طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه 8 سپتامبر, 2019 | کد خبر : 103270 | نویسنده : sajad |
 •   
 •   یوسف درویشیان    آنچه در مقال پیش رو به سمع و نظر خوانندگان فهیم رسانده میشود، یک واقعیت کتمان ناپذیر است نه یک چرخش ایدئولوژیک یا تسویه حساب فردی و حزبی بلکه بیان واقعیتی است به نام تاجگردون. در سپهرسیاست وجغرافیای زاگرسِ پهناور، بعدازمدتهای طولانی، مردی ازلابه لای کوهستان های زاگرس قدعلم کرده که […]
 • فانوس زاگرس؛

   

  یوسف درویشیان

   

   آنچه در مقال پیش رو به سمع و نظر خوانندگان فهیم رسانده میشود، یک واقعیت کتمان ناپذیر است نه یک چرخش ایدئولوژیک یا تسویه حساب فردی و حزبی بلکه بیان واقعیتی است به نام تاجگردون. در سپهرسیاست وجغرافیای زاگرسِ پهناور، بعدازمدتهای طولانی، مردی ازلابه لای کوهستان های زاگرس قدعلم کرده که توانسته پرچم دار عزت و شرافت و دنباله روی کریم خان زند وسردار اسعدبختیاری وامیرکبیرباشد و مجددا پرچم سربلندی و بزرگی اقوام لر را به احتزاز درآورد و موجبات احترام به اقوام لر وحاشیه نشینان زاگرس را فراهم آورد. تاجگردون نه یک فرد بلکه یک تفکر است.تفکری در حال رشد واعتلاء که هراز چندگاهی باهجوم تندبادهاو ناملایماتِ مغرضانه؛ تکان هایی را لمس میکند ولی هربار مصمم تر از قبل همچون بلوطی ریشه دار با انعطافی بیشتر؛ پابرجامانده و خواهد ماند.

   

  ریشه های تاجگردون در قلوب موکلین و مردم حوزه ی انتخابیه اش آنچنان قوی و مستحکم میباشدکه همگان این استحکام و اصالتش رادر خروجی صندوق های رای به رخ همگان می کشانند. تاجگردون سرمایه ی اجتماعی وامیدمحرومانی است که بعدازگذشت۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، هنوز ازداشتن امکانات اولیه و بدیهیّات لازمه ی زندگی از جمله بهداشت و آب شرب و جاده ی ارتباطی مناسب بی بهره اند تا امکانات مدرن در حوزه ی فناوری و تلفن همراه و پوشش اینترنت‌؛ چه در حوزه ی جغرافیای باشت و پیچاب و چه در بویراحمد گرمسیر و روستاهای منطقه ی نازمکان و یا روستاهای منطقه ی باباکلان و بی بی حکیمه(ع). تاجگردون متعلق به قشر و حزب خاصی نیست، هرچند پاره ای از اقشار یا احزاب و رسانه های خاص ؛ قصد دارند تا موفقیت هایش را به نام خویش مصادره به مطلوب نمایندو همین طیف تلاش دارند تادر مواقع بحران پشتش را خالی کرده و هزینه های بسیاری را بر ایشان تحمیل کنند.

  تاجگردون پیش از آنکه منافعش را در نظر بگیردوبخواهد اهدافش را به دیگران تحمیل کند، پلی میشود برای برآورده کردن نیازها و خواسته های افراد و محرومان. تاجگردون یک حامی است برای خدمت گذاری به مردم بی بضاعت استان و جغرافیای زاگرس نشینان. تاجگردون یک سرمایه ی ملی و اجتماعی است و کاریزمای تاثیر گذاردر تمام جبهه های خدمت گذاری.تاجگردون یک شخص نیست یک تفکراست؛ تفکری به وسعت ۸۰هزارنفر در دوشهرستان باشت و گچساران با قومیت ها ونژادها و تفکرات متفاوت .

