طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۲ مهر, ۱۳۹۸ | کد خبر : 104536 | نویسنده : sajad |
 •   

  جلسه این هفته شورای شهر یاسوج که با حضور تمامی اعضای این شورا برگزار شد در پی اختلاف نظرها بدون کسب نتیجه ای به کار خود پایان داد . به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس ، بدنبال انتخاب مسعود خوبانی و محمدرحیم دهراب پور بسمت رئیس و نایب رئیس شورا ، با ۳ رای […]

  فانوس زاگرس؛

  جلسه این هفته شورای شهر یاسوج که با حضور تمامی اعضای این شورا برگزار شد در پی اختلاف نظرها بدون کسب نتیجه ای به کار خود پایان داد .

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فانوس زاگرس ، بدنبال انتخاب مسعود خوبانی و محمدرحیم دهراب پور بسمت رئیس و نایب رئیس شورا ، با ۳ رای از طرف اکبری و نگین تاجی تصمیم گیری در این خصوص به استعلام گذاشته شد که نگین تاجی منشی شورا خواهد بود .

  این نشست در حالی آغاز شد که لحظاتی پس از شروع سخنان رئیس شورای شهر ، موضع گیری ها از حاکمیت فضای دو قطبی محض بر شورا حکایت داشت. در این نشست چند موضوع باعث شد که دو تفسیر کاملا متفاوت از قوانین شورا در مباحث مطرح شده ، بیان شود.

  در این نشست که می توان از آن به عنوان اولین نشست با مشخص بودن سمت اعضای هیات رئیسه نام برد ، تعیین سخنگوی شورا ، شیوه و تعداد تعیین کمیسیون ها با تفاسیر متضاد دو گروه همراه بود که این وضعیت تا پایان جلسه ادامه داشت! ضمن اینکه بیشتر اوقات نشست با بحث های دو نفره و چند نفره اعضا همراه بود !
  از تفسیرهای متعدد از قانون تا شهرداری یاسوج سقوط کرده است.

  مردم از کار ما رضایت ندارند

  رئیس شورای شهر یاسوج گفت : متاسفانه در هیچ کدام از شاخص ها مردم از ما رضایت ندارند باید حرکت هایی انجام دهیم و از اختلاف سلیقه ها دوری کنیم سخنگوی شورا طبق قانون وظیفه رئیس شورا است .

  شهرداری باید پای کار بیاید اگر توانست کاری کند ما در خدمت هستیم اگر هم نتوانست باید فکری کنیم باید عاد لانه فکر و کار کنیم ما در برابر مردم مقابل خداوند پاسخگو هستیم .

   

   

   

  لازم است که نسبت به تعیین کمیسیون ها و استفاده از تخصص های اعضا در این کمیسیون ها در جهت خدمت به مردم و مسئولیت پذیری حساس باشیم..
  وی ادامه داد : شهر یاسوج قدمت چندانی ندارد اما مهاجرت بی رویه و نبود زیرساخت های مناسب باعث ایجاد حاشیه نشینی و بروز آسیب های متعدد اجتماعی شده است به گونه ای که خدمات رسانی به شهروندان را بسیار سخت کرده است.
  لازم است در تصمیمات ضمن عمل به قانون به صورت تعاملی عمل شود و اعضا بر مواضع شخصی خود اصرار نورزند. توقع داریم وحدت رویه در کار باشد.
  متاسفانه برخی سخنان ما و انعکاس رسانه ای آن موجب دلسردی مردم و زیر سوال رفتن کار ما می شود.

  با وجود اشخاص با تجربیات و تخصص های خوب لازم است از تجربیات افراد استفاده مفید بود.
  رئیس شورای شهر یاسوج افزود : واقعیت این است که هم اکنون مردم از وضعیت موجود رضایت ندارند که لازم است همه پای کار بیایین و با همفکری به شهردار کمک کنیم.

  سخنگویی رئیس شورا قانونی نیست
  پس از سخنان خوبانی ، احمدی کیش ضمن اعتراض به موضوع سخنگوی رئیس شورا گفت : وقتی یکی از اعضا به عنوان رئیس شورا انتخاب می شود ، باید وظیفه رئیسی خود را انجام دهد.

