طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۰ مرداد, ۱۳۹۸ | کد خبر : 102196 | نویسنده : sajad |
 •   

  جنگ تحمیلی برای صنعت نفت نه با شلیک نخستین گلوله به پالایشگاه بزرگ نفت آبادان که با فتنه های تحریک آمیز آمریکا و متحدانش و کوردلی منافقان برای عملیات خرابکارانه در خطوط لوله و تاسیسات نفتی کشور ماه ها پیش از ۳۱ شهریور ۵۹ در مناطق نفتخیز جنوب آغاز شد. به گزارش فانوس زاگرس،از سوی […]

  فانوس زاگرس؛

  جنگ تحمیلی برای صنعت نفت نه با شلیک نخستین گلوله به پالایشگاه بزرگ نفت آبادان که با فتنه های تحریک آمیز آمریکا و متحدانش و کوردلی منافقان برای عملیات خرابکارانه در خطوط لوله و تاسیسات نفتی کشور ماه ها پیش از ۳۱ شهریور ۵۹ در مناطق نفتخیز جنوب آغاز شد.

  به گزارش فانوس زاگرس،از سوی دیگر عملیات حفاری شرکت ملی نفت ایران در مناطق مرزی غرب کشور با حملات ایذایی مختل و به دنبال آن با حمله مستقیم بعثی ها متوقف شد که در نتیجه آن، نیروهای دشمن برخی تجهیزات و دکل های نفت ایران را به داخل خاک عراق منتقل کردند،این حرکت دشمن نشان می داد که تنها راه ضربه زدن به میهن اسلامی را قطع شریان حیاتی اقتصاد و اخلال در روند تولید و صادرات نفت قرار داده است.

   

  در این زمان تدبیر و هوشیاری امام راحل و شهامت، شجاعت و آمادگی کامل مدیران و کارکنان صنعت نفت در پاسداری و دفاع از تاسیسات سبب شد تا هرچند مراکز و واحدهای مهم صنعت نفت کشور به طور پی در پی مورد آماج حملات دشمن قرار گیرد اما هیچ گاه روند تولید و صادرات نفت در طول هشت سال جنگ تحمیلی متوقف نشود.

  رژیم بعث عراق با جنگنده بمب افکن های سوپراتاندارد فرانسوی، موشک‎های اگزوسه و آرما، هواپیماهای میگ و سوخو روسی و گازهای خردل آلمانی و مین های ایتالیایی و بسیاری از سلاح های پیشرفته آن روزها پیوسته به تاسیسات و خطوط لوله نفتی حمله می کرد و کارکنان صنعت نفت را مورد اصابت موشک های خود قرار می داد.

   

  در طول سالیان جنگ، مدیران و کارکنان صنعت نفت در مناطق نفت خیز جنوب با وجود بیش از دو هزار و ۵۰۰ حمله هوایی و موشکی لحظه ای چشم بر هم ننهادند و کمر خم نکردند و با جان دل تاسیسات و واحدهای نفتی در این مناطق را ایستاده و فعال نگه داشتند تا برنامه حفظ توان و پایداری تولید به میزان متوسط ۳میلیون بشکه در روز پایدار بماند. 

   

  تلمبه خانه اهواز (شهید مصاحب) پنج بار، تلمبه خانه شماره ۱ امیدیه یک بار،  تلمبه خانه شماره ۲ امیدیه یک بار،  تلمبه خانه گوره آ(گچساران) ۱۰ بار، تلمبه خانه گوره بی (گچساران) ۱۰ بار، تلمبه خانه گوره سی (گچساران) ۱۰ بار مورد اصابت موشک های دشمن قرار گرفت.

   

  با این تفاسیر؛ شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران از جمله شرکت‌های مهمی است که نقش تاثیرگذاری در اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس ایفا کرد درحالی که دشمن بارها به قصد توقف صادرات محصولات این شرکت به خارج از کشور، بارها این منطقه را مورد هدف حملات هوایی قرار داد که با تلاش های شبانه روزی کارکنان صنعت نفت دشمن در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند.