  تاجگردون یک حامی و خدمتگذار است که درقلب هزاران نفر ریشه دارد نه در دل تعدادی رفرمیست معلوم الحال. آنچه باعث نوشتن این مطالب شد، بی عدالتی های مکرر و ناجوانمردانه ایست که خارج از شرع و عرف و اخلاقیات و به دور از هر وجدان بیدار و آگاهی و روح عدالت طلبی ؛ هراز چندگاهی ازسوی برخی افراد و جریانهای سیاسی در سطح محلی و منطقه ای به سوی تاجگردون و تفکر خدمتگذاری اش حمله ور میشوندو گاهی با شور کردن نوع انتقادات به شعور و انتخاب مردم توهین میکنند. این روزها در سایه ی معضلات اقتصادی و معیشتیِ مردم ، و در زیر فشار شدید گرانی و تورم؛ برخی تلاش دارند تا با ضربه به ریشه های تاجگردون زمینه ی اجتماعی نوعی واپسگرائی و تحجر را در میان مردم به وجود بیاورندو به مقاصدشان برسند. خارج از تمام انتقاداتی که به تاجگردون وارد هست و با انتقادبه برخی عملکردهای تاجگردون در حوزه های مختلف، انتقاد به برخی تصمیمات تاجگردون را وارد میدانیم اما میان نقد و انتقادات منصفانه تا تحرکات مغرضانه و آنارشسیتی ؛ تفاوت فاحشی وجود دارد و این تفاوت تا جایی مشهود است که نمی توان تاجگردون را آن چهره ی محکومی قلمداد کرد که تمام مشکلات و معضلات را به وی نسبت داد. تاجگردون قوی و تاثیر گذار است چه در حوزه ی ملی و چه در مناسبات قومی و قبیله ای و چه در تعاملات منطقه ای. تاجگردون چوب بزرگی اش را میخورد.

   

  این روزها شاهد جلساتی هستیم که تاجگردون پای ثابت آن جلسات میباشند. جلساتی چه در مجلس، چه درهیئت دولت و چه در میان روسای سه قوه و چه در نشست های خصوصی سران نظام و مقامات لشکری و کشوری.تاجگردون به عنوان یک عضو تاثیر گذار در کمیسیونهای تلفیق و برنامه وبودجه تصمیمات فوق العاده تاثیر گذاری داردتا جایی که این جایگاه و تصمیمات از وی یک چهره ی ملی وماندگار به جاگذاشته است و در سطح استان نیز حضور و تصمیمات تاجگردون ، واقعیتی بزرگ و حقیقتی غیر قابل کتمان ساخته که خوشایند برخی افراد و احزاب نمیباشد واین مهم باعث شده تا برخی تلاش کنند تا تاجگردون را تخریب و تلاش هایش را خدشه دار نمایند.در این میان، تاجگردون دچار چالش هایی میشود که ساخته ی ذهن و تفکر مغرضان و بدخواهانش میباشد و قصد دارند تا تاجگردون را از اهدافش دور سازند و وارد بازی های دست وپاگیر وکودکانه ای کنند تا تاجگردون وظیفه ی خدمت گذاری اش را فراموش کند و وقتش را به خواست مغرضان بگذراند و از محبوبیتش کم شود.تاجگردون به نیکی فرق مغرضان و منتقدانش را میداندو با تعامل با هردوگروه تلاش میکند تابا انعطاف میان هردو گروه تعامل برقرار سازد. آنچه در تقابل با مغرضانِ بی مبالات و منتقدانِ دلسوز به خرج میدهد نوعی کاریزمای جاذبه است و سعه ی صدری بینهایت که از تاجگردون اسطوره ای بی بدیل ساخته است. یک چهره ی صبور در رسانه ها و یک چهره ی دوست داشتنی در میان اقشار متوسط جامعه و اذهان عمومی. این روزها بزرگترین چالش تاجگردون هجمه های افراد مغرضی است که تلاش میکنند تا با بیان برخی مسائل بی اساس و انتشار ویدئوهائی سرشار از افترا، انزوای خویش را به جامعه القاء کنند و ناکامی هایشان را به تاجگردون منتسب کنند. این روزهافردی مجهول الحال و معلوم الفکر با انتشار نامه ها و ویدئوهایی با ادعای کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی و جاانداختن خویش در دل طیف خاصی از سیاسیون، دست به تیشه ی تخریب برده و از اهالی رسانه گرفته تا خانواده های اصیل و ریشه دار؛ تا تاجگردون وهاشمی پور و ادارات اطلاعات و شورای نگهبان وحتی تصمیمات کلی شورای نگهبان ، شرایطی غیرقابل تحمل به وجود آورده است که دودش به چشم همه ی مسوولان و حتی اصول و عقاید عوام و خواص خواهد رفت و به گونه ای رفتار میکند که اسباب زحمت خیلی ها رافراهم کرده است که بدترین پیامد این کُنِش و رفتار فرد مذکور؛ بدبینی آحاد ملت نسبت به جامعه ی مدنی و دست اندر کاران نظام جمهوری اسلامی خواهد شد. حمله به تاجگردون و برخی خانواده های اصیل از سوی این فرد وانتشار برخی اسناد و تصاویر؛ آنچنان شنیع و زننده است که میطلبد نیروهای اطلاعاتی و امنیتی سررشته ی کار را به دست بگیرند و ریشه ی این بدعت زشت را از ریشه بخشکانند‌ زیرا اگر قرار باشد این افراد و اینگونه هرج ومرج ها در جامعه رواج یابد و آبروی آدم ها و گذشته ی افراد اجتماع را به دروغ و افترا بر دایره بریزند وبا آبروی مسلمین بازی کنند سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.