   

   

  در جایی از قانون گفته نشده است که رئیس شورا باید سخنگوی شورا هم باشد.
  آقای خوبانی معیار شما برای تشکیل این تعداد کمیسیون چیست ؟

  خوبانی جواب داد : در قانون آمده است که ۳ کمیسیون اصلی در شورا است و در همان قانون دست رئیس شورا برای افزایش کمیسیون ها باز گذاشته شده است اگر اعتراضی دارید اعتراض خود را به مراجع ذیصلاح ارجاع دهید .

  محمدرحیم دهراب پور گفت : هیچ چیزی واضح تر از قانون در اینجا نیست شما بعنوان رئیس شورا دو چیز را باید مد نظر قرار دهید اول قانون و دوم تعامل ، من تقاضا می کنم از هرگونه جلسه سازی و برنامه ریزی خارج از شورا پرهیز شود .

  اگر قاونی کار کنیم مشکلات کمتر می شود
  دهراب پور عضو شورای شهر یاسوج در ادامه این نشست گفت : باید دقت شود در مباحث مطرح شده ، اصل را فدای فرع نکنیم.

  وی افزود : هم کتاب قانون را داریم و هم مصوبات شورا را ضمن اینکه قانون شوراها ، واضح ترین و صریح ترین قانون ها است.

   

   

  دهراب پور خطاب به اعضا گفت : توصیه می کنم همه ما به دو موضوع توجه ویژه داشته باشیم ، اول رعایت قانون ، دوم تعامل با هم.

  وی ادامه داد : در خصوص برخی استعلامات از مراجع بالاتر ، باید اینگونه موضوعات کتبا استعلام شود .
  : در بحث تعامل لازم است اگر قرار بر تعامل باشد ، این تعاملات در بیرون از جلسات رسمی صورت گیرد .
  وی افزود : برخی مواقع دیدارهایی از طرف شورا با برخی مسئولین صورت می گیرد که در چنین مواقعی که یا شوار دعوت می شود یا اینکه شورا دعوت از مسئولین دارد که در هر دو صورت باید چنین دیدارهایی با برنامه ریزی قبلی و طرح در جلسه شورا انجام شود.
  مخالفت با قانون گناه است و اگر همه ما قانون را ملاک قرار دهیم مطمئنا مشکلات کمتری خواهیم داشت.

  همه را به خدا واگذار می کنم

  کیوان آشنا در این جلسه گفت : من قصد صحبت کردن نداشتم اما قانون می گوید در جلسه اول شورا اعضای کمیسیون ها را مشخص کند بعد به بقیه مسایل ورود کند .

  کمیسیون ها خیلی مهم نیست این همه فرسایشی کردن جز خیانت به مردم نیست اینکه در جلسه انمتخاب هیات رئیسه چه گذشت ما کاری نداریم کما اینکه دوستان بی انصافی کردند به یک سری مسایل دامن زدند که حق من نبود من آنها را به خدا واگذار می کنم .

  من حتما همه این ها را در کوتاهترین زمان پاسخ خواهخم داد .

   

   

  اینکه می گویید با اقای علی پور صحبت کردم این دلیل نمی شود وقتی مستند است که مکاتبه باشد گردن ما از مو باریک تر است .

  اولین مرجعی که باید مکاتبه داشته باشید تاکید می کنم مکالمه خیر مکاتبه باید شورای استان است و یا اگر فرماندار پاسخ دهد هم گردن می دهیم اما اینکه می گویید اقای علی پور اولا اقای علی پور قانون نیست قانون آن است که مکاتبه با استاندار باشد اقای علی پور شفاف بنویسید ایرادی ندارد .

  موضوع دیگر در ارتباط با بحث پرداخت عوارض در این جلسه نمی گنجد انجایی که شما گفتید اقای اشنا با شهرداری امضا کرده است در جلسات بعد مفصل توضیح خواهم داد .

