طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۳۰ آذر, ۱۳۹۸ | کد خبر : 107417 | نویسنده : فانوس زاگرس |
 •   

      بسمه تعالی شعار زیبا با محتوای جعلی کدام توسعه ؟ اخیرأ آقای تاجگردون نماینده محترم در میتینگ های انتخاباتی اش بر کلمه توسعه آنهم به صورت انحصاری تاکید دارند( البته بعد از کاربرد الفاظ میرشکار و برنو و شمشیر که اینها خود نمادی از عصر فئودالیسم می باشند و با لفظ توسعه و […]

  فانوس زاگرس؛

   

   

  بسمه تعالی
  شعار زیبا با محتوای جعلی
  کدام توسعه ؟
  اخیرأ آقای تاجگردون نماینده محترم در میتینگ های انتخاباتی اش بر کلمه توسعه آنهم به صورت انحصاری تاکید دارند( البته بعد از کاربرد الفاظ میرشکار و برنو و شمشیر که اینها خود نمادی از عصر فئودالیسم می باشند و با لفظ توسعه و پیشرفت سنخیتی ندارند) ، به خصوص در جمع معدودی از هم ولایتی های اینجانب (آنهم در شهر و نه در روستا) طوری از این ادبیات استفاده نموده اند که شاید فکر شود این روستا گلستان توسعه جعلی و خیالی و شعاری آن جناب قرار گرفته است ابتدا محض اطلاع عموم عرض نمایم که :
  تنها روستایی که هنوز نه خانه بهداشت را تجربه کرده و نه پزشکی را ملاحظه !
  تنها روستایی که از ۲۴ شبکه تلویزیونی فقط سه شبکه را دریافت می نماید آنهم بسیار ضعیف
  تنها روستایی که برای نمونه یک مورد سرمایه گذاری در هیچ موضوعی در آن دیده نمی شود (حتی دامداری یا مرغداری و یا…)
  تنها روستایی که آنتن تلفن های همراه در خواب بسر می برند
  روستایی که نه زمین ورزشی دارد ، نه آب تصفیه و بهداشتی(آبی از چشمه ی که یادگار لوله کشی جهاد سازندگی می باشد) و نه پاسگاه محیط زیست و…
  روستایی با لشکر جوانان بیکار و حتی نداشتن کشاورزی مرسوم و ساده و سنتی ؟!
  بعد از چهل سال و بدنبال سالها پیگیری از گاز برخوردار شده در حالیکه به اندازه فیشهای سالانه تحمل منت و تحقیر را هم چشیدند و تازه قرار است سنگ فرشی ببینند و طرح هادی را هم جشن از نوع خیابان بلادیان را برایش برپا دارند.
  با این مقدمه میخواهم به آقای نماینده محترم که با روح و منش منولوگی (یک طرفه) شعار میدهد و در طی چند سال اخیر یک دعوت مناظره ای را هم نپذیرفته ، به صورت مقدماتی و در مقام معلم ابتدایی عرض نمایم که برادر عزیز توسعه فرایندی همه جانبه ، وسیع و گسترده است که بعد از انقلاب فرهنگی اجتماعی اروپا (رنسانس) و به دنبال آن انقلاب صنعتی امواج شتابانش در کشورهای غربی آغاز گردید و تمام ارکان جامعه و ابعاد اجتماع را فرا گرفت. صرف اینکه جاده ای آسفالت شود (آنهم با کیفیت پایین) نه تنها لفظ توسعه بر آن حاصل نمی شود که حتی در صورت عدم شرایط مناسب و زیر ساخت فکری و فرهنگی میتواند با آسیب به بستر طبیعت خود ضدتوسعه قرار گیرد ! زیرا امروزه در بحث توسعه پایدار اولین گام عدم تکرار اشتباهات گذشته بشری و برخورداری از توسعه همه جانبه و متوازن است که بواسطه پیامدهای منفی محیط زیستی حاصل شده است.
