طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲۴ دی, ۱۳۹۸ | کد خبر : 108459 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   

    غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس امشب ( دوشنبه ۲۳ دی ماه ) با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی لایحه بودجه سال آینده یک گام رو به جلو پرداخت. رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با بیان اینکه در خصوص درآمد‌ها پیش بینی‌ها نسبت به سایر بخش‌ها در لایحه بودجه بالا است […]

  فانوس زاگرس؛

   

  غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس امشب ( دوشنبه ۲۳ دی ماه ) با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی لایحه بودجه سال آینده یک گام رو به جلو پرداخت.

  رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با بیان اینکه در خصوص درآمد‌ها پیش بینی‌ها نسبت به سایر بخش‌ها در لایحه بودجه بالا است گفت: مراحل اولیه گزارش تلفیق بودجه سال آینده تا ۱۰ روز آینده به اتمام می‌رسد و در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

  وی در خصوص میزان فروش نفت و سهم آن در بودجه سال آینده ادامه داد: برای سال آینده نرخ فروش نفت حدود یک میلیون بشکه در روز پیش بینی شده این در حالی است که در شرایط فعلی و تحریم‌های نفتی حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت به فروش می‌رسد.
  وی افزود: وی گفت: دولت برای اجرای لوایح و تخصیص بودجه در سال آینده با کسری مواجه است، اما به اعتقاد بنده اگر بخش مولدسازی دولت، دارایی‌ها را خوب و مناسب اختصاص دهد و اختیارات بخش‌های مولد هم افزایش یابد احتمال دارد کسری بودجه به زیر ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برسد.

  تاج گردون درباره موضوع فروش اموال مازاد و اوراق مشارکت تصریح کرد: معتقدیم برای اجرایی شدن این موارد باید اختیارات بیشتری به دولت داده شود در جلسه سران هم موضوع واگذاری اختیارات بالاتر به بورس و وزارت اقتصاد و … مطرح شده، اما در کمیسیون دولت این موضوع به طور کامل دیده نشده است.

  وی افزود: در بررسی بودجه دو نوع نگاه داریم اول این که یا باید درآمد‌ها را به شدت کاهش دهیم و یا اینکه بگذاریم دولت در طول سال متناسب با وصولی هایش و با مکانیسم تخصیص کارش را انجام دهد رویه دوم توسط کمیسیون تلفیق انتخاب شده است برای این امر دلیل داشتیم که یکی از مهمترین آیتم‌های آن بحث نفت بود.
  تاجگردون با اشاره به اینکه در سنوات قبل از تحریم روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت فروش داشتیم گفت: دولت تحریم کننده اصلی اقتصاد ایران اعلام کرد که مانع فروش حتی یک بشکه نفت ایران خواهد شد.

  او با اشاره به اینکه ما فروش یک میلیون بشکه نفت را در روز در لایحه بودجه لحاظ کرده‌ایم افزود: باید یک سری اختیاراتی برای اجرا به دولت داده شود به طوری که این اختیارات باید به دولت، وزیر اقتصاد و بورس داده شود تا آن‌ها بتوانند قدرت تصمیم گیری بیشتری داشته باشند، در سال ۹۸ افزایش اختیارات دولت برای مولد سازی دارایی‌ها را در جلسه کمیسیون تلفیق به بحث گذاشتیم این در حالی است که ارکان اجرایی دولت از اختیارات کافی برخوردار نیستند.

  تاجگردون با اشاره به اینکه در لایحه، افزایش اختیارات ارکان اجرایی دولت به صورت کامل دیده نشده است گفت: افزایش اختیارات دولت برای مولد سازی دارایی‌ها و تبدیل سرمایه‌ها در مصوبه کمیسیون گنجانده شده است، دولت می‌گوید که ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌تواند بفروشد، ما نیز از این موضوع استقبال کردیم، اما دولت در این راستا اختیارات لازم را ندارد، رسیدن به عدد ۵۰ هزار میلیارد بعید است، ولی ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قابل قبول است.