  وی که همچنین در خصوص استعلامات بر این نکته تاکید داشت که باید همه استعلامات از مراجع ، بصورت مکتوب و مستند باشد.

  بقیه شهرها کمیسیون عمران دارند چون احمدی کیش و نگین تاجی ندارند


  فرشاد نگین تاجی عضو دیگر شورا هم طی سخنانی در خصوص بخث تعیین کمیسیون ها گفت : اگر کمیسیون ها مهم هستند ، چرا نباید این کمیسیون ها تخصصی باشند؟

  در مورد کمیسیون ها که ظاهرا ادامه دار شده است صحبت اقای اشنا جالب بود اگه قرار است خدمتی انجام شود خب هر کسی در بحث تخصصی خود باشد اگر در موارد تخصصی دوستان دموکراسی فکر می کنند پس چرا نباید کمیسیون ها نباید تخصصی باشد .

   

   

  چرا سال اول و دوم کمیسیون معماری بمن داده نشد چرا در تمام کلان شهرها کمیسیون های معماری وجود دارد اما در یاسوج وجود ندارد از قضا یاسوج بسیار بحث معماری را می طلبد فقط استناد می کنند فقط ۳ کمیسیون ثابت وجود دارد .

  دوستان می گویند فقط ۳ کمیسیون باشد و چون تخصص من در حوزه معماری و شهنرسازی است در ارتباط با کمیسیون عمران صحبت می کنم می گویند عمران و شهرسازی معماری یکی باشد و آن هم یکی از اعضای اکثریت باشد و آقای نگین تاجی مانند سال اول و دوم نباید ورود کند بنابراین دیدگاه علمی و خدمتی به شهر نیست .

  ۳ کمیسیون وجود دارد اما رئیس شورا تشخیص می دهد کمیسیون های در کنار این ۳ کمیسیون باشند

  احمدی کیش پرسید: کجای قانون این را گفته که رئیس شورا تشخیص دهد .

  فرشاد نگین تاجی : ببینید اقای احمدی کیش دارید مقاومت می کنید این قانون در کشور ساری و جاری است مگر می شود قانون در یاسوج جزیره ای و جدا باشد همه کلان شهر ها کمیسیون معماری داردند یاسوج ندارد فرقی که انها با ما دارند این است که آنها احمدی کیش و نگین تاجی ندارند .

  دربحث سخنگو ما می گوییم خزانه دار و سخنگو به تفسیر رئیس شورا انتخاب شده است اگر کسی اعتراض کند مشکلی نیست اگر الان می گویید خزانه دار مشکل دارد چطور سال اول و دوم مشکل نداشت .

  هر کاری دوستان در سال اول و دوم انجام دادند آقای خوبانی همان را انجام دهد اگر قانونی است خب ادامه می دهیم اگر غیر قانونی است دوستان اول رویه این بی قانونی را گذاشتند این نظر من است .

  احمدی کیش گفت :

  اتفاقا سال اول و دوم سخنگو و خزانه دار توسط اعضا انتخاب شد و صورتجلسه مکتوب هم موجود است ، به هر حال قانون گفته است رئیس طرح می کند اعضا بعنوان هماهنگ کننده نظر می دهند .

  نگین تاجی به عنوان دبیر شورا ادامه داد : در همه شهرهای ایران مانند تهران ، شیراز ، اصفهان و دیگر شهرها کمیسیون معماری و شهرسازی وجود دارد اما این کمیسیون در شورای شهر یاسوج وجود ندارد.

  آقای علی پور قانون نیست شخص است

  در ادامه نشست هدایت اکبری عضو دیگر شورا گفت :  همه ما از تعامل صحبت می کنبیم اما در عمل کار دیگری می کنیم ، هر گونه حاشیه سازی بله ضرر مردم است مردمی که شبانه روزر خانه شان بودیم انتظار از ما دارند .

  اقای خوبانی در جاهایی گفتید می خواهیم تعامل کنیم ما هم دست دراز می کنیم اما سخنگو و خزانه دار مشخص نشده است .