  فکر میکردم در طول مدیریت برنامه و بودجه با مفاهیم کلاسیک توسعه و شاخص های آن آشنا شده باشید ، چون با افزایش سطح دانش و فهم بشر کیفیت و وضعیت زندگی او همواره در حال ترقی و بهبود بوده و حرکت در عصر کنونی که مشهور به عصر ذرات باردار و یا انفجار اطلاعات است به خوبی در دسترس مدیران جامعه قرار گرفته و سبب شکوفایی ملتهای بسیار و از جمله ایران در حد مناسبی گردیده است ، ضمن اینکه توسعه را حتی اگر همان رشد اقتصادی بدانیم (کمی) که با افزایش تولید ناخالص ملی یا تولید ناخالص داخلی همراه است. جنابعالی به عنوان یک معمار اقتصادی بفرمایید : افزایش به کارگیری نهاده ها یا افزایش سرمایه یا نیروی کار و یا افزایش کارایی اقتصاد کجا صورت گرفته ؟ در کدام برنامه ۸ ساله شما افزایش بهره وری عوامل تولید بعمل آمده ؟ در کدام بخش و یا برنامه و شهر افزایش ظرفیت های تولیدی اعم از فیزیکی ، انسانی و یا اجتماعی حاصل شده که بتوان عنوان توسعه اقتصادی را بر آن بار کرد ؟! برادر نماینده ، چرا بجای ارائه عملکرد مصداقی و روند توسعه یافتگی با ادبیاتی غرور آمیز و تحکمی و انحصاری و کلی با مفاهیم علمی بازی لغوی می نمائی؟
  قطعأ اگر به جزوه درسی دانشگاه شهید بهشتی در زمان دانشجویی تان دسترسی دارید میتوانید ملاحظه فرمایید که توسعه امری فراگیر و همه جانبه در جامعه می باشد که دارای بخشهای انسانی ، اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، جهانی و پایدار می باشد و اگر جمهوری اسلامی و دستگاههای اداری آن جاده ای برای روستایی ، لوله ی آبی برای مردمی ، گازی برای عده ای و … انجام داده اند فی نفسه هم توسعه نمی باشد و هم وظیفه ذاتی آنها بوده و هم در چارچوب وظیفه نماینده و نمایندگی در مجلس طبق قانون اساسی نمی باشد و همین هم خود خلط مبحث برای انحراف بر ناکارآمدیتان در تنظیم و تبیین و وضع قوانین است و نظارت بر عملکرد دستگاهها می باشد.
  محض اطلاع جنابعالی و بر اساس همان جزوه دانشگاهی بدانید که توسعه پایدار امروزه در جهان دارای ارزش و توجه است تا توسعه متوازن را براساس فرایندی که آینده ای مطلوب برای جامعه شکل دهد ، مدنظر داشته باشد ، توسعه ای که در آن شرایط زندگی و استفاده از همه منابع را بدون آسیب زدن به یکپارچگی ، زیبایی و ثبات حیات انسانی بدنبال آورد. در این توسعه است که تلاش میشود تا از تخریب سامانه های زیستی ، منابع طبیعی جلوگیری و بی عدالتی و رشد بی رویه جمعیت را کنترل نمایند.جنابعالی که اینهمه لفظ توسعه را مصادره مینمائید بفرمائید کدام مسیر عدالت آوری را برای اصلاح روند نامطلوب اقتصادی انجام داده ای؟ تبعیض، تحقیر،رانت و معامله گری در کجای فرایند توسعه معنا و مفهوم پیدا می کند؟ کدام یک از مظاهر توسعه با روند ۸ساله جنابعالی قابل تعریف است؟ سالهاست که جنابعالی از عنوان عریض و طویل ریاست کمیسیون بودجه و کمیسیون تلفیق برخوردار شده اید، بیان دارید که در جهت توسعه پایدار در دو شهرستان گچساران و باشت کدام کارکرد را میتوانید اعلام دارید؟ ازیاد ثروت در جامعه (غیر از برخورداریهای خانوادگی) رابرشمارید؟ ورود سرمایه گذاری اعم از داخلی و خارجی را اعلام نمائید ؟(البته در یک شوی تبلیغاتی عوامل شرکت پتروامید آسیا را با امکانات دولتی به گچساران آوردید که بعدا معلوم شد خودتان هم سهامدارید و هم هیأت مدیره و هیأت موسس و…) سطح پایین زندگی عمومی و سطح پایین بهره وری و عدم توزیع عادلانه ثروت با کدامیک از معیارها و شاخصه های توسعه که مدعی اجرای آن هستید وجود دارد؟
