طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۵ بهمن, ۱۳۹۸ | کد خبر : 110120 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   

      رابطه هدایتخواه و FATF (گروه ویژه اقدام مالی)چیست؟ ناگفته ها و تناقضاتی غیر قابل بخشش و تاسف بار در گفتار امروز و عملکرد دیروز هدایتخواه در مجلس شورای اسلامی؟   فرزاد رنجبر ؛ در چند سال اخیر به خصوص یکی دو سال گذشته جناب هدایتخواه نماینده دو دور بویراحمد و دنا در مجلس […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

  رابطه هدایتخواه و FATF (گروه ویژه اقدام مالی)چیست؟

  ناگفته ها و تناقضاتی غیر قابل بخشش و تاسف بار در گفتار امروز و عملکرد دیروز هدایتخواه در مجلس شورای اسلامی؟

   

  فرزاد رنجبر ؛ در چند سال اخیر به خصوص یکی دو سال گذشته جناب هدایتخواه نماینده دو دور بویراحمد و دنا در مجلس از سال ۸۲ تا ۹۰، بارها در جلسات مختلف، از جمله در مسجد امام علی (ع) به بهانه تصویب FATF به دیگران حمله کرده و به راحتی با مبنا قرار دادن FATF خود را حق، ولایت مدار، انقلابی، اما اشخاص و گروهای دیگر را به صورت غیر مستقیم ناحق، غیر انقلابی، غیر ولایتی خطاب کرده است، و به راحتی احساسات پاک مردمی نجیب به ویژه بخشی از جوانان اصول گرا را برای دشمنی و ستیز با رقبای خود ، تحت تاثیر قرار داده، و مکرر در سخنانی شرط ولایت مداری و انقلابی و حق بودن را موضع در مقابل FATF دانسته اند.

   

  ایشان حتی گاها به دلیل ابراز لطف عجیب و احساسی برخی هواداران نجیب اما نااگاه خویش، انچنان دچار یک توهم سیاسی شده که در مسجد در روز معرفی دکتر فرخیانی، هدف خویش از ورود به انتخابات در ادوار گذشته را، گرفتن بهانه از مردم برای پاسخگویی در روز قیامت دانسته است تا اگر در فردای قیامت از مردم پرسیدند چرا انتخاب درستی نداشتید با وجود بنده هدایتخواه، حجت بر انان تمام شده و توجیهی نداشته باشند.

   

  شاید برای شما عجیب باشد که برادر بزرگ کنوانسیون های مربوط به FATFدر زمان شخص هدایتخواه بدون کوچکترین سرو صدایی در مجلس تصویب شده است و امروز به نام انقلاب و اسلام همان FATFرا بهانه کرده، و به دلیل تصویب برخی موضوعات به مجلس فعلی حمله می کند. و نماینده فعلی مجلس بویراحمد و دنا به دلیل ترس، محافظه کاری یا عدم اشنایی حتی ابتدایی با کنوانسیون های مربوط به FATFهمیشه سکوت اختیار کرده است‌ و حتی برای جذب چند رای، ژست اخلاقی گرفته و ایشان را سرمایه ملی می داند و تاسف بار تر اینکه، شخصی که خود را پرچم دار اصلاحات بویراحمد و دنا در انتخابات پیش رو می داند به دلایل مختلف یک مرتبه در تمام این سال ها، پاسخی به بسیاری از توهمات و توهین های غیر مستقیم و مستقیم ایشان نداده است.

   

  ابتدا کنوانسیون مریدا ملقب به برادر بزرگه و فرزند ارشد fatf:

   

  حجم بالا و مفاد بیشتر مربوط به کنوانسیون مریدا نسبت به پالرمو در صورت هر گونه نفوذ یا تاثیر بر قوانین داخلی باعث گردید تا دکتر علی اکبر رائفی پور که خود گاها در توهم به سر می برد در سفر چند ماه پیش خود به استان و حضور در دانشگاه یاسوج، انعقاد قراردادها و پیوستن به کنوانسیون هایی را تجربه و تخصص هر دو جریان و دولت های مختلف بداند و بیان کند این اتفاقات مربوط به یک دولت خاص نیست.