  قانون گذار به صراحت گفته است خزانه دار از بین اعضا انتخاب شود ،اقای نگین تاجی گفته اند مثل ادوار گذشته اما بدانید که در ادوار گذشته هیات رئیسه در اکثزیت بود بنابراین کسی راعتراض نمی کرد، بحثی نداریم این جدل قانونی است سخنگو و خزانه دار شورا از بین اعضا انتخاب می شود .

   

   

  سخنگوی شورا باید از بین اعضا انتخاب شود کمیسیون ها بر اساس فراخور نیازها انتخاب می شوند شما به رای می گذارید و مطرح می کنم اما من نوعی حتما نباید رئیس کمیسیون باشم تا کار کنم هر مصوبه کمیسیون باید در صحن شورا به تصویب گذاشتنه شود کمیسون به تنهایی نمی تواند تاثیر گذار باشد و هیچ کس هم نخواسته کمیسیون فنی عمران و شهرسازی را حذف کنند ما هم تابع قانون هستم اگر من بخواهم در کمیسیون خدمت کنم عضو کمیسیون می شوم .

  اینکه هر روز ما اینجا بشینیم بگویم قانون این است شما بگویید نه نمی شود قانون می گوید شورای اسلامی استان شود باید سخنگو و خزانه دار از بین اعضا انتخاب شوند و کمیسیون ها با رای اعضا انتخاب شوند .

  اینکه مصوبه شورا دست نویس یک طور باشد و در تایپ نوشته دیگری باشد قطعا مورد قبول نیست و من امضا نمی کنم ، بنظر من بحث و جدل بی فایده است شما گفتید ما گفتیم اقای علی پور اینطور گفته است ،آقای علی پور قانون نیست ایشان یک شخص است .

  در جلسه قبلی آقای دهراب پور خودشان متن را نوشتند

  خوبانی : در آن نوشته آقای دهراب پور تراوشات ذهنی خودشان را نوشتند

  اکبری گفت : ما مصوب کردیم برای سخنگو ، خزانه دار و تعداد کمیسیون ها استعلام شود همه ما در ان جلسه امضا کردیم

  اکبری ادامه داد : در خصوص کمیسیون ها هم باید تعداد و شرح کمیسیون از طرف هیئت رئیسه در صحن شورا اعلام و پس از رای گیری و تصویب این کمیسیون ها ایجاد شوند.
  وی در پایان گفت : شورای اسلامی استان ها مرجع فرا دست ما است که می توان در خصوص برخی موضوعات از این مرجع استعلام گرفت.

  شهردار را گوشت قربانی کردید

  در ادامه علی اکبری تبار ضمن تذکر به هیئت رئیسه گفت : در نشست های شورا باید وقت افراد مشخص باشد ، نباید به گونه ای باشد که عده ای زیاد سخن بگویند و عده ای فرصت سخن گفتن و بیان مواضع خود را نداشته باشند.

  دوستان حرف از انقلاب و نظام خون شهیدان می زنند اما در عمل اینگونه نیستند در جلسه ۷ مهر هیچ مصوبه ای نداشتیم و مطلبی مطرح نشد که استعلامی صورت گیرد .

  بحث اقلیت و اکثریت عادی است هیات رئیسه جدید دو سال اقلیت بودند و الحمدالله این اقلیت و اکثریت جابجا شد اگر دلسوز مردم هستید و اگر دغدغه دارید از این باندبازی ها و شب نشینی ها دست بردارید بنشینید مشکلات شهر را حل کنید نه اینکه شهردار را گوشت قربانی کنید هر کدام در مکان های مختلف که هدفمان است می بریم خطاب بنده به همکاران این است که اگر رزئیس شورا جایگاه دارد چرا بعد از ۴۰ روز تاکنون هیچ دعوت شورا را لبیک نگفتید شما عملا از ریاست شورا زجر می کشید اما این کار را نکنید .

  من از رئیس شورا تقدیر می کنم که در همین اوقات کم با استاندار و رئیس دادگستری داشتیم اقای خوبانی دعوت رسمی کردند اما چرا نیامدند اینها نیاز به دستور کار نیست .