   

  تاجگردون یک فرصت است، یک فرصت مغتنم برای تمامی اقشار جامعه و به خصوص افراد حوزه ی گچساران وباشت و در نمای کلی تر فرصتی برای اعتلای زاگرس نشینان. تاجگردون یک نردبان رشد واعتلاء میباشد برای آنان که شایسته گی رشد ونمو دارند و البته تحصیلکردگان. تاجگردون نشان داده باتمام انتقاداتی که به وی وارد است اما با کاشت نیروی انسانی نخبه در ادارات و سازمانها و در اقصی نقاط کشور، نگاه ویژه ای به آینده ی این مردم و زیست بوم زاگرس نشینان دارد.اینکه اگر فردی در سایه ی حمایت تاجگردون به جایی رسیده و نام ونشانی بهم زده است نشان از تهور و شجاعت تاجگردون دارد و اینکه این نمونه نیروها اگر در باد غرور و تکبر خود گرفتار وگذشته ی خویش و مردمان دیارشان را فراموش میکنند دیگر تاجگردون مقصر نیست بلکه برمی گردد به تربیت و تفکر و مَنیّیت افراد مذکور. تاجگردون میتواند یک منبع اطلاعاتی باشدتا در آینده دلایل رشد وموفقیت هایش را دراختیار جامعه ی نخبگان بگذارد تا آنان نیز بتوانند پاجای پای تاجگردون بگذارند تا در آینده شاهد رکود لر تباران در مناصب بالای مدیریتی نباشیم. ساده تربنویسم تاجگردون میتواند یک الگوی موفق باشد برای کسانی که میخواهند با رشد واعتلای فردی به مردم و سرزمینشان خدمت کنند.

   

  تاجگردون فارغ از برخی انتقادات و حواشی؛ توانسته است تا بعد از قرنها، حرمت رابه اقوام لرنشین زاگرس تبار برگرداندو مجددا کیاست و درایت به فراموشی رفته ی قوم لر را احیا کند.تاجگردون با درایت و غیرت کوهستانی اش توانسته تا اعتباراتی رابه استان هدیه بدهد. بودجه ها و هزینه هایی را به استان سرازیر کند تا رفاه اجتماعی و استاندارد های عمومی را در حوزه های راه و آب و کشاورزی و…به بالاترین سطح ممکن در استانِ بعدازانقلاب برساند ودر این آشفته بازار تحریم های مالی و کمبودها، نامِ استان وبه تبع آن گچساران و باشت را در بالای جدول ملی نگاه دارد و پروژه های خوبی را کلید بزند. خدمات فراوان تاجگردون_ که در آینده به آن خواهیم پرداخت_ باعث خشم عده ای از مغرضین و کوتوله های سیاسی شده است تاجایی که حاضرند باهرترفندی باسنگ اندازی خدمات تاجگردون را کوچک وکم مایه قلمدادکنند. آنچه که این روزها در جهت خدشه دار کردن تاجگردون درفضای مجازی رقم خورده است آنچنان کودکانه وبی اهمیت است که بیشتربه نوعی بازی بچه گانه میماند تایک نبرد مردانه در عرصه ی سیاست. این نوع از بازی ها که توسط برخی عناصر بی خبر و ناآگاه درسایت ها و فضاهای مجازی طراحی واجرا میشوند به یقین معلوم است که مقصدی جز ناکجاآباد ندارند و به شکست خواهند انجامید.افراد روان پریش وناآگاهی که قصد دارند از تاجگردون یک هیولای ترسناک بسازند؛ به فضل خدا و همدلی و همراهی مردم شکست سختی خواهند خورد تا بفهمند هرکس که دل به یاری خدا بسته باشد ابراهیم وار از آتش انتقام جویان به سلامت عبور خواهد کرد. تاجگردون ابراهیم مردمانی است که هرچند در مضیقه و سختی قرار دارند ولی روزی فراخواهد رسید که مردم گچساران و باشت از داشتن فرزندی اینچنین بزرگ به خود خواهند بالید. تاجگردون آغاز افتخار و بالندگی اقوم لر و زاگرس نشینان است بعد از کریم خان زند و سردار اسعد بختیاری. تاجگردون میراث دار محرومیت پابرهنگانی است که به فرزندانشان با دیده ی احترام مینگرند در دراز نای تاریخ.. 