  قطعا خوانده اید که توسعه یافتگی با شاخص هایی چون تولید ناخالص ملی،درامدملی یا سرانه، توزیع درآمد، نرخ رشد جمعیت، نرخ باسوادی و بی سوادی، وسعت فقر و ثروت، نرخ اشتغال و بیکاری، و …محاسبه می گردد، چه برآورد رشد اقتصادی که معمولا در بازه زمانی یکساله محاسبه می گردد و چه توسعه اقتصادی که حداقل براساس یک برنامه میان مدت(۵ساله) برآورد میگردد. شما کدام یک را اجرایی و عملیاتی نموده اید برای یک بار که شده شفاف و صریح اعلام نمایید؟ حالا جدای از این سیر علمی، خودمان و خدای خودمان، خودمان باشیم و صداقت و شجاعت برگرفته از عظمت روح شهدا در کدامیک میتوانید سربلند و آبرومندانه و واقعی شعار توسعه را تحقق یافته اعلام دارید؟ در نرخ بیکاری؟ در ایجاد اشتغال؟ در کم کردن فقر؟ در کاهش تورم؟ درآسان سازی معیشت؟ در افزایش درآمد سرانه؟ در توزیع عادلانه ثروت؟ و …درکدامیک؟
  بشنوید که این صدای گنجشک ها نیست که پایان تبعیض و بی عدالتی را میخواهند، این بغض شرافتمندانه مردم صبور و صادقی است که بنام توسعه ، چرخهای تنومند غارت و سوء استفاده را بر بدن نحیف خود ملاحظه می کنند، این همان بدنهایی هستند که هنوز جای شلاق مباشران و مأموران خان خود را با خود همراه دارند، همان زارعان و کشاورزانی که زمین های بایر را سالها احیاء کردند و در سال ۴۲ صاحبان نفوذ و برخورداران از قدرت دولت و حاکم منطقه صدها هکتارش را تصاحب کردند؟ آری این حرکات و شعارها و خانه گردیها و التماس ها و قول و قرارها، وعده وعیدها برای توسعه اقتصادی منطقه و مردم و افزایش ثروت آن ها و بالابردن امنیت اقتصادی جامعه نیست بلکه باز هم در روند ارتجاعی حاکم شده این صاحبان قدرت و حلقه نزدیک به جنابعالی است که از نعم پیمانکاریها، استخدامهای فله ای و سفارشی، معافیت های بیمه ای و بانکی، وامهای کلان درازمدت و کم بهره و اعطای مسئولیت های غیرحقیقی برخوردار میشوند و در نهایت احیای قدرت خانوادگی درلباس مدرنیسم.
  تقاضا دارم که توسعه و مفهوم با ارزش این علم و این فرایند موردنیاز و مستمر را بیشتر از این قربانی مطامع روند لابیگرایانه و تثبیت اثرات روح معامله گرایانه و چپاول عصر مرکانتلیسم نفرمایید، حداقل بگذارید این یک عبارت معنای حقیقی خودش را در چارچوب دانشگاهی حفظ نماید و زیر شنی های (زنجیرهای تانک جنگی) ناعادلانه غارت و چپاول ذبح نشود که خدا میداند در آینده، تاریخ چگونه از ما یاد نماید، همانطور که بسیاری گذشتگان در تاریخ و افکار عمومی از آنها به نیکی یاد نمی شود.
  این شعر ایرج میرزا امروز شرح حال دلهای سوخته و امیدهای بربادرفته شهر ماست:
  هر وعده که دادند به ما باد هوا بود هر نکته که گفتند غلط بود و ریا بود
  چوپانی این گله به گرگان بسپردند این شیوه و این قاعده ها رسم کجا بود؟

