طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۱۳ شهریور, ۱۳۹۸ | کد خبر : 103184 | نویسنده : sajad |
 •   

    به کجا چنین شتابان؛ فرار کن، همه چیز را فهمیدند   به قلم سید ابوالحسن حسینی نیک   وقتی به حافظه تاریخی این منطقه رجوع می شود هر ورقش دفتریست. وآنچه که می توان از برآیند بررسی وضعیت جامعه عشایری منطقه کهگیلویه و بویراحمد استفاده نمود بیان این واقعیت است که این منطقه اگر […]

  فانوس زاگرس؛

   

  به کجا چنین شتابان؛ فرار کن، همه چیز را فهمیدند

   

  به قلم سید ابوالحسن حسینی نیک

   

  وقتی به حافظه تاریخی این منطقه رجوع می شود هر ورقش دفتریست. وآنچه که می توان از برآیند بررسی وضعیت جامعه عشایری منطقه کهگیلویه و بویراحمد استفاده نمود بیان این واقعیت است که این منطقه اگر چه در طی سال های گذشته زندگی عشایری و کوچ روی آن تحت تأثیر تغییر و تحولات اقتصادی و اجتماعی قرار گرفته است، اما وضعیت فرهنگی و سیاسی این استان همچنان متأثر از زندگی عشیره ای آن می باشد.

  در استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به بافت سنتی که همواره طی تاریخ پذیرای آن بوده است، فرهنگ سیاسی طایفه ای یک اصل بنیادین به شمار می رود، به طوری که این فرهنگ همواره به دلیل نبود نهادهای مدنی و احزاب قوی در روابط اجتماعی سیاسی این دیار به خصوص انتخابات نمود خیلی پر رنگی دارد و به همین خاطر انتخابات در این استان نسبت به سایر مناطق شرایط خاص خود را دارد و در مقاطعی از زمان هم منجر به تنشهای هزینه ساز برای مردم و به نوعی حاکمیت شده است.

  متاسفانه با رجوع به متون و اسناد تاریخی صد سال اخیر این منطقه گروه و افرادی بودند و در حال حاضر هم هستند با ایجاد خط نفاق بهره برداری سیاسی لازم را داشته و در آینده خواهند داشت از این رو، وظیفه نخبگان در چنین شرایط گرگ و میش سیاسی روشنگری مردم از راه اندازی این خط تولید جدید نفاق می باشد. نمونه بارز آن جهت گیریهای سیاسی و به دنبال آن مسائل تلخ سیاسی که در این چند سال به خصوص یک سال اخیر در حوزه انتخابیه باشت و گچساران اتفاق افتاده است.

  اتفاقاتی از قبیل ضرب و شتم یک جانباز، شعار بر علیه هاشمی رفسنجانی، نبش قبر و باز نشر ناقص اما آگاهانه مقاله سید قدرت حسینی آن هم بعد از هفت سال، ماجرای تیشرت و بیانیه های پی درپی و اخیراً هم افشاگری بسیار زشت و زننده ای در خصوص خانواده های بسیار نجیب، آبرومند و ریشه دار آن هم توسط افرادی که ریشه قومی در این خاک مبارک ندارند، می توان نام برد.

  چند وقتی است که جناب آقای طالبی مطالبی را داخل پیجش منتشر می کرد وکسی هم کاری به آن نداشت. اما جناب عکاشه: شما چرا با انتخاب عمدی تیتر گمراه کننده و تفرقه انگیز، رسانه ای کردن و باز نشر مکرر این مطلب زشت و زننده ای که بیشتر به حوزه خصوصی افراد مربوط می شود وخود بهتر از هر فرد دیگری هم از عواقبش آگاه هستید، اذهان عمومی را دچار تشویش می کنید؟

  آیا باز نشر چنین مطالب سخیف و زشتِ جدیدی نخ نمای آن پروژه خط تولید نفاق یک سال اخیر است؟ محض اطلاعتان به خصوص کسانی که برای رسیدن به اهداف شوم و کثیفشان شما را ویترین خود قرار داده اند باید گفته شود که با راه اندازی این خط تولید جدید نفاق؛ بار سیاسی، حقوقی و قومی وحشتناک و سنگینی همانند گذشته برای این منطقه در پی خواهند داشت. آیا می دانید بعد از گذشت چند ده سال پیراهن های خونین چنین نفاق های هنوز موجود و پاک نشده است؟ افشاگری باید در راستای مبارزه با فساد باشد نه هتک حرمت اصیل ترین خانواده های این منطقه. خانواده هایی که جز خیرین ملی این منطقه، دارای چندین نخبه پزشک و از اولین فرهیختگان وکسانی بودند که سیلی به گوش طاغوت زدند؟ چرا مسایل کهنه سیاسیِ خطرناک این منطقه را کنکاش و باز می کنید و به دنبال چه چیزی هستید؟ اگر خدای نکرده با این گونه افشاگریهای منفی اتفاقی در این منطقه بیفتد شما و آقای طالبی همانگونه که اشاره شد چون ریشه در این خاک ندارید نهایتاً یکی در شیراز و دیگری در شهر کرد خوش می‌گذرانید و مردم بیچاره این منطقه باید با هزاران مشکلی که شما و دوستانتان برایشان چاق کرده‌اید دست و پنجه نرم کنند.