   

  دکتر رائفی پور در بخش دیگری از سخنانش در دانشگاه یاسوج عنوان کرد، در حالی به برخی موضوعات گیر داده ایم، که به پدر بزرگ و برادر بزرگ ان ها لبیک گفته ایم، و اما شاید بسیاری مخاطبین ایشان نمی دانستند، دکتر رائفی پور از کدام پدر بزرگ و در چه زمانی سخن میگوید؟

   

   

  اری؛ کنوانسیون مریدا، پر حجم ترین و بسیار فراتر از کنوانسیون پالرمو برادر بزرگ کنوانسیون های مربوط به پدربزرگی به نام FATF بود که رائفی پور با ان حسرت و فشار از ان دو سخن میگفت، زیرا تازه فهمیده بود در سال ۸۵ مجلس بزرگتر و گنده تر از پالرمو را تصویب کرده، و دیگر نمی توانست به بهانه میل به پیوستن به کنوانسیون پالرمو، برای کینه های سیاسی خویش و خود شیرینی برای عده ای، دیگران را نقد و به انان حمله کند…در حقیقت رائفی پور فهمیده بود اگر پیوستن به پالرمو به فرض اشتباه باشد پیوستن به مریدا فاجعه بوده است.

   

  از چهار بخش مربوط به FATF ، دو بخش ان یعنی کنوانسیون مریدا و کنوانسیون مربوط به مواد مخدر در دوره اقای احمدی نژاد و مجلس جناب هدایتخواه تصویب شده و حتی دولت احمدی نژاد توسط شمس الدین حسینی برای تصویب لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم که امروز بر روی ان دعواست به علی لاریجانی نامه می نویسد و همزمان طبق شنیده ها سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در نامه ای به برخی دستگاهها،مسئولان مربوطه رامکلف میکند که مقدمات اجرایی شدن دو لایحه باقی مانده ازfatf یعنی پالرمو و cft را فراهم کنند.

   

  کنوانسیون مبارزه با فساد یا مریدا در سال ۲۰۰۳به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید در سال ۱۳۸۴در دولت احمدی نژاد به امضا دولت رسید و در بهار ۱۳۸۵ در مجلس به تصویب نمایندگان مجلسی که جناب هدایتخواه به قول نوچه های سیاسیش از مفاخر سیاسی بود می رسد، اما توسط شورای نگهبان رد می شود و اشکالاتی متعددی من جمله در مواد ۴۲ تا ۵۷ را، دلایل رد این مصوبه مجلس می داند. اما بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره در تاریخ ۸۷/۰۷/۲۰ توسط مصلحت نظام تصویب می شود، بد نیست بدانیم در تدوین این کنوانسیون در سازمان ملل، کارگروه ایرانی نقش داشته اند.

  چند ماه پس از تصویب، دستورالعمل مربوط به چگونگی تبادل اطلاعات و همکاری با کشورهای عضو مریدا توسط سعید جلیلی صادر گردید.

   

  اگرچه کنوانسیون مریدا را یکی از مکمل های کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته یا پالرمو می دانند اما بسیاری از بندها و مواد ان کاملا شبیه به پالرمو بوده و عین عبارت پالرمو در ان تکرار شده است.
  در ضمن موضوعات، بندها و مواد مطرح شده در مریدا بسیار بیشتر و فراتر از پالرمو می باشد.و اگر به قول امثال هدایتخواه خطری متوجه عزت و کیان این سرزمین در صورت تصویب پالرمو باشد در کنوانسیون مریدا، چندین برابر این خطر وجود دارد.

  و همین برتری و غالب بودن مریدا بر پالرمو باعث گردید تا دکتر علی اکبر رائفی پور در سفر چند ماه اخیر به یاسوج، تصویب برخی کنوانسیون ها و سندهای شبیه ۲۰۳۰ را تجربه و تخصص هر دو جریان بداند و بیان کند این اتفاقات مربوط به یک گروه خاص نیست.