   

  هرچندتاسیسات حوزه نفتی در مناطق بهره‌برداری ۲ و۳، بی‌بی حکیمه ۱ و۲، پازنان ۲، گوره و چند راهه گناوه در سال‌های ۶۴ تا ۶۵ جمعاً ۵۶ بار مورد حمله و بمباران‌ هواپیماهای بعثی عراقی قرار گرفته است.

  در بمباران تاسیسات نفتی ۱۹مردادماه سال ۶۶ توسط حزب بعث، در مناطق دشت بلوط و بی بی حکیمه جمعی از کارکنان شرکت نفت و گازگچساران به شهادت رسیدند.اگرچه در این روز تاسیسات نفتی واحدهای بهره‌برداری شماره ۲ گچساران و بی‌ بی‌ حکیمه ۱ مورد حمله هواپیماهای متجاوز عراقی قرار گرفت و منجر به شهادت ۷ نفر از نیروهای خدوم و شاغل در تاسیسات صنعت نفت  وگازگچساران شد.

  شهید علی نظر آسویار،شهید حسین بالدار،شهید علمدار امینی،شهید محمد تیموری آرخلو،شهید نادعلی زراعتی،شهید طاهرکرمی ارخلو وشهید فردوس کاظمی دربمباران تاسیسات نفت گچساران به شهادت رسید.

  شهید “علی نظر آسویار” در ۶ شهریور ماه سال ۱۳۵۸ متولد شد  و در ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به شهادت رسید.

  شهید “حسین بالدار”،این شهید والامقام در تاریخ چهارم اسفند ماه سال ۱۳۱۵ متولد شد و در جبهه حق علیه باطل در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به  فیض شهادت نائل آمدند.

  وصیت نامه شهید:الهی به  حق صفاتک  وبعز جلالک  واعظم  اسمائک وبنور  انبیائک  و  بعظمت  اولیائک وبدما شهدائک وبه  مناجات  فقرائک  اسئلک توفیق شهاده  فی سبیلک.

  خدایا سوگند به صفات تو به شکوه وجلالت وبه بزرگترین مهتابت وبه فروغ پیامبرانت وبه عصمت دوستانت وبه خون های شهیدانت وبه مناجات نیازمندانت ازتو می خواهم توفيق شهادت در راهت راكه رهگشای شريعت است نصيبم فرمايي .پروردگارا فقط به  تو اميدوارم.

    پروردگارا در این شرایط حساس که همه ابر قدرتها و دست نشاندگان شکل گرفته مارایاری کن تا خون این جوانانمان هدر نرود.بار الها خودت  کمک کن تا  این کافران را ریشه  کن کنیم .

  خدایا به  ما توفیق  ده تا به جبهه حق علیه باطل  برویم، خدایا تو خودت می دانی که  فقط برای رضای  تو وبرای اسلام می  جنگیم. پروردگارا در لحظات آخرفراموشمان  نکن ومگذار فراموش کنیم تورا .

   شهید “علمدار امینی”، در تاریخ دهم آذر ماه ۱۳۳۵ متولد و در سال ۱۳۶۶ در۱۹مردادماه به شهادت رسید.تحصیلاتش را تا ششم ابتدایی با موفقیت پشت سر گذاشته و بعد از آن وارد شرکت نفت شد که در یکی از حمله های حکومت بعثی در اثر بمباران تاسیسات نفتی به شهادت رسید.

  شهید “محمد تیموری آرخلو”، درخانواده‌ای بسیار محروم دیده به جهان گشود میزان تحصیلات وی تا ششم قدیم بود.در سال ۱۳۵۶ به خدمت سربازی فرا خوانده شد بعد از اتمام خدمت در شرکت نفت مشغول کار شد فعالیت و همکاری دلسوزانه‌اش سبب شد که مورد توجه مسئولان قرار گیرد وی در ضمن خدمت درمنطقه نفت خیز گچساران در محل تاسیسات نفت منطقه بی بی حکیمه که مورد بمباران دشمن قرار گرفت ، شربت شهادت نوشید .