  آیا می دانید اینجانب صدها سند از عهد ناصری تا به امروز این دیار را پیش خود دارم اما تاکنون کوچکترین سندی که خدای نکرده با آبروی کسی بازی شود منتشر نکرده ام؟ دلیلی ندارد که هر اطلاعاتی را آدم آن هم در دنیای کثیف مجازی امروز منتشر کند. چون با کاری مثل آقایان طالبی و عکاشه سنگ روی سنگ بند نمی شود. شما منصفانه نه مغرضانه روشنگری کنید (نه افشاگری منفی) مردم خود می دانند چه کسی را انتخاب کنند. پس نهادهای سیاسی، اجرایی، امنیتی و قضایی به هوش باشند و از آقایانی که ریشه در این منطقه ندارد سوال کنند به کجا چنین شتابان.

   

  هدف از این نگارش این است که:

  ا. هشداری به خود و سپس آن دوستان باشد که مراقب باشیم به هر قیمتی، قلم خود را هزینه نکنیم. چون در حال حاضر هر مطلبی که نوشته‌ می‌شود اگر از خاستگاه منطقی نشات گرفته باشد؛ قطعاً مورد توجه مردم منطقه قرار می‌گیرد. در غیر این صورت منتقدین، بی‌رحمانه بر آن تاخته و خرده می‌گیرند و طالب دلایل و مستندات و ریشه‌های آن می‌شوند. و گاهاً به حال کسی که بی‌توجه به وضعیت امروز کشور و منطقه بخواهد حرفی ناپخته و نسنجیده بزند، توهینی ناروا به فردی یا خانواده ای روا دارد و بدتر از آن به صورت وسیع در فضای مجازی در معرض همگان قراردهد، قطعاً باعث هتک حرمت خود و دیگران و نهایتاً منجر به مضحکه عام و خاص خواهد شد.

  ۲٫ نشر و باز نشر این نوع افشاگری تنها یک پیام را می‌خواهد به مخاطبانش برساند: “ائتلاف سازیهای نشات گرفته از “اتاق های فکری” قبل از “انتخابات” پیش رو در حوزه انتخابیه باشت وگچساران برای اولین بار در حال شکل گیری است که خیلی خطرناک است.

  ۳٫ کسی که چنین مطالبی را از چندین خانواده اصیل و ریشه دار این دیار با گشاده‌ دستی ناشیانه و حتی نابخردانه اش نشر یا باز نشر می کند از عواقب بار حقوقی، سیاسی، امنیتی و قومی آنکه خبری ندارد که هیچ؛ حتی نتوانسته بهره بهرداری لازم را ببرد بلکه پیام را بر عکس به مردم فهیم و حساس منطقه منتقل کرده است. و این یعنی “دفاع بد” و در این خصوص باید فکری عاجل توسط نهادهای قضایی و امنیتی صورت گیرد‌.

  ۴- برادری که برای رسیدن به منافع شخصی خود چرخش‌های ۱۸۰ درجه‌ای و حتی بعضاً ۳۶۰ درجه‌ای‌اش را به صورتی کاملاً واضح نه فقط دیگران بلکه خود و حتی دوستان نزدیکش می توانند مشاهده کنند کلاه گشاد خود را قاضی نمایند که نشر و باز نشر مطالبی با عنوان‌های آنچنانی و نامتناسب با موقعیت‌های زمانی- لحظه‌ای، چه لطمات سخت و جبران ناپذیری را می‌تواند به شخصیت خود و دیگران وارد کند که دیگر نه از “تاک” نشانی بماند و نه از “تاک‌نشان”.

  می گویند روزی “مارک تواین” نویسنده آمریکایی به شوخی و به طور ناشناس برای ۱۲ فرد عالی‌رتبه تلگرافی با این مضمون ارسال کرد:

  *«فرار کن، همه چیز را فهمیدند».*

  بلافاصله، تمام ۱۲ نفر از شهر خارج شدند.

   

  انتهای خبر/
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  7 نظر برای “به کجا چنین شتابان؛ فرار کن، همه چیز را فهمیدند”
  1. گچساران گفت:

   واقعا که گل کفتی … خاضعانه از دادستان محترم و شجاع شهرستان خواهشمندیم که به موضوع ورود کرده و از همین حالا جلوی دسیسه های آقایان عکاشه و طالبی را بگیرد …

   2

   0
  2. بابا حیدر گفت:

   اگر تاریخ این استان را ورق بزنید پر از خونه ایی است که عاملین آن ریشه در این خاک نداشته اند و در حقیقت چیزی برای از دست دادن نداشته اند بهتر است تا دیر نشده جلوی این نفاق گرفته شود .

