای متقی کاشانی وطفرقه بین باوی وگرمسیرو….باتبلیغات وسیع شمابال دراوردیدالانم اومدید تبلیغ وحدت کردیدعملاوحدتی نبودبلکه خدعه ونیرنگی بودبین قدرت وبیعت و….اومدن بارزاعتکیش وجعفری حیله کنن .جعفری روبه صدهاآبروزدن وواسطه فرستادن مانع شدن وزراعتکیش روهم بقول خودشان بیرون کردن مردم وقشرعلمی دقیقااینورفهمیدن وخندشون گرفت .اونهم تخریب ریاست طلبانی مثل پاکدل علیه تاجگردون هیچ نتیجه نداشتتاج محبوب ترشدو مردم جعفری روصدبرابرشمامیخوان واگرایشون درانتخابات بودحداقل ۳۰هزاررای می آورد

   1

   0
  20. ناشناس گفت:

   این انتخابات نبود افتضاحات بود. فهمیدیم بدون پول نمیشه رفت مجلس. ولی مطمئنم این بی اخلاقی و توهین به شعور مردم تاوان سختی در پی خواهد داشت. از چوب خدا بترسید.

   0

   0
  21. ناشناس گفت:

   سیاست همینه ،برنده کسیست که میبره ،اگر حتی بخاطر کمپینگ عدم شرکت در انتخابات ،رای هر دو مساوی هم بود باز هم تاج میبرد چون سیاست مدارتر است ودر هر حال میتوانست از رای احساسی ترک زبانها با ایفای نقش توسط شخص احمد خورشیدی برنده میدان باشد ضمن اینکه فقط ریاست خشک وخالی کمبسیون برنامه وبودجه توسط یک گچسارانی در خیل اینهمه آدم که معلوم نیست برای چی وارد مجلس میشند حق تاج بود که ببرد که برد

   0

   0
  22. گچسارانی گفت:

   سلام همون کلاه که رو سرته قاضی قرار بده از ۸ صب تا ۸شب هرچند هم که تلاش کنی مگه چند تا رای میتونی بخری؟

   0

   0
  23. s.a.g گفت:

   اونی که این همه سنگ غلام و به سینه میزنی یا هنوز کارت خالی نشده یا هم وعیه دروغی بهت داده یا قرا ماهانه حسابت پر شه بلاخره تموم میشه ..صبرداشته باش

   0

   0
  24. محمد ازگچساران گفت:

   سلام بر نویسندگان وتحلیلگران که همیشه با نقد ونظراتشان مردم را آگاه میکنند. میخواهم به آن برادریا خواهری که در جواب آقای رحمانی با عصبانیت و ناسزا جواب میدهند بگوئیم که حرف حق همیَه تلخه. حالا شما که طاقت خواندن نقد وادبیات یک شهروند را نداری بهتراست .نقدی رانخوانی و اصلا اظهار نظرنکنی چون نه از سیاست چیزی میدانی ونه چشمی داری که آن همه ماشین و وسایل نقلیه غیر بومی را درشب انتخابان درشهر رفت وآمد داشتند گچساران به شلوغی کالیفرنیای آمریکاست بود راببینی . و همه آنها هم پلاک سایر استانها را داشتندوپلاک گچساران دربین آنها بود.تازه این یک وجه مستندات آقای رحمانی است.
   بگذریم همیشه حرف حق تلخه وناخن را عصبانی.

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • پیام تسلیت دکتر ولی اله شجاعپوریان به مناسبت درگذشت مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران
 • پیام تسلیت مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت درگذشت ملا علیرضا الهی
 • قرنطینه خانگی و تأثیر کتابخوانی
 • آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بو یراحمد
 • پنهان کاری مبتلایان کرونا ،خیانت در حق جامعه و اطرافیان
 • حضور در تفرج گاه جنگل و مراتع کهگیلویه ممنوع شد
 • ممنوعیت تردد در جاده های کهگیلویه / محدودیت تردد در جاده چرام دهدشت +تصاویر
 • آمار مبتلایان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۴٠ نفر رسید/تمام بیماران جدید وابستگی فامیلی با بیماران قبلی داشته اند
 • مسابقه مجازی کتابخوانی ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود+جزئیات
 • بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گچساران در مورد بیماری کرونا
 • آخرین وضعیت پتروشیمی دهدشت
 • جزئیات تعطیلی کشتارگاه مرغ گچساران
 • دولت ، ملت سازی و کرونا
 • ابزارآلات مختلف و کاربردهای آنها
 • چند توصیه مهم کرونایی استاد دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 • محمدی تبار در جلسه کمیته اضطرار ستاد پیشگیری ،فرماندهی استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد؛ همه دستگاهها آمادگی و تمهیدات لازم را در خصوص سامانه بارشی داشته باشند/مردم از خانه خارج نشوند و برنامه سیزده بدر امسال را لغو کنند/ دستگاهها ریز عملکرد و تخصیص اعتبار مدیریت بحران را گزارش دهند+تصاویر
 • مشاور حوزه سلامت استاندار کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد/ دکتر موسوی ؛ رسانه‌ها موضوع پیشگیری را مد نظر و توجه بیشتر قرار دهند
 • جاذبه های دیدنی رشت
 • به منظور مشارکت گسترده شهروندان باشتی در ایجاد هوای پاک ؛ طرح هر خانه یک درخت در این شهر اجرا می شود+تصاویر
 • آخرین وضعیت بیماری کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 •