  یدالله مرادی – فرهنگی بازنشسته از گچساران

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  27 نظر برای “یادداشت انتقادی یدالله مرادی خطاب به تاجگردون”
  1. مهاجر گفت:

   والله؛دَه تایکی؛نیخونش

   2

   7
   • ناشناس گفت:

    واله راست میگه تاج تازه یادش افتاده که باید توی گناوه باید کار کنه ما هیچ کدوم از جوانان این خطه به ایشون رای نمیدیم رای ازاد است

    4

    5
  2. شهرونددیل گفت:

   حاجی چرا زمان سی قدرت و مدیر کلی خودت تلاشی برای روستایت نکردی

   5

   0
  3. دوست دار دکتر تاجگردون گفت:

   تاجگردون در قلبهاست.جناب مرادی دست و پا نزن.

   4

   6
  4. ناشناس گفت:

   برنو یادگار مردان بزرگ مبارزه با رژیم ستم شاهی و طاغوت هست اگر برنو بد است چرا کاندید مورد علاقه ات آن را از کردستان قاچاق می کرد برنو نشان شهامت وغیرت ومردانگی است نشان شرافت وآزادگی است حیف برنو که همچون کسی مثل تو از انتقاد کنی برنو آره همه کس نباید حتی اسمش بیاره

   4

   2
  5. همشهري گفت:

   سلام جناب آقاي مرادي
   من سياست زده نيستم،به تاجگردون هم راي نخواهم داد.ولي محاسبه بفرمائيد۱- چند سال از عمر روستاي شما در دوران نمايندگي و دولت هاي جناح شما بوده است و در اين دوران ها چه خدماتي انجام شده است.؟
   ۲- لطفا توضيح بفرمائيد آيا توسعه در دوران نمايندگي جناح هم راستا با عقيده شما ،متفاوت با دوران نمايندگي تاجگردون بوده است؟
   ممنون

   5

   1
  6. گچسارانی گفت:

   جناب مرادی یعنی آلان بنظر شما شخص مورد نظر شما(سید قدرت حسینی) اگه تو فرآیند انتخابات رای بیاره و وارد مجلس شود قادر خواهد بود بیکاری، اشتغال، کم کردن فقر، جذب سرمایه گذار، رفع تبعیض و بی اعدالتی، پیشرفت همه جانبه رو حل کند؟ والا حسینی چهار سال نماینده بود اونقدر ضعیف عمل کرد که خود شما که دستی بر قلم داری هرچه با خودت کلنجار رفتی نتونستی چهار خط در مدح و ستایش نماینده بنویسی

   5

   1
  7. ناشناس گفت:

   احسنت براستاد یداله مرادی تاجگردون فقط تبلیغات -تبلیغات -تبلیغات

   4

   6
  8. تاتتتت گفت:

   والا گل گفتی آقای مرادی کاش بیشتر میگفتی تا همه ما آگاه می شدی

   2

   3
  9. تاتتتت گفت:

   والا گل گفتی آقای مرادی کاش بیشتر میگفتی تا همه ما آگاه می شدی

   1

   4
  10. اصلاحات گوشه نشین شده گفت:

   اقای مرادی اگ تاجگردون کاری نکرده ما قبول میکنیم اما جناب عالی ک از زمان مرحوم نبی زاده…جعفری …سید قدرت..اینا همش هم خط شما بودن چرا اینا روستای شما و بیکاراشو ندیدن؟؟؟؟؟؟؟؟پس مقصر اول خود شما هستین

   5

   0
  11. ایران گفت:

   از متن جناب مرادی شعارزدگی فوران میکنه.توسعه به معنی اشک شوق اون روستاییه از اومدن امکانات زیرساختی به منطقه اش.اومدن اب به زمینهای زراعی و گسترش رو رونق کشاورزی.
   توی منطقه ای کا سالیان سال پروژه هاش در حد فلکه و بلوار بوده باید دست همچین نماینده ای رو بوسید.

   7

   1
  12. ایران گفت:

   جزوات درسی و دانشگاهی برای منطقه محرومی مثل ما که بعد ۳۰-۴۰سال داره یه تکونی میخوره بدرد نمیخوره جناب مرادی خان.
   اون مفاهیم برای کشورهای پیشرفته مناسبه

   7

   0
  13. حسینی گفت:

   یداله برای پست ومقام ناراحته……. اشکار و……. سر دکتر تاجگردون که حتما خودش قبول هست وشک نکنید

   6

   0
  14. همشهری گفت:

   اگرچه ممکنه تاجگردون مفهوم توسعه را جعل کنند ولی مطمئناً حسینی در جعل این مفهوم هم ناتوان است.