  متاسفانه در باب همان ۲۰۳۰نیز امثال هدایتخواه تعمدی و به دلیل کینه جناحی یا به دلیل نااگاهی از مفاد ۲۰۳۰ صادق نبوده اند و امروز انچنان تبلیغ کرده اند که امثال بنده اگر بررسی نمیکردیم ۲۰۳۰را یک سند کاملا جنسی می دانستیم، در حالی همان ۲۰۳۰، یک سند تحول مربوط تا سال ۲۰۳۰ در تمامی حوزه ها می باشد.
  به جز برخی جزئیات حقوقی و تناقصات با فرامین دینی و قوانین داخلی، مشکل بزرگ این اسناد و کنوانسیون ها در حقیقت این موضوع می باشد که ابر قدرت ها و در راس ان امریکا به دلیل نفوذ در مجامع بین المللی، تعریف ها را مشخص خواهند کرد مثلا انها تعریف میکنند ترور چیست؟ و تروریسم کیست؟یا فقر چیست؟ و فقیر کیست؟

   

  مردم نجیب و صادق بد نیست به طور بسیار خلاصه بدانیم، در کنوانسیون مریدا مواردی همچون: ممانعت از اجرای عدالت، ارتشا در بخش خصوصی، اختلاس، اعمال نفوذ در معاملات، اختفا اموال حاصل از جرم، دارا شدن من غیر حق جرم محسوب شده اما در مفاد مربوط پالرمو هیچ کدام از این موارد جرم تلقی نمی شود و همین موارد و حجم بزرگتر در صورت نفوذ، تاثیر بیشتر مریدا بر قوانین داخلی در ایران نسبت به پالرمو نشان می دهد.

  اما برخی موضوعاتی که امروزه برای پیوستن به پالرمو در مصلحت نظام بر روی ان دست گذاشته اند موارد زیر است و جالب اینکه تمامی این موارد در کنوانسیون مریدا که در سال ۸۵ با حضور جناب هدایتخواه تصویب شده، وجود دارد

  ۱_یکی از مواردی که به شدت بر روی ان بحث و گفتگو میشود بحث شناخت مجرمین و استرداد مجرمین است که در ماده ۱۵و ۱۶به ان پرداحته شده و دقیقا همین موضوع در کنوانسیون مریدا در ماده ۴۴ با ۱۸ بند جداگانه در زمان اقای هدایتخواه مصوب شده است.

   

  ۲_یکی دیگر از مواردی که توسط مصلحت نظام مورد توجه ویژه قرار گرفته معاضدت حقوقی مربوط به مفاد قوانین کنوانسیون پالرمو می باشد، این در حالی ست ماده ۴۶ کنوانسیون مریدا مصوبه سال ۸۵ مجلس در زمان جناب هدایتخواه با ۳۰ بند مختلف به این موضوع پرداخته است.

   

  ۳_امروز در حالی برای تصویب پالرمو بر روی اسم اسرائیل متمرکز شده ایم که مجلس شورای اسلامی در سال ۸۵ و زمان اقای هدایتخواه و پیوستن به کنوانسیون مریدا که اسرائیل عضوی از ان است هیچ توجهی نکرده است.

   

  ۴_ یکی دیگر از موضوعات اعتراضی برای پیوستن به کنوانسیون پالرمو لزوم همکاری بین المللی برای مصادره اموال می باشد که ماده ۳۱ کنوانسیون مریدا مصوب شده در سال ۸۵ مجلس در زمان اقای هدایتخواه مشابه همین مقررات می باشد

   

  ۵_یکی دیگر از موضوعاتی که امروز پیرامون کنوانسیون پالرمو مطرح است محدودیت در همکاری و مبادلات اطلاعات مالی می باشد این در حالی ست که ماده ۳۸کنوانسیون مریدا با همین مفاد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

   