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  29 نظر برای “تاجگردون، ریشه دار چون بلوط ؛ باطراوت چون باران”
  1. رضا گفت:

   هرکی اومده واسه ما کارشناس شده
   اینگونه متنها فقط در حیطه چاپلوسیه و اصلا ارزش خوندن نداره
   نویسنده اینگونه متنها با چاپلوسی و پاچه خواری شخص مشخصی دنبال رسیدن به اهداف شخصی خودشه
   بنده فقط دوخط این متن رو خوندم و فهمیدم موضوعش چاپلوسی فرد به خصوصیه
   نویسنده متن بفرمایند که تا حالا چ چیزی نصیبشون شده و به چ چیزی میخوان برسن که اینگونه پاچه خواری و چاپلوسی میکنن… واقعا واسه اینگونه اشخاص حقیر متاسفم
   در ضمن من نه اصولگرام و نه اصلاح طلب

  2. رضا گفت:

   هنگ نکنی با این همه چاپلوسی
   داری خفه میشی
   فقط واسه ما بگو طی این هشت سال تاج با این نفوذی که داره واسه شهر چ کار مفیدی کرده ؟
   فقط کارش پارتی بازی و زد و بند بوده

   • حسینی گفت:

    اصولگرایان کورند و عملکرد دکتر تاجگردون را نمی بینند انشااله خودش قبول انتخابات هست بهتر از خودش پیدا نمی شود

   • عابدزاده گفت:

    ساخت سه هزار خانه فرسوده در فقیر ترین محله های گچساران(محله سادات،لبنان،رادک) و زیباسازی و طراحی خیابان بلادیان که نماد شکوه و بزرگی گچساران درجنوب کشور است، کلیه زمینهای چهارطرف گچساران را ابی کرد و از حالت دیم خارج کرد، جاده سازی و دوبانده کردن جاده های چهار طرف گچساران، تونل دیل و هزاران طرح کوچک و بزرگ دیگر که اگر بخوام بیشتر از این نام ببرم هنگ میکنی

    • رضا گفت:

     فعلاکه فقط زمینهای خودش رو ابی کرد
     کلی از اراذل رو جذب شرکت نفت و پتروشیمی و ادارات کرد
     فعلا بیکاری و فقر تو این شهر غنی از نفت و گاز بیداد میکنه
     کو طرح بزرگ به غیر از چهارتا جدول
     پیاده روی بلادیان به چ درد مردم میخوره
     زیاد جوش نیار بیشتر قاطی میکنی
     البته اینم نگفتی این وسط چی گیرت اومده ؟

  3. ناشناس گفت:

   ریشه دار نیست چون یک ………بیر احمدی بود و پدرش با نوکری منصورخان باشی بزرگ شد.