   4

   0
  15. ناشناس گفت:

   یدالله تو چه کارنامه ای داری که از دکتر تاج گردون انتقاد می کنی

   5

   0
  16. ناشناس گفت:

   راه دور نریم به جائی نمیرسیم ودرراه میمانیم ویا شاید درراه مانده شویم آقای مرادی بهتر است بگید تا همه کاندیداها یاد بگیرند .الف:۱-۲-۳………توسعه پایدار چطوری انجام میشه .
   ب:۱-۲-۳……..اشتغال چگونه ایجاد میشه وشغل ودرآمد وشاخص هاس آن چیست
   اینها را توضیح بدهید که اقلا برای خودتان باقیات صالحات شود
   شاید واقعا کسی نمیدونه وفکر میکنند کشورداری یعنی خرج کردن ومخصوصا خرج کردن پول نفت ،آنهم با چنج ارز ،بدون مابه عوض وپول با پول وسفته بازی وبکارگیری پول دولت وبانکها وخصولتی ها یا سایر منابعی که جای خرجشان چنج ارز نیست نظرتان راجع به سیاست بازار آزاد ونئولیبرالیسم چیست ؟کاکای من ظاهرا شما مهلی پرید اینها را یک دو سه بگید بدرد همه میخوره یعنی بعد از چهل سال از انقلاب یکبار هم ایجابی برخورد کنید نه سلبی ،شاید خبری بشه ومثلا شوراهای بدانند یکی از شرح وظایف هایشان تشکیل تعاونی هاست یا واقعا چرا کول بری داریم یا چرا مرز نشینانمان اینقدر فقیرند یا چرا حامل انرژی قاچاق شد وحالا هم با دونرخی قاچاق میشه ،ایتها بهتر از گیر دادن است شما هم پسر خوبی هستید ارشاد بفرمائید فرقی نمیکنه کی بیفته دنبالش ،مهم اینه که بجای کشک وپشم ،مطالبات اینچنینی بره بالا تا شاید گفته بشه علی آباد هم شهره کاکاجان

   0

   0
  17. بهار گفت:

   حاج یدالله تو این ۸سال چندبار جاده گناوه آسفالت شد.دکل تلفن در دوره کی اومد گناوه.گاز رو کی رسوند به گناوه طرحهای در دست که دهیار در جریانشه صدقه سر کی هست…تو دلت از جای دیگه پره.. خیلی وقته دوره ات ب پایان رسیده دست و پا نزن..دوره های زیادی همه چی دستتون بود یه نمونه اش برا قسم راست بگو برا روستای گناوه کاری انجام شد؟ فقط برای ابراز وجود حرف نزن

   0

   0
  18. رفیق یدالله گفت:

   سلام خدمت حاج یداله مرادی عزیز امیدوارم بخونه حتما
   جناب مرادی عزیز شما که اینقد خودتو به عنوان یکی از گناوه ای های اصیل و حامی جوانان و منطقه گناوه جا میزنی بفرمائید که شخص شما چند سال در راس و مسعولیت در شهر و استان بودید؟ آیا شما قدمی برای اشتغال جوانان بیکار گناوه برداشتید ؟ ؟ بینی و بین الله جواب بده چیکار کردی توی این سالها که بخای الان بهش بنازی و داد بزنی من یک گناوه ای هستم ؟؟؟ آدم زرنگی هستی میدونی که دوره دوره فرافکنی و داد و فریاده توهم هرچن مدت یه بار با همچین کارایی میخای ابراز وجود کنی ! جناب حاج یدالله مرادی اول اینکه تعجب میکنم با این رزومه و پیشینه (شخصی البته)چطور نتوانستی رسم ادب بجا بیاری و باگفتارت باعث تاسف یه طائفه بشی . تو فک میکنی کی هستی که از جانب یک ایل حرف میزنی ؟ شماها فقط و فقط منافع خودتون براتون مهمه و بس در دوران تاج گردون چیزی ب شما نماسیده حتما وگرنه همه چی توی دوره کاندیدای مورد نظر شما و دکتر تاجگردون مشخص هست دفعه بعد ناچارم جور دیگری جواب بدهم و بدون تعارف حتما