   

   

  چرا اعضا نمی خواهند اقلیت و اکثریت را بپذیرند ما می خواهیم بپذیریم قانون می گوید اصلاحیه دیماه ۹۷ رئیس نایب رئیس منشی هیات رئیسه هستند – بر اساس قانون سخنگو رئیس شورا است تفسیر ما این که هیات رئیسه سخنگو است

  در بحث خزانه دار من خودم هر دو سال خزانه دار شورا بودم در بحث قانون می گوید اختلافی ابهامی وجود دارد اعلام کنید قانون می گوید .

  یک سری سناریوهایی اینجا دنبال می شود که اقلیت را از کمیسیون ها حذف کنند

  ما دو سال تلاش کردیم که به هیات رئیسه برسید رسیدید الحمدالله مبارکتان باشد بیایید بفکر مردم باشید ۴۰ از این دوره می گذرد اما متاسفانه شهر رها است من یکسال پیش به آقای شهردار گفتم شهرداری سقوط کرده است – شهر را به حال خود را راه ما دور چهارم ۱۱ نفر بوئدیم ۱۱ کمیسیون مطرح کردیم در سال اول و دوم هم باز هم هر ۷ نفر کمیسیون داشتیم .

  اقای خوبانی فرصت تنگ است هیلت رئیسه بر اساس قانون – بینی و بین الله شهر رهاست دوستان بیایند کار کنند.

  احمدی کیش گفت : من یک پیشنهاد دارم اینکه آقای اکبری تبار می گوید شهرداری گوشت قربانی شده استت بیایید مدارک را جمع آوری کنیم حسابرس احظار کنیم هر کدام از ما گوشتن قربانی داشتیم رسانه ها به جامعه معرفی کنند شهرداری الان دارد کار می کند اینکه ما به تمکین نمی کنیم ایراد از ما است .

  خوبانی گفت : اقای احمدی کیش شما همیشه در حاشیه هستید

  احمدی کیش گفت : شما در حاشیه هستید که قانون را اجرا نمی کنید ، شما موارد را به فرمانداری بدهید به قانون استعلام کنید هر چیزی جواب دادند ما گردن می نهیم .

  خوبانی گفت : ما ۷ تا کمیسیون عمران ،شهرسازی ، معماری، خدمات ، فرهنگی ، سرمایه گذاری و حقوقی را انتخاب خواهیم کرد .

  قانون مشخص کرده است هر ۷ عضو شورا می بایست کمیسیون داشته باشند .

  اکبری گفت : می توانند در یک کمیسیون عضو باشند نه رئیس کمیسیون باشند این اصل قانون است .

  نگین تاجی گفت : اینکه هر عضوی یک کمیسیون داشته باشند برای ملت کار کنند چه ایرادی دارد .

  دهراب پور : آقای خوبانی ما نظر دوستان را در فرمانداری و دفتر امور شهری قبول داریم کتاب را تفسیر کنید ما سه روز به شما فرصت می دهیم .

  خوبانی جواب داد : هیچ کس نمی تواند برای رئیس شورا وقت تعیین کند تشریف بیاورید هیات رئیسه تشخیص خواهد داد و هر کسی هم تخطی کنید به کمیته تخلفات معرفی می شود شما دارید در شورا اخلال ایجاد می کنید .

  دهراب پور گفت : این برخورد شما ناشی از تفکر شورایی نیست اینکه می گویید فلان می کنم و بهمان می کنم در شان رئیس شورا نیست سر ما مقابل قانون پایین است ، باز هم می گویم با اعضای شورا تعامل داشته باشید .

  خوبانی گفت : کاش شما همین نظرات را زمانی که در اقلیت بودید عنوان می کردید .

  دهراب پور گفت : ما اقلیت نبودیم اکثریت هم نبودیم .

  خوبانی گفت : رسانه ها اعلام کنند حاج دهراب پور هیچ وقت تابع اقلیت و اکثریت نبود .

  دهراب پور گفت : من آن اقلیت و اکثریتی که می رفتید قفل شاهچراغ را تکان می دهید را قبول ندارم .