  او با اشاره به اینکه بودجه کسری دارد گفت: این موضوع واقعیت دارد، وقتی می‌خواهیم درآمد‌ها را کاهش دهیم همواره نمایندگان به این موضوع توجه می‌کنند که باید چه هزینه‌هایی را کاهش دهند، مجلس در این گونه مواقع خیلی دست به ترتیب درآمد‌ها و هزینه‌ها نمی‌زند، تا دولت در طول سال متناسب با تخصیص آن‌ها را ساماندهی کند و به دنبال این موضوع دولت با کسری بودجه روبرو می‌شود.
  تاجگردون با اشاره به اینکه خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان و خانه‌های لوکس باید مالیات سالیانه پرداخت کنند، افزود: این موضوع برای اولین بار تصویب شده است، خانه‌های مسکونی خالی در تهران به صورت فراوان داریم لذا امسال به کمک شهرداری‌ها باید از این خانه‌های خالی مالیات دریافت کنیم، همچنین ماشین‌های لوکس که ارزش بالای یک میلیارد تومان دارند مشمول مالیات می‌شوند.

  رئیس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اشاره به اینکه سامانه‌های شهرداری، سازمان ثبت، وزارت مسکن و سازمان امور مالیاتی را به هم متصل کرده‌ایم گفت: مرکز پژوهش‌ها اقدام خوبی را انجام داده است به طوری که سیستم بانکی، اطلاعات بین بانکی و اطلاعات حساب‌ها به هم متصل شده است تا فرار مالیاتی به حداقل ممکن برسد، سازمان مالیاتی و دولت از این پیشنهاد ما استقبال کردند.

  او با اشاره به اینکه باید مالیات بر مجموع درآمد باشد گفت: دولت باید در این خصوص فهم مشترکی را در خود اجرا کند لذا این موضوع یکی از مسائل مغفول در جامعه است، سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و سازمان برنامه با هم باید هماهنگ شوند و رئیس جمهور باید بپذیرد که مجموع درآمد باید عمل شود اگر آن‌ها این موضوع را بپذیرند مجلس آماده پذیرش آن است.

  مجری: آقای تاجگردون موضوع قیر تهاتری چیست؟ من اصلاً متوجه این بحث نمی‌شوم، دولت کار خوبی کرد که این را در لایحه نیاورد و مجلس کار بدی که کرد دو باره این را در لایحه آورد. علت خوب و بد این است، که می‌گویند قیر منشأ رانت و فساد است. و عدم شفافیت است. چه شد که این دو باره سر از بودجه در آورد

  .
  تاجگردون گفت: همه ساله اینجوری بوده که دولت نمی‌گذاشت، مجلس می‌گذاشت. قسمت رانتش را توضیح می‌دهم، سال گذشته کمیسیون بودجه این را ریالی کرد و گفتیم که پولش را می‌دهیم و پیمانکار قیرش را بخرد که این طول می‌کشید. و سازمان برنامه و بودجه پولش را نمی‌داد و این دو باره تهاتر شد. کمیسیون تلفیق به تهاتر رأی داد. نمایندگان به مناطق خودشان توجه می‌کنند که قیر مجانی گیرشان می‌آید و می‌توانند توی شهرها و روستاهاشان، هزینه کنند. واقعیت امر این است، اما کسی در مجلس گوش نمی‌دهد. نهادهای بازرسی و نظارتی همه بدون استثناء این را تأیید کرده اند.

  مجری:  آقای دکتر تاجگردون نماینده‌ای که این برایش هزینه بر نباشد، و برای او منافع داشته باشد. یقیناً به آن رای می‌دهد؟ 

  تاجگردون با اشاره به اینکه کمیسیون تلفیق در خصوص عرضه قیر مجانی به بخش‌ها به نحوه عرضه تهاتری این کالا رأی داد گفت: نمایندگانی هستند که فکر می‌کنند قیری را که به دستشان می‌رسد باید صرف و خرج بخش و شهر خود کنند، اما حقیقت این است که چنین قیری وجود ندارد و اگر قرار به تخصیص حدود ۴ میلیون تن قیر باشد باید از اعتبارات عمرانی کاهش پیدا کند و کسر شود البته در این بین یک نوع فساد شکل می‌گیرد. من این فساد را در کمیسیون تلفیق توضیح دادم.