   1

   0
  19. حاجی گفت:

   یدالله کر باسوادیه تنها مشکلش ینه که فک ایکنه فقط خوش سواد داره …هرجا و از هر سخنی هربرداشتی بخاد میکنه .. مثلا همین میر شکار رو ببینید چطور ازش بهره برداری میکنه ! کسانی که از شکار لحظه و شکارفرصت شکار بودجه ووو استفاده کنن از نظر حاجی تفکر فئودالی دارن جالبه نه !!!
   حاجی جون وقتی بگی مملکت هزارویک مشکل داره که دادوبیداد که تحریمیم و مرگ بر آمریکا و اسرائیل ولی تاج گردون و گچساران جز خاک ایران نیست و تحریم اثر نداره باید توسعه به معنای جزوه دانشگاهی اتفاق بیفته ‌؟؟

   اینقد جانماز آب نکش حاجی خوب میشناسمت مراقب باش

   1

   1
  20. دانشجو گفت:

   تاجگردون به س…….ان تاریخ می پیوندد

   0

   0
  21. گچساران گفت:

   چند سال است کامنت های طرفداران تاجگردون را نگاه میکنم چند تا نقطه مشترک دارند ۱_اول میگویند تو چکاره ای و سعی در حمله و تضعیف منتقد دارند ۲_ بجای خواندن دقیق مطلب و جواب به موضوع فقط روی نویسنده یا منتقد تمرکز میکنند بر خلاف سخن امام علی که میفرماید نگاه نکنید به اینک چه کسی سخن میگوید نگاه کنید چه چه چه میگوید جواب قانع کنند ه نمیدهند و …

   0

   0
  22. ناشناس گفت:

   نمی بینی این همه خدمات را که چطور گچساران از نظر زیر ساخت داره آباد میشه .درحوزه بهداشت ودرمان درحوزه کشاورزی وراه سازی وبافت فرسوده وصنایع کوچک و..فضای سبز وورزش همگانی….‌‌‌‌‌‌بیسار خوب عمل کرده

   0

   0

  
  امروز پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • سرپرست بهداشت و درمان شهرستان چرام منصوب شد 
 • توضیحات علی کامرانی پیرامون انتشار مطلبی انتقادی
 • تکمیل ظرفیت بیمارستان شهید رجایی گچساران با بستری ۴۸ بیمار کرونایی
 • توضیحات مدیر کل جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد درباره نحوه حمایت از گوجه کاران لیشتری
 • سرپرست شهرداری دهدشت معرفی شد
 • کرونا با قدرت می تازد ، ولی حال خوب هم خواهد آمد
 • عامل تعطیلی بالگرد اورژانس گچساران چه بود؟؟
 • کرونا در کهگیلویه و بویر احمد؛ افزایش شمار قربانیان کرونا در استان به ۳۶ نفر
 • اهدای عضو دختر بچه کهگیلویه و بویراحمدی به بیماران زندگی دوباره بخشید
 • دردنامه ورنجنامه یک شهروند دهدشتی/پیگیری هایی که به بار نمی نشیند+سند و تصاویر
 • رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد : هیچ نامه رسمی مبنی بر تعطیلی پایگاه هوایی گچساران به صورت دائم دریافت نکرده ایم
 • کرونا در کهگیلویه و بویراحمد / افزایش قربانیان کرونا در استان
 • نامه سرگشاده امام جمعه گچساران به کدخدایی/ امام جمعه ای که گفت:” کفن میپوشم” را معرفی فرمائید
 • آخرین وضعیت واگذاری پارک جنگلی یاسوج به شرکت نفت
 • در جلسه شورای سلامت کهگیلویه/تعطیلی باغ‌های تفریحی و تالارها
 • هتل آزادی تهران
 • ابعاد جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ‌
 • شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد؟؟!!
 • عروس هزار داماد؛ آستان بوس قدرت
 • واکنش شجاع پوریان به شایعات اخیر در مورد رد اعتبار نامه تاجگردون
 •