طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۸ تیر, ۱۳۹۸ | کد خبر : 100900 | نویسنده : sajad |
 •   

    به قلم مصطفی جوزانی   تا اسفند ۹۸، تکیه زدن غلامرضا تاجگردون بر صندلی های بهارستان به هشت سال خواهد انجامید. در این هشت سال که از سال ۹۰ تا به این سو می باشد، فراز و فرودهایی را کشور، استان و شهرستان در مباحث کلی سیاسی و اقتصادی را شاهد و تجربه کرده […]

  فانوس زاگرس؛

   

  به قلم مصطفی جوزانی

   

  تا اسفند ۹۸، تکیه زدن غلامرضا تاجگردون بر صندلی های بهارستان به هشت سال خواهد انجامید.

  در این هشت سال که از سال ۹۰ تا به این سو می باشد، فراز و فرودهایی را کشور، استان و شهرستان در مباحث کلی سیاسی و اقتصادی را شاهد و تجربه کرده است.
  در اوج تنگناهای اقتصادی که دولت احمدی نژاد در دوسال آخر خود و در سال ۹۰ با آن دست و پنجه نرم می کرد تا سال ۹۲ که روحانی با شعار تدبیر بر سرکار آمد، دوسال از دوره نمایندگی تاجگردون در مجلس می گذشت.


  مشکلاتی را که تحریم ها در اقتصاد بوجود آورده بود و قفلی را که بر معیشت مردم زده بود، را تا قبل از اینکه روحانی کلیدش را آشکار کند، کسانی در استان و شهرستان با شعار تغییر در فضای اقتصادی کشور و با توهم معمار اقتصاد ایران، ساخته و پرداخته بودند.

  هشت سال از توهم تیمار اقتصاد کشور می گذرد و مردم شهر را با این دروغ، سرگرم، مشغول و ایضا امیدوار ساختند اما نه کاهش نرخ تورم را لمس کردند و نه کاهش نرخ دلار را بر تابلوهای صرافی مشاهده نمودند.

  دلاری که صاحب نظریه (دلار بخرید و انباشت کنید) قرار بود معمار و تیمار گر، فوران نرخش باشد!

  تاجگردون رئیس کمیسیون بودجه مجلس و از برنامه ریزان و عضو تیم اقتصادی کشور، در هشت سال گذشته برخلاف لقبی که به او داده شد هیچگاه نتوانست درمانی برای اقتصاد بیمار کشور بیابد. البته وی هیچگاه نمی تواند مشکلی را که تیم سرمایه دار و لیبرال حاکم بر مدیریت اقتصاد کشور، باعث و بانی آن بوده اند را تیمار و مخروبه اش را معماری کند. بنابراین تاجگردون با علم به اینکه نمی تواند تلاشی در مسیر بهبود وضعیت معیشتی مردم داشته باشد، چرا در برابر دروغ معمار اقتصاد ایران موضع منفی نگرفت؟ و جالب تر اینکه می رفت تا لقب امیرکبیر اقتصاد ایران را به توهمات ویترینی خود را اضافه کند!

  هشت سال نمایندگی و ردای وکالت مردم بر تن یک نفر بودن، دوره کمی نیست.
  در این دو دور نتایج و ثمرات نمایندگی تاجگردون برای شهر و استان چه بوده است را باید جدا از شعارانگاری بررسی کنیم. گفتیم که وی برخلاف شعار خودساخته و مردم فریبی که به او داده شد، همراه و همگام با تیم اقتصادی حاکم در کشور چه در قوه مجریه و مقننه، هیچگاه نتوانستند سروسامانی به این اوضاع اسف بار دهند و امروزه بعد از اثبات اینکه طفل برجام، سقط شده در رحم مذاکرات به دنیا آمد و قبل از اینکه در واقعیات سیر کند، اوضاع فلاکت بار اقتصاد به مراتب به سمت بدتر شدن می رود! و این تازه قبل از به صفر رسیدن فروش مطلق نفت است.

  شاید گله گذاری شود که مشکل اقتصاد فراتر از آن است که از عهده یک نفر برآید! قطعا پاسخ مثبت است و در این رابطه مثالی می زنیم. در بازیهای انتخابی جام جهانی ۲۰۰۲ بود که تیم ملی موفق به حضور در بازیها نشد! یکی از عواملی که به قول فوتبالی ها، سر تیم را زیر آب کرد، علی دایی بود او با توجه به اینکه می دانست سیستم بازی و تکنیکش از کار افتاده و دیگر به درد سیستم جدید فوتبال نمی خورد، با خودخواهی حاضر به کناره گیری از تیم نشد و حتی با لابی ای که داشت اجازه تعویض در زمین بازی را از مدیریت تیم گرفته بود.

