طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۳۰ تیر, ۱۳۹۸ | کد خبر : 101377 | نویسنده : sajad |
 •   

  طرح گازرسانی به دهستان زیلایی در کهگیلویه و بویراحمد را که به گفته مسئولان استان از مهرماه امسال اجرایی می شود، باید پایانی بر هیزم به دوشی زنان و دختران سختکوش این منطقه محروم دانست.   به گزارش فانوس زاگرس،نام زیلایی بویراحمد طی سالیان متمادی در اوج تنگناها، کمبودها و ضعف های زیرساختی و چالش […]

  فانوس زاگرس؛

  طرح گازرسانی به دهستان زیلایی در کهگیلویه و بویراحمد را که به گفته مسئولان استان از مهرماه امسال اجرایی می شود، باید پایانی بر هیزم به دوشی زنان و دختران سختکوش این منطقه محروم دانست.

   

  به گزارش فانوس زاگرس،نام زیلایی بویراحمد طی سالیان متمادی در اوج تنگناها، کمبودها و ضعف های زیرساختی و چالش های متعدد دست و پنجه نرم می کرد و مردمان این دیار همواره غرق در فقر و محرومیت های عمیق و تاریخی بودند، اما اینک و ظرف سالهای گذشته آنچنان این منطقه در کانون توجه دولتمردان و مسئولان ملی و محلی قرار گرفته که دیگر واژه عجین شده محرومیت با این منطقه همخوانی ندارد.

   

  شتاب خدمات رسانی و ایجاد زیرساخت های عمرانی و زیربنایی و طرح های محرومیت زدایی در این منطقه ظرف سالهای گذشته تاکنون امید را در دل مردان و زنان این دیار زنده کرده و این مهم به گونه ای کاملاً محسوس در سطح توقعات و نوع درخواست های امروزشان و تفاوت فاحش با مطالبات دیروزشان، هویداست.

   

  گرچه همین افزایش سطح توقعات و ظهور نیازهای جدید نوع مطالبه گری و درخواست‌ها در روستاها را نیز بالا برده و قدرت اقناع سازی و تأمین این نیازها تا حدودی برای متولیان امر و دولتمردان مشکل شده است اما این مهم برای منطقه زیلایی که روزگاری حتی داشتن یک کیلومتر راه دسترسی برای مردمانش آرزویی دست نیافتنی بود و اینک با درخواست ها و توقعات جدید از مسئولان استقبال می کنند، خود حکایت دیگری است.

   

  زیلایی در کانون توجه

  طرح محرومیت زدایی در برخی مناطق کمتر برخوردار و محروم در استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله دهستان زیلایی بویراحمد و در راستای رویکرد و سیاست راهبردی دولت و همچنین اهتمام ویژه شخص رئیس جمهوری مبنی بر توسعه متوازن و متناسب به عنوان یک اقدام ارزشمند از حدود بیش از ۲ سال گذشته آغاز شده و با قوت و جدیت ادامه دارد.

   

  تفاهم نامه رفع محرومیت زیلایی بویراحمد به عنوان یکی از اقدام‌های مثبت دولت مرهمی بر زخم های کهنه مردمان این دیار برای غلبه بر بسیاری از کمبودها و مشکلات انباشت شده از گذشته است.

   

  بر اساس تفاهم نامه سه جانبه بین مجموعه استانداری کهگیلویه وبویراحمد، دستگاه های متولی و دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری افزون بر ۷۲۰ میلیارد ریال برای اجرای ۱۰ طرح عمرانی، خدماتی و توسعه برای رفع محرومیت دهستان زیلایی شهرستان بویراحمد اختصاص یافته است.

   

  گازرسانی، پایانی بر هیزم به دوشی زنان و دختران زیلایی

  آغاز عملیات اجرایی طرح گازرسانی به دهستان زیلایی از اوایل مهرماه سال جاری را باید پایانی بر هیزم به دوشی زنان و دختران سخت کوش زیلایی بویراحمد دانست و در عین حال یکی از بهترین و نوید بخش ترین وعده های مسئولان و طرح های ماندگار در همه سالهای گذشته تاکنون برای مردم این منطقه خواهد بود.