   1

   1
  3. باوی گفت:

   آقای حسینی نیک متنتون پر از ……..و………هست. چطور تونستی و وجدانت اجازه داد خانواده تاجگردون زا جز اصیل و با اصالت باوی معرفی کنی؟ آیا پیشکار خان بودن و خون مردم را مکیدن اصالت میاورد؟ آیا حق مردم را خوردن و با خان شریک شدن ریشه میاورد؟ حداقل خان و خانوادش یک رو بودن و رفتن . لطفا لطفا لطفا حداقل شما که سید هستید اصالت قلمتان را نفروشید.

   2

   0
  4. حمیدب گفت:

   افرین به این قلم خیرخواه و نیک اندیش
   با اینکه این نویسنده را ندیده ام ولی همیشه مطالب ایشان سرشار از معرفت و دوراندیشی ست در جهت توسعه و بسط سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی

   0

   0
  5. امبن گفت:

   درود برشما سید بزرگوار

   0

   0
  6. ناشناس گفت:

   سید توحید که مردم ومسولین مسئله نفوذ را جدی نگرفتند انسانهای شیطان صفت از این بی توجهی وبی خلاء بوجود آمده سوءاستفاده کردند با دم زدن از انقلاب وتخریب نیروهای خدوم مملکت از یک ترفند نخ نما شده هنوز استفاده می کنند مثل امیرتوحید فاضل و زم که با انچنان مقاله ها وانتقاد های تند وتیز خود وانمود میشد اصل نظام وانقلابند تا اینکه خدا دست خودشان و اربابانشان رارو کرد دقیق این نویسنده متنهای نفاق از همان تفکرات فاسد است که ارزشی نخواهد داشت طالبی کنجه نشان داده که به هیچ صراطی مستقیم نیست

   0

   0
  7. ناشناس گفت:

   باوی خانواده آقای تاج گردون چشم چراغ ایران است خانواده تاج گردون سردار رشید اسلام همچون شهید احمد رضا تاج گردون را تقدیم اسلام ناب محمدی وانقلاب نمود انقلاب متعلق به خانواده های شهداست آقای تاج گردون ایام و عنفوان جوانی اش را در جبهه وجنگ وجانباز دفاع مقدس نمود خانواده شهدا به فرموده حضرت امام چشم چراغ این ملتند آن زمانی که عرصه بر شیران عالم تنگ بود خانواده تاج گردون جانثاری میکرد شما کجا بودید لطفا محبت فرما حضرتعالی هم یک قلم از خدمات فامیلی وخانوادگیت بیان بفرما تا حداقل شرمنده خانواده محترم شهید تاج گردون نباشی ولی مطمئن هستم که نداشته ونخواهی داشت چون خدا به اهانت کنندگان به خانواده معظم شهدا عزت و روز خوش نخواهد داد ان شاءالله باید همیشه شرمنده شهدا باشد

   0

   1

  
  امروز چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • جلسه برنامه ریزی بانوان حامی زینل زاده برگزار شد+تصاویر
 • سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در قلعه رئیسی+جزئیات
 • طوفانی‌ترین دوهفته تاریخ
 • معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد:مردم بدون نگرانی شیر و لبنیات مصرف کنند
 • زینل زاده یا تاجگردون/خیزش جوانان به سمت کدام یک است؟؟
 • رئیس ستاد انتخابات استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد ؛ اختصاص ۸۰۷ شعبه اخذ رای در کهگیلویه و بویراحمد/۲طرفدار کاندیدا با اسلحه در گچساران و ۳نفر در کهگیلویه دستگیر شده اند
 • دستگیری یک زن پس از کلاهبرداری میلیاردی در کهگیلویه و بویراحمد
 • واکنش رئیس هیئت هاکی گچساران به انتقادات جمعی از پیشکسوتان این رشته در شهرستان
 • برف و باران شدید در راه کهگیلویه و بویراحمد و هشدار مدیر کل مدیریت بحران استانداری
 • این برگ تایید صلاحیت به منزله نبودن بی عدالتی و تبعیض فراگیر نخواهد بود
 • دادستان عمومی و انقلاب گچساران ؛ مجوز گردهمایی با موضوع نشست همدلی در این شهرستان داده نخواهد شد/ ممنوعیت جذب نیرو و استخدام در شهرستان تا بعد از انتخابات
 • جناب تاجگردون،پاسخگوی ابهامات باشید
 • فرزاد حیدری:به زودی بر خواهیم گشت /قشقایی به اصالت و هویتش زنده است
 • مهاجرت کشتی گیر گچسارانی به کشور آلمان
 • بازرس کل کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد+تصاویر
 • دوئل انتخاباتی روشنفکر، بهرامی و زارعی
 • پناهپوری معاون شهردار دوگنبدان ؛ قشقایی برای هیچ کس همایش نمی گیرد /منتظر فرزند قشقایی خودمان هستیم
 • ممانعت از عزل رئیس منابع طبیعی دنا با وتوی استاندار
 • رئیس‌کل بازرسی استان کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • هنر نیک بودن را از «سردار سلیمانی» بیاموزید
 •