  پیام شهید:ازهمسرم می‌خواهم همان طوری که تاحال زحمت کشیده بعد از من درنگهداری بچه‌هایم فعالانه کوشا باشد که اجر و مزد آن را از خدای بزرگ می‌گیرید.

  شهید “نادعلی زراعتی زردخونی”،در تاریخ هشتم آبان ماه سال ۱۳۳۳ متولد و در سال ۶۶ در روز۱۹ مرداد ماه به شهادت رسید.شهید تا مقطع دوم راهنمایی درس خواند سپس به استخدام شرکت نفت درآمد ودر پی بمباران تاسیسات شرکت نفت به مقام شهادت نایل آمد .

  فرزند شهید:چون من در هنگام شهادت ايشان چهار سال بيشتر نداشتم مادرم برايم تعريف كرده كه يك روز قبل از شهادت وقتي به خانه آمدند فقط به آسمان نگاه مي كردند و يک حال و هواي متفاوتي با بقيه روزهاي ديگر داشتند و ما از اين رفتار بسيار تعجب كرده بوديم و شب كه مي خواستند به سر كار بروند مادرم مي گفت ما خواب بوديم همه ما را بوسيده بود و با حالتي خاص با مادرم خداحافظي كرده و به محل كار خود رفته بود مثل اينكه مي دانسته يك اتفاقي مي خواهد رخ بدهد و فرداي آن روز من در كوچه بازي مي كردم كه هواپيماي عراقي از بالاي شهر گذشت و صداي انفجاري هم از دور دست شنيده شد و بعد از چند لحظه دود غليظي از منطقه دشت بلوط بلند شد من به خانه رفتم و مشغول شستن پاهايم بودم كه ديدم مادرم ناراحت است و آرام و قرار ندارد تا اينكه چند ساعت بعد خبر شهادت پدرمان را برای ما آوردند.

  شهید “فردوس کاظمی”،در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۲۹ متولد و در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ در بمباران تاسسیات نفت درمنطقه بی بی حکیمه به فیض شهادت رسید.

  زندگی نامه شهید:شهید کاظمی به مسائل مذهبی بسیار پایبند بود و به ولایت فقیه و امام علاقه وافری داشت. ایشان چند بار به جبهه اعزام شد ولی آخرین بار در تاسیسات نفتی منطقه در حین خدمت بر اثر بمباران رژیم عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

  وصیت نامه شهید:بسم الله الرحمن الرحیم و لا تحسبن الدین فتلوا فى سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون گمان مبرید آنانکه در راه خدا کشته شده اند مرده اند بلکه آنان زنده اند و نزد خدا روزى مى خورند . 

  وظيفه انسانى و الهى خود دانستم كه نداى حسين زمان خود را گوش فرا داده و در جبهه حق عليه باطل شركت كنم و تا جان در بدن دارم در مقابل دشمن زبون مى جنگم و به قول امام بزرگوارمان جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم و تا ظلم در جهان است.

  بايد مبارزه كرد و جنگيد و به قول صريح خداوند در كتاب قرآن مى فرمايد : قاتلو هم حتى لاتكون فقنه بجنگيد تا رفع فتنه ، راستى اگر كسى فكر كند .

  بايد اين را بداند كه روزى بايد از اين دنيا رفت ولى يك انسان مؤمن و مسلمان هميشه در پى آن است كه خوب و سعادتمند زندگى كند و سعادتمند هم از اين دنيا برود و راستى چه مرگى و چه مردنى بهتر از اين است كه در راه خدا كشته شويم و طبق آيه مذكور آنهائى كه در راه خدا مى جنگند مرده نيستند و روزى آنان به خداست . 