   

  انباشت خیره کننده هیزم در روستاهای مختلف کهگیلویه وبویراحمد از جمله دهستان زیلایی بویراحمد همواره دردی است فراتر از زخم های کهنه فقر و محرومیت که مردان و زنان بیش از یک هزار روستای این استان سالهاست تحمل می کنند.

   

  نحوه تهیه هیزم به گونه ای است که روستائیان پس از قطع و یا آتش زدن ریشه درختان بعد از گذشت چند ماه که درخت کاملاً خشک شد با تبر و یا اره برش داده و به قطعه های کوچکتر تبدیل می کنند.

   

  تهیه هیزم و حتی هیزم های تر، از مناطق کوهستانی و جنگلی در سطح روستاها با الاغ و یا بر پشت زنان حکایت تلخی است که همچنان بیش از محرومیت های عمیق در برخی مناطق روستایی این استان به چشم می خورد.

   

  طرح گازرسانی به دهستان زیلایی بویراحمد به عنوان یکی از مناطق پر ازدحام و با پوشش جنگلی فراوان که یکی از مناطق با بیشترین حجم از تعرض به حریم منابع ملی و زیست محیطی طی سالیان گذشته نیز بشمار می رود علاوه بر پایان ۴۰ سال انتظار بحق مردم و زنان این دیار در حقیقت مرهمی بر زخم ها و تراژدی غم انگیز سالها قطع درختان سبز بلوط در این منطقه نیز محسوب می شود.

   

  حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه در اولین سفر کاری خود به منطقه زیلایی، این نوید را به مردم داد که تا اوایل مهرماه سال جاری عملیات اجرایی طرح گازرسانی به روستاهای واجد شرایط دهستان زیلایی آغاز خواهد شد.

   

  وی میزان اعتبار اولیه برای این طرح را افزون بر ۵۳۰ میلیارد ریال از محل منابع ملی و استانی دانست و گفت: هماهنگی ها و تدابیر لازم برای تامین بودجه این طرح نیز اندیشده شده است.

   

  ۱۶۸ هزار خانوار در استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند که از این تعداد ۱۲۲ هزار و ۶۰۰ خانوار شهری و ۴۵ هزار و ۴۰۰ خانوار روستایی است.

   

  با این وضعیت ۹۷ درصد کل خانوارهای شهری و ۷۲ درصد خانوارهای روستایی استان از این نعمت خدادادی بهره مند شده اند.

   

  بهسازی راه دسترسی ۳۶ روستای زیلایی

  استاندار کهگیلویه وبویراحمد همچنین گفت: راهبرد دولت مبنی بر سکونت در روستاها و مناطق عشایری برای کاهش آسیب های اجتماعی و تحقق عدالت اجتماعی باید در اولویت نخست مجموعه مسئولان و متولیان امر در کهگیلویه و بویراحمد قرار گیرد.

   

  وی تاکید کرد: ایجاد اشتغال در روستاها، توسعه سرمایه گذاری و رونق تولید در قالب ایجاد بنگاه های کوچک و تعاونی های محلی می تواند علاوه بر کمک به توسعه مناطق روستایی از مهاجرت روستاییان به شهرها نیز جلوگیری کند.

   

  وی ابراز امیدواری کرد: امروزه ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی، بزهکاری ها، خشونت ها و رشد ناهنجاری های اجتماعی در حاشیه شهرهای بزرگ ناشی از مهاجرت های بی رویه روستاییان در اثر کمبود امکانات و توسعه نامتوازن است.

   

  کلانتری ادامه داد: مهم‌ترین عامل در بروز و ایجاد معضل حاشیه نشینی در حاشیه شهرها به عنوان یک تهدید و آسیب جدی اجتماعی و رو به افزایش را باید در برخی کم توجهی‌ها و توزیع ناعادلانه منابع در روستاها جست و جو کرد.