  مجری: اینجا بازش کنید، خوب است که مردم بدانند

  .
  تاجگردون توضیح داد و با اشاره به اینکه وقتی حواله قیر از وزارت راه صادر می‌شود به گونه‌ای است که معمولاً وزارتخانه‌ها پولی برای این موضوع ندارند و به پیمانکار خود می‌گویند بخشی از قیر را بابت دستمزد بردارند و در نهایت فساد شکل می‌گیرد.
  او ادامه داد: وقتی حواله قیر از وزارت راه صادر می‌گردد به گونه‌ای است که معمولاً وزارتخانه‌ها پولی برای این موضوع ندارند پس به پیمانکار خود می‌گویند بخشی از قیر را بابت دستمزد بردار و بفروش و به این ترتیب فساد شکل می‌گیرد. کارخانه‌ها دچار تعارض فساد انگیز می‌شوند. با این روش پیمانکار، راننده کامیون و شرکت های قیر را درگیر این فساد می‌کنیم.

  مجری برنامه خطاب به تاجگردون می‌گوید: واقعاً این فساد، اندر فساد، اندر فساد، اندر فساد نهادهای مختلف فشار دادند. این واقعاً دور از شأن مجلس است که این قیر را به این شکل بیاورد و این هزینه بر است برای نمایندگانی که دنبال این رانت هستند. نماینده‌ای که مدافع این است، باید خدمتش باشیم که بدانیم در مغز او چه می‌گذرد. ما باید این را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنیم. و این بحث را ول نمی‌کنیم.

  تاجگردون گفت: من تلاش می‌کنم که این در کمیسیون تلفیق تغییر می‌کند. قیمت را من تعیین نمی‌کنم، بلکه بورس و بازار تعیین می‌کند. نمایندگان به دنبال این هستند که جاده شهر و روستاهاشان سیاه شود.

  در ادامه این بحث در باره حامل‌های انرژی صحبت شد.

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “اظهارات نماینده گچساران و باشت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما”

  
  امروز دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد و پرسش های بدون پاسخ؟!
 • ثبت یک رکورد جهانی توسط جوان ورزشکار کهگیلویه و بویراحمدی
 • رئیس دادگستری گچساران ؛ برای ما مهم نیست چه کسی مدیرعامل پتروشیمی گچساران باشد برای ما این مهم است که باید مقررات رعایت شود / تشکیل ۲۰ پرونده قضایی مربوط به مدیران و کارمندان دستگاه‌های اجرایی در دادگستری
 • دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد : گچساران در صدر تخلفات انتخاباتی
 • استاندار کهگیلویه و بویراحمد ؛ مدیران آویزان به کاندیداهای مجلس برکنار می‌شوند
 • مدیرعامل تازه منصوب شده پتروشیمی گچساران برکنار شد
 • گزارشی از نشست هم‌اندیشی اصلاح‌طلبان کهگیلویه بزرگ+تصاویر
 • برف و باران کهگیلویه و بویراحمد را فرا می گیرد+جزئیات
 • اعلام حمایت از زینل زاده در منطقه پشت کوه باشت
 • موحد ، مردم طلبی و مردم خواهی
 • اعلام حمایت اهالی ده حاج ناصر خیراباد از کاندیداتوری اردلان زینل زاده
 • کشف جسد سوخته بعد از پلیس راه یاسوج_اصفهان
 • محمد بهرامی ؛ نماینده باید اعداد و ارقام را بشناسد
 • غلام محمد زارعی در روستای گنجه ای:خوشحال هستم طی ۸ سال اخیر در همه حوزه ها پیشرفت داشته ایم
 • تاجگردون در جمع طایفه چهارده چریک؛ سعی کرده ام در این ۸ سال سالم زندگی کنم/آدم هیچکس نیستم
 • گزارش تصویری خدمات رسانی موکب طریق الکربلای گچساران در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان
 • در باب “سواد سیاسی”
 • اردلان زینل زاده:قول می دهم جز پنج نفر اول مجلس باشم+تصاویر
 • انتخابات ، مردم و دو تعریف جدید از تاجگردون
 • نقدی بر عملکرد چالش برانگیز تاجگردون در حوزه بهداشت و درمان
 •