  هشت سال تکیه بر ریاست کمیسیون بودجه مجلس، حالا دو یا سه سال به عنوان نایب رئیس، توفیری نمیکند، چه نتیجه مثبتی در مسیر حل مشکلات اقتصادی کشور به همراه داشته است؟

  چرا مادامی که نمی توان نظریه ای در حل این مشکلات داشت با خودخواهی تمام و تنها به دلیل حفظ پرستیژ سعی بر اشغال صندلی ای می کنید که شاید بتواند یک گره از مشکل معیشت در کشور را بگشاید؟

  تکیه بر صندلی ریاست، تنها مستلزم این حرکت اشتباه نیست که نشست و طبق منفعت و سلیقه شخصی، بودجه کشور را به ثمن بخس گذاشت و شاهد تورم بیش از پیش در کشور بود.

  روحیه تاجگردون در مبحث سیاسی و چرخش و حتی کشف و رشد نخبگان هم به شدت سرکوبگرانه است وی در طول این هشت سال وکالت، هیچ گونه چراغ سبزی به نخبگان سیاسی و حتی نخبگان علمی در منطقه برای رشد و پرورش آنان، جهت نفوذ در سطوح بالای مملکتی نشان نداده است، بلعکس در مصروف کردن توان، در سرکوب و قلع و قمع مدیران شهرستانی و استانی هم هیچ گونه ابایی به خود راه نمی دهد.

  دو دوره چهارساله وکالت آقای نماینده، گذشته از پروپاگاندای تبلیغاتی به جهت کارهای عمرانی و فضای سبز که از نازل ترین کارهای شهرداران محروم ترین مناطق در کشور هست، در طرح قوانین منتفع کننده مردم و مسائل مهم کلان از قبیل سیاسی و اقتصادی، خروجی مثبتی نداشته است.

  تنها سابقه فعالیت سیاسی کلان تاجگردون در مجلس بر می گردد به عضویت در کمیسیون بررسی برجام و در مقام مدافع این برنامه، که خروجی آن بعد از دوسال، رسیدن فروش نفت به صفر بوده است. در اقتصاد هم بعد از هشت سال تسخیر صندلی کمیسیون برنامه، رسیدن دلار دو یا سه هزارتومانی به پانزده هزارتومان و پراید سیزده میلیونی به پنجاه میلیون تومان!

  بنابراین و در مجموع این تفاسیر، حد کمال کارایی در یک پست و تسخیر یک صندلی، عمری هشت ساله خواهد بود و در صورتی که ثمر ندهد، به فساد کشیده می شود.

   

   

  انتهای خبر/
  برچسب ها :
  -نظرتان درباره این دیدگاه چیست؟
  13 نظر برای “تحلیلی بر عملکرد نماینده گچساران و باشت”
  1. باوی گفت:

   مه بیکاری ایشینی تحلیل اینویسی چه منش وگیرت ایا دقیقا..

   3

   1
  2. گچسارانی گفت:

   جناب جوزانی فک کنم یه خرده توهم زدی، مملکت از بیخ و بن خرابه تو اومدی گیر دادی به یه نفر، حالا میبینم نمایندگان بعد از تاجگردون میخوان چه گلی سر مملکت و استان و شهرستان بزنند؟

   0

   1
  3. حقیقت گفت:

   واقعا مطالب به جا و مفیدی را بیان نمودید((۱ بحث عدم اشتغالزایی که قول ایجاد طرح ها و پروژه های اشتغالزایی را داده بودن که غافل از یک طرح و پروژه در طول هشت سال ۲ کنترل نکردن تورم افسار گسیخته ای که مردم رابه فلاکت کشیده،، در حالی که کوچکترین برنامه ای در راس کمیسیون بودجه ای برای معیشت مردم و کنترل بازار صورت نگرفته و نداده))در حالی که بیان حقایق به مذاق خیلی از اطرافیان نماینده تلخه

   4

   3
  4. کهگیلویه و بویراحمد گفت:

   انگار نه در ایرانی ی مردم بی عقل حساب می کنی بچه.هشت سال سه سالش دوره ریاست جمهور قبلی و شروع کند تحریم در ثانی به اندازه چند استان کارکرد اگر تا تمام بشود نترکید خیلی کاره فقط مردم به جان هم می اندازید

   2

   4
  5. زنده باد مخالف من گفت:

   در جایگاهی نیست که بخوای تحلیل کنی دکتر تاجگردون رو ..اخرین بارت که اینچنین تحلیل میکنی …دکترتاجگردون خط قرمز ماست ..انشاالا باز هم مردم شهرستان های گچساران فرزند خودشون رو رها نمیکنن و اعتماد میکنن بهشون واونی که روشون سیاه میشه شما هستین و امثال مثل خودتون ….گفته باشم دکتر تاجگردون خط قرمز ماست ..دیگه تکرار نشه اینجور تحلیل های ابکیت ….