  خوبانی گفت : شما همانی بودید که می گفتید شهردار الفبای شهری نمی داند اما الان صبح تا شبل با شهردار جلوی ماشین گشت و گذار می زنید .

  دهراب پور گفت : بله آن زمان شهردار کلاس اول بود الان کلاس سوم است سواد شهردار بیشتر شده است انشالله خدا به فریاد این مردم برسد ./فصلی نو

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  2 نظر برای “فضای دو قطبی در شورای شهر یاسوج ؛ جلسه ای که پی اختلاف نظرها بی نتیجه پایان یافت”
  1. جوان امروز گفت:

   این شورا تا الان دستاوردی هم داشته؟!
   انصافا تا الان هرچه شنیدیم فقط اختلاف بود و کارشکنی!!
   مگه شما نماینده این ملت نیستید؟!
   چه خدمتی به ملت کردید؟
   شما مدیونید!چرا که فقط به فکر منافع و قدرت هستید و فقط به جان هم میفتید!!
   واقعا باید تاسف خورد از این انتخاب مردم!!!
   طایفه گرایی و انتخابات فامیلی نتیجه ای بهتر از این هم بهمراه نخواهد داشت!!
   زودتر به خود بیاید و دست از این مواضع ناشیانه بکشید و به فکر خدمت به مردم باشید…
   خداوند ناظر به اعمال همه ماست و درمورد مسئولیت هر کدام از ما باید پاسخگو باشیم…
   یا ایها الضالین،اتقوا الله…و رحماء بینکم

   1

   0
  2. جوان امروز گفت:

   وقتم را حروم کردم و این مطلب را خواندم!!! اما بد نبود!به این نتیجه رسیدم که کسانی که تخصص،تعهد و توان ندارند به درد همچین جایگاهی نمیخورن و موقع انتخابات باید همه حواسمون رو جمع کنیم و نگذاریم اینگونه مسائل تکرار شود

   1

   0

  
  امروز پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • ۱۰ واحد صنفی به علت عدم رعایت پروتکل بهداشتی در گچساران پلمپ شدند
 • تاجگردون و مجلس یازدهم؟
 • اخبار یاسوج/شکر ۱۲ هزار تومانی کام یاسوجی ها را تلخ کرد/درخواست شورای شهر یاسوج از آب و فاضلاب استان/خودنمایی زباله های رنگی در ورودی شهر یاسوج +تصویر
 • درخواست ۱۰ روزه شورای نگهبان برای پاسخ به استعلام تاجگردون
 • در نقد مواضع اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد درباره تاجگردون
 • افزایش بی سابقه مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/هشدار سرپرست دانشگاه علوم پزشکی به مردم استان
 • سوختگی‌ شدید یک نفر و مصدومیت ۹ نفر در آتش سوزی‌های اخیر کهگیلویه و بویراحمد+عکس
 • تحلیل حمید بخشایی از تحولات مجلس و بحث پیرامون اعتبارنامه تاجگردون
 • نماینده بویراحمد و دنا ؛ طرح شفافیت آرای نمایندگان اولین گام مهم و ضروری برای تشکیل یک مجلس قوی و انقلابی است
 • مواضع اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد پیرامون اعتبارنامه تاجگردون
 • کشته‌ها و مجروحان آبان۹۸ اعلام شدند+جزییات
 • سکوت معنادار روشنفکر و موحد در ماجرای اعتبارنامه تاجگردون
 • شناسایی موارد جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد/۹ مورد جدید در گچساران
 • ویزای تحصیلی اتریش،فرانسه و هلند
 • خاییز ؛ جگرم سوخت
 • تذکر موحد به رییس جمهور/مدیریت بحران به فاجعه خاییز پایان دهد
 • آخرین وضعیت آتش سوزی کوه های خائیز و دیل
 • افزایش چشمگیر مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 • اولین اپلیکیشن اختصاصی جامعه کوهنوردی ایران رونمایی شد
 • آتش سوزی مجدد منطقه حفاظت شده خائیز/رئیس محیط زیست کهگیلویه: از مردم تقاضای کمک داریم
 •