  امروز مطالبه همه مردم با هر تفکر سیاسی و به ویژه جوانان صادق و نجیب اصول گرا از جناب هدایت خواه روشنگری راجع به کنوانسیون مریدا و مفاد ان می باشد و مردم به جد خواهانند بدانند جناب هدایتخواه چه موضعی در قبال مریدا در مجلس داشته است؟ موافق بوده و به تصویب ان رای داده است؟ مخالف بوده اما به جهت همراهی با مجلس و دولت سکوت کرده است؟و ایا حتی مفاد مربوط به کنوانسیون مریدا را قبل از تصویب مطالعه کرده اند؟ علاوه بر کنوانسیون مریدا در مجلس هشتم چه موضعی نسبت به لایحه پالرمو فعلی داشته است؟ و راز مخالفت های امروز ایشان با پالرمو واقعا چیست؟دلایل مخالفت ایشان حب و بغض های جناحی نیست؟

  به دلیل محدودیت های مالی پیش رو، در سطح کوچک و بزرگ مانند حقوق استراماچونی، سرمربی استقلال در ماهای اخیر و همچنین درگیر شدن غذا و دارو با fatfبرای اولین بار و برچسب هایی به نام تروریسیم و پولشویی و موارد حقوقی دیگر مربوط به فساد که به راحتی میتواند بر شهروندان ایرانی بزنند پیش بینی میشود بر خلاف تصورات مردم ، بعد از شهادت سردار بزرگ جهان اسلام شهید والامقام سلیمانی، پالرمو در ماهای اینده بعد از انتخابات، در مصلحت نظام تصویب گردد و ایران به این کنوانسیون بپیوندد…

   

  ادامه دارد…

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  3 نظر برای “رابطه هدایتخواه و FATF (گروه ویژه اقدام مالی)چیست؟”
  1. تیرتاجی گفت:

   حمله به دیگران اون هم به ناحق، و خودرا عالم به همه چیز دانستن از خصوصیات هدایت خواه هست، البته دکتر روشنفکر در دوم اسفند برای همیشه این جریانات راتمام خواهند کرد.درود بردکتر روشنفکر شجاع و با درایت.

   0

   0
  2. رضا گفت:

   امثال هدایت خواه ها دیگه دارند دست وپای آخر را می زنند

   0

   0

  
  امروز جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • حمید بخشایی خطاب به تاجگردون/در آینده پسا کرونا گچساران نقش بی بدیلی دارید..
 • جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 • پیام تسلیت دکتر ولی اله شجاعپوریان به مناسبت درگذشت مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران
 • پیام تسلیت مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت درگذشت ملا علیرضا الهی
 • قرنطینه خانگی و تأثیر کتابخوانی
 • آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بو یراحمد
 • پنهان کاری مبتلایان کرونا ،خیانت در حق جامعه و اطرافیان
 • حضور در تفرج گاه جنگل و مراتع کهگیلویه ممنوع شد
 • ممنوعیت تردد در جاده های کهگیلویه / محدودیت تردد در جاده چرام دهدشت +تصاویر
 • آمار مبتلایان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۴٠ نفر رسید/تمام بیماران جدید وابستگی فامیلی با بیماران قبلی داشته اند
 • مسابقه مجازی کتابخوانی ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود+جزئیات
 • بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گچساران در مورد بیماری کرونا
 • آخرین وضعیت پتروشیمی دهدشت
 • جزئیات تعطیلی کشتارگاه مرغ گچساران
 • دولت ، ملت سازی و کرونا
 • ابزارآلات مختلف و کاربردهای آنها
 • چند توصیه مهم کرونایی استاد دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 • محمدی تبار در جلسه کمیته اضطرار ستاد پیشگیری ،فرماندهی استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد؛ همه دستگاهها آمادگی و تمهیدات لازم را در خصوص سامانه بارشی داشته باشند/مردم از خانه خارج نشوند و برنامه سیزده بدر امسال را لغو کنند/ دستگاهها ریز عملکرد و تخصیص اعتبار مدیریت بحران را گزارش دهند+تصاویر
 • مشاور حوزه سلامت استاندار کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد/ دکتر موسوی ؛ رسانه‌ها موضوع پیشگیری را مد نظر و توجه بیشتر قرار دهند
 • جاذبه های دیدنی رشت
 •