   2

   5
  6. ناشناس گفت:

   اخ که تاجگردون چه خاری شده به چشم سم پاش ها

   2

   4
  7. ناشناس گفت:

   اگه کسی را سراغ دارید که بهتراز تاجگردونه معرفی کنید

   2

   4
  8. ناشناس گفت:

   اقای جوزانی مردم باید تصمیم بگیرند که به کی رای بدن و مردم باید بگن تاجگردون خوب کار کرده یه نه برادر عزیز شما حیودان فقط دنبال سهم خواهی از تاجگردون هستید که چنین اجازه ای بهتون نداده

   2

   4
  9. عابدزاده گفت:

   چشمان شما حسودان اینقدر کور شده که هزاران خانه فرسوده که نو شدن و محله سادات که دگرگون شده و خبابان بلادبان که نماد شهرهای جنوب ایران شده و رقص فواره های اب در امامزاده جعفر و لیشتر و بابا کلان و اینهمه جاده دوبانده در چهار طرف گچساران و تونل دیل و….. را نمیبینید. شرم بر شما حسودان بزدل

   2

   4
  10. نیمدور گفت:

   جوری تحلیل میکنی انگار که کشور زیرمجموعه گچسارانه, گچساران هم جزۓ ازاین کشوره اوضاع اقتصادی,بیکاری ,افزایش قیمتهاهمه گیره شده چه ربطی به نماینده داره ,جناب اقای جوزانی مردم دیگه تفکرات شمارو قبول ندارن سعی نکنیدبا تخریب چهره رقیب ازخودتون یک چهره دلسوز و تحلیلگر بسازید, چرانمیخواهید قبول کنید هرکسی غیرازتاجگردون هم بود(که واقعانیست)واگرهم نماینده بعدی باشه شرایط از این که هست بهترنخواهدشد۔پس چه بهتر که اگه برنامه ای دارید برای بهترشدن اوضاع به جای تخریب(که همه میدونیم غیرازین نیست)ارایه بدین۔

   1

   2
  11. شهروند گفت:

   زنده باد مخالف من!!!!
   چه شعار دروغ و مسخره ای!!!
   ایشون هر ماه یک بار مینویسند تو هم هیچ ……نخواهی کرد…
   از سخنرانی و مطالب این مدت شما معلومه که چه کسانی فشار روشون هست…
   جوزانی هم یکی از ده ها هزار جوون تین شهرستان که امثال شما به نون و نوا رسیده های وحشی حقشون رو ضایع کردید و مدام یا چماق میکشید یا حرف مفت میزنید!
   البته در خفا و فضای مجازی هر کسی که اکثرا بزدل هستین میتونن کری بخونن

   0

   0

  
  امروز جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • پیام تبریک معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بمناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش
 • حضور فیلم سینمایی «ایرو» ، ساخته هنرمندان کهگیلویه و بویراحمدی در جشنواره بارسلون اسپانیا +عکس
 • اعضای هیات رئیسه مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد مشخص شدند
 • آمادگی کامل پایگاههای امداد و نجات استان کهگیلویه و بویراحمد برای اسکان زائرین اربعین حسینی
 • آخرین وضعیت تونل دیل گچساران
 • هدایتخواه ؛ خاری در چشم مخالفان آرمانهای اصیل انقلاب
 • واکنش تند کرباسچی به اظهارات تاجگردون درباره معرفی عارف بعنوان رابط بین اصلاح طلبان و شورای نگهبان
 • دبیر مجمع هماهنگی تشکل های اسلامی دانشجویان استان کهگیلویه و بویراحمد مشخص شد
 • کهگیلویه وبویر احمد یکه تاز آخرین ها
 • سید باقر موسوی:زارعی به اندازه توان خدمت کرده و نباید شخصیتش لکه دار شود/فروزان و ایزدپناه فرقی ندارند ، با هم توافق کنید
 • زینل زاده منتظر کسی نماند
 • هدایت خواه به دنبال رقم خوردن شکست تاجگردون
 • انتخاب صحیح؛تحقق شایسته سالاری
 • فعال سیاسی اصلاح طلب بویراحمد خطاب به سید باقر موسوی: به دیاری که ۱۶ سال محروم از نماینده ای در خانه ملت است خوش آمدی/امیدمان را همفکران واعظ ها و نوبخت ها به ناامیدی تبدیل کردند/نیاز به تغییر داریم و آماده و منتظر فرمان شما هستیم
 • فرمانداران چند شهرستان مهم کهگیلویه و بویراحمد تغییر میکنند
 • در پاسخ به دعوتنامه اخلاقی آقای هاشمی پور ؛ ای کاش این بیانات شیوا و رسا را طی سه سال و نیم گذشته از شما می شنیدیم
 • خائنین خاکستری
 • انتصابات جدید در استانداری کهگیلویه و بویراحمد
 • برای نخستین بار در ایران ؛ یکی از پیشرفته ترین عمل های جراحی توسط پزشک کهگیلویه و بویراحمدی انجام شد
 • گزارشی از سفر مدیران دانشگاه علوم پزشکی به تهران از زبان معاون درمان
 •