  شهید “طاهر کرمی ارجلو”در تاریخ دوم فروردین ماه سال ۱۳۱۸ متولد و در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به شهادت رسید.ایشان از کارمندان فعال شرکت ملی نفت و دارای هشت فرزند بود در پی بمباران تاسیسات نفتی شهرستان گچساران آن عزیز و جمعی دیگر ازهمکارانش به درجه رفیع شهادت نائل گشتند.

  پیام شهید:از همسر عزیزم می خواهم که زینب وار پیامم را به بچه هایم برساند و برای درس خواندن آنها آنچه می تواند کوتاهی نکند.

  هوشنگ صیدالی،مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای بمباران تاسیسات شرکت نفت این شهرستان گفت: در ۱۹ مردادماه سال ۶۶ رژیم بعثی عراق تأسیسات نفتی واحدهای بهره‌برداری شماره ۲ و بی بی حکیمه ۱ شرکت نفت و گاز گچساران را مورد حمله قرار داد و در این حمله ۷ تن از کارکنان این شرکت به شهادت رسیدند.

  وی ادامه داد: حماسه ۸ سال دفاع مقدس از حساس‌‎ترین برهه‎‌های حیات مردم ایران است و این حادثه تاریخ ساز همواره در یاد ملت ایران و نسل‌‎های آینده ماندگار خواهد بود.

  صیدالی تصریح کرد: کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با تقدیم ۳۱ شهید ضمن حضور در خطوط مقدم جبهه‎ها در سنگر اقتصاد و تولید یک لحظه درنگ نکردند و با این‎که تاسیسات نفتی، واحدهای بهره‎برداری، مخازن ذخیره‎سازی نفت وگاز، خطوط انتقال نفت و اسکله‎های صادراتی و دکل‎های حفاری زیر بمباران ها قرار داشتند، با عزم و اراده‎ای پولادین در راستای حفظ ظرفیت تولید و تامین نیازهای داخلی و صادرات نفت، همه همت و تلاش خود را بکار بستند.

  میرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران خاطرنشان کرد: در روز ۱۹ مرداد و در این هجوم وحشیانه،  شهیدان فردوس کاظمی، نادعلی زراعتی، سید حسین بالدار، محمد تیموری، علمدار امینی، طاهر کرمی وعلی نظر آسویار به خیل شهیدان ۸ سال دفاع مقدس پیوستند.

  صیدالی اظهار کرد: شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران به عنوان دومین تولیدکننده نفت در جنوب از جمله شرکت‌های مهمی بود که نقش مهمی در اقتصاد کشور در دوران دفاع مقدس داشت و دشمن بعثی به قصد توقف صادرات محصولات این شرکت به خارج از کشور بارها این منطقه را هدف حملات هوایی قرار داد که با تلاش‌های شبانه روزی کارکنان صنعت نفت دشمن در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند.

  مدیرعامل نفت و گاز گچساران با اشاره به وظیفه ما در قبال شهدا و جانبازان اظهار کرد: همه ما وظیفه داریم که یاد و خاطره آنان را زنده نگه داشته و فداکاری های آنان برای نسل جوان تشریح نماییم.

  صیدالی با یادآوری آن روزها گفت:بسیاری از کارکنان صنعت نفت روزها و هفته ها در محل کار خود به صورت شبانه روز فعالیت داشتند تا بیرق این صنعت در این مدت افراشته باشد و به نوعی در خط مقدم، جبهه اقتصادی فعالیت خود را ادامه دادند و این موضوع امروز موجب سربلندی و افتخار صنعت نفت است.

  امام خمینی(ره) نیز در پیامی به کارکنان صنعت نفت، پس از پایان یافتن جنگ، این چنین به اهمیت این صنعت در دو مقطع انقلاب و جنگ اشاره کردند: “ارزش مبارزه آنان (کارکنان صنعت نفت) با رژیم طاغوتی شاه در اعتصاب و بستن شیرهای نفت بر روی بیگانگان و وارد کردن ضربۀ قاطع بر آنان فراموش نخواهد شد. اما مهم‌ترازآن، اینکه در طول جنگ تحمیلی… با ارادۀ محکم، آبروی انقلاب را حفظ نموده و اسلام را و ایران را سرافراز نموده‌اند و در سخت‌ترین شرایط، تولید و صادرات نفت را در بالاترین حد نیاز حفظ کرده‌اند… . در اوج حملات دشمنان حتی یک روز هم تولید و صادرات نفت این کشور قطع نگردید”.

  شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران ۳۱ شهید والا مقام در زمان دفاع مقدس تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کردکه ۱۳نفر از این عزیزان در بمباران های تاسیسات نفتی به درجه رفیع شهادت نائل گشتند. روحشان شاد ویادشان گرامی باد.

  گزارش:یاسر مرادی

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  3 نظر برای “بیاد شهدای بمباران تاسیستات نفتی گچساران”
  1. گچساران گفت:

   یاد شهدای گچساران الخصوص شهدای ان روز گرامی واقعا باید از پاسداران کمیته انقلاب و سپاه پاسداران در آن زمان برای خاموش کردن آتش چاها آفرین گفت که دوش تا دوش آتش نشانان چه شهری و شرکتی همکاری می کردند

   4

   0
  2. کارشناس نفت گفت:

   روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

   یادمان باشد ما وارث خون این شهیدان گلگون کفن هستیم و می بایست ادامه دهنده راه آنها باشیم.

   4

   0

  
  امروز یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • مانور مشترک طرح ترافیکی زمستانی دستگاههای خدمات رسان در محور یاسوج به اصفهان برگزار شد+تصاویر
 • نشست ماهانه بررسی طرح های در دست اقدام بنیاد علوی در لنده؛ ده مصوبه شورای هماهنگی طرح آبادانی و پیشرفت لنده
 • نامه سعید رحمانی اصل به تاجگردون / و اما چرا کامبک ؟! / به پایان سلام کنید
 • گزارشی از حضور محمد علی وکیلی در جمع دانشجویان علوم پزشکی یاسوج/یکی از دانشجویان خطاب به وکیلی:شما با پول دو میلیاردی و رانت در لیست قرار گرفتید نه با رقابت/وکیلی:اگر می‌توانم برای مردم کاری کنم، حاضرم تهران را برای زیلایی عوض کنم
 • مشاهده کیک های آلوده به قرص در مدارس شهرستان های گچساران و باشت
 • ضرب الاجل یک ماهه رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد به سه مدیر استانی / اعضای هیئت منصفه مطبوعات کهگیلویه و بویراحمد منصوب شدند+تصاویر
 • کهگیلویه و بویراحمد بارانی می شود+جزئیات
 • انتقادات شدید امام جمعه باشت از دولت و مجلس درباره موضوع بنزین ؛ مجلس دهم ضعیف ترین مجلس دوران انقلاب اسلامی بود
 • دیدار جمعی از ترک زبانان ایل قشقایی گچساران با اردلان زینل زاده/سبیل بعضی وکلای ما چرب شده است/دکان معامله گری و لابی گری جمع شود/قول می دهم حس امیدواری را به مردم برگردانم
 • جوابیه ای به “نامه ای خطاب به یوسف باقری”
 • چه کسی دو تا شاخ ملخ را باز نکرده/منظور تاجگردون کیست؟
 • هدایت خواه و ترس از شکست سه باره
 • نشست انتخاباتی هومان عسکری با جمعی از اهالی روستای پشه کان
 • قدرت الله حسینی در قصر سفید
 • کیک های آلوده به قرص به کهگیلویه و بویراحمد هم رسید+تصویر
 • انتشار خبر کذب ، توهین به مخاطبان است
 • موحد ۲۰۲۰
 • هومان عسکری در جمع بانوان: ۷۰ درصد مدیریت را به جوانان و بانوان خواهم داد/زمان خوبی به صحنه آمده ام+تصاویر
 • اعلام و تکذیب خبر خروجی جریان اصولگرایان بویراحمد و دنا در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
 • وعده مدیرعامل آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد به مردم سرفاریاب چرام عملی شد+فیلم
 •