  4. ناشناس گفت:

   احسن به این مطلب الحق والنصاف که حقیقت بیان نمودی وکسانیکه برای عقب راندن گچساران و باشت تلاش می کنند که امتحان پس داده اند که در دوران زمام داری چه لطمه ای وارد کردند حالا جلسات شب نشینی و هرکس حقیقت بیان می کند چاپلوس می نامند.کور شود هرانکس که نتوان.دید که تاج گردون چه خدمتی انجام.داده

  5. ناشناس گفت:

   اینقدری که گچساران تحلیل گر و تئوریسن داره تهران و روزنامه های کشور نداره

   هر روز یکی تئوریسن میشه

   امان از بیکاری و فرصتی برای دیده شدن برای کسب شغل

  6. ناشناس گفت:

   این همه کار عمرانی وتوسعه کشاورزی وساخت بیمارستان وصدها طرح دیگر را نمیبینی اگر چشمت قدرت بینایی ندارد به عقلت رجع کن .ایرادهایی دارد اما از همه کاندیدها بهتره

  7. محمدی گفت:

   این انتخابات بی پارتی ها و فقرا انتقام این هشت سال را از نماینده و برادرش خواهند گرفت

  8. م ا م گفت:

   این دوره از انتخابات دیگر کسی گوشش به حرف کدخدا ها و بزرگان ریش سفید منفعت طلب نیست

  9. مجیدی گفت:

   پایان هشت سال نکبت و پر منت انشاالله به پایان می رسد

  10. کوهسرک گفت:

   درود.

  11. دوگنبدانی گفت:

   تاجگردون هیچ بن هیچ است.تاجگردون کسی است که اصلا نمی داند اصلاحطلب واصولگرا چیست.او فقط منفعت طلب است.حتما که نباید نماینده باشه که بتونه به گچساران به قول خودش خدمت کنه.اگه راست میگه نماینده نباشه ببینم یه مدیرکلی وزارت خونه بهش میدن.تازه بعد اینهمه شناخته شدن در لباس نمایندگی.جناب تاجگردون لقمه ……. توی زندگی خیلی تاثیر داره.اینکه انسانی در بزرگسالی ……. می گوید و وعده د…….. می دهد نتیجه با لقمه ……….بزرگ نشدن است.بدجور اسیر هوای نفس شدی.مطمئن باش مانند پسرعمویت غرور زمینت میزند.

  12. حشمت گفت:

   مردم در این چند سال از بسکه تملق بعضی ها و قلدری عده ای را دیدند خسته شده اند

  13. حسین گفت:

   پایان یک امپراطوری ریاکارانه و مزورانه یاد آور پایان قدرت خوانین انشاالله

  14. سرو گفت:

   اگر خلاصه می نوشتی بهتر بود تاجگردون خاری در چشم رانت خواران تحجر گراها بی سوادان ریاستهای فله ای و زدوبند غارت بیت المال میباشد گچساران شهر ی با متنوع اقوامی نمایندگی ان فرد خاص می خواهد سالها زیر لوای شعاعر و اعتقادات مردم نالایق ها غیر از خرابی میراثی نداشتند با درایت وشجاعت تاجگردون مثل نگینی درخشان بر تارک شهرمان واستان وایران درخشید وسازندگی اغاز شد به یمن فهمیدگی واگاهی مردم گچساران وباشت جواب حسودان داده خواهد شد

  15. یعقوب درویشیان گفت:

   آقای رضا، شک ندارم که وقتی که در قلب گچساران قدم میزنی، تغییرات خیابان بلادیان را به لعینه میبینی و در گذر از جاده های بهبهان و باشت و دیل و درآینده گناوه حجم بالای عملیاتهای عمرانی غیر قابل کتمان میباشد. بیمارستانهای جدید، پردیس هنری، پیشرفتدبالای پتروشیمی، دهها زمین چمن مصنوعی و هزاران خدمت دیگری که تاجگردون در حوزه ی انتخابیه اش به سرانجام رسانیده گواه خدمتگذاری ایشان میباشد. اان باید مریض باشدتااین حجم از تلاش وسازندگی را نبیند. همانطورکه نویسنده بیان کرده تاجگردون عاری از عیب و انتقاد نیست اما. فعالیتهای مثبش بیشتر از آن است که ایشان را منفعل بدانم . ایراد در نوع نگاه و تفکرشماست همانطور که از ادبیات شما وناشناس معلوم است. جذابیت وپویائی جامعه در اختلاف سلیقه هاست اما ندیدن حقایق بسیار تاسف برانگیزه. دفعه ی بعد که در بلادیان قدم زدی با نگاهی منصفانه به کاری که انجام شده نگاه کن و باگذشته ی بلادیان مقایسه اش کن شاید توانستی به زحمات نماینده پی ببری. موفق باشید.