   

  کلانتری گفت: هرگاه منابع و امکانات به طور عادلانه و با نگاه ایجاد فرصت برابر در روستاها توزیع شود هیچ شخص روستایی و یا کشاورزی نیز حاضر نخواهد بود که زندگی ساده و بی آلایش و با آرامش خود را به یک عمر زندگی در سراب کاذب شهرهای بزرگ واگذار کند.

   

  وی همچنین بر تکمیل و شتاب بخشی طرح های عمرانی و زیربنایی در حال اجرا در سطح روستاهای دهستان زیلایی تاکید کرد و گفت: برخی طرح ها از جمله در حوزه بهداشت و درمان، ورزش و راه روستایی نیازمند شتاب و سرعت بیشتری هستند.

   

  کلانتری یکی از خواسته ها و مطالبات دیگر مردم دهستان زیلایی را بهسازی و آسفالت راه های دسترسی و بین روستایی عنوان کرد و از بهسازی راه ۳۶ روستای این منطقه با اعتباری افزون بر ۱۲۰ میلیارد ریال در آینده ای نزدیک خبر داد.

   

  وی تصریح کرد که میزان اعتبار لازم در این راستا نیز از محل منابع ملی و استانی در نظر گرفته شده است.

   

  دهستان زیلایی با جمعیتی حدود ۱۵ هزار نفر دارای ۵۸ روستا است و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.

   

  کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر دارای یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه بر اساس سرشماری عمومی نفوس مسکن سال ۹۵ است.

   

  دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز اعلام کرد: ظرف یک دهه گذشته افزون بر ۵۹۰ روستا در این استان خالی از سکنه شده‌اند.

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  نظرات در مورد » “گازرسانی به زیلایی؛ پایان هیزم به دوشی زنان و دختران”

  
  امروز سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • از هومان عسکری چه خبر؟؟
 • از اردلان زینل زاده چه خبر؟
 • از تاجگردون چه خبر؟
 • از سید قدرت چه خبر؟؟
 • اشاره درست زینل زاده به پتانسیل ایل قشقایی در گچساران
 • زینل زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه:رأی دلی قسقایی به من از دیگر کاندیداها بیشتر خواهد بود/یکی از دو پست فرمانداری یا مدیرعاملی نفت و گاز گچساران باید سهم قشقایی باشد
 • محمد علی وکیلی تایید صلاحیت شد
 • زینل زاده :نگاه ما به ارزش ها و عملکرد ها است/در نگاه ما فرماندار و راننده تاکسی و کارگر یکسان هستند/فرمانداران فصل الخطابشان قانون باشد+تصاویر
 • نامزد اصولگرایان بویراحمد و دنا:ناکارامدی و فساد مردم را عذاب می دهد
 • بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد و پرسش های بدون پاسخ؟!
 • ثبت یک رکورد جهانی توسط جوان ورزشکار کهگیلویه و بویراحمدی
 • رئیس دادگستری گچساران ؛ برای ما مهم نیست چه کسی مدیرعامل پتروشیمی گچساران باشد برای ما این مهم است که باید مقررات رعایت شود / تشکیل ۲۰ پرونده قضایی مربوط به مدیران و کارمندان دستگاه‌های اجرایی در دادگستری
 • دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد : گچساران در صدر تخلفات انتخاباتی
 • استاندار کهگیلویه و بویراحمد ؛ مدیران آویزان به کاندیداهای مجلس برکنار می‌شوند
 • مدیرعامل تازه منصوب شده پتروشیمی گچساران برکنار شد
 • گزارشی از نشست هم‌اندیشی اصلاح‌طلبان کهگیلویه بزرگ+تصاویر
 • برف و باران کهگیلویه و بویراحمد را فرا می گیرد+جزئیات
 • اعلام حمایت از زینل زاده در منطقه پشت کوه باشت
 • موحد ، مردم طلبی و مردم خواهی
 • اعلام حمایت اهالی ده حاج ناصر خیراباد از کاندیداتوری اردلان زینل زاده
 •