   • نازمکان گفت:

    پسر خوب ؛ حرفها و فح…………به دکتر تاجگردون و امینی ها و … حدود ۳ ماه قبل توی مرکز شهر؛ رو هنوز فراموش نکردم.

    کلللللللا باحاله سیاست خودمون.

    ولی بقران قسم میخورم که حضرتعالی سواد و توان صحبت کردن بالای ۱۰ کلمه پشت سر هم رو نداری.(مدرکت رو فکر کنم پارسال پیام نور گچساران پیش پلوان گرفتی)

  16. شهروند... گفت:

   درود بر تو و شرافتت که تمام نوشته هایت براساس عقل و منطق میباشد

  17. عباسیان نواب گفت:

   با تاجگردون تا ۱۴۰۲….

  18. ناشناس گفت:

   بدترین و ناجوان مردانه ترین چیز در دنیا آن است که برای رسیدن به چند سکه سیاه آمال و آرزو ها ی عدالت خواهی و امید مردم را زیر پا له کنی و تنها داشته محروم ترین مردم را از دستشان بربایی

  19. ناشناس گفت:

   احسنت خیلی عالی و تمام واقعیت هایی و بیان کردین که دیگران سالیان سال نتوانن درک کنند ولی مهم نیست این مرد زاگرس روز به روز ریشه دار تر و با اقتدارتر جلو خواهد رفت

   • حسینی گفت:

    به غیر از دکتر تاجگردون بقیه ی نماینده ها فقط در فکر کرسی مجلس و منافع خود واطرافیان هست صد در صد پیروز انتخابات هستشک نکنید

  20. باوی گفت:

   یعقوب درویشیان کم بی امبلا یوسف اومه . حتما دنبال شغله

  21. علی گفت:

   تاجگردون لطف کنه به جای زیبا سازی خیابان بلادیان که درحقیقت نفع ان بیشتر درجیب خانواده خودش رفته بلواری که اسم برادرش مزین شده درست کنه ، اگه برای مردمی که ۴۰ سال از انقلاب دیدن ساخت یک بیمارستان شاهکار هست پس باید بحالشان گریه کرد ، جای تعجب داره در انتخاباتی که تمام مسئولان ان توسط نماینده انتخاب و چشم بله قربانگوی نماینده هستند ۶۰ ، ۷۰ هزار رای شاهکار بحساب اید ،

  22. ناشناس گفت:

   میبینید که بلوط ها رو هم درد گرفته و دارن از بین میرن .غلومی هم تمومه دبگه


  
  امروز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • اخبار انتخابات میان دوره ای/رحیمی بیانیه داد/اعتراض کرده ام و پیگیری خواهم کرد
 • شورای نگهبان خودش را پاسخگو نمی‌داند
 • مانع‌تراشی در سردتر شدن انتخابات تاثیر دارد
 • مذاکرات وین در مسیر احیای برجام
 • چراییِ افزایش هجمه‌های سنگین علیه ظریف
 • ۱۲ هزار میلیارد منابع شهر قربانی یک امضا
 • مسائل کشوربه این سادگی‌ها قابل حل نیست
 • در کلاب‌هاوس علیه محسن هاشمی چه گفتند؟
 • رییس‌جمهور، مصوبه جنجالی شورای نگهبان را رد کرد
 • ظریف به اصلاح‌طلبان: من اصلاح‌طلب نیستم، دست از سرم بردارید!
 • به همت انجمن حمایت از زندانیان ؛ طرح ویزیت رایگان خانواده مددجویان در گچساران اجرا شد
 • معاون اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • این بار، شورای نگهبان، دستور رییس‌جمهور را رد کرد!
 • انتخابات نزدیک شد، «بدحجاب‌ها» عزیز شدند!
 • اظهارات متفاوت دو عضو شورای نگهبان درباره شرایط داوطلبان رییس‌جمهوری
 • اتفاق متفاوت در انتخابات ۱۴۰۰
 • احمدی‌نژاد: خیلی راحت می‌خواهند انتخابات را مهندسی کنند
 • بیانیه ریحان محمدپور ده بزرگ بعد از اعلام تایید صلاحیت از شورای نگهبان
 • آمریکا اعلام وضعیت اضطراری کرد
 • بضاعت سیاسی کشور همین است
 •